Bu Reklamı Kapat

Hafıza Sarayı Yöntemi (Method of Loci) Nedir? Bir Hafıza Sarayı Nasıl İnşa Edilir?

Hafıza Sarayı Yöntemi (Method of Loci) Nedir? Bir Hafıza Sarayı Nasıl İnşa Edilir? Pinterest
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
6 dakika
19,527 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Şüphesiz ki günlük hayatta bazı şeyleri unutmak, birçoğumuzun sorunu. Veya hemen hepimiz yeni bir dil öğrenmeyi isteriz; en nihayetinde fazladan dil bilmek hayatınıza fazlasıyla değer katar. Ancak dil öğrenmeyi her ne kadar arzulasak da, eğitim koşullarımız, maddi sıkıntılar veya zaman kısıtı gibi birçok nedenden dolayı bunu başarmak her zaman mümkün olmaz.

Unutkanlık ve öğrenme ile ilgili sorunlar çeken çoğu insanın ortak noktası, bir şeyleri hatırlamak veya ezberlemek konusunda zorluk çekmeleridir. Popüler kültürde Sherlock Holmes gibi karakterler aracılığıyla popülerleştirilen ve bugüne kadar hafıza yarışmaları kazananlarının sıklıkla başvurduklarını söyledikleri, hatırlamak istediğiniz nesneler ile iyi bildiğiniz bir evin ya da mekanın farklı kısımlarını ilişkilendirme üzerine kurulu Hafıza Sarayı yöntemi, size bu konularda yardımcı olabilir.

Hafıza Sarayı (Lokus Metodu) Nedir?

Hafıza Sarayı, basitçe, bilgiyi organize etmek ve hatırlamak için zihinsel görselleştirmeyi kullanan bir hafıza geliştirme metodudur. Hafıza Sarayı, temelinde mekan (İng: "location") kullanımı olduğu için, Lokus (Yer) Yöntemi (İng: "Method of Loci") olarak da adlandırılmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Hafıza Sarayı'nın Kökeni

Hafıza Sarayı tekniğinin kökeni Antik Yunanlara kadar uzanır. Eski zamanlarda, insanlar bilgiyi hafızada tutmak için etkili yöntemler oluşturmak konusunda daha yüksek teşviklere sahipti; çünkü yazılı kaynaklara ve yazma materyallerine erişmek daha zordu.[1] Bu yüzden de bilgileri hafızada tutmak için bu ve buna benzer yöntemler geliştirilmişti.[2] Bu yöntemin, günümüzden 2000 yıldan daha fazla bir süre önce, Roman Cicero De Oratore tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

Roman Cicero De Oratore'nin Atina'daki heykeli

Hafıza Sarayı'nı Kimler Kullanabilir ve Neden Önemlidir?

Bu teknik; tarihe yön vermiş, fizik, astronomi, matematik, mimari, mühendislik, tıp ve daha birçok alanda çalışmalar yürütmüş Leonardo Da Vinci tarafından çok etkili kullanılmış olduğu için Da Vinci Metodu olarak da adlandırılmaktadır. Leonardo Da Vinci'nin çok sayıda alanda ustalaşmasını mümkün kılan ana nedenlerden birisi, belki de bu metodu en iyi şekilde kullanmış kişilerden birisi olmasıdır.

