Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Pomodoro Tekniği: Bir Domates, Daha Verimli Çalışmanızı Sağlayabilir mi?

Pomodoro Tekniği: Bir Domates, Daha Verimli Çalışmanızı Sağlayabilir mi? Enterpreneur
Pomodoro Tekniği
19 dakika
19,874
 • Kişisel Gelişim

Kendinizi son dakikada projeleri tamamlıyorken mi buluyorsunuz? Bir göreve harcadığınız zamanı göz önünde bulundurarak daha başarılı olmayı hiç dilediniz mi? Yoksa hayatta yaptığınız işlerden daha iyi sonuçlar almak mı istiyorsunuz?

COVID-19 pandemisiyle birlikte çoğumuz evde çalışmaya başladık. Birçoğumuz odaklanma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Zaman planlamasını yapmakta zorlanıyoruz ve bu bizi mutsuzluğa sürüklüyor. Evde çalışmak evdeki sayısız dikkat dağıtıcı faktörler yüzünden zorlaşıyor. Bu yazıda Pomodoro tekniğiyle nasıl biraz daha mutlu, biraz daha başarılı ve biraz daha başarılı olunur onu anlatacağız.

Bu Reklamı Kapat

Ancak bu yöntemin uygulanabilirliğine herkes katılmayabilir. Pomodoro Yöntemi'ne tutkulu olan her kişi için, sonuçları eleştiren başka bir kişi daha vardır. Pomodoro Tekniği sizin için uygun mu? Kişisel tercih meselesi... Ancak tekniği kullanmanın yararlarını merak ediyorsanız, bu yazıda bu tekniğin denemeye değer olup olmadığına karar vermeniz için gereken temel bilgileri paylaşacağız.

Daha üretken olmanıza yardımcı olmak ve konuyu daha anlaşılır kılmak için, “Parkinson Yasası” adlı basit bir kuralı açıklayalım.

Bu Reklamı Kapat

Parkinson Yasası Nedir?

1955 yılında, ünlü bir İngiliz tarihçisi, yönetim teorisyeni ve yazarı olan Cyril Northcote Parkinson, “Çalışmanın tamamlanması için gereken zamanı dolduracak şekilde, çalışmayı bitirdiğimiz sürenin uzadığını” iddia etti.

Bu, kendimize bitirmeniz gereken bir iş için zaman kısıtlamaları verirsek, daha kısa sürede daha fazla iş yapabileceğimizi gösterir. Örneğin, üç saat sürmesi gereken bir görevde kendimize psikolojik olarak bir haftada bitirmesi için izin verirsek görev karmaşıklık içinde genişler, daha zor görünür ve tüm haftayı doldurur. Daha fazla zamanımızı daha çok çalışma ile doldurabilecekken, tek bir görevi tüm hafta boyunca bitirme konusunda artan miktarda stres ve gerginliğe sahip oluruz.

Bu, öğrencilerin neden sınavlardan önce sabahlamayı seçtiklerini veya insanların projeleri neden son dakikada tamamladıklarını açıklayabilir. Ancak, görevlerimizin her birine doğru miktarda zaman atayabilirsek, zaman kazanabiliriz ve artık görevler çok karmaşık görünmeyecektir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Cyril Northcote Parkinson
Cyril Northcote Parkinson
Wikimedia Commons

Tim Ferriss'in 4 Saatlik Çalışma Haftası kitabını ele alalım. Bu kitapta Ferriss, son tarihin (bir işin bitirilmesi için verilen sürenin sonunun) insanlar üzerindeki zihinsel etkisinden bahsediyor. Bir projeyi tamamlamanız için sadece 1 gün verilirse, zaman baskısı ile projeyi yapmaya odaklanmanız gerekir ve projeyi bitirirsiniz. Ancak aynı görevi yapmak için 1 hafta verildiğinde, muhtemelen ilk altı günü projeyi düşünmekle geçireceksiniz. Sonunda, her iki son ürün de muhtemelen aynı olacaktır. Az bir zaman dilimine ne kadar iş sığdırabileceğinize şaşıracaksınız. Sonuçta, başarınızın %80'i, çabalarınızın sadece %20'sinden geliyor gibi gözükmektedir.

Gördüğünüz gibi, bir görevi tamamlamanız için ne kadar çok zaman ayırırsanız, o kadar uzun süre ertelersiniz. Zamanınızı en etkili şekilde yönetmek için, istediğiniz zamanı kısaltmanız gerekir. Temel mantık basit: 1 yılda bir şey yapmanız gerekiyorsa, bunu yapmanız 1 yıl sürecektir. 1 ayda bir şey yapmanız gerekiyorsa, 1 ay içinde yapılacaktır.

