Sorulara Dön
3
Evrim & Abiyogenez

Balinaların evrimi de toynaklı memeli hayvanlardan evrimleştiği söyleniyor ozaman neden yüzgeçlerinde 5 parmaklı bir oluşum gözleniyor?

Yani demek istediğim balinalar toynaklı bir memeli hayvandan evrildiseler nasıl yüzgeçlerinde 5 parmaklı bir oluşum gözlenebilir?

2
336 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Güzel soru, bu yaygın bir yanlış anlaşılma: Çift toynaklı (Artiodactyla), "2 parmağı olan hayvan" demek değil. "5 parmağın 2 tanesi üzerinde baskın olarak yürüyen hayvan" demek. Bu hayvanlar da tüm tetrapodlar gibi 5 parmaklı atalardan evrimleşmişlerdir ve birçoğunda halen 4 parmak vardır (1 tanesi birçoğunda tamamen yok olmuştur - embriyolojik dönem hariç!).

Aşağıda soldan sağa sırasıyla (her biri çift toynaklı olan) domuz, geyik ve deve parmak anatomisini görüyoruz:

Bu 4-5 parmaktan 2 tanesi ana yük taşıyıcılardır ve hayvanlar bunlar üzerinde yürür. Geri kalan 2 veya kimi türde 3 tanesi ya körelmiştir ve sadece yokuş inme gibi durumlarda destekleyici role geçmiştir ya da tamamen yok olmuştur. Yani çift toynaklılık, parmak sayısıyla değil, bu parmakların düzenleniş biçimiyle ilgilidir.

"Balinaların atası" olarak tespit edilen fosillerde 5 parmağın da izleri vardır; ancak 2 tanesi belirgin şekilde baskındır (çünkü onlar da Çift Toynaklılar altındadır). Örneğin Indohyus'ta ön kolda 5 parmağı net bir şekilde görebilirsiniz ancak 2 parmak baskınlığı da belirgindir (özellikle de arka uzuvda):

Balinaların kök gruplarını temsil eden "Indohyus"
Balinaların kök gruplarını temsil eden "Indohyus"

Pakicetus ile birlikte 2 parmak baskınlığı belirgin şekilde azalır:

Balinaların atalarından "Pakicetus"
Balinaların atalarından "Pakicetus"

Ambulocetus da aynı şekilde:

Balinaların atalarından "Ambulocetus"
Balinaların atalarından "Ambulocetus"

Sonrasında da bu uzuv, videoda gösterdiğimiz kademeli evrimle bugünkü haline kavuşur.

Yani Çift Toynaklılar da 5 parmaklı atalardan evrimleşmiştir ve bu evrim yaşanırken balinalara gidecek kol ayrılmıştır ve 2 parmak baskın olmakla birlikte 5'i birden uzamaya başlamıştır ve yüzgeçlere evrimleşmiştir. Bu nedenle balinalar, Çift Toynaklılara çok yakın akrabadır (hatta bazı sınıflandırmalara göre doğrudan doğruya Çift Toynaklılar altında sınıflandırılması gereken hayvanlardır - bariz şekilde 5 parmakları olmasına rağmen!).

530 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
12
Teşekkür (6)
Paylaş
12
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Aslında çift toynaklı grubuna ait canlıların erken türlerinde daha çok parmaklar görülmektedir, zaman içerisinde su aygırları, sığırlar ve domuzlar gibi diğer canlıların parmakları körelerek farklı toynak şekillerine dönüştü fakat balinalar bu zaman içerisinde parmaklarını köreltme ihtiyacı duymadılar.

188 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın