Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
5
18 saatlik otobüs yolculuğunda Koronavirüsten nasıl kaçınırım?
İytede öğrenciyim, eve gitmek için bu bileti aldı ailem. Onlar pek endişeli değil ama korunmak için yapmam gerekenleri merak ediyorum. 2 kişilik koltukta almışlar. Bakteri açısından maske kullanmak mantıklı değil ama biri öksürürse diye korkuyorum, insanlık hali.
2,157 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Atilla Şayan
Atilla Şayan Evrim Ağacı yazarlarından

Merhaba,

Sorunun sorulduğu bir ay olmuş. Tahminen ya iptal edildi ya da bu yolculuk yapıldı. Eğer yapıldıysa, umarım en üst seviyede önlemlerle yapılmış ve enfekte olmadan ailenizin yanına varmışsınızdır. Ben tekrar böyle bir yolculuğa mecbur kalırsanız, alacağınız önlemlere dair yazacağım.

Öncelikle böyle bir yolculuğa dair en güçlü önlem iptal etmektir. Basitçe; diğer insanlardan ne kadar uzak kalırsanız, kendinizi ne kadar izole ederseniz, o kadar güvende olursunuz. Bu yüzden ilk seçeneğiniz iptal etmek için tüm yolları zorlamak olmalı. Bulunduğunuz yerde izole olarak kalmanız mümkünse, bu en tedbirli otobüs yolculuğundan bile daha güvenli bir seçenek olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Şimdi mecbur kaldığınız bu otobüs yolculuğunu yapacağınız senaryoya dönelim. İlk olarak yolculuk öncesi edinmeniz gereken malzemeleri yazıyorum:

 • Maske (Yedekli olsa iyi olur)
 • Asetat siperlik (İnternetten sipariş edebilirsiniz)
 • En az %70 alkollü solüsyon (Eczanelerden bulabilirsiniz. Sprey formunda olmalı)
 • Bolca kağıt mendil
 • Birkaç paket ıslak mendil (Mümkünse alkol içerenlerden)

Siz soruyu siteye girdiğinizden bu yana şehirlerarası yolculuklar kısıtlandı ve yolcu otobüslerinde %50 doluluk sınırı getirildi. Bu uygulamalar göreceli olarak riski biraz azalttı. Ancak onlarca kişiyle birlikte bir otobüste saatlerce zaman geçireceksek - böyle bir salgın döneminde - tedbirleri en üst seviyede tutmak zorundayız.

Yukarıda yazdığım malzemeleri tamamladığınızı varsayarak, yolculuk esnasındaki önlemleri maddeliyorum:

Bu Reklamı Kapat

 • Tavsiyem yolculuk esnasında yiyeceğiniz her şeyi evde hazırlayıp yanınıza almanızdır. Mola yerlerindeki işletmelerin mutfak hijyenlerinden, hassasiyetlerinden emin olamazsınız.
 • Otobüse binmeden önce maskenizi takın. Üstte kalan telli kısmı burnunuza uygun şekle getirin. Maskenin burnunuzu ve ağzınızı kapattığına emin olun. Ardından siperliğinizi takın ve arka kısmından sıkılığını ayarlayın. Koronavirüs tek başına havada asılı kalamaz ancak enfekte olmuş birinin hapşırması, aksırması ya da konuşması ile saçtığı partiküllerde tutunabilir. Ön tarafı asetat ya da pleksi bir siperlik, o partikülleri yüzünüzden uzak tutar. Hatta maskenizi de korumuş olur.
 • Otobüse binerken ve inerken mümkünse hiçbir yere tutunmamaya çalışın. Dokunduğunuz her yere sizden önce yüzlerce kişi dokundu ve bazıları enfekte idi. Tutunmak zorunda kalırsanız, ellerinizi hemen su ve sabun ile ovarak yıkayın, imkan yoksa alkol solüsyonu veya kolonya ile ovun. Aynı esnada solüsyon ya da kolonyanın şişesini de ovun.
 • Oturacağınız koltuğu bulduğunuzda; oturmadan önce koltuk kolçakları, öndeki koltuğun size bakan yüzündeki tutamaçlar, ekran ve düğmeleri, koltuğu yatırma kolu gibi sizden önce temas edilmiş olan her şeyi kolonya dökülmüş ıslak mendil ile silin.
 • Oturduktan sonra ve yolculuk esnasında; %70 alkol bazlı spreyinizi 20 - 30 dk gibi aralıklarla başınızdan 15 - 20 cm uzaklıkta ve püskürtücü ağzı size bakmayacak şekilde sıkın. Bu çevrenizde soluyacağınız havadaki muhtemel virüslerin bir kısmını yok eder.
 • İçinde bulunduğunuz durumda maske ve siperliğiniz sizi daha çok baktığınız yöne doğru koruyacaktır. Ancak arkanızda oturan düşüncesiz biri ağzını kapatmadan hapşırır ya da öksürürse, arkadan gelecek partiküllere karşı daha savunmasız olacaksınız. Böyle bir durumda (hapşıran kişinin enfekte olma ihtimalini düşünerek) nefesinizi tutup hemen oradan kalkıp uzaklaşın.
 • Mola noktasında WC'ye gitmeniz gerekirse; dış kapıyı, kabin kapısını, kabindeki klozet musluğunu, kabinden çıktıktan sonra el yıkama musluğunu, sabun otomatını vs. her şeyi kesinlikle bir peçete ya da kağıt mendil ile tutun.
 • Şu anda yasak olmakla beraber, eğer yanınıza birini oturtmaya kalkarlarsa kesinlikle kabul etmeyin. Gerekirse yer değiştirin.
 • Yüzünüzde hem maske hem siperlikle bir otobüste otururken muhakkak sıkıntı basacaktır. Normalde kaşınmayan burnunuz ısrarla kaşınmaya başlayacaktır. Bu biraz da psikolojiktir. Kendinizi meşgul edin. Film seyredin, kitap okuyun. Dayanamazsanız kolunuzun içiyle kaşıyın. Genel olarak elinizi yüzünüze götürme alışkanlığını - yapabildiğiniz kadar - yenmeye çalışın.
 • Bütün bu yazdıklarımı uygularken kendinizi düşünüp gözünüzün önüne getirdiğinizde biraz abartılı ve komik gelebilir. Önemsemeyin! Salgının şu andaki yayılım hızı aşırı önlemleri gerekli kılıyor. TV'de günlük rakamlarını gördüğümüz kayıpların yarısından çoğu 'çok abartıyorsunuz' derken enfekte olanlardır.

Ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilirseniz, kendinizi daha etkili şekilde korur ve kimseye kulak asmazsınız. Kaynaklar kısmına biraz daha detaylı bilgilenmeniz için üç bağlantı ekledim.

Sağlıkla kalın...

1,632 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı - Sars-Cov-2 Virüsünün Ana Bulaşma Yolu Ne?. (16 April 2020). Alındığı Tarih: 16 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Evrim Ağacı - Sars-Cov-2'Yi &Quot;Yok Etmenin&Quot;, Yani Yapı Olarak Bozmanın 4 Yolu. (16 April 2020). Alındığı Tarih: 16 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Evrim Ağacı - Unutma: Yüzüne Dokunma! Covid-19 Salgınının Yayılmasını Azaltmak İçin Parmağına İp Bağla!. (16 April 2020). Alındığı Tarih: 16 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et