Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

iPhone 12 ve Benzerleri Tarafından Üretilen Manyetik Alanlar, Kalp Pillerinin Performansını Etkiliyor!

iPhone 12 ve Benzerleri Tarafından Üretilen Manyetik Alanlar, Kalp Pillerinin Performansını Etkiliyor! Apple
Apple iPhone 12
4 dakika
1,349
 • Kardiyoloji
 • Teknoloji Haberciliği
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Kalp pilleri, ya da resmi isimleriyle "implante edilebilir defibrilatörler" (veya kısaca ICD), yüksek riskli kardiyak rahatsızlıkları olan hastalarda düzensiz kalp ritimlerinin yönetimi için bir tedavi aracıdır. Bir kalp pili sisteminde pil, kapasitör ve manyetik alana yanıt veren dahili bir anahtar bulunur. Kalp pilinin kalp ritmini düzenlemek için asıl işi yapan defibrilatör parçasına harici bir mıknatıs etki ettiğinde, defibrilatörün temel işlevi olan kalp aritmilerinin düzenlenmesi için verilmesi gereken şok etkisi askıya alınır. Dolayısıyla defibrilatör görevini yerine getiremez. Dışarıdan gelen bu manyetik etkinin defibrilatörün işlevini kaybettirebilmesi için uygulanan manyetizmanın en az 10 Gauss olması gerektiği tahmin edilmektedir.[1]

Apple Inc. Ekim 2020'de MagSafe aksesuarlarıyla uyumlu olacak şekilde iPhone 12 serisini piyasaya sürdü. MagSafe aksesuarlarının ana mantığı, telefonların dijital platformlarda daha fazla etkileşimde bulunmasıdır. Örneğin MagSafe destekli bir aygıtınız varsa telefonunuz daha hızlı şarj olabilir, siz komut verince saati gösterebilir ve akıllı ev sisteminiz varsa direkt olarak entegre çalışabilir. Bu aksesuarların iç yapısına baktığımızda ise bir manyetometre ve tek sarmallı yakın alan iletişimi (NFC) okuyucusu bulunur.

Bu Reklamı Kapat

Aksesuarların iç yapısı. Görselde görülen mıknatıslar, diğer cihazlarla entegre bir biçimde çalışarak diğer aygıtların düzgün hizalanmasına ve daha hızlı şarj verimi gibi özelliklerin oluşmasına olanak sağlar.
Aksesuarların iç yapısı. Görselde görülen mıknatıslar, diğer cihazlarla entegre bir biçimde çalışarak diğer aygıtların düzgün hizalanmasına ve daha hızlı şarj verimi gibi özelliklerin oluşmasına olanak sağlar.
Apple

Tüm bu manyetik etkileşimlerin insan sağlığı üzerine etkileri, bilim insanlarının dikkatinden kaçmadı. Kardiyoloji uzmanı Dr. Joshua C. Greenberg, Amerika Birleşik Devletlerinin Minnesota eyaletinde bir hastanede kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışma, kardiyoloji servisinde bulunan hastaların kalp pillerinin manyetik alana verdiği tepkiyi inceledi. Çalışmada iPhone 12 cep telefonunun ICD sistemine yaklaştırıldığında ani aritmi sırasında şok etkisinin askıya alındığı bulgulandı. Yani oluşan manyetik alan, kalp pilinin işlevini kaybetmesine yol açmıştı. Bu çalışma, telefonun vücudunun farklı bölgelerine yaklaştırılması yoluyla da ayrıca test edildi.[3]

Şekilde iPhone 12'nin yaklaştırılmasıyla defibrilatörün şok etkisini askıya almasını gösteren cihaz programcısını (kırmızı ok), iPhone 12'nin içerisindeki dairesel manyetik alanı (sarı ok) ve iPhone 12'nin kendisini (yeşil ok) görmekteyiz.
Şekilde iPhone 12'nin yaklaştırılmasıyla defibrilatörün şok etkisini askıya almasını gösteren cihaz programcısını (kırmızı ok), iPhone 12'nin içerisindeki dairesel manyetik alanı (sarı ok) ve iPhone 12'nin kendisini (yeşil ok) görmekteyiz.
HeartRhtym

Bu çalışmada, sol üst cebinize iPhone 12 telefonunuzu koyduğunuzda tedavi görevini yeri getiren defibrilatörün işlevini yitirebileceği görülüyor. Bunlara ek olarak yapılan bir başka çalışmada ise, kulanılan akıllı bilekliklerin parazit oluşturduğu ve defibrilatörün işlevinde aksamaya yol açtığı gösterilmiştir.[4] Çalışmasıyla ilgili görüş ve önerilerini belirten Dr. Joshua C. Greenberg ve meslektaşları şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Bu çalışmayla hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin bize verebileceği zararlardan birine daha tanık olduk. iPhone 12'nin kalp pillerinin aktivitesinde doğrudan olumsuz bir rol oynayabileceğini bildiriyoruz. İnsanların bu çalışmalardan sonra elektronik aygıt alırken ve kullanırken daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz. Bu anlamda teknoloji şirketlerine büyük iş düşüyor.
Dr. Joshua C. Greenberg ve Dr. Singh, çalışmalarıyla ilgili açıklama yaparken...
Dr. Joshua C. Greenberg ve Dr. Singh, çalışmalarıyla ilgili açıklama yaparken...
Henry Ford Health System

Bu gelişmelerden sonra konunun ilk muhatabı Apple Inc., satış politikalarında değişikliğe giderek 23 Ocak 2021'de şöyle bir açıklama yaptı:[5]

iPhone mıknatısların yanı sıra, elektromanyetik alanlar yayan bileşenler ve telsizler içerir. Tüm MagSafe aksesuarlarında da (her biri ayrı satılır) mıknatıslar bulunur. Ayrıca, MagSafe ve MagSafe Duo şarj aygıtlarında telsizler mevcuttur. Bu mıknatıslar ve elektromanyetik alanlar tıbbi aygıtlarda girişime neden olabilir. 

Tüm iPhone 12 modellerinde önceki iPhone modellerine göre daha fazla sayıda mıknatıs vardır. Ancak bu modellerin, tıbbi aygıtlarda manyetik olarak girişime yol açma konusunda önceki iPhone modellerine göre daha büyük bir risk oluşturması beklenmemektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İmplante edilebilir kalp pili ve defibrilatör gibi tıbbi aygıtlar, yakın temas halindeyken mıknatıslara ve telsizlere yanıt veren sensörler içerebilir. Bu aygıtlarla olası bir etkileşim yaşanmasını önlemek için, iPhone'unuz ve MagSafe aksesuarlarınız ile aygıtınız arasında güvenli bir mesafe bırakın (6 inç veya 15 cm'den fazla ya da kablosuz olarak şarj ediliyorsa 12 inç veya 30 cm'den fazla). Bununla birlikte, özel yönergeler için doktorunuza ve aygıtınızın üreticisine danışın.

Tıbbi aygıtınıza özel bilgileri edinmek ve tıbbi aygıtınızla herhangi bir MagSafe aksesuarı veya iPhone arasında güvenli bir mesafe bırakmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için doktorunuza ve tıbbi aygıtın üreticisine danışın. Üreticiler çoğu zaman, olası girişimleri önlemek için aygıtlarının kablosuz veya manyetik ürünlerin yakınındayken güvenli şekilde kullanılmasına ilişkin öneriler sağlar. iPhone'un veya herhangi bir MagSafe aksesuarının tıbbi aygıtınızda girişime neden olduğundan şüpheleniyorsanız iPhone'unuzu ya da MagSafe aksesuarlarınızı kullanmayı bırakın.

Güvenlik hakkında daha fazla bilgiye iPhone Kullanma Kılavuzu'ndaki iPhone için önemli güvenlik bilgileri bölümünden ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Dijitalleşen çağda teknoloji sayesinde bir hıza ve konfora kavuştuk. Artık telefonlarımızın yavaş şarj etmesine bile tahammül edemez hale geldik ve bu yüzden teknolojinin evrimine her zaman olduğu gibi yön vermeye devam ediyoruz. Ancak tüm bunları yaparken biyolojik faktörleri ne yazık ki göz ardı edebiliyoruz. Bu çalışmanın da bize gösterdiği üzere, önce kendi sağlığımıza; sonra diğer çevresel biyotik faktörlere daha bir dikkatle yaklaşmamız azami önem taşıyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ K. Jongnarangsin, et al. (2009). Pacemakers And Magnets: An Arranged Marriage. Heart Rhythm, sf: 1437-1438. doi: 10.1016/j.hrthm.2009.07.032. | Arşiv Bağlantısı
 • T. Brookes. What Is Magsafe For Iphone 12, And What Can It Do?. (16 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 14 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. C. Greenberg, et al. (2021). Letter To The Editor—Lifesaving Therapy Inhibition By Phones Containing Magnets. Heart Rhythm. doi: 10.1016/j.hrthm.2020.12.032. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ P. Lacour, et al. (2020). Are Contemporary Smartwatches And Mobile Phones Safe For Patients With Cardiovascular Implantable Electronic Devices?. JACC Journals, sf: 1158-1166. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Apple. About The Magnets Inside Iphone 12, Iphone 12 Mini, Iphone 12 Pro, Iphone 12 Pro Max, And Magsafe Accessories. (23 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 14 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 22:38:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10125

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Onkoloji
Yaşam
Evrimleşme
Hormon
Deizm
İletişim
Epidemik
Zehir
Radyoaktif
Kırmızı
Göğüs
Süt
Şehir Hastanesi
Nükleik Asit
Ağrı
Çiçek
Mers
Bilişsel
Uçma
İspat Yükü
Metabolizma
Goril
Einstein
Seçilim
Çevre
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et