Matematik

Sonuçları Filtrele Seçki
Reklamı Kapat
65
Mert Efe Çiftçi
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
mesela kümelerde yapamıyorum çok farklı soru tipleri var hepsini her gün çözümlü videosunu izleyerek çözüyorum ama konu eksiğim yok çok fazla konu anlatımı izledim ama soru çözümlerini anlayamıyorum 10 tane soru çözüm videosu izlemişimdir ama 1,2 soru katkısı oldu matematik yapabilmem için ne yapmam gerek önerebileceğiniz bir şey var mı?
Kabul Edilen Cevap Kabul Edilen Cevap
Atakan Deren, Bu problemi yaşamıştım.

Öncelikle selamlar, bu konu hakkında sana tek tavsiyem eğer çalıştığını düşünüyorsan sabretmendir. Ancak sabretmenden kastım evde boş boş oturup bilgilerin gökten sana geleceği anlamında değil. Eğer konuyu kökünden kavramak istiyorsan bana kalırsa şu yöntemi uygula;

Öncelikle Hocalara Geldik'in videolarını izleyebilirsin. Bu videolar konu hakkında sana bir izlenim oluşturabilir. Bundan sonra ise Rehber Matematik'in yanlış hatırlamıyorsam 16 videoluk kümeler kampını izleyebilirsin. Bunu yaparsan konuyu MEB'in istediği düzeyde anlarsın demektir. Tabii burada bitti mi? Hayır. Eğer bunların hepsini yaptıysan Ali Nesin'in kümeler kuramı videolarını izleyebilirsin.

Matematikte -en azından benim için- önemli olan şey soru çözebilmekten ziyade konuyu aklında canlandırmaktır. Bu ise oldukça zahmetli bir iş. Ben kümeleri tam manasıyla zihnimde canlandırabilmek için 128 elemanlı bir kümeyle uğraştığımı hatırlıyorum. Hayatta maalesef emek sarfetmeden fayda kazanılmıyor. Hele matematik gibi "saf" bir derste bu emeği çok daha fazla arttırmak gerekiyor.

Tabii eğer matematiğin özüne girmek yerine yalnızca sınavlarda başarılı olmak istiyorsan yalnızca ders videosu izlesen ve soru çözsen yeter. Biliyorum, yukarıda soruları yapamadığını söylemişsin ama bir şeyi öğrenmek istemezsen dahi onunla yeterince zaman geçirdiğin zaman onu yapabilmeye başlarsın. Yani bundan korkmana gerek yok. Hatta bana kalırsa bu, sorunların en küçüğü. Ayrıca bir tavsiye daha vereyim kendini okula çok fazla kaptırma. Çünkü; gün gelecek istesen dahi bu günlere geri dönemeyeceksin. Emin ol ki günün birinde zaten çok çalışacaksın. En azından 9. Sınıfta sevdiğin şeyin peşinden git. Ayrıca bunların hepsini yaparken bilimle kalmayı unutma.

Not: Öğrencinin işi ne zormuş yahu... :)

106 görüntülenme
3
Teşekkür (3)
Paylaş
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Devamını Göster
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap
Tugberk Kaynak, Kompleks Analiz Dersi alıyor

Sebebi çalışılan kompleks sayılar uzayının Euler biçiminde gösterilmesinden kaynaklanıyor. Aslında yukarıdaki ifade, trigonometrik formda kompleks bir ifadeye karşılık geliyor. Yani bu ifadeyi açarsak trigonometrik bir ifadeye ulaşıyoruz. sinπ ifadesi 0 ve cosπ ifadesi = -1 olduğundan e^iπ ifadesi de doğal olarak -1 olarak eşitleniyor. Bu denklemin ispatı çalışmaya alışkan olduğumuz Reel sayılar uzayında değil daha karmaşık Kompleks uzayda yapılıyor. İspatı da reel sayılar uzayından alışkın olduğumuz şekliyle basit ifadeleri değil, Maclaurin ve Taylor seri açılımlarını içeriyor. Dolayısıyla ispatı da alışılagelmiş sin^2x + cos^2x = 1 gibi çok temel eşitlemelere ve geometrik gösterimlere dayanmıyor.

