Mimik Ahtapotu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mimik Ahtapotu (Thaumoctopus mimicus)

Yeryüzündeki en başarılı taklitçi hayvanların başında gelen mimik ahtapotu, diğer denizel hayvanlara benzeyebilme özelliği ile bilinmektedir. Birçok ahtapot deri rengini ve desenlerini değiştirme yeteneğine sahiptir ve bu deri altındaki kromatoforlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Mimik ahtapotunda ise kromatoforlar bulunmaz; buna rağmen renk ve desen değiştirerek birçok kaya ve kum parçasının şeklini alabildiği gibi, birçok hayvanın rengini ve desenlerini de taklit edebilir. Hayvanlar Alemi'ndeki birçok canlı farklı canlıları taklit edecek biçimde evrimleşmiştir, dolayısıyla bu durum yaygındır. Ancak mimik ahtapotlarını ayrı kılan, kendisini tehdit eden avcıya göre hangi canlıya benzeyeceğini kendisinin seçebiliyor olmasıdır.

Birden fazla hayvanı taklit edebilme yeteneğine sahip tek hayvan olduğu düşünülen mimik ahtapotu, genellikle aslan balıklarına, deniz yılanlarına, yassıbalıklara ve denizanalarına benzeyerek avcılarını ve avlarını şaşırtabilir. 

Genellikle bol besin kaynaklarını barındıran Endonezya ve Malezya'da bulunan tür, yaklaşık 15 metre derinlikteki çamurlu tabanlarda yaşar. 

 

Kaynak: Wikipedia

Hapşırma

Beyin Dalgalarının Sesleri Çıkarıldı!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder