Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Napolyon Tekniği Nedir? Acil Cevap Gerektirmeyen Durumlarda Harekete Geçmemek Neden Daha Avantajlı Olabilir?

Napolyon Tekniği Nedir? Acil Cevap Gerektirmeyen Durumlarda Harekete Geçmemek Neden Daha Avantajlı Olabilir? Effectiviology
Napolyon at üstünde
6 dakika
6,105
 • Kişisel Gelişim

Napolyon tekniği, acilen ilgilenmemeniz halinde kendiliğinden çözülme ihtimali yüksek olan işleri ertelemeyi öneren bir üretkenlik metodudur. Örneğin bu tekniğe göre, acil olmayan konularda sizden yardım bekleyen kişilerin, cevap verebileceğiniz son tarihe kadar ellerindeki problemi kendiliğinden çözmeyi başaracaklarına inanıyorsanız, o kişilerin e-maillerine dönmeyi bekletmeniz önerilir.

Napolyon tekniği bir hayli yararlı olabilir; ancak kullanırken dikkate almanız gereken bazı noktalar da vardır. Bu makalenin devamında, tekniğin kendisini ve nasıl olabildiğince efektif bir şekilde uygulayabileceğinizi öğreneceksiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Napolyon Tekniğinin Tarihi

Napolyon tekniğinin çıkış noktası, Amerikan deneme yazarı ve filozof Ralph Waldo Emerson'un Representative Men koleksiyonunun bir parçası olan, 1850 tarihli Napoleon; or, the Man of the World başlıklı bu hikayede yatıyor:

Bu türden acayip bir ekonomi, Napoleon'un İtalya genelinde yapmak zorunda kaldığı yoğun ve yorucu yazıma pratiklerini de belirliyordu. Bourriene'e 3 hafta boyunca hiçbir mektubun açılmamasını emretti ve zevkle mektupların büyük bir çoğunluğunun kendi kendilerine çözülmelerini ve artık cevaba ihtiyacı olmadıklarını gözlemledi.

Bu alıntı da Fransız Diplomat Louis Antoine Fauvelet de Bourrienne tarafından 1891 yılında yazılan ve Napolyon'un anıları toplayan Memoirs of Napoleon Bonaparte isimli eserden alınmış aşağıdaki hikayeye dayanmaktadır:

Tüm Reklamları Kapat

Leoben'in ön antlaşmaları bütün askeri operasyonları askıya alınca, Napolyon mektuplara hemen cevap vermeye o kadar da hevesli değildi. Tam olarak Kardinal Dubois'in aldığı mektupları ateşe atıp 'İşte! Bütün mektuplarım cevaplandı!' dediği gibi yapmasa da, bunun benzeri bir şeyi yapmaktan zevk aldı. İnsanların çok fazla yazıp önemsiz küçük cevaplarla değerli zamanlarını kaybettiklerine inandığı için, sadece özel kuryelerle gelen mektupları açmamı ve geri kalan hepsini 3 hafta bekletmemi söylemişti.

Bu sürenin sonuna kadar gelen yazışmaların beşte dördünü cevaplamak gereksiz oluyordu. Bazılarının kendileri cevaptı; bazıları alınan mektupların tasdikiydi; diğerleri çoktan görülen ancak bilgisi alınmayan işlerin isteğiydi. Bir çoğu yiyecek-içecek, ödeme veya giyim konusunda bu mektuplar yazılmadan önce düzeltilme emri verilmiş şikayetlerdi. Bazı generaller takviye birliği, para, zam gibi şeyler talep etmişti. Mektuplarını açmayarak, Bonaparte hiç de hoş olmayan reddetme durumlarından kurtulmuş oluyordu.

Başkomutan, kendiliğinden çözülen mektupların sayısının çokluğunu, gerçekten cevap vermesi gereken mektupları sayısının azlığıyla kıyasladığında, garip fikrine güzel bir kahkaha patlattı. Bu yöntem, işi olan herhangi birinin mektupları açıp sadece yeni tarih attığı genelgelerle cevap vermesinden daha çok tercih edilmez miydi?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Napolyon Tekniğinin Uygulanabildiği Örnekler

Şimdiye kadar gördüğümüz üzere, tekniğin uygulanabileceği bir yol, acil cevap gerektirmeyen isteklere cevap vermeden önce, çözülmesi umuduyla zamana bırakarak konunun kendiliğinden hallolacağını ummak ve bu nedenle cevaplamayı ertelemektir.

Ancak tekniğin uygulanabileceği, bunun haricinde kalan çok sayıda yer vardır. Örneğin bilgisayarınızda minik bir problemle karşılaştığınızı düşünün. Problemle karşılaşır karşılaşmaz zamanınızın çoğunu buraya harcamak yerine, problem kendiliğinden çözülecek mi ya da zamanınızı harcamaya değmeyecek kadar küçük bir problem haline mi gelecek diye bakabilirsiniz.

Buna benzer olarak, bir proje yönettiğinizi ve birinin belli bir süre sonra problem haline gelebilecek bir şeyi söylediğini düşünün. Problemin potansiyelini incelemeden önce, erkenden uğraşmak bir avantaj sağlamıyorsa ve daha sonra bir önemi olmayacağı yüksek olasılıktaysa, projenin sonlarına doğru beklemeyi seçebilirsiniz.

Not: Napolyon tekniği, çeşitli kaynaklarda "Napolyon metodu" ya da "Napolyon yaklaşımı" olarak da kullanılabilir.

Napolyon Tekniği Neden Yararlıdır?

Bu tekniğin asıl faydası, gerçekten bu kaynakları harcamaya ihtiyacınız olup olmadığını seçmenizi sağlayarak, zaman ve enerji gibi kaynakları muhafaza edebilmenizi mümkün kılmasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Dahası, kolaylıkla cevabını bulabileceği küçük sorular soran insanlara cevap verme konusunda Napolyon tekniği kullanmak, o kişiye soru sorma konusunda daha dikkatli olmayı öğretebilir. Buna benzer olarak tekniği bir yönetici olarak gereksiz yere çekingen olan çalışanların mesajları üzerinde uygularsanız, tekniği stratejik olarak kullanmak işlerini yaparken çekingenliği kırmaya yarayabilir.

Not: Napolyon tekniği bir şeyleri erkenden daha verimli kılmaya çalışmaya sebep olan erken optimizasyon (premature optimization) probleminden sakınmak için iyi olabilir.

Napolyon Tekniğini Uygulamak

Napolyon Tekniği Nerede ve Ne Zaman Uygulanır?

Yararlı olacağı düşünülen iş, ders ya da kişisel hayat gibi herhangi bir yerde kullanılabilir. Tekniği kullanıp kullanmayacağınızı düşünürken dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır:

 • Söz konusu eylemi erteleyerek ne gibi olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz ve bu sonuçlar ne olasılıkla gerçekleşir?
 • Söz konusu eylemi erteleyerek ne gibi olumsuz sonuçlar yaratabilirsiniz ve bu sonuçlar ne olasılıkla gerçekleşir?

Olumlu sonuçların potansiyeli daha kazançlı oldukça ve gerçekleşme ihtimalleri daha yüksek oldukça, tekniği uygulamaya daha da istekli olmanız gerekir. Diğer taraftan, olumsuz sonuçlar daha zararlı oldukça ve bunların gerçekleşme ihtimalleri yüksek oldukça, tekniği uygulamaya daha az gönüllü olmalısınız.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin Napolyon tekniğinden bolca yararlanabileceğiniz bir durumda ve çıkabilecek bütün olumsuz sonuçlar küçükse veya gerçekleşme ihtimali düşükse, neredeyse her zaman bu tekniği uygulamak istemelisiniz. Aksine, ciddi olumsuzlukların çıkma olasılığının orta seviye olduğu bir durumda, olumlu sonuçları olsa bile muhtemelen kullanmaktan kaçınmalısınız.

Pratikte Napolyon tekniğini küçük, acil olmayan, minik bir risk yaratsa da ertelemekten faydalanabileceğiniz konulara baktığımız zaman en iyi şekilde uygulayabileceğimiz anlamına gelir. Üstelik rutin işlere ya da problemlere gelince bu teknik özellikle faydalıdır; yapmanız gereken tek şey, tekniği kullanıp kullanmayacağınıza ve nasıl uygulayacağına bir defa karar vermektir. Sonrasında, uzun vadede bu tekniği tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Napolyon Tekniği Nasıl Uygulanır?

Önceki bölümde ana hatları verilen ilkelere göre, tekniği uygulamaya karar verdiğinizde, faydayı mümkün mertebe en yükseğe çıkarmak ve riskinizi en aza indirgemek için tam olarak nasıl uygulanabileceğini çözmeniz gerekir. Örneğin e-postaların cevabını 24 saat geciktirmek, bir yandan bolca fayda sağlayacağı ve diğer yandan ciddi problemlerin patlak verme riskini yeterince düşük tutmak için makul kısalıkta bir süre olduğundan, küçük problemlerin kendiliğinden çözülmesi için uygun bir süre olabilir.

Buna ek olarak bu teknik "ya hep ya hiç" mantığıyla kullanılmak zorunda da değildir; yani hangi kriterler üzerinden, nasıl uygulanabileceğinize siz karar verebilirsiniz. Örneğin e-postalarda kullanmayı seçerseniz, bu, bütün e-postalara cevap verirken bekleyin anlamına gelmez. Daha çok, belli insanlardan gelen mailleri bekletmeyi seçebilirsiniz ya da acil cevap gerektiren maillerin konu/başlık kısmına "ACİL" yazılması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Buna benzer olarak, halihazırda cevap verdiğiniz bir e-postanın devamı olan cevaplar hariç, önemsiz e-postaların hepsine cevap vermekten kaçınmayı seçebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı

Kaçınılması Gereken Yaygın Hatalar

Napolyon tekniğini uygularken dikkat etmeniz gereken birkaç yaygın hata bulunmaktadır:

 • Devekuşu Etkisi: Devekuşu etkisi, insanların olumsuz olarak nitelendirebileceği durumlarla karşılaşmaktan kaçınmasına sebep olan bilişsel bir önyargıdır. Napolyon tekniğini uygularken, görmeniz gereken bilgilerden kaçınmadığınızdan emin olmalısınız.
 • Erteleme: Tekniği, işlerinizi hallederken size öylesine erteleme yolu verdiği için değil de, gerçekten fayda sağlayacağını düşündüğünüz için uygulamanız önemlidir.
 • Parkinson Kuralı: Parkinson kuralı "işin tamamlanması, verilen süre kadar uzar" diyhen bir özdeyiştir. Napolyon tekniğini, işleri normalden daha uzun sürede tamamlamanıza sebep olacak şekilde kullanmamalısınız.

Bu hatalardan kaçınmak için Napolyon tekniğini uygulamaya karar vermeden önce düzgün bir analiz yürütmeniz gerekir: Eğer uygulayacaksanız; nerde, ne zaman ve nasıl, bunları düşünmeniz gerekmektedir.

Not: Etkili bir şekilde Napolyon tekniği uygulamak için, kesin bir son teslim tarihi koymanız, işleri gereksiz erteleme ihtimalini düşürmek açısından genellikle faydalıdır. Örneğin e-postaların cevabı konusunda, önemli e-postalara hiç cevap vermediğiniz durumları yaşamaktansa, net bir şekilde "en geç 3 gün sonra cevaplayacağınız" sınırını koyabilirsiniz.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
39
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 16
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 2
 • İnanılmaz 2
 • Bilim Budur! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Effectiviology. Deadlines: How Effective Time Constraints Can Boost Productivity – Effectiviology. (11 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2022. Alındığı Yer: Effectiviology | Arşiv Bağlantısı
 • Effectiviology. The Factors That Determine Success At Learning - Effectiviology. (11 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2022. Alındığı Yer: Effectiviology | Arşiv Bağlantısı
 • Effectiviology. How To Easily Improve Your Handwriting Speed - Effectiviology. (11 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2022. Alındığı Yer: Effectiviology | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2023 07:32:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12427

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Akış
İçerikler
Sosyal
Gündem
Fare
Deniz
Yapay Zeka
Eşeyli Üreme
Skeptisizm
Metal
Homo Sapiens
Kimya Tarihi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Charles Darwin
Hafıza
Koruma
Böcek
Köpek
Kan Hastalıkları
Uyku
Toplumsal Cinsiyet
Hominid
Karanlık Enerji
Dışkı
Elementler
Şeker
Coğrafya
Aşılar
Kurt
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
I. Shatz, et al. Napolyon Tekniği Nedir? Acil Cevap Gerektirmeyen Durumlarda Harekete Geçmemek Neden Daha Avantajlı Olabilir?. (12 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 29 Mart 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12427
Shatz, I., Bakırcı, Ç. M., Duran, . (2022, September 12). Napolyon Tekniği Nedir? Acil Cevap Gerektirmeyen Durumlarda Harekete Geçmemek Neden Daha Avantajlı Olabilir?. Evrim Ağacı. Retrieved March 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12427
I. Shatz, et al. “Napolyon Tekniği Nedir? Acil Cevap Gerektirmeyen Durumlarda Harekete Geçmemek Neden Daha Avantajlı Olabilir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 12 Sep. 2022, https://evrimagaci.org/s/12427.
Shatz, Itamar. Bakırcı, Çağrı Mert. Duran, . “Napolyon Tekniği Nedir? Acil Cevap Gerektirmeyen Durumlarda Harekete Geçmemek Neden Daha Avantajlı Olabilir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 12, 2022. https://evrimagaci.org/s/12427.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.