Bu Reklamı Kapat

Sadece da Vinci de değil! Birçok hafıza müsabakası şampiyonu; yüzleri, rakamları ve ezberlemeleri gereken kelimeler listelerini hatırlamak için bu tekniği kullandıklarını iddia etmektedirler.[3] Bu şampiyonların başarılarının ardında yatan, bireysel beyin yapısı farklılıkları veya zekalarından ziyade, beyinlerinin uzamsal öğrenme ile alakası olan bölgelerini daha sık ve başarılı kullanmaları olduğunu gösteren birden fazla çalışma yapılmıştır.[4], [5] Hafıza Sarayı yöntemini anlamanın, hafıza problemleri çeken kişilere ve yaşlılıkla birlikte gelen hafıza sorunlarına bir çözüm olabileceği düşünülmektedir.[6], [7] Ayrıca Hafıza Sarayı, nöroplastisitenin hafıza ile ilişkisi ve ömür boyunca episodik hafıza performansının nasıl değiştiğini anlamak için de bir araç olarak kullanılmaktadır.[8], [9]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu yöntem, çeşitli film ve dizilerle popülerleştirilmesi haricinde, pek fazla bilinmese de büyük miktarlarda bilgiyi muhafaza etme becerilerini geliştirmek isteyenler için oldukça faydalı bir yöntem olabilir. Örneğin bir sınav için bilgi edinmeye çalışan bir öğrenci veya İtalyanca gibi yeni bir dil öğrenmeye çalışan birisi için bazı kolaylıklar sağlayabilir. Benzer şekilde; eğer rutin bilgileri hatırlamakta zorlanıyorsanız, Hafıza Sarayı tekniği, bu problemin üstesinden gelmek için fayda sağlayabilecek, etkili bir yol olarak önerilebilir. Yani siz de, eğer yeterince uğraşırsanız, bu yöntemi hayatınıza entegre edebilirsiniz.

Hafıza Sarayı Nasıl Oluşturulur?

Hafıza Sarayı, hatırlamak istediğiniz nesneler ile o nesnelerin çok aşina olduğunuz bir yer ile ilişkilendirilmesine dayanır. Ama bu muğlak gibi gelebilecek ifadeyi birazcık açalım ve şimdi gelin Hafıza Sarayı'nın nasıl oluşturulduğuna bir göz atalım.

1. Adım: Mekana Karar Verin!

Bu mekan eviniz ya da çok iyi bildiğiniz herhangi başka bir yer olabilir. Ama çok iyi bildiğiniz bir yer olmalı. Ardından gözlerinizi kapatıp, bu mekanı hayal edin. Bu yer, gözlerinizi kapattığınızda her detayı aklınıza gelecek bir yer olmalı. Muhtemelen herkes gibi, siz de evinizi veya iş yerinizi düşünmüşsünüzdür. Depolayacağınız bilgi miktarına göre, sadece bir odayı veya evdeki tüm odaları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bilginin kalıcı olması için de kafanızda eşyalar belirlemeniz lazım. Bu eşyaların genel olarak büyük eşyalar olması da size kolaylık sağlayacaktır.

2. Adım: Seçtiğiniz Mekanda Kullanacağınız Rotanızı Belirleyin!

İkinci adımda ise seçtiğiniz mekanda kullanacağınız bir rota (bir noktadan diğer noktaya doğru hareket) belirlemelisiniz. Mekandaki rotanız da hep aynı olmalı. Bu önemli bir nokta; çünkü hep aynı rotayı seçerseniz, düzeniniz de her zaman belirli olur ve eşyaları ilişkilendirmeniz çok daha kolaylaşır. Bu yöntemi kullandıkça kullandığınız mekan genişletebilirsiniz ve daha fazla şeyi akılda tutabilirsiniz. Şöyle örnek verelim: Misal, her gün evden çıkıp okula/işe gidiyorsunuz ve rotanız belirli, ama bu yöntemi kullandıkça belirli rotanız haricinde yeni sokakları da kullanırsınız yani kısacası kullandığınız mekan genişler. Şimdi, bu rota boyunca gördüğünüz her bir mekan veya oda/ev parçası için, bir nesne veya hatırlanmak istenen şeyi ilişkilendireceğiz.

3. Adım: Nesnelerle İlişki Kurun!

Ezberlemeniz gereken şeyleri, mekanınızdaki belirli konumlara yerleştirin. Mekanla ya da mekanın içindeki eşyayla ilişkiler kurun. Bu ilişkiyi kurarken de rotanıza dikkat edin. Bu, kelimeleri hatırlamanızı kolaylaştırır. Kelimeleri abartılı bir şekilde ilişkilendirmekten korkmayın. Yani kelimeleri ilişkilendirirken olabildiğince betimleme yapın. Abartılı bir şekilde ilişkilendirdiğiniz zaman iki kelime arasındaki etkileşim daha güçlü olacaktır. Örneğin; "gafil" kelimesini aklınızda tutmanız gerekiyorsa, bir garaj içerisinde palyanço kıyafeti ile paten yapan bir fil hayal edebilirsiniz!

Bu Reklamı Kapat

Pratik Bir Örnek...

Gelin bu adımları örnekler üzerinden hep beraber tekrar edelim: Elinizde "Yıkamak - Elma - Jet - Çılgın - Aktris - Marmelat - Kriko - Karavan - Saat - Fayans - Kokarca - Kuyruk - Film - İskele - Kova - Zincir - Şişe - Kum - Yumurta - Pencere - Semender - Kağıt - Mikrofon - Tıpa - Piyano - Köpek - Kaptan - Tenis - Kulübe - Domates" kelimelerinden oluşan ve ezberlemeniz gereken kelimeler listesi var diyelim. Bu kelimeleri normalde nasıl ezberlerdiniz? Bir deneyin. 60 saniye içerisinde kelimeleri ezberleyip, sonra ekrana bakmadan bunları bir kağıda yazmayı deneyin. Başarabilecek misiniz?

İlk başta korkutucu gelebilir; fakat yukarıda anlattığımız teknik ile, bunları çok kolay bir şekilde ezberleyebilirsiniz! Şimdi, kağıttaki kelimeleri ikili gruplara ayırmalısınız. Sonrasında ise çok iyi bildiğiniz bir mekan seçmeniz gerekiyor. Bu mekanın içerisinde kağıttaki kelimelerle birlikte, o mekanın içinde hareket edip kağıttaki kelimeleri mekandaki eşyalarla eşleştirerek hikaye oluşturmanız gerekiyor. Hadi, hep birlikte başlayalım.

"Şu an bahçede elmaları yıkıyorum. Girişteki hole geliyorum, burada bir jet çılgın gibi uçuşuyor. Yemek odasına geliyorum, burada bir aktris -en sevdiğiniz aktrisi hayal edebilirsiniz- üstü marmelata bulanmış bir şekilde oturuyor -burada, marmelata bulanmış şekilde gibi absürt şeyler ile betimlersek daha kolay öğreniriz-.

İşte, bu şekilde diğer kelimeleri de metot yöntemiyle ezberlemeye çalışırsak, daha verimli ve sağlam bir öğrenme gerçekleştirmiş oluruz.

Tekniğe alışmak için Hafıza Sarayınızda geziler yapın. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar ustalaşırsınız ve pratik yapmadan bu yöntemi kullanabileceğinizi düşünürseniz, kendinizi kandırırsınız: Yapılan çalışmalar, en azından temel düzeyde yöntemin kullanılabilmesi için çoğu birkaç saat süren, en az birkaç farklı seans düzenlenmesi gerektiğini göstermektedir.[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Bu Reklamı Kapat

Dolayısıyla bu yöntemi kullanmanın sırrı: Sürekli tekrar yapın. Bu yöntemle birlikte hayatınız çok fazla kolaylaşabilir, istediğiniz bir dili, çok daha kısa bir sürede, etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hafızayı daha etkili kullanmak ve yeni bir dili daha kolay öğrenmekle alakalı olarak Tim Doner veya Joshua Foer’in aşağıdaki TED konuşmalarını izleyebilirsiniz:

Ve Sherlock Holmes'ün şu sözünü unutmayın:

Beyin, kıymetli bir gayrimenkuldür. İhtiyatlı davranıp, onu iyi kullanın.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 53
 • Muhteşem! 24
 • Tebrikler! 22
 • Merak Uyandırıcı! 12
 • Umut Verici! 9
 • İnanılmaz 6
 • Bilim Budur! 5
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2022 16:52:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10178

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Saldırı
Sinir
Regülasyon
Bağışıklık Sistemi
Kanat
Yörünge
Ortak Ata
Protein
Yatay Gen Transferi
Mucize
Koaservat
Modern
Doğa Yasası
Molekül
Yıldız
Coğrafya
Türleşme
Sıvı
Göz
Psikiyatri
Balık
Uçuş
Popülasyon
Yemek
Oyun Teorisi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et