Evrim Ağacı Soru & Cevap

Astronomi & Kozmoloji

Puan Ver
0
Puan Ver
50
Erdal Balta
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
öyleyse elips şeklindeki yörüngede yakınken dünya neden güneşe düşmüyor. uzakken neden çekimden kurtulup gitmiyor.
Puan Ver
0
Puan Ver
3,109
Ali Aziz Derviş
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Lütfen bildiğiniz bir soruya kitap tavsiyeleri ve soru ile ilgili eleştiriler eşliğinde cevap veriniz .
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Gezegen uydularının kendi ekseninde dönen örnekleri var mıdır?
Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Merhabalar. Bahsettiğiniz kavram Türkçe'de ''kütleçekim kilidi'', İngilizce'de ise ''tidal locking'' adı verilen bir durumdur. En basit şekilde anlatmak gerekirse bir gök cisminin kendi etrafındaki dönüş hızı ile, uydusu olduğu gezegen veya yıldızın çevresideki dönüş hızının eşit olması durumuna denir.

Güneş Sistemi'ndeki çoğu büyük ve küresel uydu kütleçekimsel olarak yörüngelerinde bulundukları gök cismine bağlıdırlar. Fakat gaz devlerinden oldukça uzakta bulunan uydulardan bazıları bu kilide uymamaktadır. Başka bir örnek olarak Pluton Sistemi verilebilir. Pluton'un bilinen beş adet uydusu bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü olan Charon kütleçekimsel olarak Pluton'la kilitlenmiş durumdadır fakat Pluton'un diğer uyduları Charon'un kütleçekiminin etkisinden dolayı kütleçekimsel olarak kilitlenmiş bulunmamaktadırlar.

Sorunuz için teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

Teşekkür (1)
Paylaş

Kaynaklar

  1. Wikipedia İngilizce detaylı bilgi için
Devamını Göster
Puan Ver
0
Puan Ver
45
Yunus Emre Karaca
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Bildiğiniz üzere Dünya'nın manyetin kutupları yer değiştiriyor.Ve bu manyetik alan bizi Güneş patlamalarından koruyor.Bazı yüksek enerjili patlamalarda bazı parçacıklar iyonize olarak etrafa ışık saçıyorlar.Bu olayın oluştuğu yerler zamanla değişir mi?
Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Üzerinde yaşadığımız gezegenin çekirdeği, sıvı haldeki metallerden oluşuyor. Bu da yerkürenin kuzey ve güney kutuplarıyla aslında devasa bir mıknatıs gibi çalışmasına neden oluyor.

Her iki kutup da coğrafi kutup noktalarına benzer yerlerde bulunuyor.

Manyetik alan aslında yerküre etrafındaki güçlerin oluşturduğu bir "katman".

Manyetosfer olarak bilinen bu alan, yerküredeki hayat açısından olağanüstü bir öneme sahip.

Sao Paulo Üniversitesi'nden yerbilimci Ricardo Ferreira Trindade, "Manyetik alan bizi, çok ciddi tehlikeler yaratma riski taşıyan güneş rüzgarına (elektron, proton ve alfa parçacıklarından oluşan plazma dalgaları) karşı bizi koruyor" dedi.

Manyetik alan büyük oranda, likit metallerin yerkürenin iç çekirdeğine doğru hareket etmesiyle ortaya çıkıyor.

Bu hareketin değişmesiyle birlikte manyetik alan da değişim gösteriyor.

Aurora:

Kutup ışıkları ya da Kutup aurorası, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. ... Aurora borealis sıklıkla gündönümlerinde oluşur.

Bu nedenle manyetik kutuplar yön değiştirmekte ve bunun sonucu olarak da Aurora olarak da bilinen utup ışınlarının merkezi noktası da değişmektedir.

Teşekkür
Paylaş

Kaynaklar

  1. Bbc Yok
Devamını Göster
Puan Ver
3
Puan Ver
1,130
Ahmet Yusuf Bilgin
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Bildiğim kadarıyla cüce gezegen olarak kabul ediliyor Plüton ,ne kadar büyüklüğe ulaşırşa gezegen sayılır
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver

İnsanlar gezegenler için bazı kriterler belirlemiştir. Plüton bu kriterlere uymadığı için gezegen kategorisinden kaldırılmıştır.

Gezegen kategorisine uymayan bazı özellikleri.

Plüton’un diğer gezegenlere oranla belirgin derecede ufak olması

2005 yılı itibari ile Kuiper Kuşağı’nda keşfedilen binlerce gök cisminin Plüton’dan pek bir farklı olmadığının fark edilmesi Plüton’un da bu kuşağın bir üyesi olarak görülmesine neden olmuştur.

2000’li yıllardan itibaren Güneş Sistemi içerisinde cüce gezegen, uydu ve asterorit keşfi son derece hızlanmıştır. Bu durum sistemimizin yapısını anlamamıza ve Plüton’un gezegen kriterleri taşımadığı kanaatine varmamıza neden olmuştur. Çünkü o yıllarda keşfedilen bazı gök cisimleri Plüton kadar veya ondan daha büyük olmasına rağmen cüce gezegen olarak tanımlanmıştır. Bu durumda Plüton’un diğer cüce gezegenlerden bir ayrıcalığı olmadığı anlaşılmıştır.

Teşekkür (4)
Paylaş
Devamını Göster
Tüm Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğanın gizemleri ve tasarımlarını keşfetmeye başlayan, insanlığın erken dönem cehaletine korkusuzca karşı koyan insanlar, bizlerin övgüsüne layıktır.”
Giordano Bruno
Geri Bildirim Gönder