Bir göreve iki dakikalık bir zaman sınırı atayıp ve görevin o zaman sınırı içinde yapmak için yeterince kolay olmayacağını iddia edip bu yasayı çürüttüğünüzü düşünebilirsiniz. Ancak Parkinson Yasası, bir tür sihir değil; gözlemdir. Gözlemlenmiştir, çünkü insanlar gerçekte bir şeyleri başarmak için ihtiyaç duyduklarından daha fazla zamana sahip olma eğilimindedirler. Tek yapmanız gereken kendinize o işin bitmesi için şişirilmiş sürelerden ziyade uygulanabilir bir süre tanımaktır. Bu gözlemi test edip, bazı görevlerin ne kadar hızlı tamamlanabileceğini deneyimlediğinizde kendinize oldukça şaşıracaksınız.

Kendi yeteneklerinizi veya bir görev atadığınız kişinin yeteneklerini değerlendirirken nesnel olmanız ve gerçeklere bağlı kalmanız gerekir. Güçlü ve zayıf yönleriniz nerede yatıyor ve bu projenin ne kadarı projeyi bitirmeniz için sizi teşvik edecek? Bu, bir görevi tamamlamak veya bir projeyi bitirmek için gereken doğru süreyi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca insanlar eksik söz vermeyi istemez ve daha iyiyi hedeflemek ister. İnsanlar vaatlerini yerine getirmeye çabalar; çünkü yerine getirilmiş ve memnuniyet sağlamış vaatler ilişkileri sürdürmek için gerekli olan temeli kurar. Büyük vaatler, büyük yükümlülükler ve büyük beklentiler anlamına gelir. Beklentiler karşılanmazsa, insanlar üzülür ve hayal kırıklığına uğrarlar. Sözleriniz, başkalarına ne kadar güvenilir olduğunuzu göstermeye yardımcı olur. İnsan beyni tutarlılık bekler, bu nedenle birisi bir söz verdiğinde, beyniniz vaat edilen her şeyin olacağına rahatlıkla inanır. Ancak söz yerine getirilmediğinde, beyninizin beklediği tutarlılık ortadan kalkar. Bu insanlarda hayal kırıklığına yol açar ve insanların sizi algılama şeklini değiştirir.

Bu Reklamı Kapat

Çalışmanızda kendinize yetersiz veya büyük vaat vermemek için kendinize makul sınırlamalar verin. Bir proje üzerinde çalışırken kendinize bir son tarih verin ve size güvenenlerin size verdikleri son tarihten önce o projeyi bitirmiş olun. Bu şekilde, işi beklenenden önce yapacaksınız. Parkinson Yasasını kullanmak önemlidir; çünkü zaman kaybetmenizi ve görevleri olması gerekenden daha karmaşık hale getirmenizi önler. Bu, yüksek kalitede olan çalışmalara ve daha fazla projeyi üstlenmeye ya da kişisel etkinliklere daha fazla zaman ayırmanız için daha fazla boş zamanı sağlamanıza yardım eder.

Hedefleriniz üzerinde kısa süreli kısıtlamalar oluşturmaya başlayın ve ne kadar üretken olabileceğinizi ve işinizin kalitesinin ne kadar değiştiğini görün.

Zamana karşı koşun. Zamana karşı kazanmak zorundasınız; kısa yol kullanmadan ve düşük kaliteli çıktı üretmeden kendinizi rakibinizmiş gibi yenmeye çalışın. Bu, özellikle kendi sürelerinizi ciddiye almakta sorun yaşıyorsanız faydalıdır.

Cyril Parkinson, iş hayatının verimsizliklerini tanımlamak için gözlem yaptı. Bu gözlem en basit şekliyle, kendimizi istediğimiz kadar nasıl yönetemediğimizle ilgilidir. Dikkatimizin sürekli olarak bölündüğü dijital çağda, en değerli kaynağımızı korumak için Parkinson yasasını kullanmak iyi olur.

Bu Reklamı Kapat

Zaman... Ortalama insan yaşamında 675.450 saat vardır. Boşa harcanan her saat, geri alamayacağınız bir saattir. Her gün çok çalışıyorsanız, ancak ölçülebilir sonuçlar almıyorsanız, hayatınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Her seferinde bir saat...

Profesyoneller olarak, görevlerimizi yerine getirdiğimizden emin olmak için zamanımızı ve enerjimizi dengelemek için mücadele ediyoruz. Ancak, günün sonunda çok az başardığımızı gördüğümüzde kendimizi tüketiyoruz. Bu bizi endişeli ve stresli hissettirir. İşleri yapmak zordur, özellikle de evde çalışıyorsanız ve çalışırken ödenmesi gereken faturalar, evde organize edilecek bir çekmece, kız kardeşinize bir telefon görüşmesi gibi şeyler yapmanız aklınıza geliyorsa... Her zaman evde yapacak başka bir şeyler var gibi görünüyor.

Bu gibi durumlarda, Pomodoro Tekniği kendimize zaman atayıp yapılacaklar listemizden daha fazla şeyin kesilmesine yardımcı olmak için yararlı bir araç olabilir.

Pomodoro Tekniği: Bir Domates Sizi Nasıl Daha Mutlu Yapar?

Hayatımızı iyileştirmenin olumlu bir yolu, her gün yeni bir şey okumak ve öğrenmek. İş görevleri, kişisel projeler, uzun yapılacaklar listeleri ve gelen kutunuzu dolduran sürekli e-postalarla bombalandınız. Olası bir çözüm, Pomodoro Tekniği adı verilen popüler bir zaman yönetim sistemini kullanmaktır.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Fincandaki Fırtına

Evren akıl almaz gizemlerle dolu.
Peki bu sır perdesini aralamak için ekmek kızartıcınızın içine bakmak aklınıza gelmiş miydi?
Fincandaki Fırtına gündelik hayatlarımızda karşımıza çıkan ufak tefek şeyleri, içinde yaşadığımız büyük dünyayla ilişkilendiriyor. Ünlü fizikçi ve belgesel yapımcısı Helen Czerski, patlamış mısırlar, kahve lekeleri ya da buzdolabı mıknatısları ile enerji krizi, iklim değişimi ve ileri tıp arasındaki ilişkiyi ortaya sererek sıradan eşyalara ve olaylara bakış açımızı değiştiriyor. Gaz yasalarını mısır patlatarak, yerçekimini gazoz şişesine kuş üzümü atarak, zamanı ise ketçabın şişeden akmasının neden bu kadar zaman aldığına kafa yorarak anlatıyor.
Hayatın gündelik sihirlerini bir de fizikçiden dinleyin; bundan böyle ekmek kızartıcınıza asla aynı şekilde bakmayacaksınız.

“Fiziğin güzellikleri ve evrenselliği üzerine harika bir kitap. Czerski tekdüze dünyamıza hayat üflüyor; bizlere bu dünyanın büyüsünün Hubble teleskobuyla görülebilenlerden hiç de geri kalır yanı olmadığını gösteriyor.”
JIM AL-KHALILI

“Helen Czerski’de her taşın altında bilimsel bir ilginçlik bulmasını sağlayan özel bir yetenek var. Sadece her taşın mı? Her yağmur damlasının, her kum tanesinin…”
JORDAN ELLENBERG

Bilgiler ve Uyarılar:

 1. Bu ürün sipariş alındıktan 1-3 gün içinde postalanacaktır.
 2. Lütfen sipariş vermeden önce iade ve ürün değişikliği ile ilgili bilgilendirmemizi okuyunuz.
 3. Bu kampanya, Domingo Yayınevi tarafından Evrim Ağacı okurlarına sunulan fırsatlardan birisidir.
Devamını Göster
₺62.00
Fincandaki Fırtına

Pomodoro Tekniği, konsantre olmanıza ve gerçek işi yapmanıza yardımcı olacak bir yöntemdir. Basit ve kolaydır. Projeler üzerinde rastgele çalışmak yerine, önemli görevler için bir plan oluşturun ve her biri üzerinde tamamen odaklanmış bir zihniyetle çalışın. Pomodoro Tekniği, odağınızı ve üretkenliğinizi artıracak bir zaman yönetimi çerçevesidir. Sizi zamana karşı mücadele etmek yerine, sahip olduğunuz zaman içinde çalışmaya teşvik eder.

Pomodoro tekniği, sahip olduğu zamanda ne yaptığını izlemek isteyen evde çalışanlar, daha etkili ders çalışmak isteyen öğrenciler ve iş yerinde veya kişisel projelerinde kendilerini geliştirmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Pomodoro Tekniği, uygulamaya konması gereken en basit verimlilik yöntemlerinden biridir. Tek ihtiyacınız olan bir zamanlayıcı, kağıt ve kalem.

Peki bu tekniği kim buldu?

