Evrim Ağacı, 2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" Ödülünü Kazandı!

Evrim Ağacı, 2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" Ödülünü Kazandı!
3 dakika
2,533 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı olarak bu yıl tekrardan "En İyi Bilgilendirme Kanalı" dalında aday gösterildiğimiz Boğaziçi Bilişim Ödülleri'nde, ülkemizin en kıymetli içerik üreticilerinden bir kısmıyla yan yana yer aldık ve hem onlar adına, hem de tüm Evrim Ağacı ailesi, okurları, yazarları, destekçileri ve izleyenleri adına, Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü (Compec) tarafından verilen bu ödülü almaya layık görüldük. Bunun için oylarıyla destek olan herkese yürekten teşekkürler!

Bu ödülün bizi kategorideki diğer isimlerden daha üstün veya başarılı kıldığını kesinlikle düşünmüyoruz; kategorimizdeki her ekip, Türkiye'ye yapılabilecek en anlamlı katkıları sunmakta olan, harika ekipler. Ancak bu yıl, bu ödüle Boğaziçi Üniversitesi tarafından layık görülmek, bizim için elbette eşsiz bir anlama sahiptir. 2 Ocak 2021'den beri Boğaziçi Üniversitesi'nde olanları, Evrim Ağacı olarak endişeyle takip etmeye devam ediyoruz ve hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin meşru, haklı ve rasyonel olan demokratik taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini arzuluyor; ülkemizin yüz akı olan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik her türlü alıkonmayı, geleceğin mucit ve kâşiflerini şekillendiren kıymetli akademisyenlerin çirkin yollarla hedef gösterilmelerini kınıyoruz.[1]

Unutmamak gerekir ki bir ülke, azınlıkta olan taraflar taleplerini özgürce ifade edebildiği ölçüde demokratik, güç sahibi olan taraflar azınlıkların hak ve isteklerine saygı gösterip, bu talepleri de yerine getirmek için samimi çabalar sarf ettiği ölçüde huzurludur. Bu huzur ve güven ortamı sağlanamadığında, uzun dönem stres, endişe ve kaygı altında toplumun sadece dinamikleri değil, sağlığı da bozulmaya yüz tutacak; uzun vadede önüne geçmesi güç birçok problemle yüzleşilecektir.[2]

Reklamı Kapat

Türkiye'nin en aydın, en ilerici, en kıymetli kurumları olan üniversitelerin, yönetim kadrolarını seçimle belirleme isteği son derece makuldür ve Dünya'nın en önde gelen bilim yuvalarında standart olan da budur.[3] Ülkemizdeyse bu standartları yakalama çabası bir yana dursun, 2016'dan beri eğitime ayırdığımız bütçenin merkezi yönetim bütçesine oranı istikrarlı bir şekilde azalmaktadır.[4] Yani eğitime daha çok kaynak ayıracağımıza, daha az kaynak ayırmaktayız! Bu şartlar altında, elde avuçta var olanı en demokratik şekilde kullanmak isteyen üniversitelerin taleplerini çeşitli muğlak gerekçelerle reddetmek, kabul edilebilir değildir.

Türkiye Cumhuriyeti, Dünya'dan ayrı hayal edilemez. Dünya'da olan her ne varsa, Türkiye de bundan öyle veya böyle etkilenmektedir. İçinde bulunduğumuz COVID-19 salgını, bunun en net göstergesidir. COVID-19 süreci boyunca hemen her gün gördüğümüz gibi, ülkemizi de etkileyen kitlesel bir salgında sadece pandemiyle mücadele edilmemektedir; aynı zamanda "infodemi" olarak bilinen bilgi kirliliği salgınıyla da en ön saflarda mücadele etmek gerekmektedir.[5]

Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, salgın başından beri bu konuda üstlerine düşeni hakkıyla yerine getirmişler ve bir kez daha akademinin önemini görmemize vesile olmuşlardır. Bariz eğitim rolünün yanı sıra, toplum için bu kadar kıymetli faydaları olan kurumları ötekileştirmek, canavarlaştırmak, halktan izole bir yapıymış gibi lanse etmek, hedef göstermek ve kendi iç dinamiklerine kontrolsüzce müdahale etmek akla mantığa nasıl sığdırılabilir?

Sonuç olarak, bu kadar kıymetli ekipler arasından "Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı" ödülüne layık görülmek, bizde ne yazık ki bilim iletişiminin sorunları, kısıtları, zorlukları, potansiyeli ve geleceği gibi çok anlamlı ve konuşulması gereken düşünceleri tetiklemek yerine, aklımıza bu zor şartlar altında bu anlamlı ödülü dağıtmak için elinden geleni ardına koymayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin taleplerini ve kaygılarını getiriyor.

Umuyoruz ki bu dertler en kısa sürede, üniversitelerin özerkliğini temin edecek biçimde sonlanacaktır ve bir sonraki sene, bu vahim gündemi konuşmak yerine, Türkiye'de bilim anlatıcılığının önemine odaklanacağımız bir yıl olur.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

2020 Boğaziçi Bilişim Ödülleri: Yılın En İyi Bilgilendirme Kanalı
Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü (COMPEC)

Tekrardan, bizi bu ödüle layık gören, oy kullanan, etkinliği düzenleyen ve Boğaziçi Üniversitesi ile diğer tüm üniversitelerde özgür bilimi savunan herkese selam olsun!

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/10/2021 21:17:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10116

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Teori
Zehir
Doğal
Çağ
Mistik
Elementler
Bitki
Seçilim
Transkripsiyon
Bilinç
Zeka
Araştırmacılar
Entropi
Güve
İstatistik
Mikoloji
Evrim Ağacı
Koku
İspat Yükü
Darwin
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Doktor
Beslenme Biçimi
Evrimleşme
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın