Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ece Müker
Ece Müker
102K UP
Üye
4

10'a en yakın sayı hangisidir?

424 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
alperen yuncu
alperen yuncu
33K UP
Fizik doktora öğrencisi

Metmatikte bir ifade kullanırken kullanılan tabirlerin net ve bariz bir şekilde tanımlanmış olması çok önemlidir.

Öncelikle yakın ne demek bunu tanımlayalım:

Tüm Reklamları Kapat

Birbirinden farklı iki ve sayısı için ise sayısı sayısına 'den daha yakındır. Şeklinde bir tanım yapabiliriz. Daha matematiksel bir ifade ile:

sayısı sayısına 'den daha yakındır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durumda 10'a en yakın sayı yine 10 oluyor.

10'un dışında en yakın olan sayıdan bahsediyorsak bu sefer sayının nasıl tanımlandığı yani hangi sayı kümesine ait olduğu önem arz ediyor. Misal, eğer tam sayılar kümesinden bahsediyorsak 10'a en yakın sayılar 9 ve 11.

Eğer gerçel sayılar (real numbers) kümesinden bahsediyorsak böyle bir sayı tanımlı değil. Çünkü birbirinden farklı bütün gerçel sayıların arasında o iki sayının ortalamasına eşit bir sayı vardır. Matemiksel olarak bunu şu şekilde ifade edebiliriz:

Haliyle 10'a en yakın olarak adledebileceğimiz 10 dışındaki bütün gerçel sayılardan 10'a daha yakın olan başka bir gerçel sayı bulunabilir. Dolayısıyla daha yakın olmaktan bahsedebilirsiniz ama en yakın kavramı gerçel sayılarda tanımlı değildir.

Buna ek olarak; başta türev, integral gibi kavramları limit üzerinden düzgün bir şekilde tanımlayabilmek olamak üzere gerçel sayıların yeterli gelmediği çeşitli sebeplerden tanımlanan sürreel sayılar[1], süperreel sayılar[2] veya hiperreel sayılar[3] gibi sonsuz küçük (infinitesimal) içeren bazı sayı kümeleri mevcut. Sonsuz küçük, bütün pozitif gerçel sayılardan daha küçük olan fakat sıfırdan büyük olan sayı olarak tanımlıdır ve genelde ile gösterilir. Az önceki argüman gereği gerçel bir sayı olamaz. Bu tip sayı kümelerinde 10'a en yakın sayıların ve olduğunu söyleyebiliriz.

Karmaşık sayılar (Complex numbers) gibi 2 veya daha yüksek boyuta sahip bir uzaydan bahsediyorsak eğer bu sefer ilgili uzayın özellikleri durumu değiştirecetir. Eğer uzayımız Haussdorff[4] bir uzaysa (mesela karmaşık sayılar uzayı) yine gerçel sayılara benzer bir sebepten ötürü bu soru yine tanımsız olacaktır. ("Hausdorff uzayı ne demektir?" merak edenlere kaynaktaki kitabı tavsiye edebilirim. Veya herhangi bir topolojiye giriş kitabına başvurabilirler.) Eğer uzayınız haussdorf değilse bu sefer uzayın özellikleri ve 10'u nasıl tanımladığınıza göre her şey mümkün.

Kaynaklar

  1. B. Bajnok. (2013). An Invitation To Abstract Mathematics. ISBN: 9781461466369. Yayınevi: Springer Science & Business Media.
  2. D. Tall. (1980). Looking At Graphs Through Infinitesimal Microscopes, Windows And Telescopes. The Mathematical Gazette, sf: 22-49. doi: 10.2307/3615886. | Arşiv Bağlantısı
  3. H. Tamano. (1958). On Rings Of Real Valued Continuous Functions. Proceedings of the Japan Academy, sf: 361-366. doi: 10.3792/pja/1195524639. | Arşiv Bağlantısı
  4. J. Lee. (2010). Introduction To Topological Manifolds. ISBN: 9781441979391. Yayınevi: Springer.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close