Pomodoro Tekniği, 1990'ların başında yazılım geliştiricisi, girişimci ve yazar Francesco Cirillo tarafından icat edildi. Francesco Cirillo, bu tekniği keşfettiği sırada Roma'daki bir işletme okulu olan Guido Carli Uluslararası Üniversitesi'nde öğrenciydi. Cirillo, şöyle diyor:

Her gün okula gittim, derslere katıldım ve ne yaptığımı gerçekten bilmediğim bir şekilde çalıştım. Sınav tarihleri çok hızlı geldi ve zamana karşı kazanmamın hiçbir yolu yoktu. Kolayca dikkatim dağılıyordu ve odaklanamıyordum. Bu yüzden kendime meydan okumaya karar verdim: 10 dakika boyunca kesintisiz olarak çalışmak.
Francesco Cirillo
Francesco Cirillo
flickr

Birkaç deneme, uygulama ve tekrarlama ile Pomodoro Tekniği Cirillo'nun çalışma sürecini geliştirmiş ve 10 dakika artık 25 dakikaya çıktı. 25 dakika boyunca odaklanıyormuş. Cirillo'nun ana çıkış noktası, daha az zaman ve olması gereken çaba ile daha iyi sonuçlar elde etmenin yollarını bularak her zaman verimliliği artırmak oldu. Birkaç yıl sonra, bu tekniği bir Avrupa bankası için yazılım geliştiricisi olarak çalışırken kullandı ve iş arkadaşlarının verimliliğini artırdığını buldu. 25 dakikalık çalışma oturumu dikkati en üst düzeye çıkarıyor ve kesinti olasılığını en aza indiriyordu.

Günümüzde Francesco Cirillo, Berlin'de bulunan ve dünyanın en büyük şirketlerinin çoğunda çalışan bir danışmanlık şirketi olan Cirillo Consulting'in sahibidir. Cirillo, 20 yılı aşkın bir süredir yazılım endüstrisinin ön saflarında çalışmaktadır. Kariyerinde yeni kurulan şirketlere, çok uluslu şirketlere ve çeşitli kurumlara serbest danışman olarak binlerce profesyonel, geliştirici, yönetici ve yazılım ekibine danışmanlık yaptı.

Metodolojisi basittir: Herhangi bir büyük görev veya görev dizisiyle karşı karşıya kaldığınızda, işi kısa, zamanlanmış aralıklara bölün. Her bir aralık “Pomodoros” olarak adlandırılır. Bu, beyninizi kısa süreler boyunca odaklanmak için eğitir ve işi bitirmiş olmanız gereken son tarihleri hiçbir zaman kaçırmazsınız. Pomodoro tekniği zamanla dikkat sürenizi ve konsantrasyonunuzu artırmanıza hatta daha verimli ve daha başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

Neden Domates?

Pomodoro, İtalyanca'da domates anlamına gelir. Cirillo üniversite öğrencisiyken domates şeklindeki zamanlayıcı ile 25 dakikalık çalışmalarını takip ederdi. Teknik adını domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısından alır. Her bir çalışma aralığı Pomodoro olarak bilinir.

Domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısı
Domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısı
flickr

Neden Bir Mutfak Zamanlayıcısı?

Mutfak zamanlayıcısının bir Pomodoro için iyi çalışmasının iki nedeni vardır. İlk olarak, bir zamanlayıcıyı sarmanın fiziksel eylemi, görev üzerinde çalışmaya başlamak için zihinsel bağlılık verir. İkincisi, zamanlayıcının sesi bir aciliyet hissi yaratır ve sizi göreve adamaya devam etmenizi sağlar.

Pomodoro Tekniği'nde 5 Aşamalı Süreç:

Pomodoro tekniğini uygulamak için 5 aşamalı süreç:

