Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

İbuprofen, Koronavirüs Belirtileri Gösteren Kişilerde Semptomları Arttırıyor Olabilir!

Dünya Sağlık Örgütü, İbuprofen Kullanımından Uzak Durmayı Henüz Resmi Olarak Önermiyor!

İbuprofen, Koronavirüs Belirtileri Gösteren Kişilerde Semptomları Arttırıyor Olabilir!
5 dakika
16,629
 • Tıp
 • Eczacılık Bilimi (Farmakoloji)
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Christian Lindmeier, Fransız yetkililerin antienflamatuar ilaçların virüsün etkilerini kötüleştirebileceği konusunda kendilerini uyarması sonrası, 17 Mart 2020'de COVID-19 semptomları olan kişilerin ibuprofen almaktan kaçınmasını önerdi.

Fransa Sağlık Bakanı Veran'ın Dünya Sağlık Örgütü'ne yönelik uyarısı ise, ibuprofen gibi anti-enflamatuar ilaçlar tarafından arttırılan bir enzimin, COVID-19 enfeksiyonlarını kolaylaştırabileceği ve kötüleştirebileceği hipotezinin The Lancet tıp dergisinde yayınlanması sonrası geldi.

Bu Reklamı Kapat

Veran, ibuprofen ve benzeri anti-enflamatuar ilaçların kullanımının COVID-19 enfeksiyonlarında "ağırlaştırıcı bir faktör" olabileceğini bir tweet üzerinden ilan etti:

Twitter'da "Ateşiniz olması halinde parasetamol alın." diye yazdı.

Bu Reklamı Kapat

Fransız bakan, halihazırda anti-enflamatuar ilaçlarla tedavi edilen hastaların doktorlarından tavsiye istemesi gerektiğini vurguladı.

Ancak dikkatli olun: Parasetamol, kesinlikle önerilen doza göre alınmalıdır, çünkü karaciğere ciddi zararlar verebilir.

Dünya çapında yaklaşık 190.000 kişiyi enfekte eden ve 7.800'den fazla kişiyi öldüren COVID-19 pandemisi, çoğu insanda hafif semptomlara neden olmakta; ancak pnömoniye ve bazı durumlarda çoklu organ yetmezliğine yol açabilecek ciddi hastalıklara da neden olabiliyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

The Lancet Makalesi Ne İddia Ediyor?

Şunu önemle vurgulamakta fayda var: Makalede sözü edilen bir hipotez ve henüz tam olarak ispatlanmış değil. Aslında The Lancet makalesi diyabet ve hipertansiyon hastalarının hücrelerinin yüzeyindeki ACE2 proteinlerinin sayılarının artması ile ilgili; doğrudan doğruya ağrı kesicilerin COVID-19 semptomlarını arttırmasıyla ilgili değil. Fakat COVID-19 ölümlerindeki en sık görülen durumun hipertansiyon ve diyabet olduğu düşünülecek olursa, ACE2 proteinin artışının hastalığın seyrinin kötüleşmesiyle ilgisi olabilir.

Makalenin ana hipotezi bunun üzerine kurulu; çünkü eğer ki bu hipotez ispatlanırsa, hipertansiyon ve diyabet tedavisi yaklaşımları, koronavirüs salgını sırasında değişebilir. Çünkü ACE2 proteinlerinin artması, enflamasyonu engelleyerek diyabet ve hipertansiyon hastalarına yardımcı oluyor ve bu, söz konusu hastalıkların tedavisi için yeni bir tedavi olarak gündemdeydi. Hipotez şu: Eğer ACE2 proteini artışı aynı zamanda COVID19 hastalığını kötüleştiriyorsa, ACE2'yi arttıran ilaçlar da COVID-19 hastalığının seyrini kötüleştirmelidir.

Yani makale aslında ibuprofen ile ilgili değil. Ama sorun şu: Makale içinde, tiyazolidinediyon ve ibuprofen gibi ilaçların da SARS-CoV-2'nin insan hücrelerine bulaşmakta kullandığı düşünülen ACE2 yüzey proteinlerinin sayısını arttırdığı söyleniyor. Buna bağlı olarak, eğer ana hipotez doğruysa, ibuprofen kullanımı da koronavirüs seyrini kötüleştirebilir.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Uyardı!

Çalışmayla ilgili olarak DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier, Cenevre'deki gazetecilere BM Sağlık Örgütü'nün uzmanlarının "konu hakkında daha fazla bilgi vermek için konuyu araştırmayı sürdürdüklerini" söyledi:

Bu süreçte daha ziyade parasetamol kullanmanızı öneririz ve kendi kendine ilaç olarak ibuprofen kullanmayın. Bu önemlidir. Ama eğer ki ibuprofen bir sağlık uzmanı tarafından reçete edildiyse, elbette, bu onların kararıdır.

Dünya Sağlık Örgütü Henüz Resmi Olarak Uyarmadı!

Ne var ki Dünya Sağlık Örgütü, resmi Twitter hesabı üzerinden ibuprofen kullanımından uzak durulmasını henüz tavsiye etmediklerini duyurdu.

Bu Reklamı Kapat

DSÖ, mesajında şöyle dedi:

Şu anki veriler ışığında Dünya Sağlık Örgütü, ibuprofen kullanımından uzak durulmasını önermemektedir.

COVID-19 hastalığıyla mücadele eden hekimlerle irtibat halindeyiz ve şu anda ibuprofenin belirli popülasyonlarda kullanımını önleyen normal ve bilindik yan etkileri haricinde olumsuz etkisine yönelik herhangi bir rapor görmedik.

Dünya Sağlık Örgütü, bu konu hakkında klinik veya toplum-odaklı akademik bir yayından haberdar değildir.

Bu Reklamı Kapat

İbuprofen Hakkında Yalanlarla Gerçekleri Karıştırmayın!

Ne yazık ki bu konuda bol miktarda yalan bilgi de gerçeklere karıştırılarak halk arasına pazarlanıyor. BBC'ye konuşan doktorlar ise şöyle diyor:

İbuprofen, koronavirüs semptomlarının tedavisi için önerilen bir ilaç değildir. Ancak eğer ki ibuprofeni, COVID-19 ile ilişkili olmayan başka bir hastalık için kullanmanız gerekiyorsa, hekim tavsiyesi almaksızın bu kullanımı bırakmamalısınız.

Hem parasetamol, hem de ibuprofen ateşi düşürüp, grip-benzeri semptomlarını tedavi edebilir. Ancak İngiltere Ulusal Sağlık Sergisi (NHS), son çalışmalardan sonra önerilerini güncelledi:

Şu anda ibuprofenin yeni koronavirüs hastalığını (COVID-19) kötüleştireceğini gösteren güçlü bir kanıt yoktur. (...) Daha fazla bilgi sahibi olana dek, koronavirüs semptomlarını tedavi etmek için, eğer ki hekiminiz parasetamolun sizin için uygun olmadığını söylemediyse, parasetamol alabilirsiniz. (...) Eğer hekim tavsiyesiyle ibuprofen kullanıyorsanız, hekiminizle görüşmeden bu kullanımı bırakmamalısınız.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Fakültesi'nden Dr. Charlotte Warren-Gash şöyle diyor:

Henüz ibuprofenin koronavirüs semptomları gösteren kişilerde (hem önceden sağlıklı olan hem de halihazırda başka hastalığı bulunan kişilerde) koronavirüs hastalığının süresi ve şiddetini tam olarak nasıl bir etkilediğini henüz bilmiyoruz. Ancak özellikle de zayıf hastalarda parasetamolün ilk tercih olarak kullanılması akıllıca olacaktır.

Whatsapp Üzerinden Yayılan Yalan Haberler

Hem BBC, hem de İrlanda Bulaşıcı Hastalıklar Cemiyeti, özellikle de Whatsapp üzerinden dolaşan şu hikayelerin hepsinin yalan olduğunu vurguluyor:

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Diferensiyel Denklemler ve Sınır Değer Problemleri

ISBN: 9789758982714
Sayfa Sayısı: 787
Ebatlar: 19.5 X 27.5
Basım Yılı: 2011

Devamını Göster
₺135.00
Diferensiyel Denklemler ve Sınır Değer Problemleri

 • "Cork'taki 4 genç insanın hiçbir hastalık belirtisi yoktu; ama hepsine ibuprofen gibi ilaçlar verildi ve şimdi daha ciddi hastalıkları olduğu düşünülüyor." (Yalan haber)
 • "Viyana Üniversitesi, koronavirüs semptomları olan kişilerin ibuprofen almaması yönünde bir bildiri yayınladı, çünkü COVID-19'a neden olan virüsün üreme hızını arttırdığını gösterdiler. Hatta İtalya'daki vakaların bu kadar kötü olmasının nedeni de ibuprofen kullanımı." (Yalan haber)
 • "Toulouse, Fransa'daki bir üniversite hastanesinde 4 [genç] hasta var ve bunların hiçbir sağlık sorunu yok. Ama ne zaman ki ibuprofen isimli ağrı kesiciyi aldılar, hastalık belirtileri göstermeye başladılar." (Yalan haber)

Bu haberlerin benzerleri Türkiye'deki Whatsapp gruplarında da yayılabilir; lütfen bunlara karşı uyanık olun ve etrafınızı bilinçlendirin.

Üretici Firma İddiaları Reddetti!

Salgından önce bile Fransız yetkililer, Nurofen ve Advil gibi çeşitli markalar altında satılan ibuprofen ve diğer anti-enflamatuar ilaçlar ile bağlantılı ciddi "bulaşıcı komplikasyonlar" konusunda alarm vermişti. Nurofen üreticisi İngiliz ilaç şirketi Reckitt Benckiser'in sözcüsü, e-posta yoluyla yaptığı bir açıklamada şöyle diyor:

Nurofen'in üreticisi olan RB, COVID-19 semptomlarının hafifletilmesi için ibuprofen dahil steroidlerin ve steroidal olmayan antienflamatuar (NSAID) ürünlerinin kullanımı hakkında, Fransa'daki sosyal medya üzerinden dillendirilen endişelerin farkındadır.

Tüketici güvenliği bir numaralı önceliğimizdir. Ibuprofen, ateş ve ağrı azaltıcı olarak yıllardır güvenle kullanılan köklü bir ilaçtır. İbuprofen ürünlerimiz, 40 pazarda milyonlarca tüketici tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır ve 30 yılı aşkın bir süredir reçetesiz satılan ilaçlar olarak kullanılmaktadır. Tüm ilaçlar yerel sağlık otoritelerinin gereksinimlerine uyduklarından emin olacak biçimde, sıkı bir şekilde denetlenmektedir.

İbuprofen ve parasetamolün uygun kullanımı hala COVID-19'un semptomatik tedavisinin bir parçası olarak çoğu Avrupa sağlık otoritesi tarafından önerilmektedir. RB, ibuprofenin COVID-19 enfeksiyonundan muzdarip hastalarda sonucu olumsuz yönde etkilediğine dair herhangi bir kanıt görememektedir.

RB, COVID-19 hastalığı sırasında ibuprofen kullanımına ilişkin ne herhangi bir olumsuz olayın yaşandığına dair bir bildirim almıştır ne de tarafımıza konuyla ilgili yeni bir güvenlik bilgilendirmesi ulaştırılmıştır. Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, tüketicilere ve sağlık personeline, ambalajda ve hasta bilgi broşüründe verilen talimatları dikkatlice okumaları ve takip etmeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • L. Fang, et al. (2020). Are Patients With Hypertension And Diabetes Mellitus At Increased Risk For Covid-19 Infection?. The Lancet. | Arşiv Bağlantısı
 • BBC. Coronavirus And Ibuprofen: Separating Fact From Fiction. (17 Mart 2020). Alındığı Tarih: 18 Mart 2020. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
 • AFP. Who Now Officially Recommends To Avoid Taking Ibuprofen For Covid-19 Symptoms. (17 Mart 2020). Alındığı Tarih: 18 Mart 2020. Alındığı Yer: Science Alert | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 03:34:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8354

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Sağlık Personeli
Haber
Ağız Sağlığı
Çocuklar
Oyun
Enerji
Bilgisayar
Antropoloji
Mitler
Stres
Fotosentez
Evrim Teorisi
Karanlık
Beslenme Biçimi
Kedi
Gıda
Yıldız
Çekirdek
Coğrafya
Çiçek
Taklit
Bağışıklık Sistemi
Yılan
Kök Hücre
Epigenetik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et