Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı, 2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" Ödülünü Kazandı!

Evrim Ağacı, 2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" Ödülünü Kazandı!
3 dakika
2,679
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı olarak bu yıl tekrardan "En İyi Bilgilendirme Kanalı" dalında aday gösterildiğimiz Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde, ülkemizin en kıymetli içerik üreticilerinden bir kısmıyla yan yana yer aldık ve hem onlar adına, hem de tüm Evrim Ağacı ailesi, okurları, yazarları, destekçileri ve izleyenleri adına, Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü (Compec) tarafından verilen bu ödülü almaya layık görüldük. Bunun için oylarıyla destek olan herkese yürekten teşekkürler!

Bu ödülün bizi kategorideki diğer isimlerden daha üstün veya başarılı kıldığını kesinlikle düşünmüyoruz; kategorimizdeki her ekip, Türkiye'ye yapılabilecek en anlamlı katkıları sunmakta olan, harika ekipler. Ancak bu yıl, bu ödüle Boğaziçi Üniversitesi tarafından layık görülmek, bizim için elbette eşsiz bir anlama sahiptir. 2 Ocak 2021'den beri Boğaziçi Üniversitesi'nde olanları, Evrim Ağacı olarak endişeyle takip etmeye devam ediyoruz ve hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin meşru, haklı ve rasyonel olan demokratik taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini arzuluyor; ülkemizin yüz akı olan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik her türlü alıkonmayı, geleceğin mucit ve kâşiflerini şekillendiren kıymetli akademisyenlerin çirkin yollarla hedef gösterilmelerini kınıyoruz.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Unutmamak gerekir ki bir ülke, azınlıkta olan taraflar taleplerini özgürce ifade edebildiği ölçüde demokratik, güç sahibi olan taraflar azınlıkların hak ve isteklerine saygı gösterip, bu talepleri de yerine getirmek için samimi çabalar sarf ettiği ölçüde huzurludur. Bu huzur ve güven ortamı sağlanamadığında, uzun dönem stres, endişe ve kaygı altında toplumun sadece dinamikleri değil, sağlığı da bozulmaya yüz tutacak; uzun vadede önüne geçmesi güç birçok problemle yüzleşilecektir.[2]

Türkiye'nin en aydın, en ilerici, en kıymetli kurumları olan üniversitelerin, yönetim kadrolarını seçimle belirleme isteği son derece makuldür ve Dünya'nın en önde gelen bilim yuvalarında standart olan da budur.[3] Ülkemizdeyse bu standartları yakalama çabası bir yana dursun, 2016'dan beri eğitime ayırdığımız bütçenin merkezi yönetim bütçesine oranı istikrarlı bir şekilde azalmaktadır.[4] Yani eğitime daha çok kaynak ayıracağımıza, daha az kaynak ayırmaktayız! Bu şartlar altında, elde avuçta var olanı en demokratik şekilde kullanmak isteyen üniversitelerin taleplerini çeşitli muğlak gerekçelerle reddetmek, kabul edilebilir değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Türkiye Cumhuriyeti, Dünya'dan ayrı hayal edilemez. Dünya'da olan her ne varsa, Türkiye de bundan öyle veya böyle etkilenmektedir. İçinde bulunduğumuz COVID-19 salgını, bunun en net göstergesidir. COVID-19 süreci boyunca hemen her gün gördüğümüz gibi, ülkemizi de etkileyen kitlesel bir salgında sadece pandemiyle mücadele edilmemektedir; aynı zamanda "infodemi" olarak bilinen bilgi kirliliği salgınıyla da en ön saflarda mücadele etmek gerekmektedir.[5]

Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, salgın başından beri bu konuda üstlerine düşeni hakkıyla yerine getirmişler ve bir kez daha akademinin önemini görmemize vesile olmuşlardır. Bariz eğitim rolünün yanı sıra, toplum için bu kadar kıymetli faydaları olan kurumları ötekileştirmek, canavarlaştırmak, halktan izole bir yapıymış gibi lanse etmek, hedef göstermek ve kendi iç dinamiklerine kontrolsüzce müdahale etmek akla mantığa nasıl sığdırılabilir?

Sonuç olarak, bu kadar kıymetli ekipler arasından "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" ödülüne layık görülmek, bizde ne yazık ki bilim iletişiminin sorunları, kısıtları, zorlukları, potansiyeli ve geleceği gibi çok anlamlı ve konuşulması gereken düşünceleri tetiklemek yerine, aklımıza bu zor şartlar altında bu anlamlı ödülü dağıtmak için elinden geleni ardına koymayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin taleplerini ve kaygılarını getiriyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Umuyoruz ki bu dertler en kısa sürede, üniversitelerin özerkliğini temin edecek biçimde sonlanacaktır ve bir sonraki sene, bu vahim gündemi konuşmak yerine, Türkiye'de bilim anlatıcılığının önemine odaklanacağımız bir yıl olur.

2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri: Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı
Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü (COMPEC)

Tekrardan, bizi bu ödüle layık gören, oy kullanan, etkinliği düzenleyen ve Boğaziçi Üniversitesi ile diğer tüm üniversitelerde özgür bilimi savunan herkese selam olsun!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 20
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/02/2024 00:27:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10116

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kedigiller
Göğüs Hastalığı
Kitlesel Yok Oluş
Uygulama
Üreme
Siyah
Modern
Genel Halk
Canlılık
Nöron
Mikrobiyoloji
Sağlık
Yavru
Sinaps
Doğa Olayları
Filogenetik
Antikor
Nükleer
Hastalık Kataloğu
Evrim Tarihi
Sıvı
Yeşil
Malzeme
İlaç
Burun
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı, 2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" Ödülünü Kazandı!. (8 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10116
Ağacı, E. (2021, February 08). Evrim Ağacı, 2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" Ödülünü Kazandı!. Evrim Ağacı. Retrieved February 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10116
E. Ağacı. “Evrim Ağacı, 2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" Ödülünü Kazandı!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 08 Feb. 2021, https://evrimagaci.org/s/10116.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı, 2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" Ödülünü Kazandı!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, February 08, 2021. https://evrimagaci.org/s/10116.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close