Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

SARS-CoV-2'yi "Yok Etmenin", Yani Yapı Olarak Bozmanın 4 Yolu!

Aşı Bulunana Kadar Yeni Koronavirüs İle Baş Etmenin Yolları, Bu Virüsün Yapısını Bozmaktan Geçiyor!

SARS-CoV-2'yi "Yok Etmenin", Yani Yapı Olarak Bozmanın 4 Yolu! Multnomah County
5 dakika
18,310
Tüm Reklamları Kapat

Bütün dünya görmediği ama varlığını bildiği, ortalıkta dolaşan virüslerden biri ile savaş halinde. Evet, SARS-CoV-2 virüsünden bahsediyoruz. O kadar bulaşıcı ki, ondan kurtulmak için her türlü çareye başvurur hale geldik. Ellerimizi sıradan bir sabunla 20 saniye yıkamanın en etkili yol olduğunu öğrendik. Alkol oranı yüksek olan dezenfektanların da işe yaradığını, antibakteriyel ürünlerin ise virüsler üzerinde etkili olmadığını öğrendik. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Savaşımız şu anda yeni koronavirüsle ile ama koronavirüsler aslında hayatımızda uzun zamandır varlar. Bu büyük bir virüs ailesindeki bazı türler sadece soğuk algınlıklarına neden oluyor. Hayatımıza giren yeni koronavirüsün ise şu anda aşısı yok ve aşının uygulanabilir hale gelmesi daha zaman alacak gibi görünüyor. Bu yüzden SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığının hızla yayılmasını ve hastanelerdeki hasta yükünü azaltmanın en iyi yolu bu virüsleri yok etmekten geçiyor.

Bu virüsle savaşmanın yollarını bulurken, bu virüsün nasıl bir yapıya sahip olduğunu da anlamak gerekiyor. Vücudun dışında virüsü yok etmenin ve bulaşma ihtimalini azaltmanın yolları var. Bunların nasıl çalıştığını anlamak için, bu virüsün yapısını bilmek faydalı olacaktır. SARS-CoV-2, Coronaviridae olarak bilinen geniş bir virüs familyasına ait tek zincirli bir RNA virüsüdür; RNA dizisi yaklaşık olarak 30,000 baz uzunluğundadır.

Tüm Reklamları Kapat

SARS-CoV-2 genetik materyali.
SARS-CoV-2 genetik materyali.
The Economist

SARS-CoV-2, insanları enfekte ettiği bilinen yedinci koronavirüs türü ve diğer koronavirüsler gibi dört yapısal proteine sahip. N proteini RNA genomunu tutar ve S, E ve M proteinleri viral zarfı oluşturur. Mızrak proteini (İng: "spike protein") konakçının hücre zarına yapışmasına neden olur. SARS-CoV-2'nin bir tür zarf virüsü olması onun genetik materyali etrafında bir dış katmanı olduğu anlamına gelir. Dış tabaka yağ moleküllerinden yapılıdır ve virüsü yok etmek için olası hedeflerden biri bu yağ molekülleridir. Bu katmandaki proteinler ve hatta genetik materyalin kendisini de hedef olabilir.

Bu tabloda SARS-CoV-2'nin yapısını bozmanın dört yolu özetlenmiş.
Bu tabloda SARS-CoV-2'nin yapısını bozmanın dört yolu özetlenmiş.
Compound Interest

SARS-CoV-2'nin genetik materyalini bozmak için CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) şu yolları öneriyor.

Virüsle Mücadelede 4 Yöntem

Elleri Sabunla 20 Saniye Yıkamak

Sabunla yıkamak, eller ve yüzeylerde etkilidir. Virüsü yok etmenin en iyi yoludur. Sabun, iki ucu olan ve yüzey aktif maddeler olarak adlandırılan moleküller içerir. Bir ucu yağlarda iyi çözünürken, diğer ucu suda iyi çözünür. Bu moleküller SARS-CoV-2'nin yağlı dış tabakası ile temas ettiğinde, onu çözer ve virüsü parçalamış olur.

Ellerimizi herhangi bir sabunla 20 saniye yıkamak en etkili yoldur.
Ellerimizi herhangi bir sabunla 20 saniye yıkamak en etkili yoldur.
The Independent

Her tür sabun bu yüzey aktif moleküllerini içerir, bu nedenle hangi türü kullandığınız önemli değildir. Bazı sabunlar ek olarak antibakteriyel bileşenler içerir ancak bunlar bakterilere karşı aktiftir, bu nedenle virüsü etkilemezler. Bu sabunların içerdiği moleküller yine de bu işi yapmaktadır ama kullanacağınız sabunun antibakteriyel olmasına gerek yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Sabun ve su sadece elleriniz için değil, aynı zamanda yüzey temizliğinde de etkilidir, bu yüzden acele ederek herhangi bir fantezi yüzey temizleyicisi almanıza gerek yoktur.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Dezenfektan Jelleri Kullanmak

Eğer ellerimizi hemen yıkayamazsak ne olacak? Yiyecek alışverişinizi almak için süpermarkete gidiyorsanız muhtemelen sabun ve lavaboya kolayca erişemeyeceksiniz. Bu, el dezenfektanlarının devreye girdiği yerdir. Öncelikle, el dezenfektanlarının hepsinin aynı olmadığını bilmek gerekir. Alkol bazlı el dezenfektanları istediğimiz tiptir. Alkole dayalı olmayan dezenfektanlar vardır ancak bunların virüslere karşı daha az etkili olduğu gösterilmiştir. Alkol bazlı dezenfektanlar ise SARS-CoV-2 dahil birçok virüs türüne karşı etkilidir.

