Bu Reklamı Kapat

Mineraller ile Zenginleştirilmiş Saccharomyces cerevisae Mayasının Gebe Sağlığı için Önemi

Mineraller ile Zenginleştirilmiş Saccharomyces cerevisae Mayasının Gebe Sağlığı için Önemi Needpix
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
5 dakika
2,204 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Saccharomyces cerevisiae, eski çağlardan beri alkol fermantasyonun da ve ekmek yapımı için kullanılan en önemli maya türüdür ve fırıncı ya da bira mayası olarak da bilinir. Özellikle de ekşi maya olarak bilinen yaygın maya içerisindeki kullanımıyla ilgili olarak buradaki yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Latince olarak isimlendirilen Saccharomyces şeker ve cerevisiae bira anlamına gelmektedir. Özellikle, biyoteknolojide kullanımı açısından S. cerevisiae en önemli maya türlerinin başında gelmektedir ve genellikle, metal biyoabsorbsiyon çalışmalarında kullanılmaktadır. Ayrıca, gıda fermantasyonu ve çok sayıda endüstriyel işlem için de kullanılır.

Saccharomyces Cerevisiae
Saccharomyces Cerevisiae
Pixels

S. cerevisiae Mayasının Genel Özellikleri

Oval/Dairesel hücre yapısına sahip olan S. cerevisiae'nin çapı yaklaşık olarak 5-10 mikrometre arasında değişmektedir. Ökaryot hücre yapısına sahip olan bu maya türünün kültürlenmesi çok kolaydır; ayrıca hayvan ve bitki hücre yapılarına birçok yönden benzerliklere sahiptir. Hücre çekirdeklerinde DNA içerirler ve bu özellik insan hücresine bir benzerliğidir. Hem mitoz hem de mayoz bölünme gerçekleştirerek varlıklarını sürdürüp çoğalabilirler.

Bu Reklamı Kapat

Bunların yanı sıra zorlayıcı çevresel etmenler ile başa çıkabilir ve hücre bölünmesi kontrol edilip rahatlıkla manipüle edilebilir. Genomunun, insan genomuyla %23 benzer olması nedeniyle insan biyolojisinin, yapısının ve hastalıkların anlaşılabilmesi açısından faydalı bir prototip örneğidir.

Saccharomyces cerevisae'nın Yaşam Döngüsü
Saccharomyces cerevisae'nın Yaşam Döngüsü
Bizde Doğal

Ancak mayanın en önemli kullanım alanlarından birisi, gebelik sağlığını tamamlayıcı rolüdür. Bunu yapabilmek için, öncelikle gebelikte önemli olan bazı elementleri daha yakından tanımamız gerekiyor.

Gebelikte Önemli Olan Bazı Elementler

Son ürünlere dönüşümlerini kolaylaştırdıkları enzimlerin temel bileşenleri arasında demir, çinko ve selenyum gibi elementler yer alır. Belirli bir miktarda alınması gereken, ağır metal grubuna ait olan selenyum (Se), çinko (Zn) ve demir (Fe) hem metobolizma için hem de hastalıkların önlemlenmesi için gerekli olan eser elementlerdir. Vücutta belli bir miktarın üzerinde olduğu zaman toksik etki yaratmaktadırlar ve tehdit oluşturmaktadırlar çünkü ağır metaller yani özgül ağırlığı 4’ten büyük olan kimyasal elementler toksik özellik gösterir ve bu üç elementte bu gruba aittir.

Bu Reklamı Kapat

Kalsiyum, krom, bakır, florür, iyot, demir, magnezyum, manganez, molibden, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko elementleri normalde gerektiği gibi hamileyken de gereklidir. Gebenin yaşına göre bazı elementlerin alınması gereken miktar değişiklik göstermektedir .Günlük gereken dozlar; demir için 45 mg, çinko için 40 mg ve selenyum için 400 mg’dir. Vücutta yeteri kadar mineral bulunmadığı zaman hamile kişiye dışarıdan mineral takviyesi yapılması gerekir çünkü hem annenin hem de bebeğin sağlıklı olabilmesi için mutlaka bulunması gerekir. Bu yazıda demir, çinko ve selenyum elementleri incelenecektir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Demir Elementinin Özellikleri

Yer kabuğunda en çok bulunan dördüncü element ve atom numarası 26 olan demir (Fe) yaşam için hayati öneme sahiptir.

Ortalama olarak bir insan vücudu 4 gram demir içerir ve tüm vücut hücrelerinde bulunur. Hücreler için gereklidir çünkü demir içeren proteinlerin birçok önemli görevi bulunmaktadır. Hücrelerde oksijenin bağlanması, taşınması ve salınmasında görev alır. Ayrıca, hemoglobin gibi moleküllerin oluşumu için gereklidir ve kanda oksijen taşınımında görev alır.

Vücutta demir eksikliği durumuda; kansızlığa ve anemiye neden olabilir.

Çinko Elementinin Özellikleri

Atom numarası 30 olan çinko (Zn) elementi de belirli bir miktarda insanlar, hayvanlar ve bitkiler için gereklidir. Ortalama bir insan vücudunda yaklaşık olarak 2.5 gram çinko bulunur ve günde 15 miligram civarı vücuda alınması gerekir.

Birçok biyokimyasal fonksiyonu olan çinko eksikliği durumunda çok sayıda fizyolojik belirtileri vardır. Eksikliği durumunda epidermal, gastrointestinal, merkezi sinir, bağışıklık, iskelet ve üreme sistemleri yaşa göre farklılık gösterse de direkt olarak etkilenir. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinde bulunur ve insülin depolanmasında rol oynar.

Bu Reklamı Kapat

Selenyum Elementinin Özellikleri

Atom numarası 34 olan selenyum (Se) elementi birçok yaşam formu için temel ihtiyaç duyulan minerallerdendir. İnsan vücudundaki her hücre yaklaşık olarak 14 miligram selenyum içerir. Sağlık açısından bakıldığı zaman aşırı ya da az miktarda bulunması hastalıklara veya bozukluklara neden olabilir.

Selenyum elementi; kanser, kardiyovasküler hastalıklar örneğin kalp ve damar hastalıkları, bilişsel düşüş ve tiroid hastalığında rol oynayabilir fakat genellikle belirgin klinik hastalıklara neden olmaz. Ayrıca, selenyum eksikliği uzun süreli olursa Keshan ve Kashin-Beck gibi hastalıklara yardımcı olabilir ve bağışıklık sisteminin bozulmasına yol açabilir.

Tam kan sayımı (CBS) testi sayesinde, rahatlıkla vücuttaki mineral oranları ölçülüp takviyeye başlanabilir. Aşırı olmadığı durumlar da ek takviye alınmadan da doğal yollar ile mineraller vücuda alınabilir ve eksikliği giderilebilir. S. cerevisiae mayası, işte tam da bu noktada devreye giriyor.

Basit Maya Deneyi
Basit Maya Deneyi
Food Crumbles

S. cerevisiae ve Element İlişkisi

Biyolojik çalışmalar sayesinde, iyonik ortam sağlandığı zaman maya hücreleri ortamda bulunan elementleri bazı mekanizmalar yardımı ile bağlayarak, yapısına entegre edebildikleri keşfedilmiştir. S. cerevisiae maya türü, özellikle de eser elementlerden olan demir, çinko ve selenyumu yapısına özel entegre proteinleri yardımı ile bütünleştirebilir. Bahsettiğimiz bu elementler, maya için hazırlanmış ve farklı özelliklere sahip basit ya da kompleks olması fark etmeksizin besiyerinin içerisine ilave edilerek hazırlanabilir.

Bu Reklamı Kapat

S. cerevisiae mayasının içine element formunda eklemek mümkün olmadığı için bileşik formunda entegre etmek gerekir. S. cerevisiae mayasının besiyerine içerisine belli hesaplamalar yapılarak ihtiyaç olunan element; demir elementi demir sülfat (FeSO₄), çinko elementi çinko sülfat (ZnSO₄) veya selenyum elementi sodyum selenit (Na2SeO3) formunda ilave edilebilir. Mayanın besiyeri bileşimine bütünleştirilmiş bu elementleri s. cerevisiae kendi formuna alarak sindirir.

Elementler entegre edilmiş S. cerevisiae mayası ile ekmek gibi gıdalar üretilebilir. Sonrasında, üretilen gıdaları tüketen insanlar S. cerevisiae besin takviyesi olarak kullanılabilir çünkü insan ve S. cerevisiae mayasının yapıları arasındaki yüksek benzerlik sayesinde elementleri sindirebilen maya, insan vücuduna herhangi bir zarar vermeden işlevlerini yerine getirebilmesi sağlar.

Sonuç

Bu sayede, ilaç tedavisine gerek kalmadan gerekli olan element vücuda alınabilir. Özellikle, hamilelik ve emzirme dönemlerinde dışarıdan ilaç olarak elementlerin alınımı yerine daha farklı bir yöntem olarak entegre edilmiş S. cerevisiae mayası kullanılabilir. Çünkü kimyasal işlemler sayesinde üretilen ilaçları tüketmek konusunda bazı tartışmalar geçmişten günümüze devam etmektedir ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde özellikle kadınlar bu ilaçlara karşı ön yargılara ve korkulara sahiptirler.

S. cerevisiae mayası sayesinde olabildiğince az işleme uğramış şekilde vücuda demir, çinko ya da selenyum elementleri alınabilir ve insanlar endişelerinden kurtulabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Merak Uyandırıcı! 9
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 7
 • Umut Verici! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 4
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 18:05:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9087

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Adaptasyon
Depresyon
Etik
Cinsel Yönelim
Diş Hekimliği
Genel Görelilik
Nöron Hücresi
Atmosfer
Evrimsel Biyoloji
Doğa Olayları
Su Ayısı
Yapay Seçilim
Araştırma
Koronavirüs
Protein
Ağız Sağlığı
Ağaç
Coronavirus
Albert Einstein
İhtiyoloji
Enzim
Cinsiyet
Sinir Hücresi
Tarım
Canlı
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et