Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

18 saatlik otobüs yolculuğunda coronadan nasıl kaçınırım?

İytede öğrenciyim, eve gitmek için bu bileti aldı ailem. Onlar pek endişeli değil ama korunmak için yapmam gerekenleri merak ediyorum. 2 kişilik koltukta almışlar. Bakteri açısından maske kullanmak mantıklı değil ama biri öksürürse diye korkuyorum, insanlık hali.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba,

Sorunun sorulduğu bir ay olmuş. Tahminen ya iptal edildi ya da bu yolculuk yapıldı. Eğer yapıldıysa, umarım en üst seviyede önlemlerle yapılmış ve enfekte olmadan ailenizin yanına varmışsınızdır. Ben tekrar böyle bir yolculuğa mecbur kalırsanız, alacağınız önlemlere dair yazacağım.

Öncelikle böyle bir yolculuğa dair en güçlü önlem iptal etmektir. Basitçe; diğer insanlardan ne kadar uzak kalırsanız, kendinizi ne kadar izole ederseniz, o kadar güvende olursunuz. Bu yüzden ilk seçeneğiniz iptal etmek için tüm yolları zorlamak olmalı. Bulunduğunuz yerde izole olarak kalmanız mümkünse, bu en tedbirli otobüs yolculuğundan bile daha güvenli bir seçenek olacaktır.

Şimdi mecbur kaldığınız bu otobüs yolculuğunu yapacağınız senaryoya dönelim. İlk olarak yolculuk öncesi edinmeniz gereken malzemeleri yazıyorum:

 • Maske (Yedekli olsa iyi olur)
 • Asetat siperlik (İnternetten sipariş edebilirsiniz)
 • En az %70 alkollü solüsyon (Eczanelerden bulabilirsiniz. Sprey formunda olmalı)
 • Bolca kağıt mendil
 • Birkaç paket ıslak mendil (Mümkünse alkol içerenlerden)

Siz soruyu siteye girdiğinizden bu yana şehirlerarası yolculuklar kısıtlandı ve yolcu otobüslerinde %50 doluluk sınırı getirildi. Bu uygulamalar göreceli olarak riski biraz azalttı. Ancak onlarca kişiyle birlikte bir otobüste saatlerce zaman geçireceksek - böyle bir salgın döneminde - tedbirleri en üst seviyede tutmak zorundayız.

Yukarıda yazdığım malzemeleri tamamladığınızı varsayarak, yolculuk esnasındaki önlemleri maddeliyorum:

 • Tavsiyem yolculuk esnasında yiyeceğiniz her şeyi evde hazırlayıp yanınıza almanızdır. Mola yerlerindeki işletmelerin mutfak hijyenlerinden, hassasiyetlerinden emin olamazsınız.
 • Otobüse binmeden önce maskenizi takın. Üstte kalan telli kısmı burnunuza uygun şekle getirin. Maskenin burnunuzu ve ağzınızı kapattığına emin olun. Ardından siperliğinizi takın ve arka kısmından sıkılığını ayarlayın. Koronavirüs tek başına havada asılı kalamaz ancak enfekte olmuş birinin hapşırması, aksırması ya da konuşması ile saçtığı partiküllerde tutunabilir. Ön tarafı asetat ya da pleksi bir siperlik, o partikülleri yüzünüzden uzak tutar. Hatta maskenizi de korumuş olur.
 • Otobüse binerken ve inerken mümkünse hiçbir yere tutunmamaya çalışın. Dokunduğunuz her yere sizden önce yüzlerce kişi dokundu ve bazıları enfekte idi. Tutunmak zorunda kalırsanız, ellerinizi hemen su ve sabun ile ovarak yıkayın, imkan yoksa alkol solüsyonu veya kolonya ile ovun. Aynı esnada solüsyon ya da kolonyanın şişesini de ovun.
 • Oturacağınız koltuğu bulduğunuzda; oturmadan önce koltuk kolçakları, öndeki koltuğun size bakan yüzündeki tutamaçlar, ekran ve düğmeleri, koltuğu yatırma kolu gibi sizden önce temas edilmiş olan her şeyi kolonya dökülmüş ıslak mendil ile silin.
 • Oturduktan sonra ve yolculuk esnasında; %70 alkol bazlı spreyinizi 20 - 30 dk gibi aralıklarla başınızdan 15 - 20 cm uzaklıkta ve püskürtücü ağzı size bakmayacak şekilde sıkın. Bu çevrenizde soluyacağınız havadaki muhtemel virüslerin bir kısmını yok eder.
 • İçinde bulunduğunuz durumda maske ve siperliğiniz sizi daha çok baktığınız yöne doğru koruyacaktır. Ancak arkanızda oturan düşüncesiz biri ağzını kapatmadan hapşırır ya da öksürürse, arkadan gelecek partiküllere karşı daha savunmasız olacaksınız. Böyle bir durumda (hapşıran kişinin enfekte olma ihtimalini düşünerek) nefesinizi tutup hemen oradan kalkıp uzaklaşın.
 • Mola noktasında WC'ye gitmeniz gerekirse; dış kapıyı, kabin kapısını, kabindeki klozet musluğunu, kabinden çıktıktan sonra el yıkama musluğunu, sabun otomatını vs. her şeyi kesinlikle bir peçete ya da kağıt mendil ile tutun.
 • Şu anda yasak olmakla beraber, eğer yanınıza birini oturtmaya kalkarlarsa kesinlikle kabul etmeyin. Gerekirse yer değiştirin.
 • Yüzünüzde hem maske hem siperlikle bir otobüste otururken muhakkak sıkıntı basacaktır. Normalde kaşınmayan burnunuz ısrarla kaşınmaya başlayacaktır. Bu biraz da psikolojiktir. Kendinizi meşgul edin. Film seyredin, kitap okuyun. Dayanamazsanız kolunuzun içiyle kaşıyın. Genel olarak elinizi yüzünüze götürme alışkanlığını - yapabildiğiniz kadar - yenmeye çalışın.
 • Bütün bu yazdıklarımı uygularken kendinizi düşünüp gözünüzün önüne getirdiğinizde biraz abartılı ve komik gelebilir. Önemsemeyin! Salgının şu andaki yayılım hızı aşırı önlemleri gerekli kılıyor. TV'de günlük rakamlarını gördüğümüz kayıpların yarısından çoğu 'çok abartıyorsunuz' derken enfekte olanlardır.

Ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilirseniz, kendinizi daha etkili şekilde korur ve kimseye kulak asmazsınız. Kaynaklar kısmına biraz daha detaylı bilgilenmeniz için üç bağlantı ekledim.

Sağlıkla kalın...

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimsel bilgi hem iyi, hem kötü şeyler yapmanızı mümkün kılar. Ancak bilim, bir kullanma kılavuzu ile gelmemektedir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder