Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Mineraller ile Zenginleştirilmiş Saccharomyces cerevisae Mayasının Gebe Sağlığı için Önemi

Mineraller ile Zenginleştirilmiş Saccharomyces cerevisae Mayasının Gebe Sağlığı için Önemi Needpix
5 dakika
4,972
Tüm Reklamları Kapat

Saccharomyces cerevisiae, eski çağlardan beri alkol fermantasyonun da ve ekmek yapımı için kullanılan en önemli maya türüdür ve fırıncı ya da bira mayası olarak da bilinir. Özellikle de ekşi maya olarak bilinen yaygın maya içerisindeki kullanımıyla ilgili olarak buradaki yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Latince olarak isimlendirilen Saccharomyces şeker ve cerevisiae bira anlamına gelmektedir. Özellikle, biyoteknolojide kullanımı açısından S. cerevisiae en önemli maya türlerinin başında gelmektedir ve genellikle, metal biyoabsorbsiyon çalışmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca, gıda fermantasyonu ve çok sayıda endüstriyel işlem için de kullanılır.

Tüm Reklamları Kapat

Saccharomyces Cerevisiae
Saccharomyces Cerevisiae
Pixels

S. cerevisiae Mayasının Genel Özellikleri

Oval/Dairesel hücre yapısına sahip olan S. cerevisiae'nin çapı yaklaşık olarak 5-10 mikrometre arasında değişmektedir. Ökaryot hücre yapısına sahip olan bu maya türünün kültürlenmesi çok kolaydır; ayrıca hayvan ve bitki hücre yapılarına birçok yönden benzerliklere sahiptir. Hücre çekirdeklerinde DNA içerirler ve bu özellik insan hücresine bir benzerliğidir. Hem mitoz hem de mayoz bölünme gerçekleştirerek varlıklarını sürdürüp çoğalabilirler.

Bunların yanı sıra zorlayıcı çevresel etmenler ile başa çıkabilir ve hücre bölünmesi kontrol edilip rahatlıkla manipüle edilebilir. Genomunun, insan genomuyla %23 benzer olması nedeniyle insan biyolojisinin, yapısının ve hastalıkların anlaşılabilmesi açısından faydalı bir prototip örneğidir.

Tüm Reklamları Kapat

Saccharomyces cerevisae'nın Yaşam Döngüsü
Saccharomyces cerevisae'nın Yaşam Döngüsü
Bizde Doğal

Ancak mayanın en önemli kullanım alanlarından birisi, gebelik sağlığını tamamlayıcı rolüdür. Bunu yapabilmek için, öncelikle gebelikte önemli olan bazı elementleri daha yakından tanımamız gerekiyor.

Gebelikte Önemli Olan Bazı Elementler

Son ürünlere dönüşümlerini kolaylaştırdıkları enzimlerin temel bileşenleri arasında demir, çinko ve selenyum gibi elementler yer alır. Belirli bir miktarda alınması gereken, ağır metal grubuna ait olan selenyum (Se), çinko (Zn) ve demir (Fe) hem metobolizma için hem de hastalıkların önlemlenmesi için gerekli olan eser elementlerdir. Vücutta belli bir miktarın üzerinde olduğu zaman toksik etki yaratmaktadırlar ve tehdit oluşturmaktadırlar çünkü ağır metaller yani özgül ağırlığı 4’ten büyük olan kimyasal elementler toksik özellik gösterir ve bu üç elementte bu gruba aittir.

Kalsiyum, krom, bakır, florür, iyot, demir, magnezyum, manganez, molibden, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko elementleri normalde gerektiği gibi hamileyken de gereklidir. Gebenin yaşına göre bazı elementlerin alınması gereken miktar değişiklik göstermektedir .Günlük gereken dozlar; demir için 45 mg, çinko için 40 mg ve selenyum için 400 mg’dir. Vücutta yeteri kadar mineral bulunmadığı zaman hamile kişiye dışarıdan mineral takviyesi yapılması gerekir çünkü hem annenin hem de bebeğin sağlıklı olabilmesi için mutlaka bulunması gerekir. Bu yazıda demir, çinko ve selenyum elementleri incelenecektir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Demir Elementinin Özellikleri

Yer kabuğunda en çok bulunan dördüncü element ve atom numarası 26 olan demir (Fe) yaşam için hayati öneme sahiptir.

Ortalama olarak bir insan vücudu 4 gram demir içerir ve tüm vücut hücrelerinde bulunur. Hücreler için gereklidir çünkü demir içeren proteinlerin birçok önemli görevi bulunmaktadır. Hücrelerde oksijenin bağlanması, taşınması ve salınmasında görev alır. Ayrıca, hemoglobin gibi moleküllerin oluşumu için gereklidir ve kanda oksijen taşınımında görev alır.

Vücutta demir eksikliği durumuda; kansızlığa ve anemiye neden olabilir.

Çinko Elementinin Özellikleri

Atom numarası 30 olan çinko (Zn) elementi de belirli bir miktarda insanlar, hayvanlar ve bitkiler için gereklidir. Ortalama bir insan vücudunda yaklaşık olarak 2.5 gram çinko bulunur ve günde 15 miligram civarı vücuda alınması gerekir.

Birçok biyokimyasal fonksiyonu olan çinko eksikliği durumunda çok sayıda fizyolojik belirtileri vardır. Eksikliği durumunda epidermal, gastrointestinal, merkezi sinir, bağışıklık, iskelet ve üreme sistemleri yaşa göre farklılık gösterse de direkt olarak etkilenir. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinde bulunur ve insülin depolanmasında rol oynar.

Tüm Reklamları Kapat

Selenyum Elementinin Özellikleri

Atom numarası 34 olan selenyum (Se) elementi birçok yaşam formu için temel ihtiyaç duyulan minerallerdendir. İnsan vücudundaki her hücre yaklaşık olarak 14 miligram selenyum içerir. Sağlık açısından bakıldığı zaman aşırı ya da az miktarda bulunması hastalıklara veya bozukluklara neden olabilir.

Selenyum elementi; kanser, kardiyovasküler hastalıklar örneğin kalp ve damar hastalıkları, bilişsel düşüş ve tiroid hastalığında rol oynayabilir fakat genellikle belirgin klinik hastalıklara neden olmaz. Ayrıca, selenyum eksikliği uzun süreli olursa Keshan ve Kashin-Beck gibi hastalıklara yardımcı olabilir ve bağışıklık sisteminin bozulmasına yol açabilir.

Tam kan sayımı (CBS) testi sayesinde, rahatlıkla vücuttaki mineral oranları ölçülüp takviyeye başlanabilir. Aşırı olmadığı durumlar da ek takviye alınmadan da doğal yollar ile mineraller vücuda alınabilir ve eksikliği giderilebilir. S. cerevisiae mayası, işte tam da bu noktada devreye giriyor.

Basit Maya Deneyi
Basit Maya Deneyi
Food Crumbles

S. cerevisiae ve Element İlişkisi

Biyolojik çalışmalar sayesinde, iyonik ortam sağlandığı zaman maya hücreleri ortamda bulunan elementleri bazı mekanizmalar yardımı ile bağlayarak, yapısına entegre edebildikleri keşfedilmiştir. S. cerevisiae maya türü, özellikle de eser elementlerden olan demir, çinko ve selenyumu yapısına özel entegre proteinleri yardımı ile bütünleştirebilir. Bahsettiğimiz bu elementler, maya için hazırlanmış ve farklı özelliklere sahip basit ya da kompleks olması fark etmeksizin besiyerinin içerisine ilave edilerek hazırlanabilir.

Tüm Reklamları Kapat

S. cerevisiae mayasının içine element formunda eklemek mümkün olmadığı için bileşik formunda entegre etmek gerekir. S. cerevisiae mayasının besiyerine içerisine belli hesaplamalar yapılarak ihtiyaç olunan element; demir elementi demir sülfat (FeSO₄), çinko elementi çinko sülfat (ZnSO₄) veya selenyum elementi sodyum selenit (Na2SeO3) formunda ilave edilebilir. Mayanın besiyeri bileşimine bütünleştirilmiş bu elementleri s. cerevisiae kendi formuna alarak sindirir.

Elementler entegre edilmiş S. cerevisiae mayası ile ekmek gibi gıdalar üretilebilir. Sonrasında, üretilen gıdaları tüketen insanlar S. cerevisiae besin takviyesi olarak kullanılabilir çünkü insan ve S. cerevisiae mayasının yapıları arasındaki yüksek benzerlik sayesinde elementleri sindirebilen maya, insan vücuduna herhangi bir zarar vermeden işlevlerini yerine getirebilmesi sağlar.

Sonuç

Bu sayede, ilaç tedavisine gerek kalmadan gerekli olan element vücuda alınabilir. Özellikle, hamilelik ve emzirme dönemlerinde dışarıdan ilaç olarak elementlerin alınımı yerine daha farklı bir yöntem olarak entegre edilmiş S. cerevisiae mayası kullanılabilir. Çünkü kimyasal işlemler sayesinde üretilen ilaçları tüketmek konusunda bazı tartışmalar geçmişten günümüze devam etmektedir ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde özellikle kadınlar bu ilaçlara karşı ön yargılara ve korkulara sahiptirler.

S. cerevisiae mayası sayesinde olabildiğince az işleme uğramış şekilde vücuda demir, çinko ya da selenyum elementleri alınabilir ve insanlar endişelerinden kurtulabilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
26
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 7
 • Umut Verici! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • İnanılmaz 4
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2024 04:08:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9087

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. E. Koçak, et al. Mineraller ile Zenginleştirilmiş Saccharomyces cerevisae Mayasının Gebe Sağlığı için Önemi. (7 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 27 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9087
Koçak, A. E., Bakırcı, Ç. M. (2020, August 07). Mineraller ile Zenginleştirilmiş Saccharomyces cerevisae Mayasının Gebe Sağlığı için Önemi. Evrim Ağacı. Retrieved February 27, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9087
A. E. Koçak, et al. “Mineraller ile Zenginleştirilmiş Saccharomyces cerevisae Mayasının Gebe Sağlığı için Önemi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 07 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/9087.
Koçak, Aslı Ece. Bakırcı, Çağrı Mert. “Mineraller ile Zenginleştirilmiş Saccharomyces cerevisae Mayasının Gebe Sağlığı için Önemi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 07, 2020. https://evrimagaci.org/s/9087.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close