Mide Bypass (Gastrik Bypass) Ameliyatı, Diyabetin Kontrol Altına Alınmasını Sağlıyor!

Mide Bypass (Gastrik Bypass) Ameliyatı, Diyabetin Kontrol Altına Alınmasını Sağlıyor!
Gastrik Bypass Ameliyatı
Verywell Health
Yazar Serena Gordon Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı GülayKaya 2. Editör Gülay Kaya
3 dakika
1,134 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Danimarka’da yapılan bir çalışmaya göre, Tip 2 diyabet hastası olan ve "kilo verme ameliyatı" olarak da bilinen mide bypass ameliyatı geçiren her 10 kişiden 7'sinde hastalık belirtilerinin uzun dönemde tekrar etmediği görüldü.

Bu, ameliyatın tip 2 diyabetin tedavisi olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü uzun süredir belirti göstermeyen kişilerde hastalık semptomları yeniden gözlenebiliyor. Hatta bahsedilen bu çalışmada 5 yıl boyunca takip edilen kişilerin %27'sinde semptomların tekrarlandığı görüldü.

Çalışma aynı zamanda mide bypass ameliyatı ile mikrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi de inceliyor. Bu ameliyat, mikrovasküler komplikasyonların yarısında azalma sağlıyor. Bu komplikasyonlara böbrek rahatsızlığı, sinir zedelenmesi ve görme problemleri de dahil. Çalışmanın lideri olan Aarhus Üniversitesi Hastanesinden yazar Dr. Lene Ring Madsen şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Obezite ve tip 2 diyabet hastalarına hastalık seyrinin başında bariatrik ameliyat önerilmeli. Çünkü bu dönemde hala hastalık aktivitesinin görülmesi engellenebilir.

Kilo kaybetmenin mide bypass ameliyatı ve tüp mide ameliyatı da dahil olmak üzere birkaç yolu mevcuttur. Amerikan Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne göre mide bypass ameliyatı -aynı zamanda "Roux-en-y" olarak da bilinir- mideyi küçültmek ve ince bağırsağın bir kısmının "bypass" edilmesidir. Bu ameliyattan sonra besin tüketimi azaldığı için vücuda da daha az kalori alınmış olunur.

Yine aynı enstitünün çalışmasına göre tüp mide ameliyatı ise, midenin bir kısmının alınması işlemini içeriyor. Bu şekilde daha çabuk tokluk hissediyorsunuz. Bu ameliyat şu an yaygınlık kazanmaya devam etse de Dr. Madsen yöntemin yeni olduğunu ve henüz araştırmacıların uzun vadeli verilere sahip olmadığını aktarıyor. Bu çalışma, mide bypassının tip 2 diyabet aktivitesini engellemesi için yapılıyor olmasa da Dr. Madsen diğer çalışmaların ışığında kilo kaybının önerilen bir faktör olduğunu söylüyor. Kalori kısıtlamalarının ve hormonsal değişikliklerin de rol oynadığını ekliyor. New York Northern Westchester Hastanesi Mide Operasyonları Bölümü Müdürü Dr. Mitchell Roslin bulguları şöyle değerlendiriyor:

Tip 2 Diyabet hastaları içinde, en iyi şekilde kilo verebilenler, en iyi şekilde iyileşirler. Fakat mekanizmalar, tek başına kilo kaybından daha karmaşıktır.

Karaciğerin glikoz üretimindeki farklılıklar ile kişinin tükettiği besinlerdeki değişiklikler ve vücudun insülini verimli bir şekilde kullanması tip 2 diyabet hastalığının iyileşme sürecine katkıda bulunur. Bahsedilen çalışma, Kuzey Danimarka’da mide bypass ameliyatı olan 1100 kişiyi kapsıyor ve 2006 yılından 2015 yılına kadar devam etti. Araştırmacılar ameliyat olan 1100 tip 2 diyabet hastasıyla ameliyat olmayanları kıyasladı.

Çalışmanın sonucuna göre ameliyat olanların %65’i 6 hafta içerisinde, ameliyattan 1 yıl sonra ise %74’ü tip 2 diyabetin belirtilerini göstermemeye başladı. Ameliyattan sonraki ilk 5 yıl belirti göstermeme oranı %70 ve üzerinde kaldı. Bu çalışmaya katılan ve ameliyattan önce düzenli insülin kullanan hastaların çoğunda hatta kan şekeri dengesini sağlayamayan hastalarda da bu durum görüldü. 60 yaşın üstündekiler ise 40 yaşın altındakilerle kıyaslandığında daha çok hastalık belirtisi gösterdi. Tip 2 diyabet rahatsızlığına 2.6 yıldan daha az bir süredir sahip olan hastaların ise hastalık belirtileri göstermemeye daha yatkın oldukları görüldü. Bir süre sonra kimi hastalar tekrardan diyabet hastalığının semptomlarını gösterdi. İkinci yıl hastaların %6’sında üçüncü yıl içerisinde %12 ‘sinde ve beş yıl sonunda %27’sinde belirtiler tekrarladı.

Bu ameliyatın faydaları göz ardı edilmemeli. Dr. Roslin şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bariatrik ameliyat (kilo kaybı ameliyatı) tip 2 diyabet için önemli bir tedavi yöntemi ama hala yeterince uygulanılmıyor. En önemli bulgu ise bu ameliyatın birçok diyabet komplikasyonunu azaltabiliyor olmasıdır.

Ayrıca Dr. Roslin’e göre insanlar diyabetten körlük veya ampütasyon (bir uzvun kesilmesi) gibi sonuçlara sebep olduğundan korkuyor. Ama bu çalışmada bahsedilen ameliyatın bu tarz komplikasyonları %50 oranında azalacağı öngörülüyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 6
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Diabetologia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2021 11:56:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9569

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Zooloji
Madde
Alan
Önlem
Tutarlılık
Gıda
Manyetik Alan
Mantar
Samanyolu Galaksisi
Işık Hızı
Egzersiz
Bebek Doğumu
Skeptisizm
Mistik
Elektromanyetizma
Toprak
Böcek
İklim
Hızlı
Böcek Bilimi
Nadir
Genetik
Amerika
Deri
Sosyal
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et