Bu Reklamı Kapat

 1. Görevlerinizi listeleyin. Her günün başında, ele almak istediğiniz şeyleri seçin ve bunları yapılacaklar listenize yazın. Tüm bu görevleri önceliğe göre sıralayın. Görevinizin üzerinde çalışmak için gereken toplam Pomodoroyu seçin.
 2. Bir zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayın. Bir Pomodoro'nun sonuna yaklaştığınızda ve işiniz neredeyse bittiğinde, zamanınız tükenmeden bitirmek için zamana karşı heyecan verici bir yarış meydana gelir. Zamanla birlikte koşmaya başlarsınız. Normalde yavaş çalışıyor olsanız bile heyecan sizi daha hızlı çalışmaya motive eder. Bu kısa motivasyon patlamaları zamanla artacaktır ve yaptığınız iş daha başarılı olacaktır.
 3. 25 dakikalık kesintisiz çalışma ve beş dakikalık bir aradan oluşan 30 dakikalık bir oturumla başlayın. Görev üzerinde 25 dakika çalışın. Tüm dikkat dağınıklıklarından ve çok görevli dürtülerden kaçının. Önümüzdeki 25 dakika boyunca kendinizi göreve bırakarın. Aniden yapmanız gereken başka bir şey olduğunu fark ederseniz, görevi bir kağıda yazın. Zamanlayıcıyı, ne kadar zaman kaldığını açıkça görebilecek şekilde konumlandırın. Zamanlayıcı çaldığında, mevcut etkinliğin geçici olarak bittiğini gösterir. Bir Pomodoroyu tamamladınız demektir. Yapılacaklar listesindeki görevin üstünü çizebilirsiniz.
 4. Enerjinizin yenilenmesi için 5 dakikalık bir mola verin. Nefes alın, meditasyon yapın, bir fincan kahve alın, kısa bir yürüyüşe çıkın veya rahatlatıcı bir şey yapın (yani çalışmanızla ilgili olmayan şeyler). Bacaklarınızı germek, masanın neden olduğu sırt ve omuz ağrısının başlamasını önler. Aynı şekilde, zihninizin birkaç dakika dolaşmasına izin vermek, iş günü tükenmişliğini azaltır ve fiziksel ve zihinsel olarak iyi hissettiğinizde, daha fazlasını yaparsınız. Beyniniz daha sonra size teşekkür edecektir. Daha sonra başka bir Pomodoro başlatın. Ve sonra bir tane daha. Ve sonra bir tane daha.
 5. Dört Pomodoroyu tamamladıktan sonra 20-30 dakikalık bir mola verin. Dört pomodoroyu tamamladıktan sonra daha uzun bir mola verebilirsiniz. Beyniniz bu zamanı yeni bilgileri özümsemek ve bir sonraki Pomodoro turundan önce dinlenmek için kullanacaktır.

Sonuçlarınızı gözden geçirin. Günün sonunda yapılacaklar listenizi inceleyin; değerli bilgileri sizin ortaya çıkaracaktır. Bitirilmiş görev sayısı, gelecekteki projelerin bitme süresini tahmin etmenize yardımcı olacaktır. Yarının veya gelecek ayın görevlerini yerine getirmenin kaç Pomodoro olduğunu doğru bir şekilde tahmin edebileceksiniz. Ayrıca üretkenliğinizi de ölçebileceksiniz; her gün tamamladığınız Pomodoro sayısı, işe ne kadar odaklandığınızı yansıtacaktır.

Zamanla birlikte çalışmayı, tükenmişliği ortadan kaldırmayı, dikkat dağıtıcı unsurları yönetmeyi, daha iyi bir iş-yaşam dengesi oluşturmayı yalnızca bir kalem, bir kâğıt ve bir mutfak sayacı kullanarak öğrenin!

Unutmamanız Gereken 4 Kural

Sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarabilecek dört kuralı aşağıda bulabilirsiniz:

Kural 1: Aralar, İsteğe Bağlı DEĞİLDİR!

Zil çaldığında, işi bırak , kalk ve 5 dakika ara ver. Zihninizin rahatlaması ve bir sonraki görev için enerji alması için bu süreye ihtiyacınız var.

Bu Reklamı Kapat

Kural 2: Süre Uzunluğu = Görev Zorluğu

Bir göreve tamamen odaklanmış olarak harcadığım gerçek süre, zorluk derecesine bağlıdır. Kolay görevler yani düşük konsantrasyon seviyeli görevler 2 Pomodoro, daha zor görevler yani yüksek konsantrasyon seviyeli görevler 4 Pomdoros zaman bloklarında tamamlanabilir. Yaptığınız Pomodoro sayısı, gerçekten dikkati dağınık hissetmeden ne kadar süre odaklanabileceğinizle ilgili olmalıdır.

Kural 3: Yarım İş, Bitmiş İş Değildir!

Francesco Cirillo'nun üstünde durduğu bir şey, yarı tamamlanmış Pomodoro 'un sayılmamasıdır. Diyelim ki bir göreve 10 dakika ara verdiniz. Bu göreve baştan başlamak zorunda olduğunuz anlamına gelir. Bu, görevde kalmak ve mevcut Pomodoro'nuzu atlatmak için bir teşvik görevi görür. Ama isterseniz baştan başladığınız Pomodoro'nun süresini uzatabilirsiniz. Bu örnekte görüldüğü gibi kalan 15 dakikayı bir sonraki Pomodoraya ekleyerek yeniden başlattığınız pomodoroyu 40 dakikaya çıkarabilirsiniz. Ya da 25 dakikadan Pomodorolara devam da edebilirsiniz. Size kalmış.

Kural 4: Toplu İşle İlgili Pomodoros

25 dakikadan kısa süren görevleri ayrı ayrı yapmak yerine birlikte gruplanmalıdır.

Kural 5: Kesintiler

Deneyimler, görevin ortasında olduğunuzda kesintilerin olabileceğini göstermektedir. Cirillo, tutarlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek Pomodoro sayısını arttırırken, işlenmemiş kesintileri en aza indirmek için etkili bir strateji tasarladı.

Bu Reklamı Kapat

İki tür kesinti vardır: iç ve dış.

İç kesintiler genellikle eldeki göreve odaklanmak için çok az konsantrasyona sahip olmakla veya hiç konsantrasyona sahip olmamakla ilişkilidir. Yiyecek bir şeyler için ayağa kalkmak veya sosyal medyanızı kontrol etmek iç kesintilerdir.

Dış kesintiler, diğerleri iş akışınızı bozduğunda gerçekleşir. Kalabalık bir ortamda çalışıyorsanız dış kesintiler çok yaygın olabilir. Bunlar gelen bir telefon görüşmesi veya yardım isteyen bir meslektaş olabilir.

Bu durumlarda Cirillo şu stratejisini önerir :

Bu Reklamı Kapat

 1. Bilgilendir: Etkili bir şekilde bilgilendirin. Şu anda meşgul olduğunuzu kişiye nazikçe söyleyin.
 2. Müzakere Et: Kesintiyi yeniden planlamak için hızlıca görüşün. Çalışmayı bitirdikten sonra kişiye geri döneceğinizi söyleyin.
 3. Geri Arama: Anlaşıldığı gibi, sizi kesintiye uğratan kişiyi geri arayın. Pomodoro'nuz bittiğinde kişiye geri dönün.

Daha sonra yapılacaklar listenize kesintileri eklediğinizden emin olun. Aklınıza hemen dikkat etmeniz gereken bir görev geldiğinde sayfanın sonuna planlanmamış ve acil olarak ekleyin. Nihayetinde, mevcut Pomodoro'yu bitirmeye çalışın. Kuralı hatırlayın: Bir Pomodoro başlarsa, zamanlayıcının çalması gerekir. Yani bu kesintilerin doğasını tersine çeviriyoruz. Basitçe, artık kesintilere bağımlı değiliz, kesintiler bize bağlıdır. Verimliliğimizi korumanın en iyi yolu Pomodoro'yu korumak ve görevinizi tamamlamaktır.

Resmi Pomodoro web sitesine göre, muhtemelen bir ya da iki gün içinde iş ya da eğitim sürecinizde bir fark görmeye başlayacaksınız. Tekniğin gerçek ustalığı yedi ila yirmi gün arasında sürekli kullanım gerektirir.

Büyük ve çeşitli bir yapılacaklar listeniz varsa, Pomodoro Tekniği'ni kullanmak, sizi katı zamanlamaya bağlı kalmaya zorlayarak projeler arasında daha hızlı bir şekilde çalışmanıza yardımcı olabilir. Faaliyetlerinizin sürekli zamanlaması sizi görevleriniz için daha hesap verebilir hale getirir ve ertelemek için harcadığınız zamanı en aza indirir.

Yapılacaklar listesi
Yapılacaklar listesi
Unsplash

Pomodoro Çalışıyor, Çünkü Bilim!

Urbana-Champaign'daki Illinois Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 2011'de Cognition dergisinde yayınlanan önemli bir araştırmada kısa zihinsel molaların odaklanmamızı sağladığını buldular. 2011'de yapılan diğer bir başka çalışmada, molaların yargı üzerinde derin etkileri olabileceği bulundu. Sık aralar zihnimizi taze ve odaklanmış tutar.

Bu Reklamı Kapat

Pomodoro Tekniği'nin Eksileri Var Mı?

Bazı eleştirmenlere göre, Pomodoroların "ya hep ya hiç" ilişkisi içinde olması tekniğin zayıf yönüdür. Yani ya görevinizi bitirmek için doğrudan 25 dakika çalışıyorsunuz ya da bir Pomodoroyu tamamlayamıyorsunuz. Görevin üstünü çizmenin ölçülebilir bir ilerleme işareti olmasından dolayı, eğer Pomodoro görevinizi bitiremeyeceğiniz ihtimali varsa otuma başlamaya çekinebilirsiniz.

Örneğin, diyelim ki 16:30'da bir toplantın var. Şu anda saat 16:10, yani şimdi ve toplantı arasında sadece 20 dakikan var. Bu durumlarda bir Pomodoro başlatamayacaksın çünkü zaten tamamlayacak kadar vaktin olmayacaktır.

Bir eleştirmen, Pomodoro tekniğinin biraz saçma olduğunu iddia ediyor ve şöyle diyor:

Masamızda bir zamanlayıcı bileti olmadan kendimizi gerçekten konsantre tutamıyor muyuz? Projelerinde çalışırken konsantrasyonunu korumak için zamanlayıcı kullanan bir inşaat mühendisi gördünüz mü? Diğer ciddi profesyoneller gibi, yaptığım iş üzerinde saatlerce yoğunlaşabilirim. Zamanlayıcıyı mutfağına geri koy ve daha profesyonel ve etkili bir şekilde çalışmaya başla.

Enterpreneur dergisi için yazan Tonya Dalton ise şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Çoğu zaman bize uygun olmayan sistemlere kendimizi uydurmaya çalışırız. Bu nedenle, geçmişteki üretkenlik çabalarınız başarısızlıkla sonuçlanmış olabilir. Pomodoro Tekniği gibi katı sistemler, "gerçek" hayatta işe yaramazlar; çünkü üretkenlik; size, sizin kişisel hedeflerinize ve yaşamak istediğiniz hayata göre özelleştirilmiş bir sisteme sahip olmalıdır.

Üretkenlik hakkında detaylı incelemelerin yer aldığı Productivityist sitesinde ise şöyle yazıyor:

Pomodoro Tekniği'ni uzunca bir süre denedim. Bir mutfak zamanlayıcım vardı. Telefonumda uygulamaları vardı. Google Chrome için eklentilerim vardı. Ancak ben, "multi-tasking" [aynı anda birden fazla işi yapmaya çalışma] fikrini beğenmiyorum ve bence Pomodoro Tekniği, "single-tasking" [aynı anda birden fazla işi yapmama] maskesi ardına saklanan bir multi-tasking sisteminden ibaret. Yöntemin kendisi dikkat dağıtıcı ve bir sistemin özelliği dikkat dağıtmak olmamalı. Üretkenlik için gereken sistemler, arka planda çalışmalıdır ve size özgürlüğünüzü kazandıracak bir altyapıya sahip olmalıdır; üretkenlik hapisanesinde bir gardiyan olarak davranmamalıdır.

Üretkenlik konusunda dijital araçlar geliştiren Monday.com sitesinden Laura Binder ise, tekniğin sorunları arasında aşırı katı ve müdahaleci olmasından, bazı durumlarda kuralları ihlal etmenin kaçınılmaz olduğundan, açık ofis ortamında uygulamanın imkansız olmasından ve gerçeklikten kopuk bir yöntem olmasından bahsediyor. Tekniği test ettikten sonra şöyle yazıyor:

Eğer sessiz bir ortamda çalışıyorsanız ve disiplin ile düzeni seviyorsanız (veya bunları sevmiyorsanız bile, bu tarz bir müdahaleye gerçekten ihtiyaç duyuyorsanız), o zaman Pomodoro Tekniği, bir proje veya görevde hızlı bir şekilde yol almakta sizin için inanılmaz verimli ve tatmin edici bir yol olabilir. İşinizi tamamlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahipseniz, bu yöntem sayesinde oturup, onu gerçekten yapabilirsiniz. Eğer erteleme ve telaşlılık problemi çekiyorsanız, bu yöntem size yardımcı olabilir.

Sonuç

Bazılarına 25 dakikada bir 5 dakikalık mola çok verimli görünmüyor olabilir. Ama dürüst olalım. Gerçekten önemli olan şeylere odaklanmak zor. Hepimiz, dikkatimizi dağıtırız. Hangi çalışmayı yaptığımıza bağlı olarak ortalama bir kişi tipik bir sekiz saatlik iş gününde üç ila altı saat boyunca üretken olur. Sosyal medyamızı kontrol ediyoruz, haberleri okuyoruz, kahve makinesinin yanına gidiyoruz.

