Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Nikolay İvanoviç Vavilov Kimdir? Hangi Çalışmaları Nedeniyle Nobel Ödülüne Layık Görülmüştür?

Dünyanın En Büyük Tohum Bankası Nasıl Kuruldu?

Nikolay İvanoviç Vavilov Kimdir? Hangi Çalışmaları Nedeniyle Nobel Ödülüne Layık Görülmüştür? Science History Institute
Vavilov
6 dakika
633
 • Botanik
 • Biyografi Araştırmaları
Tüm Reklamları Kapat

Nikolay Ivanovich Vavilov, bitki genetiği alanına önemli katkılarda bulunan bir Rus genetikçi ve botanikçidir. Kültür bitkilerinin menşe merkezleri üzerine yaptığı çalışma, bilim insanlarının bitki ıslahına yaklaşımlarında devrim yaratmış ve dünyanın en büyük tohum bankasını kurarak tarım ve gıda güvenliği alanlarında derin bir etki sağlamıştır.

Hayatının Erken Dönemi ve Eğitimi

Vavilov, 25 Kasım 1887'de Moskova, Rusya'da doğdu. Bilimle yakından ilgilenen bir ailede büyüdü ve doğa bilimleri alanında kapsamlı bir eğitim aldı. Vavilov, küçük yaşlardan itibaren doğa tarihi ve tarım dünyasının içindeydi, çünkü ebeveynleri biyoloji ve tarım bilimi alanlarında son derece saygı görüyordu. Vavilov'un babası Ivan Vladimirovich Vavilov, Moskova Ziraat Akademisi'nin direktörü olarak görev yapan tanınmış bir agronomistti ve annesi Elena Ivanovna Baranovskaya-Vavilova da ünlü bir sanatçı ve böcek bilimciydi.

Tüm Reklamları Kapat

Vavilov, ünlü genetikçi ve botanikçi Sergei Chetverikov'un rehberliğinde çalıştığı Moskova Tarım Enstitüsü'nde eğitim gördü. Enstitüde bulunduğu süre boyunca bitki kalıtımı ve varyasyonu çalışmalarına ilgi duymaya başladı ve bitki türlerinin evrimi ve çeşitliliği üzerine teorilerini geliştirmeye başladı. Çalışmalarını tamamladıktan sonra bilim camiasında çeşitli pozisyonlarda çalışarak araştırma alanında bir kariyere başladı. Kariyeri boyunca sayısız engel ve başarısızlıkla karşılaşmasına rağmen işine bağlı kaldı ve hayatı boyunca genetik alanında çığır açan katkılar yapmaya devam etti.

Bilime Katkıları

Kültür Bitkilerinin Menşe Merkezleri

Vavilov, özellikle kültür bitkilerinin menşe merkezleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır. Kültürü yapılan her bitki türünün, ilk evcilleştirildiği ve genetik çeşitliliğinin en fazla olduğu belirli bir bölgesi olduğuna inanıyordu. Menşe merkezlerindeki mahsullerin genetik çeşitliliğini inceleyerek, aynı mahsulün diğer çeşitlerinde yetiştirilebilecek faydalı özellikleri belirlemeyi umuyordu. Bu konuda kapsamlı araştırmalar yaptı ve binlerce bitki örneğini toplayıp kataloglayarak dünyayı dolaştı.

Tüm Reklamları Kapat

Dünyanın En Büyük Tohum Bankası'nın Kurulması

Vavilov, kültür bitkilerinin menşe merkezleri konusundaki çalışmalarının yanı sıra dünyanın en büyük tohum bankasını kurmasıyla da tanınır. 1921'de Leningrad'da All-Union Bitki Endüstrisi Enstitüsü (VIR)'nü kurdu ve burada bitki örnekleri koleksiyonunu oluşturmaya başladı. Vavilov ve ekibi, yıllar boyunca dünyanın dört bir yanından 200.000'den fazla farklı bitki türü örneği toplayıp koruyarak bilim insanları ve araştırmacılar için geniş bir kaynak oluşturdu.

Rusya Bitki Genetik Kaynakları Enstitüsü (VIR)
Rusya Bitki Genetik Kaynakları Enstitüsü (VIR)
wikidata

Vavilov'un kültür bitkilerinin menşe merkezleri üzerine çalışması, onu bitkilerin genetik çeşitliliğinin değişen çevre koşullarına uyum sağlama yetenekleri için kritik öneme sahip olduğuna ikna etmişti. Bilim insanlarının bu çeşitliliği koruyarak değişen iklimlere, zararlılara ve hastalıklara daha uygun, yeni ve gelişmiş ürün çeşitleri geliştirebileceklerine inanıyordu. Vavilov, dünyadaki gıda mahsullerinin birçoğunun belirli bölgelerle derin kültürel ve tarihi bağları olduğundan bitkilerdeki genetik çeşitliliğin kültürel önemini de kabul etti.

Bitkisel Biyoçeşitlilik
Bitkisel Biyoçeşitlilik
Tarım ve Orman Bakanlığı

Vavilov ve ekibi yıllar boyunca dünyayı dolaşarak çok çeşitli bitki örnekleri topladı ve korudu. Tohumları, meyveleri ve diğer bitki parçalarının yanı sıra mahsullerin ve yabani akrabaların canlı koleksiyonlarını da topladılar. Bu numuneler dikkatli bir şekilde kataloglandı ve VIR'in araştırma ve yetiştirme amaçları için uygun olacakları tohum bankasında saklandı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Leningrad Kuşatması ve Tohum Bankasının Korunması

2. Dünya Savaşı sırasında, VIR'ın tohum bankası önemli bir tehditle karşı karşıya kaldı. Enstitü, iki yıldan fazla bir süredir Alman ordusu tarafından kuşatma altında olan Leningrad'da bulunuyordu. Zor koşullara rağmen VIR personeli, numunelerin güvende olduğundan emin olmak için kendi hayatlarını riske atarak tohum bankasını korumak için yorulmadan çalıştı. 1944'te kuşatma kaldırıldığında VIR'in koleksiyonu, personelinin bağlılığı ve kararlılığı sayesinde ayakta kalabilmişti.

Leningrad Kuşatmasından Bir Görüntü.
Leningrad Kuşatmasından Bir Görüntü.
Wikipedia

Bugün VIR, bitki genetik materyali açısından dünyanın en önemli depolarından biri olmaya devam etmektedir. Bu koleksiyon buğday, pirinç, mısır, patates ve başka birçok tür dahil olmak üzere çok çeşitli mahsulleri ve bu mahsullerin yabani akrabalarını içerir. Enstitü ayrıca, araştırma ve yetiştirme amacıyla kullanılan mahsullerin ve yabani akrabaların canlı koleksiyonlarını da sürdürmektedir. VIR'in koleksiyonu haşerelere, hastalıklara ve çevresel stres faktörlerine karşı daha dirençli, yeni ve geliştirilmiş ürün çeşitleri geliştirmek için kullanılmıştır.

Vavilov'un Genetik Alanına Etkisi

Vavilov'un genetik alanına en önemli katkılarından biri, kültür bitkilerinin menşe merkezleri üzerine yaptığı çalışmadır. Vavilov, bilim insanlarının ekili bitkilerin nereden geldiğini anlayarak onların genetik çeşitliliğini daha iyi görebileceklerine ve yeni ürün çeşitleri geliştirebileceklerine inanıyordu. Ekibiyle birlikte bitki örneklerini toplayıp kataloglayarak ve özelliklerini inceleyerek dünyayı kapsamlı bir şekilde gezdi.

Vavilov'un menşe merkezleri üzerine çalışması, onu genetik çeşitliliğin önemini vurgulayan bir bitki evrimi teorisi geliştirmeye yöneltti. Geniş bir genetik çeşitliliğe sahip bitki türlerinin değişen çevre koşullarına daha iyi uyum sağlayabildiğini ve bu çeşitliliğin korunmasının gelecek nesiller için gıda güvenliğinin sağlanmasında kritik öneme sahip olduğunu savundu.

Vavilov bitki genetiği araştırmalarına ek olarak, bitki genetik çeşitliliğinin korunmasının da güçlü bir savunucusuydu. Bitki örneklerini, özellikle de nadir veya tehlikede olanları korumanın önemini fark etti ve bu örnekleri saklamak ve korumak için tohum bankaları kurdu. Bilim insanlarının bitki genetik çeşitliliğini koruyarak yeni ve geliştirilmiş ürün çeşitlerinin sürekli gelişimini sağlayabileceğine inanıyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Vavilov'un bitki genetiği ve muhafazası üzerine yaptığı çalışmalar, genetik alanında kalıcı bir etki yarattı. Kültür bitkilerinin menşe merkezleri üzerine yaptığı araştırma, modern bitki ıslahının temelini attı ve bitki genetik çeşitliliğinin korunmasına yönelik savunmaları, nesiller boyu bilim insanlarına ve bitki korumacılara ilham verdi. Vavilov'un kurduğu tohum bankaları, bitki genetik materyalinin önemli depoları olarak hizmet vermeye devam ediyor ve yeni ve geliştirilmiş ürün çeşitlerinin geliştirilmesi için kritik önem arz ediyor.

Vavilov'un Ölümü ve Mirası

Ne yazık ki Vavilov'un hayatı, 1940 yılında devlet düşmanı olmakla suçlanarak tutuklanmasıyla trajik bir hal almıştır. Hapse mahkûm edilmiş ve 1943'te yapılan açıklamaya göre hapishanede açlıktan ölmüştür. Vavilov'un çalışmaları Sovyet döneminde büyük ölçüde unutulmuş, tohum bankası bakıma muhtaç hale gelmiştir.

Hayatının trajedisine rağmen Vavilov'un bitki genetiği alanına katkıları mirası sayesinde devam etmektedir. Kültür bitkilerinin menşe merkezleri üzerine yaptığı çalışmalar geniş çapta kabul görmüştür ve bugün bitki ıslahı ve genetiği alanındaki araştırmaları etkilemeye devam etmektedir. Ayrıca 2. Dünya Savaşı sırasında Leningrad kuşatması sırasında kurtarılan tohum bankası, bilim insanları ve araştırmacılar için önemli bir kaynak olma görevine devam etmektedir. Bilime katkılarından dolayı Vavilov, ölümünden sonra 1958'de Lenin Ödülü'ne layık görülmüştür.

Nikolay İvanoviç Vavilov'un genetik alanına yaptığı katkılar önemli ve geniş kapsamlıdır. Bitki genetiği ve evrimi üzerine yaptığı araştırmaların yanı sıra bitki genetik çeşitliliğinin korunmasına yönelik savunuculuğu, bugünün bilim insanlarına ve araştırmacılarına ilham vermektedir. Vavilov'un kurduğu tohum bankaları, yeni ve geliştirilmiş mahsul çeşitlerinin sürekli gelişimini sağlamaya yardımcı olmuştur. Bu bankalar aynı zamanda vizyonunun ve genetik araştırmalarına olan bağlılığının da bir kanıtıdır.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
23
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 5
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Sıkça Sorulan Sorular

Nikolay Ivanovich Vavilov, 25 Kasım 1887'de doğmuştur.

Vavilov'un önemli buluşlarından biri, kültür bitkilerinin menşe merkezleri üzerine yaptığı çalışmalardır.

Nikolay Ivanovich Vavilov, bitki genetiği ve botanik alanında önemli katkılarda bulunmuştur.

Vavilov'un kurduğu en büyük tohum bankası Leningrad'da bulunuyordu.

Vavilov, 1940 yılında tutuklanarak devlet düşmanı olarak suçlandı ve açlıktan öldü.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/06/2023 06:23:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14595

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrimsel Süreç
Sperm
Genetik Mühendisliği
Hastalık Kontrolü
Popülasyon
İlişki
Korku
Fizik
Coğrafya
Kimya
Yıl
Viral
Kadın Sağlığı
Tür
Biyolojik Antropoloji
Böcek Bilimi
Toplum
Spor
Safsata
Genom
Sayı
Bilim Tarihi
Sinir Hücresi
Sıcaklık
Pandemi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
H. Avcı, et al. Nikolay İvanoviç Vavilov Kimdir? Hangi Çalışmaları Nedeniyle Nobel Ödülüne Layık Görülmüştür?. (16 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 7 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14595
Avcı, H., Alparslan, E. (2023, May 16). Nikolay İvanoviç Vavilov Kimdir? Hangi Çalışmaları Nedeniyle Nobel Ödülüne Layık Görülmüştür?. Evrim Ağacı. Retrieved June 07, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14595
H. Avcı, et al. “Nikolay İvanoviç Vavilov Kimdir? Hangi Çalışmaları Nedeniyle Nobel Ödülüne Layık Görülmüştür?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 16 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14595.
Avcı, Hüseyin. Alparslan, Eda. “Nikolay İvanoviç Vavilov Kimdir? Hangi Çalışmaları Nedeniyle Nobel Ödülüne Layık Görülmüştür?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 16, 2023. https://evrimagaci.org/s/14595.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close