Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

18 saatlik otobüs yolculuğunda Koronavirüsten nasıl kaçınırım?

İytede öğrenciyim, eve gitmek için bu bileti aldı ailem. Onlar pek endişeli değil ama korunmak için yapmam gerekenleri merak ediyorum. 2 kişilik koltukta almışlar. Bakteri açısından maske kullanmak mantıklı değil ama biri öksürürse diye korkuyorum, insanlık hali.
3,883 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Atilla Şayan
Evrim Ağacı yazarlarından

Merhaba,

Sorunun sorulduğu bir ay olmuş. Tahminen ya iptal edildi ya da bu yolculuk yapıldı. Eğer yapıldıysa, umarım en üst seviyede önlemlerle yapılmış ve enfekte olmadan ailenizin yanına varmışsınızdır. Ben tekrar böyle bir yolculuğa mecbur kalırsanız, alacağınız önlemlere dair yazacağım.

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle böyle bir yolculuğa dair en güçlü önlem iptal etmektir. Basitçe; diğer insanlardan ne kadar uzak kalırsanız, kendinizi ne kadar izole ederseniz, o kadar güvende olursunuz. Bu yüzden ilk seçeneğiniz iptal etmek için tüm yolları zorlamak olmalı. Bulunduğunuz yerde izole olarak kalmanız mümkünse, bu en tedbirli otobüs yolculuğundan bile daha güvenli bir seçenek olacaktır.

Şimdi mecbur kaldığınız bu otobüs yolculuğunu yapacağınız senaryoya dönelim. İlk olarak yolculuk öncesi edinmeniz gereken malzemeleri yazıyorum:

Tüm Reklamları Kapat

 • Maske (Yedekli olsa iyi olur)
 • Asetat siperlik (İnternetten sipariş edebilirsiniz)
 • En az %70 alkollü solüsyon (Eczanelerden bulabilirsiniz. Sprey formunda olmalı)
 • Bolca kağıt mendil
 • Birkaç paket ıslak mendil (Mümkünse alkol içerenlerden)

Siz soruyu siteye girdiğinizden bu yana şehirlerarası yolculuklar kısıtlandı ve yolcu otobüslerinde %50 doluluk sınırı getirildi. Bu uygulamalar göreceli olarak riski biraz azalttı. Ancak onlarca kişiyle birlikte bir otobüste saatlerce zaman geçireceksek - böyle bir salgın döneminde - tedbirleri en üst seviyede tutmak zorundayız.

Yukarıda yazdığım malzemeleri tamamladığınızı varsayarak, yolculuk esnasındaki önlemleri maddeliyorum:

 • Tavsiyem yolculuk esnasında yiyeceğiniz her şeyi evde hazırlayıp yanınıza almanızdır. Mola yerlerindeki işletmelerin mutfak hijyenlerinden, hassasiyetlerinden emin olamazsınız.
 • Otobüse binmeden önce maskenizi takın. Üstte kalan telli kısmı burnunuza uygun şekle getirin. Maskenin burnunuzu ve ağzınızı kapattığına emin olun. Ardından siperliğinizi takın ve arka kısmından sıkılığını ayarlayın. Koronavirüs tek başına havada asılı kalamaz ancak enfekte olmuş birinin hapşırması, aksırması ya da konuşması ile saçtığı partiküllerde tutunabilir. Ön tarafı asetat ya da pleksi bir siperlik, o partikülleri yüzünüzden uzak tutar. Hatta maskenizi de korumuş olur.
 • Otobüse binerken ve inerken mümkünse hiçbir yere tutunmamaya çalışın. Dokunduğunuz her yere sizden önce yüzlerce kişi dokundu ve bazıları enfekte idi. Tutunmak zorunda kalırsanız, ellerinizi hemen su ve sabun ile ovarak yıkayın, imkan yoksa alkol solüsyonu veya kolonya ile ovun. Aynı esnada solüsyon ya da kolonyanın şişesini de ovun.
 • Oturacağınız koltuğu bulduğunuzda; oturmadan önce koltuk kolçakları, öndeki koltuğun size bakan yüzündeki tutamaçlar, ekran ve düğmeleri, koltuğu yatırma kolu gibi sizden önce temas edilmiş olan her şeyi kolonya dökülmüş ıslak mendil ile silin.
 • Oturduktan sonra ve yolculuk esnasında; %70 alkol bazlı spreyinizi 20 - 30 dk gibi aralıklarla başınızdan 15 - 20 cm uzaklıkta ve püskürtücü ağzı size bakmayacak şekilde sıkın. Bu çevrenizde soluyacağınız havadaki muhtemel virüslerin bir kısmını yok eder.
 • İçinde bulunduğunuz durumda maske ve siperliğiniz sizi daha çok baktığınız yöne doğru koruyacaktır. Ancak arkanızda oturan düşüncesiz biri ağzını kapatmadan hapşırır ya da öksürürse, arkadan gelecek partiküllere karşı daha savunmasız olacaksınız. Böyle bir durumda (hapşıran kişinin enfekte olma ihtimalini düşünerek) nefesinizi tutup hemen oradan kalkıp uzaklaşın.
 • Mola noktasında WC'ye gitmeniz gerekirse; dış kapıyı, kabin kapısını, kabindeki klozet musluğunu, kabinden çıktıktan sonra el yıkama musluğunu, sabun otomatını vs. her şeyi kesinlikle bir peçete ya da kağıt mendil ile tutun.
 • Şu anda yasak olmakla beraber, eğer yanınıza birini oturtmaya kalkarlarsa kesinlikle kabul etmeyin. Gerekirse yer değiştirin.
 • Yüzünüzde hem maske hem siperlikle bir otobüste otururken muhakkak sıkıntı basacaktır. Normalde kaşınmayan burnunuz ısrarla kaşınmaya başlayacaktır. Bu biraz da psikolojiktir. Kendinizi meşgul edin. Film seyredin, kitap okuyun. Dayanamazsanız kolunuzun içiyle kaşıyın. Genel olarak elinizi yüzünüze götürme alışkanlığını - yapabildiğiniz kadar - yenmeye çalışın.
 • Bütün bu yazdıklarımı uygularken kendinizi düşünüp gözünüzün önüne getirdiğinizde biraz abartılı ve komik gelebilir. Önemsemeyin! Salgının şu andaki yayılım hızı aşırı önlemleri gerekli kılıyor. TV'de günlük rakamlarını gördüğümüz kayıpların yarısından çoğu 'çok abartıyorsunuz' derken enfekte olanlardır.

Ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilirseniz, kendinizi daha etkili şekilde korur ve kimseye kulak asmazsınız. Kaynaklar kısmına biraz daha detaylı bilgilenmeniz için üç bağlantı ekledim.

Sağlıkla kalın...

1,700 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı - Sars-Cov-2 Virüsünün Ana Bulaşma Yolu Ne?. (16 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 16 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Evrim Ağacı - Sars-Cov-2'Yi &Quot;Yok Etmenin&Quot;, Yani Yapı Olarak Bozmanın 4 Yolu. (16 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 16 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Evrim Ağacı - Unutma: Yüzüne Dokunma! Covid-19 Salgınının Yayılmasını Azaltmak İçin Parmağına İp Bağla!. (16 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 16 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close