Bu beş dakikalık dinlenme süresi, genellikle dikkatinizi dağıtacak her şeyi yapmanız için vardır. E-postanızı kontrol edin, Instagram'a gidin, kafanızı temizlemek için ne gerekiyorsa yapın ve bir sonraki işinize hazır olun. Pomodoro ile sadece işinizi planlamakla kalmıyor, dikkat dağıtıcı şeylerinizi de planlıyorsunuz. Kendinize bu kaçınılmaz dikkat dağıtıcı etkenler etrafında üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarma yeteneği veriyorsunuz. Bu, ne kadar verimli zamanınız olduğunu tam olarak bilmeniz ve bununla ne yapacağınıza daha iyi karar verebileceğiniz anlamına gelir. Başka bir deyişle, Pomodoro bu kaosun içinde hüküm sürmenize yardımcı olur, böylece işinizi gerçekten halledebilirsiniz. Bu teknik dikkati dağılmış veya bunalmış hisseden herkesin neyin önemli olduğuna odaklanmasına yardımcı olabilir. Hepimizin işyerinde karşılaştığı dikkat dağınıklıklarının saldırısı göz önüne alındığında, bu bir süper güç.

Bu Reklamı Kapat

Göreviniz ayarlandı. Üzerinde çalışıyorsun. İlk tura 18 dakika var. Telefonuna bir bildirim geldi. Ne yaparsın?

Pomodoro turuna sadık kalırsınız ve çalışmaya devam edersiniz! Zamanlayıcınız yedi dakika sonra çaldığında bildirime bakarsınız, iş akışınızı bozmadan… Ve sonra beş dakikalık zamanlayıcınız söndüğünde, neyin önemli olduğuna odaklanarak tekrar çalışmaya başlayabilir ve bir sonraki mola sırasında dikkatinizi dağıtabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği’ni sadece iş ile ilgili alanlarda kullanmak zorunda değilsiniz. Koşmada, okumada veya çizimde uygulayabilirsiniz. Pomodoro Tekniği ile yaşamınızın diğer yönlerinde de deneyebilirsiniz. Zaman yönetimini ve bir görevi tamamlamanın ne kadar süreceğini daha iyi anlarken, işinizi domates büyüklüğündeki ısırıklara bölüp yönetilebilirsiniz.

Pomodoro Tekniği ile ilgili en iyi şeylerden biri ücretsiz olmasıdır. Sadece bir mutfak zamanlayıcısına ihtiyacınız var. Bilgisayarınızda veya telefonunuzda kendinize en uygun olan herhangi bir zamanlayıcı uygulamasını da ücretsiz indirip kullanabilirsiniz. Yani deneseniz ve nefret etseniz bile hiç para kaybetmediniz.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca, Pomodoro'nun sadece bir yöntem olduğunu ve sizin için işe yarayıp yaramayabileceğini unutmayın. Teknik esnek ama eğer uymuyorsa çalışmanızı onun içine sokmaya çalışmayın. İnsanların kendileri için neyin işe yaradığını bilmesi için teknikleri denemesi gerekir.

Bilimsel araştırmalar herkes için işe yarayan belirli bir çalışma programı olmadığını göstermektedir. Herkesin kendi ideal üretkenlik sistemini bulmak için deney yapması gerektiğini söyler. Vücudun bir dizi döngüsü, sirkadiyen ritmi var ve bunlardan maksimum fayda sağlamak için vücudunuzu eğitmelisiniz. Deneme yanılma, ritminizi bulmanın en iyi yoludur. Nihayetinde, bazı insanlar saatlerce çalışabilecekken bazı insanlar çok daha uzun molalara ihtiyaç duyar. Ancak hiçbir teknik herkesin aynı şekilde çalışmasına izin vermez. Hepimizin farklı beyinleri var, bu yüzden kendi benzersiz üretkenlik tarzınızı kucaklayın.

Ama sandalyeye oturmak ve işe başlamakla uğraşıyorsanız, bu, başlamak için harika bir yoldur.

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 39
 • Muhteşem! 26
 • Merak Uyandırıcı! 18
 • Umut Verici! 14
 • Bilim Budur! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • İnanılmaz 3
 • Grrr... *@$# 3
 • İğrenç! 2
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2022 04:47:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8615

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Sağlık
Element
Asteroid
Öğrenme Alanı
Yumurta
Ağız Sağlığı
Plastik
Köpek
Şüphecilik
Ribozim
Aşılar
Cinsiyet Araştırmaları
Toprak
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Cinsiyet
Duygu
Veri
Yüksek
Doğum
Şehir Hastanesi
Hayvanlar
Yıl
Elektron
Böcek
Çocuklar İçin Bilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.