Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Robotik Yapı Platformları ve Katmanlı İmalat: Robotların İnşa Ettiği Yapılarda Yaşamaya Hazır mısınız?

Robotik Yapı Platformları ve Katmanlı İmalat: Robotların İnşa Ettiği Yapılarda Yaşamaya Hazır mısınız? General Electric
4 dakika
1,464
Tüm Reklamları Kapat

Günümüzde, çevremizde gördüğümüz modern yapı ve inşaat teknikleri yavaş, masraflı ve yüksek iş gücü gerektiren süreçlerdir. Modernleşen dünyada insan gücünün daha etkili ve katma değeri yüksek işlere kaydırılmasının planlanması ve bu konularda bir ilerleme kaydedilmesiyle birlikte, yapı sektörü ve malzeme sağlayıcıları olan ağır sanayilerde de bu konularak ağırlık verilmektedir.

Bu kapsamda başvurulan en güncel teknoloji ise katmanlı imalat (İng: "additive manufacturing"), bir diğer adıyla, 3 boyutlu üretim teknikleridir. 3 boyutlu üretim, konvansiyonel (geleneksel) yollarla üretimden farklı olarak, malzemenin robotik bir kol ve sabit bir enjeksiyon cihazı ile ergitilerek belirli bir forma getirilmesini sağlayan, yine geleneksel üretim yöntemlerine göre daha hızlı, daha az iş gücü gerektiren ve daha kompleks parça ve yapıların üretilmesinde kullanılan bir tekniktir. Günümüzde metal, plastik, cam, polimer, kompozit ve türevleri olan malzemelerin katmanlı imalatı akademide sıklıkla çalışılmakta ve akabinde endüstriyel uygulamalar hayata geçirilmektedir. 

Tüm Reklamları Kapat

Yapılarda 3 boyutlu üretimin ilk örneği, Avusturalyalı bir şirket olan Arup tarafından yapılan ve Avusturalya'da bulunan Kurilpa Köprüsü'nde kullanılan katmanlı olarak üretilmiş olan çelik yapı parçalarıydı. Bu parça normalde kullanılan destek parçalarından daha ucuza üretilmiş olup daha fazla fonksiyonellik sağlamaktaydı (Şekil 1). 

Şekil 1: 3 boyutlu imalat ile üretilmiş çelik destek parçaları
Şekil 1: 3 boyutlu imalat ile üretilmiş çelik destek parçaları
3DPrint

Bunun gibi artılarının yanı sıra, geleneksel yöntemler gibi üzerinde yüzyıllarca çalışılmış bir teknoloji olmadığı için, henüz 100% optimize edilmiş ve davranış profili çıkarılmış bir teknik de değildi. Geleneksel malzeme ve parça üretiminin ilk olarak M.Ö 4000 yılında Mezopotamya'da yapıldığını unutmamak gerekmektedir. Ancak bu, katmanlı imalat teknolojilerinin hızla gelişmediği anlamına da gelmemektedir. Örneğin daha sonra aynı firma, Amsterdam'da bulunan Achterburgwal köprüsünde ise robotik kollarla 3 boyutlu üretimini yaptıkları bir yapı parçasını kullandılar (Şekil 2).

Tüm Reklamları Kapat

Şekil 2: Achterburgwal köprüsünde kullanılan 3 boyutlu üretim ile üretilmiş parça
Şekil 2: Achterburgwal köprüsünde kullanılan 3 boyutlu üretim ile üretilmiş parça
Olivier de Gruijter

Üçüncü örnek ise California Üniversitesi'nde Endüstriyel Mühendisliği Fakültesi'nde hoca olan Prof. Behrokh Khoshnevis tarafından ortaya çıkarıldı. Kendisinin “Counter Crafting” (Hatsal Üretim) olarak adlandırdığı bu yöntemde inşaatlarda kullanılan çimento harcının 3 boyutlu üretim kabiliyeti sağlayan bir robot yardımı ile üretilmesiydi. Bu çalışmayla birlikte aslında yapı sektöründe büyük bir gelişme yaşandı, prefabrik yapıların kurulması ve hatta büyük endüstriyel yapılarda bile bu teknoloji kullanıldı.

Şekil 3: Counter crafting örneği
Şekil 3: Counter crafting örneği
Hisour

Şu ana kadar verilmiş örnekler aslında insanlara günlük hayatta sağlanan, hızlı, efektif, daha az atıkla üretim yapılmasının sağlandığı üretim yöntemlerinin nasıl kullanıldığıyla alakalıydı. Bunun yanında günümüzde artan nüfus, insanların yaşam ve gelecek kaygısının üretimde de renksiz, tekdüze ve ekoloji dostu olmayan yapıların üretilmesine yol açtığı da bilinmektir.

Bu fikre ve gidişata karşı tamamiyle karşı bir atak niteliğinde, aslında bu yapısal ürünlerin daha hızlı, daha kolay, daha efektik ve daha ekolojik çözümler ile yapılabileceğini savununan gruplar ve araştırmacılar ortaya çıktı. Bunlardan en binenlerinden birisi MIT (Massachusetts Institute of Technology) bünyesinde bulunan Media Lab isimli disiplinlerarası çalışmaların yürütüldüğü araştırma laboratuvarından Neri Oxman'ın başını çektiği “Mediated Matter” grubudur.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Mediated Matter grubu, malzeme bilimi ve biyolojinin birbiriyle harmanlanmaya çalışıldığı, sıra dışı ve ses getiren işlerin yapıldığı bir araştırma grubu. Bu arada Media Lab araştırma laboratuvar, aynı zamanda Canan Dağdeviren'in önderliğinde giyinilebilir teknolojilerin çalışıldığı “Conformable Decoders” grubunun da bulunduğu laboratuvardır.

Konumuza dönmek gerekirse, Neri Oxman ve takımı, Nisan 2017 yılında, kendi geliştirdikleri “Digital Construction Platform” (Dijital Yapı Platformu) ile kendi laboratuvarlarının arka bahçesinde poliüretan köpük ile 14.6 metre çapında, 3.9 metre yüksekliğinde kubbe benzeri bir yapı 3 boyutlu olarak üretildi (Şekil 4).

Şekil 4: 3 boyutlu üretim ile üretilmiş kubbe yapı
Şekil 4: 3 boyutlu üretim ile üretilmiş kubbe yapı
Mediated Matter, Steven Keating

Bu yapının önemi şu ana kadar üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş en büyük (hacimsel olarak) yapı olmasıdır. Aynı zamanda tüm yapının 13.5 saatte üretilmesi, birçok endüstriyel oluşum tarafından 3 boyutlu yazıcıların hayatımıza ne denli bir etkisinin olacağının ayak sesleri olarak değerlendirilmektedir.

Bu çalışmaların, aynı grup içerisinde yapılan, biyolojik çalışmalarda malzemelerin davranışı ile makro boyutlarda üretilen yapıların mekanik ve fiziksel davranışlarının karşılaştırılması ve malzeme davranışının daha iyi tayin edilmesi açısında büyük önem taşıdığı da unutulmamalıdır.

İnsan doğasında olduğu gibi, birçok süreç, yapı ve yaklaşımda günümüze teknolojik gelişmelere yapılan yatırım sebebiyle değişmekte ve daha doğrusu daha efektif, daha temiz, daha ekolojik ve daha pratik şekillere evrimleşmektedir. Evrimin sadece canlı doğasında değil, teknolojide de insan doğasında görüldüğü gibi bir süreçten geçmesi ve bunun da aslında bize zarardan çok yarar da sağlayabileceğinin de görülmesi açısından böyle çalışmalar önemli ve aynı zamanda desteklenmelidir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • İnanılmaz 8
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2023 07:30:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8620

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Molekül
Çeşitlilik
Hayatta Kalma
Pandemik
İhtiyoloji
Sürüngen
Evrim Kuramı
Mit
Einstein
Yaşamın Başlangıcı
Uluslararası Uzay İstasyonu
İklim
Hava
Hızlı
Yeşil
Elektrik
Yanlış
Şiddet
Homeostasis
Jeoloji
Orman
Matematik
Yeme
Viral
Beslenme Davranışı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Özcan, et al. Robotik Yapı Platformları ve Katmanlı İmalat: Robotların İnşa Ettiği Yapılarda Yaşamaya Hazır mısınız?. (28 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 3 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8620
Özcan, B., Bakırcı, Ç. M. (2020, April 28). Robotik Yapı Platformları ve Katmanlı İmalat: Robotların İnşa Ettiği Yapılarda Yaşamaya Hazır mısınız?. Evrim Ağacı. Retrieved December 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8620
B. Özcan, et al. “Robotik Yapı Platformları ve Katmanlı İmalat: Robotların İnşa Ettiği Yapılarda Yaşamaya Hazır mısınız?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 28 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8620.
Özcan, Burak. Bakırcı, Çağrı Mert. “Robotik Yapı Platformları ve Katmanlı İmalat: Robotların İnşa Ettiği Yapılarda Yaşamaya Hazır mısınız?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 28, 2020. https://evrimagaci.org/s/8620.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close