Unutma: Yüzüne Dokunma! COVID-19 Salgınının Yayılmasını Azaltmak İçin Parmağına İp Bağla!

"Yüzünüze Dokunmayın!" Dedikçe Yüzünüze Dokunasınız Geliyorsa veya Unutuyorsanız, Gelin Parmaklarımıza İp Bağlayalım!

Unutma: Yüzüne Dokunma! COVID-19 Salgınının Yayılmasını Azaltmak İçin Parmağına İp Bağla!
Unutma Yüzüne dokunma
Cem Özkeser
3 dakika
5,829 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

COVID-19 salgını başladığından beri söylediğimiz bir şey var: "Yüzünüze dokunmayın!"

Ancak bunu her dediğimizde aldığımız cevaplar aynı oluyor: "Bunu biliyoruz, haklısınız da; ama siz her 'Yüzünüze dokunmayın!' dediğinizde yüzümüze dokunasımız geliyor!"

Bu problemin farkındayız. Yüzümüze dokunmak çoğu zaman istemsiz olarak sergilediğimiz bir davranış. Birileri yüzümüzden bahsedince ister istemez yüzümüze dokunasımız gelir, çünkü dikkatimiz, çoğu zaman görmezden geldiğimiz yüzümüze kayar ve adeta "yüzümüzün farkına varırız".

Reklamı Kapat

Davranışbilimciler bir davranışı azaltmak için caydırıcı öğrenme (İng: "aversive learning") metodunu kullanırlar. Günlük yaşamımızda çocukların tırnak yememesi için sürülen acı ojeler ya da annemizin “Çocuğum dokunma oraya!” diye bağırarak çocuğu korkutması da caydırdırıcı öğrenmeye örnek gösterilebilir.

Ancak COVID-19 salgını gibi tehlikeli bir salgın sırasında yüzümüze bir kere dokunduğumuzda iş işten geçmiş olacağı için, hiç dokunmamamız gerektiğini sürekli aklımızda tutmamız daha uygun olacaktır.

Nedim Taşdelen

Çözüm Çok Basit: İp Bağlayın!

Evet, ilk etapta komik gelebilir ama bir düşünün: Normalde orada olmaması gereken bir şeyi vücudunuza bağlayarak, yapmayı çok normal bulduğunuz bir davranışı engellemek için hatırlatıcı olarak kullanacaksınız.

İşaret parmağımıza bağlayacağınız bir ip sayesinde, evimizin dışındayken elimizi yüzümüze götürdüğümüz anda bunu yapmamamız gerektiğini hatırlayabiliriz. Dahası, eve geldiğimizde elimizi yıkarken ipi çözüp atarsak, parmağımıza bağladığımız ipi elimizi yıkayıp yıkamadığımıza dair bir belirteç olarak da kullanabiliriz.

Dahası da var: Ayrıca işaret parmaklarımıza bağladığımız bu ipler dışarıdaki insanların da görmesiyle onlar için de hem bir uyarı olacak hem de farkındalık yaratmayı sağlayacaktır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kısacası işaret parmağımıza bağladığımız bir parça ip, evimizin dışındayken yüzümüze dokunmamamızı, tokalaşmamamızı, çevreye çok fazla temas etmememizi ve elimizi yıkamamız gerektiğini hatırlatacaktır.

Bu küçük hatırlatıcı sayesinde hastalığın yayılımının engellenmesi için fark yaratabiliriz.

Sık Sorulan Sorular

Virüslerden nasıl kaçınabiliriz?

Ellerimizi bol sabunla yıkayarak. Yüzümüze dokunmayarak. Çevreye çok fazla temas etmeyerek.

Neden yüzümüze dokunmamalıyız?

Göz, burun ve ağzımızdaki mukozal dokular virüslerin vücumuza giriş kapılarıdır.

Reklamı Kapat

Bir saatte yüzümüze kaç defa dokunuyoruz?

İstemsiz olarak bir saat içinde ortalama olarak gözlerimize 3, burnumuza 3, ağzımıza 4 kere dokunuyoruz. Başımızdaki tüm alanları dahil edersek bir saat içinde başımıza ortalama 23 defa dokunuyoruz.

Peki ya burnumuzun ucu çok kaşındı, ne yapacağız?

Bu durumda yapılabilecek en iyi yol bileğimizin dış tarafını burnumuzun ucuna sürtmek olabilir. Başınızdaki kaşınan yerleri bileğinizin dışını kullanarak kaşımaya çalışın, parmaklarınızla temas etmeyin.

Elime virüsler nereden gelebilir?

Dokunduğunuz hemen hemen her yerden. Buradan bilgi alabilirsiniz.

Elimi nasıl dezenfekte etmeliyim?

Çalışmalar etil alkol çözeltisi (örn: kolonya) veya sodyum hipoklorit (çamaşır suyu) çözeltisinin kimi virüslerin enfekte edici özelliğini azalttığını ortaya koymuştur. Ancak en iyi yöntem elinizi su ve sabunla yıkamaktır.

Reklamı Kapat

Eldiven takmak işe yarar mı?

Hem evet hem de hayır. Eldiven takmak elbet de dokunduğunuz nesneler ile eliniz arasında bariyer oluşturacaktır. Ancak COVID-19 etmeni olan virüs kauçuk cerrahi eldivenler üzerinde 8 saate kadar barınabilmektedir. Eldiven kullanıyorsanız sık sık değiştirip elinizi yıkamanız gerekecektir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 19
 • Bilim Budur! 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Muhteşem! 3
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2021 03:22:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8356

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Avrupa
Beyaz
Mitler Ve Gerçekler
Renk
Kedi
Hematoloji
Solunum
Hücre
Tüyler
Kimya
Zooloji
Gaz
Adaptasyon
Beyin
Doğum
Kozmoloji
Anksiyete
Eczacılık
Skeptisizm
Güneş Sistemi
İnfografik
Çiftleşme
Genel Halk
Samanyolu Galaksisi
Su Ayısı
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et