Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Nesher Ramla Homo Tipi: İsrail'de Yeni Bir İnsan Türüne Ait Fosiller Keşfedildi!

Nesher Ramla Homo Tipi: İsrail'de Yeni Bir İnsan Türüne Ait Fosiller Keşfedildi!
5 dakika
1,076
 • İnsan Evrimi
 • Bilim Haberciliği
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 10 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Nesher Ramla Homo tipi, daha önce bilim tarafından bilinmeyen tarih öncesi bir insan. Tel Aviv Üniversitesi ve Kudüs İbrani Üniversitesi'nden araştırmacılar, Nesher Ramla bölgesinde 140.000 ila 120.000 yıl öncesine tarihlenen yeni bir erken insan türü tespit ettiler. Araştırmacılara göre, Nesher Ramla insanlarının morfolojisi hem Neandertaller (özellikle dişler ve çeneler) hem de arkaik Homo (özellikle kafatası) ile ortak özellikler taşıyor. Aynı zamanda bu Homo türü, modern insanlardan çok farklı: Tamamen farklı bir kafatası yapısı, çenesi yok ve çok büyük dişleri var.

Araştırmanın bulgularını takiben araştırmacılar, Nesher Ramla Homo türünün Orta Pleistosen'deki çoğu insanın geliştiği "kaynak" popülasyon olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca bu grubun, yaklaşık 200.000 yıl önce bölgeye gelen Homo sapiens ile çiftleşen "kayıp" popülasyon olduğunu öne sürüyorlar - ki bunları Misliya mağarasında bulunan fosiller üzerinde yakın zamanda yapılan bir araştırmadan biliyoruz. Nesher Ramla Homo türü, hem Avrupa'daki Neandertallerin hem de Asya'nın arkaik Homo popülasyonlarının atası olabilir!

Bu Reklamı Kapat

Science dergisinde yayınlanan önemli keşifte, iki araştırma ekibi yer aldı: Tel Aviv Üniversitesi'ndeki Steinhardt Müzesi'nde bulunan Dan David İnsan Evrimi ve Biyotarih Araştırmaları Merkezi ve Shmunis Ailesi Antropoloji Enstitüsü'nden Prof. Israel Hershkovitz, Dr. Hila May; Sackler Tıp Fakültesi'nden Dr. Rachel Sarig ve Kudüs İbrani Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü'nden Dr. Yossi Zaidner başkanlığındaki bir arkeoloji ekibi. Prof. Israel Hershkovitz şöyle anlatıyor:

Yeni bir Homo türünün keşfi büyük bilimsel öneme sahip. Daha önce bulunan insan fosillerini yeniden anlamlandırmamızı, insanın evrimi bulmacasına bir parça daha eklememizi ve insanların eski dünyadaki göçlerini anlamamızı sağlıyor. Çok uzun zaman önce, geç Orta Pleistosen'de (474.000-130.000 yıl önce) yaşamış olmalarına rağmen, Nesher Ramla halkı bize torunlarının evrimi ve yaşam biçimi hakkında çok şey anlatan büyüleyici bir hikaye anlatabilir.

Önemli insan fosili, İbrani Üniversitesi'nden Dr. Zaidner tarafından, Ramla kenti yakınlarındaki Nesher çimento fabrikasının (Len Blavatnik'e ait) madencilik alanında, Nesher Ramla tarih öncesi alanındaki kurtarma kazıları sırasında bulundu. Yaklaşık 8 metrelik kazı yapan ekskavatörler; atlar, alageyikler ve yaban öküzlerinin yanı sıra taş aletler ve insan kemikleri de dahil olmak üzere çok miktarda hayvan kemiği buldular.

Bu Reklamı Kapat

Tel Aviv ve Kudüs'ten araştırmacılar tarafından yönetilen uluslararası bir ekip, kemiklerin morfolojisini, daha önce bilim tarafından bilinmeyen yeni bir Homo türüne ait olarak tanımladı. Nesher Ramla Homo türü, İsrail'de tanımlanan ilk Homo türüdür ve yaygın uygulamaya göre, adını keşfedildiği yer olan Nesher Ramla'dan almıştır. Yossi Zaidner şöyle anlatıyor:

Bu olağanüstü bir keşif. Homo sapiens'in yanı sıra arkaik Homo'nun da insanlık tarihinde bu kadar geç bir dönemde dolaştığını hiç hayal etmemiştik. İnsan fosilleriyle ilişkili arkeolojik buluntular, Nesher Ramla Homo"nun gelişmiş taşlara sahip olduğunu gösteriyor. Alet üretim teknolojileri ve büyük olasılıkla yerel Homo sapiens ile etkileşime girdi.

Nesher Ramla Homo'nun kültürü, yaşam tarzı ve davranışı bugün yine Science dergisinde yayınlanan tamamlayıcı bir diğer makalede tartışılıyor. Prof. Hershkovitz, Nesher Ramla Homo tipinin keşfinin, Neandertaller'in Avrupa'dan geldiğine dair hakim hipoteze meydan okuduğunu ekliyor. Prof. Hershkovitz şöyle diyor:

Bu yeni bulgulardan önce, çoğu araştırmacı küçük Neandertal gruplarının yayılan buzullardan kaçmak için güneye göç etmeye zorlandığı ve bazılarının İsrail topraklarına yaklaşık olarak İsrail'e ulaştığı bir "Avrupa hikayesi" olduğuna inanıyordu. 70.000 yıl önce Nesher Ramla fosilleri, Avrupa Neandertalleri'nin atalarının 400.000 yıl kadar önce Levant'ta yaşadıklarını ve batıya doğru Avrupa'ya ve doğuya doğru Asya'ya göç ettiklerini öne sürerek bu teoriyi sorgulamamıza neden oluyor. Batı Avrupa'nın ünlü Neandertalleri, burada Levant'ta yaşayan çok daha büyük bir nüfusun yalnızca kalıntılarıdır - tersi değil."

Dr. Hila May'e göre, bu fosillerde DNA olmamasına rağmen, Nesher Ramla'dan elde edilen bulgular, Homo'nun evrimindeki büyük bir gizeme bir çözüm sunuyor: Homo sapiens genleri, muhtemelen Avrupa'da uzun süre yaşamış olan Neandertal popülasyonuna nasıl nüfuz etti? Homo sapiens'in evriminden önce mi?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Avrupalı ​​Neandertallerin DNA'sını inceleyen genetikçiler, 200.000 yıldan daha uzun bir süre önce Homo sapiens ile çiftleşen "eksik popülasyon" veya "X popülasyonu" olarak adlandırdıkları Neandertal benzeri bir popülasyonun varlığını daha önce öne sürmüşlerdi. Şimdi Science dergisinde yayınlanan antropoloji makalesinde araştırmacılar, Nesher Ramla Homo tipinin şimdiye kadar insan fosilleri kayıtlarında eksik olan bu popülasyonu temsil edebileceğini öne sürüyorlar.

Dahası, araştırmacılar, Nesher Ramla'dan gelen insanların bölgede keşfedilen türünün tek örneği olmadığını ve daha önce İsrail'de bulunan ve antropologları yıllardır şaşırtan bazı insan fosillerinin - Tabun mağarasındaki (160.000 yıl öncesine ait) fosiller gibi olduğunu öne sürüyorlar. Zuttiyeh mağarası (250.000 yıl öncesine ait) ve Qesem mağarası (400.000 yıl öncesine ait) da şimdi Nesher Ramla Homo tipi olarak adlandırılan aynı yeni insan grubuna aittir. Dr. Rachel Sarig şöyle diyor:

İnsanlar, paradigmalarla düşünürler. Bu yüzden bu fosilleri Homo sapiens, Homo erectus, Homo heidelbergensis veya Neandertaller gibi bilinen insan gruplarına atfetmeye çalışırız. Ama şimdi diyoruz ki: Hayır, bu kendi içinde farklı özellikleri olan bir grup. Daha sonraki aşamalarda Nesher Ramla Homo türünden küçük gruplar Avrupa'ya göç etti - burada bildiğimiz 'klasik' Neandertallere ve ayrıca Neandertal benzeri özelliklere sahip arkaik popülasyonlar haline geldikleri Asya'ya dönüştüler. , Avrupa ve Asya, İsrail bölgesi, farklı insan popülasyonlarının birbiriyle karıştığı ve daha sonra Eski Dünya'ya yayıldığı bir eritme potası görevi gördü. Nesher Ramla sahasındaki keşif, insanlığın hikayesinde yeni ve büyüleyici bir bölüm yazıyor.

Viyana Üniversitesi'nden öğretim üyesi Prof. Gerhard Weber, bu keşiften sonra Neandertaller'in evrimi hikayesinin farklı anlatılacağını savunuyor:

Avrupa, Neandertallerin ara sıra Batı Asya'ya yayıldığı tek sığınak değildi.Biz Avrasya'da daha fazla yanal değişim ve Levant'ın coğrafi olarak bu süreç için çok önemli bir başlangıç ​​noktası veya en azından önemli bir nokta olduğunu düşünüyoruz.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 3
 • Tebrikler! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • I. Hershkovitz, et al. (2021). A Middle Pleistocene Homo From Nesher Ramla, Israel. Science, sf: 1424-1428. doi: 10.1126/science.abh3169. | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/05/2022 11:21:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10657

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Carl Sagan
Genetik Mühendisliği
Lgbt
Evrim Kuramı
Neandertal
Hayvan
Doğa Yasası
Kelebek
Böcekler
Kertenkele
Etik
Yaşlılık
Kütle
Mikoloji
Kozmoloji
Tarım
Zihin
Karanlık
Darwin
Şehir Hastanesi
Santigrat Derece
Devir
Gözlem
Kanser Tedavisi
Doğa
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et