1
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
8K
Evrim Ağacı Soru Botu
140 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Bir zarda 6 gelme ihtimali 1/6. Bu durumda 6 tane zar attığımızda neden her seferinde yüzde 100 ihtimalle en azından bir tanesi 6 gelmiyor?
Öne Çıkarılan Cevap Öne Çıkarılan Cevap

Hayır, 6 zar birden attığınızda herhangi birinin 6 (veya istediğiniz herhangi bir diğer sayı) gelme ihtimali %100 değil, çünkü olasılık bu şekilde çalışmıyor.

6 yüzlü ve adil bir zarda 6 gelme ihtimali yani olarak hesaplanır.

Ancak 6 zar atıyorsak, hesabı şu şekilde yapmamız gerekir:

  • 6 zarın her birinde 6 olasılık olduğu için, gelebilecek bütün sonuçlar olarak hesaplanır.
  • Bu senaryolardan, hiçbir zarın 6 gelmediği (hepsinin 6 harici bir sayı geldiği) durumları yani olarak hesaplarız.
  • Biz, bunun tersini istiyoruz. Dolayısıyla zarlardan en az 1 tanesinin 6 geldiği durum: olarak hesaplanır.
  • İşte bu son sayıyı, tüm olasılıklara oranlarsak: olarak bulunur.

Görebileceğiniz gibi, 1 yerine 6 zar birden atmak, istediğiniz sayının gelme ihtimalini %100 yapmıyor; ama 3.9 kat kadar arttırıyor.

6 zardan en az birinin kesin olarak 6 geleceği bir senaryo, örneğin 6 zarı sırayla attığımız ama aynı sayının iki kez gelmesine izin vermediğimiz bir durumda olurdu. İlk attığımız 3 gelebilir, sonraki tekrar 3 gelirse onu başka bir sayı gelene kadar atarız (2 gelmiş olsun), sonraki 4 gelsin, en son zara ulaşana kadar en az 1 kez 6 gelmek zorunda olurdu.

293 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Devamını Göster
Reklamı Kapat
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Lotoyu oynayanların sayısı falan önemli mi?
Öne Çıkarılan Cevap Öne Çıkarılan Cevap

90 sayıdan 6 tanesini bilmeniz gereken bir sayısal lotoda, büyük ikramiyeyi kazanma ihtimaliniz 622 milyonda bir civarındadır. Spesifik olarak, 662.614.630'da 1. Ve hayır, ister 1 kişi oynasın, ister 1 katrilyon kişi oynasın, sizin kazanma ihtimaliniz değişmez. Ancak ne kadar çok kişi oynarsa, herhangi bir kişinin kazanma ihtimali, yani büyük ikramiyeyi kazanan biri çıkma ihtimali artacaktır (sizin bireysel şansınız değişmese de).

Bunu hesaplamak için, 90 sayıdan 6 tane sayı seçme ihtimalimizi hesaplamamız gerekiyor. Ayrıca lotoda 1 adet 6'lı set içinde aynı sayıyı 2 defa oynayamıyorsunuz (ve aynı 2 sayı seçilemiyor da). Dolayısıyla 90 sayıdan 6 tanesini doğru bilme ihtimalimiz: 'de 1 olurdu. Yani 448 milyarda bir kadar. Bu sayı, olarak da yazılabilir. Eğer 90 sayıdan 6 sayıyı doğru sırada da bilmeniz gerekecek olsa, büyük ikramiyeyi kazanma şansınız 448 milyarda bir olurdu.

Fakat bu 6 sayının sırası önemli değildir. Yani kazanan sayılar herhangi bir sırada tahmin edilebilir. 6 sayının herhangi bir sırada çekilebileceği adet senaryo vardır.

İlk sayıyı ikincisine bölersek: 'da 1 sonucuna varırız.

206 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın