Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

İşleri Ertelemeyi Bırakın! Erteleme Döngüsü Nasıl Kırılır?

İşleri Ertelemeyi Bırakın! Erteleme Döngüsü Nasıl Kırılır?
3 dakika
27,106
Tüm Reklamları Kapat
Yeteri kadar zamanım yok... Ama bu çok zor... Başlasam da o kadar uzun sürecek ki, bitmeyecek. Nereden başlayacağımı bilmiyorum. En iyisi başka bir iş ile uğraşmalı. Benim en büyük problemim kendim!

Her birimiz zaman zaman bazı şeyleri erteleriz. Yapmak istediğimiz, yapmamız gereken, yapmamızın zorunlu olduğu ve yapsak fena olmayacak işleri. Ertelemek en iyi seçenek değildir bunu biliriz ama yine de erteleriz!

Her şey ilk adımla başlar! Bir projeye başlamak, rejime başlamak, tez yazmaya başlamak, evi temizlemeye başlamak, spora başlamak, yeni bir iş aramaya başlamak ya da hayallerin peşinden koşmaya başlamak. O ilk adım atılabilse devamı belki de çorap söküğü gibi gelecektir ama işte o ilk adımı atmak hayli zorlayıcıdır.

Erteleme Döngüsüne Nasıl Gireriz? 

Bazılarımız için ertelemek çok ciddi bir mesele değildir. Bazen erteler, bazen ertelemeyiz. Bazen çok yoğun çalışır, bazen gün boyu tembellik yaparız. Fakat bazılarımız için ise alışkanlık haline geline gelen erteleme davranışı kişisel ve profesyonel hayatlarımızın kalitesini oldukça olumsuz etkiler. Erteleme davranışının alışkanlık haline gelip gelmediğini yani bir erteleme döngüsüne girip girmediğimizi anlamak için ise ertelediğimiz olaylar ve durumları fark etmemiz gerekir. Neyi nasıl erteledik, ertelediğimiz zamanda hangi duygu durumu içindeydik gibi soruların cevaplarını da not etmek erteleme döngüsünün yapısını anlamamıza yardımcı olur. Erteleme döngüsünün yapısını anladığımız zaman ise erteleme konusunda farkındalık seviyemiz artar.

Tüm Reklamları Kapat

Erteleme döngüsünü kırmanın ilk adımı yeni bir alışkanlık geliştirmektir. Ertelenen işin %1'ini her gün yapmak süreç içerisinde işin tamamının bitmesini sağlayacaktır.

Erteleme Döngüsünü Kıracak 7 Strateji

1. İlerleme, ilerlemedir.

Karınca hızıyla da ilerleseniz asıl mesele hedefinize doğru yaklaşabilmektir. İşin en küçük kısmını seçin ve bitirin. Ufacık bir adım dahi bitişe yaklaştığınızı gösterir, kendinizi daha iyi hisseder ve işin tamamlanacağına dair inancınız artar.

2. Sadece başlayın.

Bir işe başladığınızda zihniniz o işin biteceğine inanmaya başlar ve korktuğunuz ya da umduğunuz kadar zor olmadığını görürsünüz. Tolga'nın 1 hafta içinde tamamlaması gereken bir projesi var diyelim. Şimdi adım adım nasıl tamamlayabileceğini planlayalım:

 • 1. gün: Bilgisayarda bir klasör açar, projenin adını ve kendi adını yazar. Böylelikle ilk adımı atabildiği için kendisini iyi hisseder.
 • 2. gün: İnternetten projesi hakkında basit araştırmalar ve kaynak taraması yapar.
 • 3. gün: Projenin çerçeve planını hazırlar, bir meslektaşını arayarak bilgi alır.
 • 4. gün: Biraz daha kaynak ve bilgi taraması yapar.
 • 5. gün: Projenin kaba bir taslağını çıkarır.
 • 6. gün: Taslak üzerinde düzenlemeler yapar ve bir meslektaşına projeyi kontrol etmesi için e-posta atar.
 • 7 gün: Projesini tamamlar ve kendisine ödül vermek için güzel bir parkta 1 saat koşar.

3. Başlamak için işi sevmek zorunda değilsiniz ama bitirmek için başlamak zorundasınız!

Bir işi tamamlamak için çok yüksek bir motivasyona sahip olman gerekmez. Sevmeden de herhangi bir işe başlayıp bitirebiliriz. İşe başlayabilmek süreç içerisinde motivasyonu arttırır.

Tüm Reklamları Kapat

4. Yapılması gereken işi küçük, eşit parçalara ayırın.

İşi zamanında bitirebilmek için küçük parçalara ayırmak, hedefe ulaşmak için doğru adımların atılmasını sağlar. Yapılacak işi parçalara ayırırken ne kadar sürede ne kadar iş bitirebileceğiniz konusunda kendinize dürüst olmanız zaman yönetimini daha iyi yapmanızı sağlar. Tamamlanan her adımda kendinize küçük ödüller ve motivasyon kaynakları oluşturmayı ihmal etmeyin.

5. Mükemmel olmaya çalışmayın.

Kendiniz, başkaları ve durum hakkındaki beklentilerinizin seviyesini çok yüksek tutmayın. Kendinizi öz şefkatinizden mahrum etmeyin. Siz de herkes gibi insansınız her şeyi kusursuz yapma ihtimaliniz yok.

6. Aşamalı düşünün.

Bir adımı tamamladıktan sonra hangi adıma geçeceğiniz belli olsun. Potansiyelinizin farkına varın. Yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı bilin. Zihninizde oluşan otomatik düşünceler ve fikirlerin yerine alternatif düşünceler ve fikirler geliştirin.

Eğer bu işe başladığımda çok sıkılırsam ve masanın başından kalkmak istersem derin bir nefes alıp, dikkatimi yeniden toplayıp kaldığım yerden devam edebilirim.

veya

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tam işin ortasında sosyal medya hesaplarımı kontrol etmek isteyebilirim bu nedenle işe başlamadan önce telefonumu uçak moduna alabilirim böylelikle dikkatim dağılmamış olur.

veya

Eğer tatlı bir şey yemek istersem kalkıp evin için 10 dakika yürüyebilirim.

7. Kendinizi ihmal etmeyin.

En değerli işinizin kendinize bamak olduğunu unutmayın. İşleri bitirmek için tüm enerjinizi ve zamanınızı harcamayın. Kendinize de zamanınızdan ve enerjinizden bir parça ayırın. Stephen Covey'in dediği gibi testerenizi bilemek için zaman ayırmanız gerekir. Bilenmiş bir testere ile çok daha iyi ve kaliteli bir iş çıkarırsınız.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
88
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 78
 • Umut Verici! 23
 • Merak Uyandırıcı! 12
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 10
 • Muhteşem! 8
 • Grrr... *@$# 7
 • İnanılmaz 5
 • Bilim Budur! 3
 • Güldürdü 3
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2024 02:05:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9085

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Şeker
İnsan
Balıkçılık
Nörobiyoloji
Yeşil
Kuantum
Mantar
Kanser
İnfografik
Önyargı
Okyanus
Hindistan
Diyabet
Beslenme Bilimi
Uçuş
Sosyal Mesafelendirme
Yumurtalık
Davranış
Samanyolu Galaksisi
Alan
Asteroid
Dışkı
Organizma
Küresel Isınma
Şehir Hastanesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
I. Berns-Zare, et al. İşleri Ertelemeyi Bırakın! Erteleme Döngüsü Nasıl Kırılır?. (2 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9085
Berns-Zare, I., Uzel, B. K., Göçmen, A. (2020, August 02). İşleri Ertelemeyi Bırakın! Erteleme Döngüsü Nasıl Kırılır?. Evrim Ağacı. Retrieved May 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9085
I. Berns-Zare, et al. “İşleri Ertelemeyi Bırakın! Erteleme Döngüsü Nasıl Kırılır?.” Edited by Aylin Göçmen. Evrim Ağacı, 02 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/9085.
Berns-Zare, Ilene. Uzel, Bingül Kemiksiz. Göçmen, Aylin. “İşleri Ertelemeyi Bırakın! Erteleme Döngüsü Nasıl Kırılır?.” Edited by Aylin Göçmen. Evrim Ağacı, August 02, 2020. https://evrimagaci.org/s/9085.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close