Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Rahat Bir Uyku için Aldığınız Magnezyum Takviyesi, Beklediğiniz Gibi Çalışmayabilir!

Magnezyum Takviyelerinin Uyku Kalitesini Artıracağını Söylemek Oldukça Kolaydır, Peki Gerçekten Öyle mi?

Rahat Bir Uyku için Aldığınız Magnezyum Takviyesi, Beklediğiniz Gibi Çalışmayabilir!
7 dakika
2,198
Podcast
12:31
Leyla Nil Geçkin
Seslendiren
13
 • İndir
 • Dış Sitelerde Paylaş
Tüm Reklamları Kapat

Son günlerde sosyal medyada uyku kalitesini artırdığı iddia edilen birtakım takviyelerin sıklıkla pazarlandığını görebilirsiniz. Bu takviyelerin belki de en başında magnezyum geliyor. Anlaşılan o ki sosyal medya ünlüleri rahat ve kaliteli uyku çekerken bizler muhteşem bir takviye olan magnezyumu kullanmadığımız için güzelim uykudan mahrum kalıyoruz! Peki magnezyum takviyeleri uyku kalitenizi gerçekten artırabilir mi?

Bu tarz ürünlerin çok sık pazarlanması yeni olan bir şey değil; ancak son yıllarda Instagram, TikTok, YouTube ve Twitter (X) gibi mecraları kullananların sayısı arttığından buradan gelir sağlamayı hedefleyen ünlülerin sayısı da artmış bulunuyor. Bu durum da birtakım ürünlerin etkinliğinden bağımsız olarak pazarlanmasına yol açıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bunların yanında gerek sahte gerekse hiçbir vasfı olmayan, sadece gelir kazanma amaçlı ürünler de sosyal medyada pazarlanmaya devam ediyor. Şimdilerde ise pazarlamacıların gözdesi magnezyum olmuş gibi. Peki bu takviye geceleri mışıl mışıl bir uyku çekmenizi sağlayabilir mi, yoksa sadece bir reklam yöntemi olarak mı öne çıkarılıyor?

Magnezyum Eksikliği ve Magnezyumun Diyetten Alımı

Magnezyumun diyet sektöründeki yeri oldukça önemlidir, nitekim bu önemli mineral vücudumuzda 300'den fazla enzimatik reaksiyonda kullanılır.[1] Dahası DNA, RNA ve protein sentezlememize yardımcı olmaktadır. Kas kasılmalarının ve kan şekeri seviyesinin kontrolünde önemli bir rolü vardır. Magnezyuma bu açıdan baktığımızda, gerçekten de vücudumuz için neredeyse hayati önem taşıyan bir mineral olduğu açıkça görülür.

Tüm Reklamları Kapat

Vücudumuz için bu kadar önemli olan bir minerali yetersiz beslenme ya da diyetimize özen göstermeme gibi sebeplerden ötürü yeterince alamayabiliriz. Dahası, birtakım sağlık sorunlarıyla birlikte uyku sorunlarının da baş göstermesi oldukça sık yaşanan bir durumdur. Ancak magnezyum takviyeleri konusu sandığımızdan biraz daha kompleks.

İnsanların ne kadar magnezyum tükettiğini ölçmek için genellikle iki yöntemden biri kullanılır. Uzmanlar, kişiye yediği yiyecekleri sorarak aldıkları toplam magnezyum miktarını yaklaşık olarak hesaplayabilirler. Bu yöntemin kullanıldığı çalışmalara göre Amerikalıların yarısından fazlası gerekli olan magnezyumu beslenme yoluyla alamamaktadır.[2], [3] Ancak başka bir yazımızda da bahsettiğimiz üzere anket bazlı beslenme çalışmaları yeterince objektif olmayabilir.

İkinci ölçüm yolu ise doğrudan kan tahlilidir, ancak bu yol da yeterince doğru sonuç vermeyebilir. Örneğin 70 kilogram ağırlığında bir insan vücudu yaklaşık olarak 25 gram magnezyum içerir. Bunun yarısından biraz fazlası kemiklerde, yarısından azı kas ve yumuşak dokularda, %1'den azı ise kan dolaşımında bulunmaktadır.[1] Buradaki sorun, kandaki magnezyum değeri normal olsa bile vücutta ciddi anlamda magnezyum eksikliği olabilmesidir. Çünkü vücut normal kan değerlerini korumak için magnezyumu kemiklerden alabilir.[4]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ayrıca diyet yoluyla yeterince magnezyum almayan birisi, magnezyum eksikliği yaşamayabilir; çünkü magnezyum eksikliği belirli bir eşik değerini referans alır ve magnezyum vücutta depolanabilmektedir.

Diyet yoluyla yeterince magnezyum almayan birçoğumuz, bunun bir zararı olmadığını düşünüyor olabilir. Ancak magnezyum düzeyleri eksikliğe doğru ilerledikçe iştahsızlık, yorgunluk, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlar görmeye başlarız. En düşük kritik düzeyde ise ölümcül olabilecek titreme, kalp ritim bozukluğu ve vücutta anormal derecede düşük kalsiyum ve potasyum seviyeleriyle kendini gösteren hipomagnezemi durumuna girebiliriz. Bu durum oldukça tehlikelidir ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

Sosyal medyada ise düşük denebilecek magnezyum seviyelerinin biyolojik olarak zararsız olduğu ancak uyku için sorun teşkil ettiğini savunanları görebilirsiniz. Sağlık açısından çok önemli bir yeri olan kaliteli uyku, yaşadığımız çağda çoğumuz için uzak bir hayal olabilir. Kanadalı insanların yarısı uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta zorluk çektiğini belirtmekte ve bir kısmı da tıbbi anlamda uykusuzluk (insomni) için teşhis kriterlerini sağlamaktadır.[5], [6] Peki bu sorunun çözümü günde bir magnezyum tableti almak mı?

Yetersiz Verileri Abartmak

Açıkçası bilim, çözümün magnezyum takviyesi olup olmadığı sorusunun cevabını henüz net olarak veremiyor. Eldeki veriler henüz güven verecek kadar çok değil ve düşük kalitede. Bu durum, size magnezyum tabletleri satarken aynı zamanda gözünüzü bilimsel çalışmalarla boyamak isteyecek pazarlama firmalarının yeterince çalışmamasından kaynaklanmıyor. Sektör tarafından sponsor olunan birçok çalışma mevcut, fakat bu çalışmalar ya yeterince güçlü değiller ya da birbirleriyle çelişen sonuçlara ulaşıyorlar.

Bir meta-analiz ile magnezyum takviyesinin yaşlılarda uykusuzluğa fayda sağlayıp sağlamadığını araştıran klinik deneyler incelendiğinde, 2024'e kadar yapılmış sadece üç çalışmaya erişebiliyoruz.[7] Üstelik bunlardan birisi yalnızca 12 katılımcı ile yapılmış.[8] Bu meta-analizin yazarları, çalışmaların yüksek derecede ön yargı riski taşıdığını ve kanıt kalitesinin düşük olduğu sonucuna vardıklarını belirtiyorlar. Yazarlar, bu alandaki literatürü "yetersiz" olarak değerlendirirken, doktorların da bu bulgulara dayanarak net bir tavsiyede bulunamayacaklarından söz ediyor.

Tüm Reklamları Kapat

Çalışmayla ilgili diğer bir detay ise temelde katılımcıların uykularının değerlendirilmesi, kontrol edilen değişken magnezyum tavsiyesi alıp almamaları değil. Yani sadece kliniğe gidip uyku günlüğü tutuyorlar ve uyarıcı maddelerden uzak durup belirlenmiş saatlerde uykularına özen gösteriyorlar.[9]

Yani elimizdeki veriler o kadar az ki, neredeyse hiç yok desek yeridir. Ancak gelişmiş bilimsel yöntemler sayesinde araştırmacılar bu konuda çalışmalar yapmaya devam ediyor. Vücudumuzda o kadar çok molekül, o kadar çok sistem ve birbirine bağlı moleküler olaylar silsilesi var ki durum dedektiflerin panoya iplerle çıkardığı haritalar kadar karmaşık bir hal alıyor. Azimli moleküler biyologlar da magnezyumdan uykuya giden bir ip tespit etmeye çalışıyorlar.

Araştırmacılar, magnezyumun vücudumuzdaki önemli nöroreseptörlere bağlanarak onları aktive edebildiği veya baskılayabildiğinden söz ediyorlar. Bu reseptörlerin de uyku üzerinde rol oynadığı biliniyor. Vücuttaki magnezyum seviyelerinin dalgalanması, melatonin ve kortizol gibi hormonların miktarını da etkileyebiliyor. Fakat doğrudan bir etki mekanizması ortaya koymak, takviyenin uyku kalitesini değiştirmesi anlamına gelmiyor.

Magnezyum ile uykuyu birbirine bağlayan başka olası mekanizmalar da mevcut. Bunlar hem uyku kalitesini bozan huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklar, hem de uykuda yaşanan kas kramplarıyla ilgili. Magnezyumun huzursuz bacak sendromunu veya krampları azaltıp azaltmadığıyla ilgili bazı çalışmalar bulunuyor. Bu çalışmalarda magnezyum takviyesinin gece krampı yaşayan insanlarda bir etkisi olmasa da hamile bireylere ufak da olsa fayda sağladığı keşfedilmiş.[10] Ancak bu çalışmalar da küçük ölçekli, kısa takip süreli ve farklı magnezyum dozları kullanıyor, bu nedenle karşılaştırılmaları oldukça zor.

Tüm Reklamları Kapat

Huzursuz bacak sendromuyla ilgiliyse plasebo ve magnezyum alan iki farklı grubun yer aldığı bir çalışmada ise magnezyum etki göstermiş, ancak tek bir çalışmadan net bir sonuç çıkarmak zor ve anlamsız.

Aslında bu konudaki çalışmaların çoğu, bilim insanlarının olumsuz bulguları raporlama konusundaki isteksizliğini gösteriyor. Verilerin deyim yerindeyse çarpıtılması ve analizlerin toz pembe bir bakış açısıyla yapılması gerekiyor ki sonuçlar biraz olsun umut verici olabilsin. Yine de bu umut genellikle makalenin özetinde vurgulanırken acı gerçek birkaç sayfa sonra grafiklerle karşımıza çıkıyor.

Örneğin, katılımcıların ortalamasında uykunun iyileşmesi görülüyor; hatta aynı zamanda tam değerin bulunduğu bir güven aralığı da sunuluyor. Fakat birkaç makalede bu güven aralıkları çok fazla geniş. Yine de bu pek de umut verici olmayan raporlar, magnezyum takviyesinin çoğunlukla diğer besin takviyeleri ile birlikte uyku kalitesini iyileştirdiğinin kanıtı olarak sunuluyor.

Sonuç

Özetle, magnezyum takviyesinin tek başına uykunuzu iyileştirebileceğine dair kaliteli kanıtlar bulunmuyor. Ortada sadece birtakım çıkarım ve anekdotlar var. Bu yetersiz veriler karşısında pek çok uzman, takviyelerin ne kadar ucuz olduğunu da göz önünde bulundurarak denemeye değer olduklarını düşünüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Değişim Kolektifi Gençlik Dizisi (3 Kitap): Hayali Sınırlar, Plastik Kriziyle Mücadele Etmek ve Beton Çocuklar

Bu seti satın alarak edineceğiniz kitaplar:

 1. Hayali Sınırlar, Xiuhtezcatl Martinez
 2. Plastik Kriziyle Mücadele Etmek, Hannah Testa
 3. Beton Çocuklar, Amyra León

“Değişim Kolektifi gençlik dizisi alan ihtiyacından doğdu. Düşünme alanı. Bağ kurma alanı. Kendin olma alanı. İşte bu dizi de birlikte alan açalım diye bize katılman için bir davetiye.”

Bu dizinin yazarları genç aktivistler ve sanatçılar. Dizinin birinci kitabı Hayali Sınırlar’ın yazarı Xiuhtezcatl Martinez de Yerli bir iklim aktivisti ve hip-hop sanatçısı. Yıllardır iklim hareketleri içerisinde aktif olarak yer alıyor. Bu kitapta iklim krizinin göz ardı edilemez bir mesele olduğunu, bu meseleden hepimizin sorumlu olduğunu anlatıyor ve bizi değişim için adım atmaya çağırıyor.

Dizinin ikinci kitabı Plastik Kriziyle Mücadele Etmek’in yazarı Hannah Testa okyanuslarımızdaki yaşamı, dolayısıyla tüm gezegenimizi tehdit eden tek kullanımlık plastiklerin daha az tüketilmesi için birçok başarılı girişime imza attı. Bu kitapta kendi çalışmalarıyla birlikte hem plastik kirliliğinin yarattığı krizin sebeplerini ve boyutunu anlatıyor hem de bu krizle hep birlikte mücadele ederken her birimizin gündelik hayatında uygulayabileceği çözüm önerileri getiriyor.

Dizinin üçüncü kitabı Beton Çocuklar’ın yazarı Amyra León da oyun yazarı, müzisyen ve aktivist. Kitabı çocukluğunun geçtiği Harlem’a şiirsel bir yolculuk; Siyah olmak, kaybetmek, sevmek, yas tutmak, mücadele etmek, iyileşmek üzerine serbest şiir formunda bir keşif. Koşulların ötesini hayal etmeye, sınırları zorlamaya davet ediyor okurlarını – ve hayal edebilmenin ne büyük ayrıcalık olduğunu hatırlatıyor.

“Bu kitabı okumak pek zamanınız almayacak ama okuduktan sonra aklınızdan ve kalbinizden uzun süre çıkmayacak, belki de bu dünyayı daha iyi sürdürebilmek için yapıcı, gelişen bir hareketin parçası olmanıza vesile olacak.”

Bill McKibben, çevre aktivisti, Doğanın Sonu kitabının yazarı, gazeteci

“İklim değişikliği hakkında taptaze bir bakış açısıyla yazılmış umut dolu bir kitap.”

Kirkus Reviews

Devamını Göster
₺250.00
Değişim Kolektifi Gençlik Dizisi (3 Kitap): Hayali Sınırlar, Plastik Kriziyle Mücadele Etmek ve Beton Çocuklar
 • Dış Sitelerde Paylaş

Ancak birkaç mesele daha var. İlk olarak takviye almak yerine diyetinizi daha fazla magnezyum içerecek şekilde değiştirebilirsiniz. Magnezyum açısından en zengin kaynaklar arasında kabak çekirdeği, badem, ıspanak ve patates vardır.[11]

Ek olarak uykusuzluğa basit ama çok işlevli bir mineral dışında birçok şey neden olabilir. Kronik veya akut uykusuzluk çekiyorsanız eğer bir takviye rafına göz gezdirmeden önce doğru teşhis konulabilmesi adına doktora gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Ayrıca magnezyum tek başına takviye olarak kullanılamaz, birden fazla formu vardır. Magnezyum oksit, magnezyum sitrat ve magnezyum klorür gibi farklı formları raflarda bulabilirsiniz. Aslında magnezyum takviyeleri ishal de dahil olmak üzere sindirim sistemi sıkıntılarına neden olabilir. Vücut tarafından daha iyi emilen magnezyum formları kullanmak istiyorsanız bazı ufak çaplı çalışmalar magnezyum sitrat, aspartat ve laktat formunun oksit ve sülfat formuna göre daha iyi olduğunu söylemektedir.[11] Magnezyum takviyelerinin ilaçlar kadar iyi denetlenmediğini ve saflık oranlarında birtakım sorunlar olabileceğini de unutmamak gerekir.

Evet, belki magnezyum takviyesi almak uyku sorununuzu çözebilir, ancak bu uykusuzluk zaten zamanla kendiliğinden geçebileceği için de olmuş olabilir. Akut uykusuzluk atakları çoğunlukla geçicidir ve stres, hastalık, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç kullanımı gibi bir dış faktöre bağlı olabilir; bunlar düzeldiğinde uykunuz da çoğunlukla düzelir. Takviye kullandıktan sonra uyku kalitesinde iyileşme görmek, takviyenin kesinlikle işe yaradığının bir kanıtı değildir. İşte bu yüzden randomize kontrollü çalışmalar yapılması gereklidir. Fakat magnezyumun uyku üzerindeki doğrudan etkisiyle ilgili daha iyi çalışmalara ihtiyaç olduğu da bir gerçektir.

Magnezyum takviyesi öneren ünlülere gelince, herhangi bir sağlık ürünü için sponsorluk almadan önce bilimsel araştırmalara dalıp her türlü detayı irdeledikten sonra bu sponsorluğu almaları gibi bir beklentide olmamalısınız. Unutmayın ki şirketler size ürününü satmak ve ünlüler de geçimlerini sağlamak ister. Ne yazık ki gündüzleri uykusuz geçirmemek için bu takviyeleri satın almadan önce yapılması gereken araştırmalar tüketicilere kalmaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: McGill | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/04/2024 09:34:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17082

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entropi
Karbondioksit
Sars
Yas
Doğa
Karbon
Diş Hekimliği
Tarım
Dalga
Epistemik
Mitler
Hormon
Hominidae
İyi
Eğitim
Astrofizik
Işık
Evrimsel Biyoloji
Dişler
Uydu
Küresel Isınma
Su
Gebelik
Teyit
Müfredat
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Jarry, et al. Rahat Bir Uyku için Aldığınız Magnezyum Takviyesi, Beklediğiniz Gibi Çalışmayabilir!. (31 Mart 2024). Alındığı Tarih: 18 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17082
Jarry, J., Basmacı, T., Alparslan, E. (2024, March 31). Rahat Bir Uyku için Aldığınız Magnezyum Takviyesi, Beklediğiniz Gibi Çalışmayabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved April 18, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17082
J. Jarry, et al. “Rahat Bir Uyku için Aldığınız Magnezyum Takviyesi, Beklediğiniz Gibi Çalışmayabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Translated by Taha Basmacı, Evrim Ağacı, 31 Mar. 2024, https://evrimagaci.org/s/17082.
Jarry, Jonathan. Basmacı, Taha. Alparslan, Eda. “Rahat Bir Uyku için Aldığınız Magnezyum Takviyesi, Beklediğiniz Gibi Çalışmayabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Translated by Taha Basmacı. Evrim Ağacı, March 31, 2024. https://evrimagaci.org/s/17082.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close