Astronomi & Kozmoloji

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
1,648
Yusuf 266
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Şu anda dünyaya bir asteroit yaklaşıyor olsa ve dünyaya çarptığında insanlığı yok edicek kadar büyükse bu asteroitin dünyaya çarpmasını nasıl engelleyebiliriz şu anki teknoloji ile bunu yapabilir miyiz?
58
Mehmet Şenol
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Ögetay Kayalı, Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Çünkü bu ışınlar atmosferin doğasından ötürü Rayleigh saçılımına uğruyor (tek saçılım bu değil ama maviliğin nedeni bu). Bu saçılmada da dalga boyu düşük olan mavi fotonlar, dalga boyu yüksek olan diğerlerine göre daha fazla saçılıyor ( ). Bu da mavi ışığın daha baskın olmasına, gökyüzünün de mavi görünmesine neden oluyor. Bir diğer baskın saçılmalardan biri de Mie saçılması. Güneş'in etrafında görünen o beyaz hüzmenin nedeni bu. Malum Güneş aslında fotoğrafta o kadar büyük değil ama büyük bir alanı beyaz aydınlattığı sonra mavi tonların baskın göründüğü görülüyor.

Rayleigh saçılması genellikle ortamdaki parçacıklar (moleküller) onlarla etkileşen ışığın dalga boyunun 10'da 1'i kadar olduğunda baskın olur. Mie saçılması ise partiküllerin boyutu dalga boyuyla kıyaslanabilir olduğunda baskın oluyor. Rayleigh biraz daha etrafa saçarken, Mie biraz daha yönlendirilmiş bir saçılma oluyor. Dolayısıyla hüzme gibi Güneş etrafında görüyoruz ama her yerde görmüyor, çünkü o yönlere gitmiyor.

Rayleigh ve Mie Saçılmaları
Rayleigh ve Mie Saçılmaları
Hyperphysics
1
Teşekkür (2)
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
4,350
Anonim .
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Dünyayı bilye boyutuna getirirsek karadelik olucağını duymuştum. Böyle bi durumda dünyayla aynı kütlede bilye boyutunda bi karadelik olmuş oluyorsa bu karadelik dünyayla aynı kütleçekimine sahip olmalı değil mi? Eğer öyle olursa da karadelik olmamış olmuyor mu?
Reklamı Kapat
250
Mustafa Kara
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Başıboş bir gezegenin güneşe çarpması durumunda güneşin bütünlüğü bozulur mu? Bozulması için en az hangi boyutta bir nesne çarpmalı... Örneğin sanıyorum, Merkürün güneşe düşmesini güneş hissetmeyecektir ama, Jüpiter büyüklüğünde bir kayalık gezegeni hisseder sanırım.
Cevap
Ögetay Kayalı, Astrofizikçi | NASA/APOD | Rasyonalist

Muhtemelen kendisiyle kıyaslanabilir bir kütleye sahip olmalı ve hızla gelmeli. Fakat bu pek rastlanan türden bir karşılaşma değil. Daha ziyade çift yıldız sistemlerinde bir yıldızın diğerine göre önce evrilmesine bağlı olarak benzer senaryolar görünüyor. Örneğin Tip Ia süpernovalarda erken evrimleşip beyaz cüceye evrilen yıldız, çiftinden kendi üzerine madde aktarmaya başlıyor. Burada yıldızın yapısı bozuluyor, bazen Roche lobu dediğimiz geometriler ortaya çıkabiliyor. Fakat iki arabanın çarpışması gibi fantastik saçılmaları bu kadar büyük ölçekteki kararlı yapılarda görmek oldukça zor. Kütleleri çok büyük olduğu için kolayca birbirleri etrafında bir yörüngeye oturup, birbirlerine madde aktarıyorlar genelde.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
125
Muharrem Engin
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Bazı gözlemlere dayanılarak (kozmik mikrodalga artalan ışıması gibi) evrenin şeklinin düz yada düze çok yakın olduğu tespit edilmiş. Düz bir şeyin yüzeyinde olsak sadece iki boyutta galaksiler görmemiz gerekmez mi? Oysa biz galaksimizden hangi yöne bakarsak bakalım milyarlarca ışık yılı mesafede yıldızlar gürüyoruz.
Reklamı Kapat
25
Gülce Korkut
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Daha önce ışık hızının sınrlı olduğunu söylemiştiniz. Ve bu durumda her şeye geçmişteki haliyle bakıyorduk. Bir uzay fotoğrafında yer alan iki ayrı cisim biri diğerinden çok daha uzaksa çekilmiş bir fotoğraftaki iki ayrı cisim farklı zamanlarda fotoğraftaki konumda bulunuyor olmaz mı? Bu durumda yapılan gözlemler ne kadar güvenilir?
425
Caner Kara
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Değerli Evrim Ağacı Üyeleri, Kütle çekim yasasının sahibi olan Isaac Newton, kütle çekim yasasını dünya için uyarlayıp hesaplamalar yaparken elementlerin ve dünyadaki yüzdelerinin bilinmediği bu sebeple de dünyanın kütlesinin hesaplanamadığı bir dönemde (1643-1727) dünya kütlesini nasıl hesaplamıştır ?
Reklamı Kapat
25
Faik Yıldız
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Kara deliklerin trilyonlarca ömrü olmasına nitekim everin ömrü kara deliklere kıyasla çok daha kısa. O zaman evren öldüğünde kara deliklere ne olacak? Okuduğunuz için teşekkürler.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın