İnsan Türünde Süt Dişleri Düşmeden Önceki Ağız Yapısı...

İnsan Türünde Süt Dişleri Düşmeden Önceki Ağız Yapısı...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi insanlarda çocukluk sırasında süt dişleri (geçici dişler) dökülür ve yerine yetişkin dişleri (kalıcı dişler) gelir. Aslında yine, bu durum da, insana özgü bir durum değildir. Memeliler sınıfını diş dökmeye göre ikiye ayırabiliriz: "Diphyodont" olanlar, yani ömürleri boyunca 2 set dişe sahip olanlar ve "Monophyodont" olanlar, yani doğumdan itibaren tek bir diş setine sahip olanlar. Hangi kategoriye ait olduğumuzu, yavru ebatlarındaykenki çene yapımızın değişimi belirler. İnsanlarda (ve diğer çift set dişlilerde), çene yapısı değiştiği ve büyüdüğü için, dişlerin de yapısı değişmek durumundadır (bunda beslenmenin etkisi de büyüktür).

Yukarıdaki görselde, bir insan bireyinin süt dişlerini dökmeden önceki çene yapısı görülmektedir. Görüldüğü üzere kalıcı dişler, çenenin içerisine gömülü olarak bulunmaktadır ve yavaş yavaş, ağız boşluğuna doğru ilerlemektedirler. Bu sebeple, genç yaşta ölmüş bir bireyin kafatası açıldığında, böyle korkunç gelebilecek bir görüntüyle karşılaşılır.

Merak edenler için, fotoğraf Photoshop ürünü değildir ve tıp okullarında görülebilecek bir ürüne aittir. Benzerleri aşağıdaki görsellerde görülebilir:

insan kafatasındaki gömülü dişler

insan ağıziçi film görüntüsü

 

Ayrıca ScienceDaily'de yayınlanan bir araştırmada, bir çocuk mumyada da aynı durum gözlenmiştir ve X-Ray görüntüleri yayınlanmıştır:

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

1) todayileared

2) Dental Anatomy and Development

 

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder