Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Omega-3 Kaynağı Olarak Kullandığımız Balık Yağı ve Krill Yağı Arasında Ne Fark Var?

Omega-3 Kaynağı Olarak Kullandığımız Balık Yağı ve Krill Yağı Arasında Ne Fark Var? Balık Yağı (sarı) ve Krill Yağı (kırmızı)
4 dakika
8,965
 • Sağlık Bilimleri
 • Beslenme Bilimi

Yeryüzündeki en popüler ve en çok tüketilen takviyelerden biri olan balık yağı; ton balığı, balina, hamsi, tuna, somon, ringa balığı, sardalya ve uskumru gibi yağlı balıkların dokusundan çıkarılarak, katı ya da sıvı formda elde edilir.

Balık yağı; yaklaşık olarak %95 trigliserit, %1 fosfolipit, %2 ile %5 arasında kolesterol, hidrokarbonlar, yağ alkolleri ve yağda çözünen vitaminlerden oluşmaktadır. Yapısal olarak sayısı 30-45 arasında değişen, farklı zincir uzunluğunda ve 1-6 çift bağ içeren C8-C26 yağ asitleri çeşitli izomerlerden oluşmaktadır. Ayrıca, yağ yapısı komplike olmasına rağmen, toplamının yaklaşık %80'ini sadece 8 çeşit yağ asidi içerir. [1]

Bu Reklamı Kapat

Deniz Ürünü Olan Krill
Deniz Ürünü Olan Krill
National Geographic

Öte yandan Krill yağı, "Antartika krilli" ya da Euphausia superba olarak isimlendirilen, okyanuslarda yaşayan, kabuklu, küçük boyutlu, karidese benzeyen deniz canlılarından elde edilir. Krilller; foklar, balinalar ve birçok deniz hayvanı ayrıca, penguen ve bazı kuşlar için önemli bir besin kaynağıdır.

Krill Yağı Kapsülleri
Krill Yağı Kapsülleri

Krill yağı; benzersiz bir lipit yapısına sahiptir, birçok lipit öbeklerinden oluşur ve diğer yağlardan farklılaştığı nokta ise temelinde dört bileşen bulunmasıdır. Özellikle, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) ile bağlantılı yüksek konsantrasyona sahip (%39.29 ile %80.69) fosfolipit olarak karakterize edilmiştir. Ayrıca, astaksantin, steroller, tokoferoller, A vitamini, flavonoidler ve mineraller gibi önemli miktarda biyoaktif küçük bileşenleri içerir.[7]

Bu Reklamı Kapat

Balık Yağı ve Krill Yağı Karşılaştırılması

Yağ asitlerinin kimyasal yapısı ve fiziksel görünüşü bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Balık yağı sarı veya altın rengindeyken; krill yağı kırmızı bir renge sahiptir. Krill yağının keskin bir kırmızı renkte olmasının nedeni antioksidan özelliğini sağlayan astaksantin pigmentinin yapısından kaynaklıdır.

Balık yağı lipid oksidasyon özelliğindeyken; krill yağı antioksidan yapıdadır ve krill yağı, balık yağına oranla 48 kat daha fazla antioksidan özelliğe sahiptir. Balık yağının hızlı bir şekilde oksidatif bozulmaya eğilimi olduğu için, balık yağının raf ömrü krill yağına göre daha kısıtlıdır. Ayrıca, yapısından dolayı dayanaklılığı fazla olduğu için tadının ve kokusunun bozulması da önlenir.[6] Balık yağı A ve D vitamini bakımından zenginken; krill yağı A ve E vitamini içerir. Balık yağının özünde, antioksidan etkisine sahip herhangi bir yapı bulunmadığı için E vitamini gibi antioksidan alınması gerekir.

Krill Yağı Karşı Balık Yağı
Krill Yağı Karşı Balık Yağı

Bunun yanı sıra, insanlar için önemi ise balık yağı hem jel hem de sıvı formda olup ilaç ve gıda takviyesi olarak kullanılırken; krill yağı jel formunda olup sadece takviye için kullanılır. Bunun yanı sıra, balık yağı suda çözünemezken krill yağı çözünebilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Balık yağı ve krill yağı; omega-3 (ω-3) yağ asidi kaynağından önemli özelliklere sahip çoklu doymamış asit olan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) bakımından zengindir. Balık yağı, bu iki tipteki asit bakımından krill yağına göre miktarı daha fazla olmasına rağmen fosfolipit yapısının farklılıklarından dolayı ω-3 yağ asitleri krill yağında daha etkilidir ve daha iyi tolere edilir. Ayrıca, yağ asidi depolanması bakımında balık yağı öncelikli olarak trigliserit şeklinde depolanırken; krill yağı, fosfolipit olarak depolanır.

Krill yağı, elde edimi ve işleme yöntemi bakımından balık yağından daha zor ve maliyetli olduğu için yaklaşık olarak 10 kat daha pahalıdır. Ayrıca, krill yağına göre balık yağına ulaşmak çok daha kolaydır.

Balık ve Krill Yağlarının Hastalıklar ile İlişkisi

Bilimsel olarak omega-3 takviyesinin bazı hastalıkları önlemekte ve vücuda fayda sağladığı ortadadır. Bu noktada ω-3 bakımından zengin olan balık ve krill yağlarının hastalıklarla doğrudan ilişkisi bulunmaktadır.

Antienflamatuar özelliğe sahip balık yağı ve hem antienflamatuar hem de astaksantin antioksidan özelliğine sahip olan krill yağı, kalp sağlığının risk faktörlerini azaltmada faydalı kaynaklardandır. Balık ve krill yağının kalp sağlığına etkileri bakımından karşılaştırılmaları yapılmaktadır ve şimdiye kadar bulunan çalışmalara göre krill yağı daha belirgin ölçüde olumlu olarak etkilediği görülmüştür. Fakat, bu bilginin kesinliği tartışılıp araştırmalara devam edilmektedir.

Omega-3 kaynağı olan bu yağlar, göz nemi ile ilgili olan "kuru göz hastalığı" semptomlarını azaltmada da rol oynarlar.

Bu Reklamı Kapat

Dikkat Edilmesi Gerekenler

EPA ve DHA miktarı yaş aralığına ve sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden birçok şeyde olduğu gibi bu yağların tüketim miktarına dikkat etmek gerekir çünkü DHA ve EPA yağ asitleri "kötü kolestrol" olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolestrol seviyelerini de yükseltebilir.

Deniz ürünlerine karşı herhangi bir alerjik durum söz konusu için profesyonellere durumu söylemek gerekir. Ayrıca, balık ve krill yağları gibi omega-3 takviyeleri bazı ilaçlar ile kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir; çünkü kan inceltici gibi ilaçlar kullanılıyorsa kan pıhtılaşmasını etkileyebilecek özelliklere sahiptirler.

Bunların yanı sıra, iki yağın da bazı riskleri bulunmaktadır ve bunlar; mide rahatsızlıkları, ishal, baş ağrısı ve ağız kokusu gibi ufak yan etkilerdir.

Sonuç

Balık ve krill yağı takviyeler kullanmak omega-3 yağ asitleri seviyesini arttırmada rol oynasalar ve bazı teoriler ve deneyler bulunsa bile hangisinin daha verimli olduğu belirsizdir. Kesin olarak ortada olan gerçeklik ise balık yağının, krill yağına oranla maliyetinin ve ulaşılabilir olmasıdır. Bu yüzden bu yazıda herhangi bir öneride bulunulmamaktadır. Ayrıca, piyasada bulunan her marka takviyeye güvenmemek gerekir; çünkü bazı sağlık sorunlarına neden olabilirler ve bilinçsiz davranılmayıp mutlaka araştırılmalı hatta ve hatta doktora danışıp kullanılması gerekir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 19
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Muhteşem! 8
 • Umut Verici! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Bilim Budur! 6
 • İnanılmaz 4
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ L. Kent. (Doktora Tezi, 2009). Çoklu Doymamış Yağ Asitleri Eldesi: Tepki Yüzey Metodolojisi Ile Optimizasyonu. Not: https://polen.itu.edu.tr/bitstream/11527/11194/1/9287.pdf.
 • R. Nall. Krill Oil Vs Fish Oil: Which Is Better And Why?. (21 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Medical News Today | Arşiv Bağlantısı
 • D. D. Orhan, et al. (2020). Krill Yağı Ve Sağlık Faydaları. Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi, sf: 247-251. doi: 10.33631/duzcesbed.637714. | Arşiv Bağlantısı
 • R. Robertson. Important Benefits Of Fish Oil, Based On Science. (18 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Health Line | Arşiv Bağlantısı
 • G. Akbulut. (Sunum, 2020). Omega 3-6-9 Yağ Asitlerisağlik Etkileşimi. Not: http://www.aeo.org.tr/Reklam/Omega-3-6-9-yag-asitleri-ve-saglik-uzerine-etkileri-doc-dr-gamze-akbulut.pdf.
 • ^ Ankara Eczacı Odası. Omega Yağ Asitleri Ve Sağlık Üzerine Etkileri. (19 Şubat 2016). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Ankara Eczacı Odası | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Xie, et al. (2019). Antarctic Krill (Euphausia Superba ) Oil: A Comprehensive Review Of Chemical Composition, Extraction Technologies, Health Benefits, And Current Applications. Wiley, sf: 514-534. doi: 10.1111/1541-4337.12427. | Arşiv Bağlantısı
 • K. Pearson. Krill Oil Vs Fish Oil: Which Is Better For You?. (9 Ocak 2018). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Health Line | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/08/2022 03:11:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9097

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Kimyasal Evrim
Paleontoloji
Doğa Olayları
Albert Einstein
Metal
Yapay
Güneş
Modern
Maske Takmak
Yavru
Grip
Ergen
Astronot
Makale
Koaservat
Şehir
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Kurbağa
Kamuflaj
Cinsellik
Parçacık
Nasa
Gen İfadesi
Etik
Bilgi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.