Sorulara Dön
0
Felsefe

Ben neden benim de başka biri değilim?

Şuanda hissettiğim ben neden 100 yıl önce doğmadıda doğduğum yıl olan 1990 da doğdu yada milyarlarca beden içinden neden kendi bedenimin içindeyim. Yoksa her beyin kendi gerçekliğinimi yaratıyor? Ama öyle olsa nasıl olurda bütün insanlar mavi renge mavi diyebiliyorlar yada kırmızıya kırmızı?

4
1,947 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Merhabalar.

Sorduğunuz ilk soruyu yani "Ben neden benim de başka biri değilim?" sorusunu anlamamızın en az iki farklı yolu var. İlk yolu sizin neden başka bir kişi olarak doğmadığınız sorusu ve bu sorunun oldukça basit bir cevabı var. Eğer siz başka biri olsaydınız o kişi siz olmazdınız. Dolayısıyla soruyu anlamanın ilk yoluna göre sizin sizden başka bir kişi olarak doğmanız imkansız. Başka biri olsaydınız ona siz diyemezdik.

Soruyu anlamanın ikinci yoluysa "Neden farklı tarihsel koşullar altında doğmadım?" şeklinde. Şimdi bu soruya verilebilecek yine birden fazla cevap. Cevaplardan biri tam olarak bu tarihte ve bu koşullarda doğmasaydınız o kişinin siz olamayacağı. Yani başka bir zamanda, başka koşullar altında ve başka ebeveynlerden doğmanız mümkün değil bu cevaba göre. O yüzden doğmuş olduğunuz koşullarda doğmanız zorunlu. Bu cevap çoğumuza makul gelmez. Farklı bir zamanda doğmamızın mümkün olduğunu düşünürüz genelde. Eğer bu mümkünse, neden 100 yıl önce değil de doğduğunuz zamanda doğdunuz sorusunun cevabı tarihsel tesadüflerin sonucu böyle olmasıymış gibi görünüyor. Başka bir zamanda ve başka koşullarda doğmamanızın sebebi evrenimizin tarihinin şans eseri bu şekilde olmamasıymış gibi görünüyor.

1,391 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
2
Paylaş
2
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Benlik meselesinde bizi aldatan şey, yüzyıllardır yanlış bir varsayıma inandırılmış olmamız. Düalizm ( beden ve ruh ) düşüncesi. Bu fikre karşı olan filozoflarda çıktı fakat düalizm inançla bir çok ortak nokta paylaştığı için daha baskın geldi. Varoluşumuzu idrak ederken, bunu bedenimizin haricinde herhangi bir ruh ya da ruhani bir varlık aracılığıyla yapmayız. Doğrudan doğruya bedenimizle yaparız bunu. Monist felsefe ışığında bu ikilemleri yaşamayacağını düşünüyorum.

Örneğin: neden kendi bedenimin içindeyim diye sormuşsun! Demek istediğim; zaten bedeninin haricinde bir benliğin yok. 

Ruh diye bize öğretilen hayaletimsi varlık bir hayalürünü. Insanların ruh zannettiği şey aslında zihin dediğimiz şey. Zihin ise; mesela spinozaya göre, " Bedenin kendi fikridir" 

637 görüntülenme
1
Paylaş
1

Herkesin eninde sonunda kendine sorduğu bir soru olmuştur bu. 

İlk olarak şunu söyleyeyim ki; senin "sen" olman bir sonuçtur. Doğduğundan beri gördüğün, duyduğun, hissettiğin, tattığın her şey, yani çevrende olup biten olayların tümü, seni "sen" yapan girdilerin, sana özgü şekilde yorumlanmasıdır. Biyolojik olarak insan beyninde, karar ile eylem arasında çok fazla bağlantı bulunur, zeki olmamız bu bağlantıların fazla olmasının bir yan ürünüdür. Bütün seçenekleri gözden geçirip, kısa sürede eyleme geçebilmemiz için, çok fazla nöron ve beyin hücremiz bulunur. Sürekli seçenekleri gözden geçiren bir mekanizma (yeni seçenekler sürekli eklenir) ister istemez zekileşir. Bilinç ise, sıfırdan kurulmuş bu mekanizmanın tümüdür. 

Bizi biz yapan her şey beyinde yer aldığına ve onun bir organ olduğunu bilmemize rağmen, kimse "ben aslında bir organım" demez. Açıkça göz ardı ettiğimiz bu gerçeği kabullenmeyip, daha ulu bir varlık olduğumuzu düşünme eğilimine gireriz. Beyni vücuttan çıkartıp bir kavanoza koysak, masada yatan beyni olmayan vücut mu biziz, yoksa kavanozdaki kimyasal çorba mı biziz? 

Görüldüğü gibi, etkileşime girdiğin çevrenin, doğup bu ana gelene kadar geçen zamanda, beynindeki bağlantıları sana özgü şekilde biçimleyen kimyasal ve biyolojik yapının tamamının sonucu "sen"sin. Yani bilincin sen doğmadan önce yoktu, sen öldükten sonra da olmayacak. Şu anda bilincin olduğu için, bütün dünya tarihi boyunca yaşamış gibi hissetmen ve neden bu zaman aralığına denk geldim demen normal. Oysa sen bu zaman aralığına denk gelmedin, bilinçlendikçe bu zaman aralığında yaşadığının farkına vardın. Bu gayet doğal.

Görme konusuna gelirsek, görme optik bir olaydır. 

Renkler ışığın dalga boyunun, gözdeki ışığı algılayabilen yapılar tarafından algılanmasıyla görülür. Gözde çubuk ve koni adı verilen ve ışığı algılayabilen iki tür hücre grubu vardır. Çubuk hücreler ışığa karşı daha hassas olmalarına rağmen renkler koni hücreler sayesinde algılanır. Üç tür koni hücresi vardır ve bunların her biri ışığa karşı duyarlılığı farklı olan pigmentler içerir. Mavi koni hücrelerinin en yüksek hassasiyet gösterdiği ışığın dalga boyu yaklaşık 430 nanometreyken, yeşil koni hücrelerinin 530 nanometre, kırmızı koni hücrelerinin ise yaklaşık 560 nanometredir. 

Farklı dalga boylarındaki ışık koni hücrelerini farklı derecelerde uyarır. Örneğin dalga boyu 580 nanometre olan ışık göze ulaştığında hem kırmızı hem de yeşil koni hücreleri uyarılır. Bazı dalga boylarında üç koni hücresi de uyarılabilir. Beyin bu hücrelerden gelen sinyalleri birleştirerek farklı dalga boylarındaki ışınların farklı şekilde algılanmasını sağlar. Eğer beyinde bir hasar yoksa, türümüzün tamamı renkleri aynı şekilde görür. Göz yapısında bozukluk veya beyinde hasar; kimyasal ve mekanik yapıyı etkileyeceği için algılama da farklılaşır. 

1,103 görüntülenme
0
Paylaş
0

Evet, bu her zaman benim de aklıma gelen bir soru oldu. Şu an bu bilinç bana ait ve ben bu yüzden bu şekilde konuşabiliyorum. Şu anki benliğim başka bir bedende olsa şuanki  gibi davranmayacaktı. O zaman benim benliğim farkında olmadan bir bitkiye veya başka bir insanın vücuduna mı giriyor? Her canlının benliği aynı ama farklı mı düşünüyor? Belki de hepimiz aynı benliğe sahip olduğumuzdan maviye mavi kırmızıya kırmızı diyoruz. Belki de hepimiz ilk mikro canlının benliğini taşıyoruz. Belki de benliğimiz aktarımı sayesinde kalıtsal olaylar gerçekleşebiliyor.

486 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et