Jel şeklindeki el dezenfektanı.
Jel şeklindeki el dezenfektanı.
Wikipedia

Başka önemli bir nokta ise dezenfektanların en az %60 alkol içermeleri gerektiğidir. Yüzeyleri temizlemek için kullanıyorsanız, CDC (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) minimum konsantrasyonun %70 alkol olması gerektiğini öneriyor. Alkol molekülleri virüs proteinlerinin yapısına zarar vererek virüsü yok ederler. Alkol bazlı temizleyiciler ellerinizdeki ve yüzeylerdeki virüsleri yok etmek için iyi bir yoldur.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu konuda daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Çamaşır Suyu Çözeltisi

Çamaşır suyu (NaClO), kimyasal adı sodyum hipoklorit olan, temizlik ve hijyen amacıyla kullanılan kimyasal bir maddedir. Sadece yüzeyler için kullanılmalıdır!

En az % 0,1’lik olan çamaşır suyu çözeltisi sert yüzeylerin temizlenmesinde çok etkilidir. Karıştırma oranları için CDC'nin önerdiği oranları kullanabilirsiniz. Çamaşır suyu çözeltisi, virüs proteinleri ve virüs genetik materyali ile reaksiyona girerek onları yok eder. Yüzeye püskürtmek ve daha sonra maksimum etki için yaklaşık 10 dakika beklemek önemlidir.

Çamaşır suyu (İng. bleach)
Çamaşır suyu (İng. bleach)
Kind Png

Ayrıca, çamaşır suyunu diğer temizleyicilerle karıştırmamanız gerekiyor. Kendi başına çok etkili bir iş yaptığı için zaten gerek de yoktur. Ve eğer yaparsanız, diğer temizleyicilerin çamaşır suyu ile reaksiyona girmesi ve toksik klor gazı üretmesi riski yüksektir. Burada virüsü yok etmeyi çalışıyoruz, kendimizi değil!

Hidrojen Peroksit Çözeltisi

%3'lük hidrojen peroksit (H2O2) çözeltisi de virüslere karşı etkilidir. Sadece yüzeyler için kullanılmalıdır. Çamaşır suyuna benzer şekilde çalışır; virüs proteinleri ve genetik materyal ile reaksiyona girer ve onları yok eder. Benzer şekilde, on dakikaya kadar yüzeyde bırakılmalıdır. Ayrıca diğer temizleyicilerle, özellikle sirke içerenlerle karıştırmamak gerekir.

Hidrojen peroksitin kullanım alanı geniştir.
Hidrojen peroksitin kullanım alanı geniştir.
The Spruce / Katie Kerpel

Sonuç

Sabun ve su, eller ve yüzeyler dahil olmak üzere etkili bir iş çıkarır. Sabun ile çalışmak daha az tehlikelidir ve sık dokunduğunuz yüzeyleri düzenli olarak temizlemek için kolayca kullanılabilir. Tabii bunları yapıyor olamanın bu virüse yakalanmayacağınız anlamına gelmiyor. Burada yapmaya çalıştığımız şey, onu yakalama riskimizi azaltmaktır ancak bu riski sıfıra indirmek çok zordur.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 28
 • Muhteşem! 7
 • Umut Verici! 7
 • Bilim Budur! 6
 • Üzücü! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Compound Interest | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/06/2024 22:02:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8458

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mitler Ve Gerçekler
Psikiyatri
Uzay Görevleri
Coronavirus
Yiyecek
Hastalık Kontrolü
Yas
Balık
Hematoloji
Robot
Fizik
Türlerin Kökeni
Hız
Dna
Yeme
Ölüm
Eğilim
Fobi
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Beslenme Davranışları
Mikrobiyoloji
Hastalık Kataloğu
Genler
Eşcinsellik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
. C. Interest, et al. SARS-CoV-2'yi "Yok Etmenin", Yani Yapı Olarak Bozmanın 4 Yolu!. (1 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8458
Interest, . C., Sever, M. Ç. (2020, April 01). SARS-CoV-2'yi "Yok Etmenin", Yani Yapı Olarak Bozmanın 4 Yolu!. Evrim Ağacı. Retrieved June 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8458
. C. Interest, et al. “SARS-CoV-2'yi "Yok Etmenin", Yani Yapı Olarak Bozmanın 4 Yolu!.” Edited by Meltem Çetin Sever. Evrim Ağacı, 01 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8458.
Interest, Compound. Sever, Meltem Çetin. “SARS-CoV-2'yi "Yok Etmenin", Yani Yapı Olarak Bozmanın 4 Yolu!.” Edited by Meltem Çetin Sever. Evrim Ağacı, April 01, 2020. https://evrimagaci.org/s/8458.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close