Sorulara Dön
4
Varsayımsal & Hipotetik

Bir kişi a şehrinde yaşasaydı aşık olacağı kişi ile b şehrindeki farklı ise duygularının gerçekliği açısından fark var mıdır?

Bizim gerçek olarak hissettiğimiz duyguları şartlar belirliyorsa gerceklik bizim bir yanılsama biçimimiz olabilir mi. . .

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İnsanların partnerlerini seçerken dikkate aldıkları temel yaklaşımlar üzerine çeşitli evrimsel ve bilimsel makaleler var. Kadın ve erkek için bu kıstaslar oldukça da farklı ama hemen hepsi evrimsel olarak içerdikleri avantajları taşıyorlar ve anlaşılır niyetler bunlar.

Ama siz aşk derseniz işin orası biraz bulanık. Partner seçimi, üreme, evrim gibi konular bilimsel olarak az çok açıklanabiliyor ama aşk kelimesi ne zaman bilimsel olarak irdelense fazlaca kaba ve yüzeysel oluyor. Çünkü olan biteni bilimsel değil de duygusal olarak incelediğimizde çok fazla değişken söz konusu.

Ve tüm bu partner seçimi ve üreme içgüdülerinin, daha sağlıklı genlere sahip çocuklar dünyaya getirme yaklaşımının altında "bizde eksik olanları tamamlama" yaklaşımı söz konusu ama bu odak da "hangi eksik?" sorusunda düğümleniyor. Sadece genetik eksiklik meselesi değil bu. Yaşamlarımızdaki eksiklikler. Şöyle bir örnek vereyim: Hayatında 3 kez cinsel ve duygusal olarak aldatılmış ve sadakat sorunu yaşamış bir birey, sıradaki partnerini seçerken yüksek olasılıkla güvenilirliği, başka özelliklere göre çok daha fazla gözetecektir. Belki de kendisine fiziksel olarak hiç de çekici gelmeyen bir kişiyi, sadece kendisine, başka güzel bireylerden daha fazla güven verdiği için tercih edecektir. Yaşadığı deneyimler onu buraya itecektir.

Sizin şehir farklılığı sorunuz da bu bakış açısı ile biçimlenebilir. İnsanlar, yaşadıkları yerlere göre farklı yaşamsal deneyimlerden geçebileceği için yaşamlarındaki eksiklik ve fazlalıklar yüksek olasılıkla farklı olur ve bu deneyim birikimi de partner tercihlerine yansıyabilir. Büyük şehirde yaşayıp çok sayıda eğitimli, kariyerli, derin hayat deneyimine ve bilgiye sahip kişilerle ilişkiler yaşamış ve bu profilden yorulmuş ve bu profil ile sorunlar yaşamış bir kişiye, bir köyde yaşayan ve pek temel yaşamsal birikime sahip biri daha çekici gelebilir. Ya da tam tersi, sayısız Türk filminde karşımıza geldiği gibi büyük şehir ve gelişmiş dünyadan uzak yaşamış bir kişi, "şehirli" insanlara daha fazla ilgi duyabilir.

Ama tüm bu söylediklerim, ne kadar ayrıntıya insem de kesin, kaçınılmaz, değişmez ya da bilimsel temellere dayandırılabilir nitelikte değiller. Yani sorunuzdaki yaşanan şehrin kişinin partner seçimini etkileyip etkilemeyeceği sorusunun cevabı, tercihlerin farklı olabileceği yönünde gibi görünüyor ama dediğim gibi bu konuda net bir çıktıya ulaşmak çok zor. Çünkü insan ve yaşamlarımız oldukça karmaşık yapılar. Belirli bir kıstasla bu kadar büyük yapıları belirli bir formüle sığdırmak bizi yanılgıya düşürecektir.

130 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın