Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Bebekler neden güler?

Merak ettiğim bir konu arkadaşlar, boş boş etrafa bakarken neden gülümserler bilgisi olan var mı acaba?

2
5,271 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bebeklerin gülmesinin birçok sebebi var aslında. Ce-e oyununu oynadığımızda, gıdıkladığımız da veya banyo yaparken hep gülerler. Bebeklerin böyle şeylere gülme sebepleri şunlardır:

Bebekleri güldüren şey öncelikle onlara dokunulması. Gıdıklanmanın memelilerin gelişimsel kökenleriyle yakın ilişkileri var. Gıdıklanmak keyif veren hayati bir fonksiyon.

Pek çok aile bebeklerinin yıkanırken çok eğlendiğini belirtiyor. Su ılık ve rahme benziyor. Bu yüzden de duyusal bir keyif yaratıyor.

Ce-e oyununu bu kadar cazip olmasının altında erken dönemde bebeklerin zaman algısının olmayışı yatıyor. O yüzden de birinin/birşeyin kaybolup geri gelmesi bir şok etkisi yaratıyor. Genelde de en çok sevilen ebeveynler kaybolup geri geldiği için bu bir bebek için oldukça mutlu bir şok etkisi. Zaman geçtikçe oyun daha komplike hale geliyor çünkü bebekler kaybolan şeyin geri döneceğini biliyor bu yüzden de bir beklentiye giriyor. Kaybolan şey gerçekten geri gelince de tabii ki daha çok eğleniyorlar.

Erken dönemlerde bebekler oyuncaklarının canlı olmadığını hissetse de yine de bir dereceye kadar onlarla empati kurabiliyorlar. Dahası cansız oyuncakların kuklalaştırılıp, insanlaştırılarak karşılarında hareket etmesi, konuşması saçmalığı sebebiyle onlara eğlenceli geliyor.

Çıngırağını her salladığında gülen bir bebeğin, bu gülüşünün ardında bir zafer gizli olabilir. Daha çok bunu ben ‘kendim’ yaptım sevinci. Bazen de sadece yeni bir ses ya da hissin verdiği mutluluk.

4,991 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

Orijinal Soru: Bebekler neden gülümser?

Gülmeyi beynimizin subkorteks bölgesi yönetir ve en eski bölgelerden biridir. Subkorteks nefes alma, bazı basit refleksleri kontrolü üstlenme gibi işlevlere sahip olmasıyla beynin sonradan gelişen dil, hafıza işlevlerinden oldukça uzaktır. Beynimizin sonradan gelişen ve daha yüksek işlevli bölgeleri bu ilkel mekanizmalardan gelen gülmeye müdahale edemiyor. Gülmek bu yüzden bir refleks olarak gerçekleşir.

Gülmek iletişimi geliştirme ve insanlarla kaynaşma açısından da sosyal bir işleve ve avantaja sahiptir. Gülme sırasında çıkardığımız sesler konuşma akustiğimizle benzerlik taşıdığından beynimizin nefes alma ve konuşma için kullandığımız bölgelerini kullanırız. Gülmek bu mekanizmalarla doğmuş olup sağladığı işlevlerle günümüze taşınmıştır. Bu refleksi gıdıklanma olarak vermemizin temelinde de benzer bir durum söz konusudur.

Gıdıklanma ile gelen gülme de korkunun sonucudur. Bu korku ile beynimizin acıya duyarlı kısmı atalarımız çıplak ayakla dolaştığından çevredeki zehirli canlıların ayaklara gelmesi bir irkilmeye ve korkuya sebep oluyordu haliyle. Buna bir tepki olarak, savunma olarak, uyarı olarak bu korku gelişti.

360 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın