Robotik Yapı Platformları ve Katmanlı İmalat: Robotların İnşa Ettiği Yapılarda Yaşamaya Hazır mısınız?

Robotik Yapı Platformları ve Katmanlı İmalat: Robotların İnşa Ettiği Yapılarda Yaşamaya Hazır mısınız? General Electric
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
969 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Günümüzde, çevremizde gördüğümüz modern yapı ve inşaat teknikleri yavaş, masraflı ve yüksek iş gücü gerektiren süreçlerdir. Modernleşen dünyada insan gücünün daha etkili ve katma değeri yüksek işlere kaydırılmasının planlanması ve bu konularda bir ilerleme kaydedilmesiyle birlikte, yapı sektörü ve malzeme sağlayıcıları olan ağır sanayilerde de bu konularak ağırlık verilmektedir.

Bu kapsamda başvurulan en güncel teknoloji ise katmanlı imalat (İng: "additive manufacturing"), bir diğer adıyla, 3 boyutlu üretim teknikleridir. 3 boyutlu üretim, konvansiyonel (geleneksel) yollarla üretimden farklı olarak, malzemenin robotik bir kol ve sabit bir enjeksiyon cihazı ile ergitilerek belirli bir forma getirilmesini sağlayan, yine geleneksel üretim yöntemlerine göre daha hızlı, daha az iş gücü gerektiren ve daha kompleks parça ve yapıların üretilmesinde kullanılan bir tekniktir. Günümüzde metal, plastik, cam, polimer, kompozit ve türevleri olan malzemelerin katmanlı imalatı akademide sıklıkla çalışılmakta ve akabinde endüstriyel uygulamalar hayata geçirilmektedir. 

Yapılarda 3 boyutlu üretimin ilk örneği, Avusturalyalı bir şirket olan Arup tarafından yapılan ve Avusturalya'da bulunan Kurilpa Köprüsü'nde kullanılan katmanlı olarak üretilmiş olan çelik yapı parçalarıydı. Bu parça normalde kullanılan destek parçalarından daha ucuza üretilmiş olup daha fazla fonksiyonellik sağlamaktaydı (Şekil 1). 

Şekil 1: 3 boyutlu imalat ile üretilmiş çelik destek parçaları
Şekil 1: 3 boyutlu imalat ile üretilmiş çelik destek parçaları
3DPrint

Bunun gibi artılarının yanı sıra, geleneksel yöntemler gibi üzerinde yüzyıllarca çalışılmış bir teknoloji olmadığı için, henüz 100% optimize edilmiş ve davranış profili çıkarılmış bir teknik de değildi. Geleneksel malzeme ve parça üretiminin ilk olarak M.Ö 4000 yılında Mezopotamya'da yapıldığını unutmamak gerekmektedir. Ancak bu, katmanlı imalat teknolojilerinin hızla gelişmediği anlamına da gelmemektedir. Örneğin daha sonra aynı firma, Amsterdam'da bulunan Achterburgwal köprüsünde ise robotik kollarla 3 boyutlu üretimini yaptıkları bir yapı parçasını kullandılar (Şekil 2).

Reklamı Kapat

Şekil 2: Achterburgwal köprüsünde kullanılan 3 boyutlu üretim ile üretilmiş parça
Şekil 2: Achterburgwal köprüsünde kullanılan 3 boyutlu üretim ile üretilmiş parça
Olivier de Gruijter

Üçüncü örnek ise California Üniversitesi'nde Endüstriyel Mühendisliği Fakültesi'nde hoca olan Prof. Behrokh Khoshnevis tarafından ortaya çıkarıldı. Kendisinin “Counter Crafting” (Hatsal Üretim) olarak adlandırdığı bu yöntemde inşaatlarda kullanılan çimento harcının 3 boyutlu üretim kabiliyeti sağlayan bir robot yardımı ile üretilmesiydi. Bu çalışmayla birlikte aslında yapı sektöründe büyük bir gelişme yaşandı, prefabrik yapıların kurulması ve hatta büyük endüstriyel yapılarda bile bu teknoloji kullanıldı.

Şekil 3: Counter crafting örneği
Şekil 3: Counter crafting örneği
Hisour

Şu ana kadar verilmiş örnekler aslında insanlara günlük hayatta sağlanan, hızlı, efektif, daha az atıkla üretim yapılmasının sağlandığı üretim yöntemlerinin nasıl kullanıldığıyla alakalıydı. Bunun yanında günümüzde artan nüfus, insanların yaşam ve gelecek kaygısının üretimde de renksiz, tekdüze ve ekoloji dostu olmayan yapıların üretilmesine yol açtığı da bilinmektir.

Bu fikre ve gidişata karşı tamamiyle karşı bir atak niteliğinde, aslında bu yapısal ürünlerin daha hızlı, daha kolay, daha efektik ve daha ekolojik çözümler ile yapılabileceğini savununan gruplar ve araştırmacılar ortaya çıktı. Bunlardan en binenlerinden birisi MIT (Massachusetts Institute of Technology) bünyesinde bulunan Media Lab isimli disiplinlerarası çalışmaların yürütüldüğü araştırma laboratuvarından Neri Oxman'ın başını çektiği “Mediated Matter” grubudur.

Mediated Matter grubu, malzeme bilimi ve biyolojinin birbiriyle harmanlanmaya çalışıldığı, sıra dışı ve ses getiren işlerin yapıldığı bir araştırma grubu. Bu arada Media Lab araştırma laboratuvar, aynı zamanda Canan Dağdeviren'in önderliğinde giyinilebilir teknolojilerin çalışıldığı “Conformable Decoders” grubunun da bulunduğu laboratuvardır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Konumuza dönmek gerekirse, Neri Oxman ve takımı, Nisan 2017 yılında, kendi geliştirdikleri “Digital Construction Platform” (Dijital Yapı Platformu) ile kendi laboratuvarlarının arka bahçesinde poliüretan köpük ile 14.6 metre çapında, 3.9 metre yüksekliğinde kubbe benzeri bir yapı 3 boyutlu olarak üretildi (Şekil 4).

Şekil 4: 3 boyutlu üretim ile üretilmiş kubbe yapı
Şekil 4: 3 boyutlu üretim ile üretilmiş kubbe yapı
Mediated Matter, Steven Keating

Bu yapının önemi şu ana kadar üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş en büyük (hacimsel olarak) yapı olmasıdır. Aynı zamanda tüm yapının 13.5 saatte üretilmesi, birçok endüstriyel oluşum tarafından 3 boyutlu yazıcıların hayatımıza ne denli bir etkisinin olacağının ayak sesleri olarak değerlendirilmektedir.

Bu çalışmaların, aynı grup içerisinde yapılan, biyolojik çalışmalarda malzemelerin davranışı ile makro boyutlarda üretilen yapıların mekanik ve fiziksel davranışlarının karşılaştırılması ve malzeme davranışının daha iyi tayin edilmesi açısında büyük önem taşıdığı da unutulmamalıdır.

İnsan doğasında olduğu gibi, birçok süreç, yapı ve yaklaşımda günümüze teknolojik gelişmelere yapılan yatırım sebebiyle değişmekte ve daha doğrusu daha efektif, daha temiz, daha ekolojik ve daha pratik şekillere evrimleşmektedir. Evrimin sadece canlı doğasında değil, teknolojide de insan doğasında görüldüğü gibi bir süreçten geçmesi ve bunun da aslında bize zarardan çok yarar da sağlayabileceğinin de görülmesi açısından böyle çalışmalar önemli ve aynı zamanda desteklenmelidir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • İnanılmaz 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/05/2021 06:06:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8620

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Koronavirüs
Kamuflaj
Eşey
Cinsellik
Öğrenme Alanı
Araştırma
Balık Çeşitliliği
Kan
Antropoloji
Elektrokimya
Filogenetik
Yıl
Görüş
Özel Görelilik
Plüton
Biyocoğrafya
Savaş
Kuantum Fiziği
Devir
Hidrotermal Baca
Uterus
Nükleer
Hayatta Kalma
Sağlık Bakanlığı
Canlı Cansız
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın