Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İslam Çinkaya
Üye
7

Balinalar çift toynaklı atalardan evrimleştiyse neden yüzgeçlerinde 5 parmaklı bir oluşum gözleniyor?

Yani demek istediğim balinalar toynaklı bir memeli hayvandan evrildiseler nasıl yüzgeçlerinde 5 parmaklı bir oluşum gözlenebilir?
1,921 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

Güzel soru, bu yaygın bir yanlış anlaşılma: Çift toynaklı (Artiodactyla), "2 parmağı olan hayvan" demek değil. "5 parmağın 2 tanesi üzerinde baskın olarak yürüyen hayvan" demek. Bu hayvanlar da tüm tetrapodlar gibi 5 parmaklı atalardan evrimleşmişlerdir ve birçoğunda halen 4 parmak vardır (1 tanesi birçoğunda tamamen yok olmuştur - embriyolojik dönem hariç!).

Aşağıda soldan sağa sırasıyla (her biri çift toynaklı olan) domuz, geyik ve deve parmak anatomisini görüyoruz:

Bu 4-5 parmaktan 2 tanesi ana yük taşıyıcılardır ve hayvanlar bunlar üzerinde yürür. Geri kalan 2 veya kimi türde 3 tanesi ya körelmiştir ve sadece yokuş inme gibi durumlarda destekleyici role geçmiştir ya da tamamen yok olmuştur. Yani çift toynaklılık, parmak sayısıyla değil, bu parmakların düzenleniş biçimiyle ilgilidir.

Tüm Reklamları Kapat

"Balinaların atası" olarak tespit edilen fosillerde 5 parmağın da izleri vardır; ancak 2 tanesi belirgin şekilde baskındır (çünkü onlar da Çift Toynaklılar altındadır). Örneğin Indohyus'ta ön kolda 5 parmağı net bir şekilde görebilirsiniz ancak 2 parmak baskınlığı da belirgindir (özellikle de arka uzuvda):

Balinaların kök gruplarını temsil eden "Indohyus"
Balinaların kök gruplarını temsil eden "Indohyus"

Pakicetus ile birlikte 2 parmak baskınlığı belirgin şekilde azalır:

Balinaların atalarından "Pakicetus"
Balinaların atalarından "Pakicetus"

Ambulocetus da aynı şekilde:

Balinaların atalarından "Ambulocetus"
Balinaların atalarından "Ambulocetus"

Sonrasında da bu uzuv, videoda gösterdiğimiz kademeli evrimle bugünkü haline kavuşur.

Yani Çift Toynaklılar da 5 parmaklı atalardan evrimleşmiştir ve bu evrim yaşanırken balinalara gidecek kol ayrılmıştır ve 2 parmak baskın olmakla birlikte 5'i birden uzamaya başlamıştır ve yüzgeçlere evrimleşmiştir. Bu nedenle balinalar, Çift Toynaklılara çok yakın akrabadır (hatta bazı sınıflandırmalara göre doğrudan doğruya Çift Toynaklılar altında sınıflandırılması gereken hayvanlardır - bariz şekilde 5 parmakları olmasına rağmen!).

708 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Bilmediğini Bilen
Bilim delisi

Aslında çift toynaklı grubuna ait canlıların erken türlerinde daha çok parmaklar görülmektedir, zaman içerisinde su aygırları, sığırlar ve domuzlar gibi diğer canlıların parmakları körelerek farklı toynak şekillerine dönüştü fakat balinalar bu zaman içerisinde parmaklarını köreltme ihtiyacı duymadılar.

310 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close