Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu yazı, Psychology Today isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

COVID-19 salgını boyunca, önleyici tedbir olarak, sayısız şirket, çalışanlarınının evden çalışmalarına karar verdi. Birçok kişi için bu deneyim, verimsiz bir dizi zorluk ve dikkat dağıtıcı şeyi beraberinde getiren bir çalışma yöntemiydi. Salgın devam ettiği sürece de pek çok insanın iş yerlerine güvenle dönebilmeleri olası görülmemektedir. Bu nedenle, verimliliği artırmak ve evden çalışırken, sakin ve odaklanmış bir atmosfer oluşturmaya yardımcı olmak için çeşitli yöntemlerden oluşan bir liste derledik.

Evden Verimli Çalışmak İçin İpuçları

Sürdürülebilir Bir Rutin Oluşturun

Evde hem çalışıp hem gündelik yaşamı sürdürmek şüphesiz mevcut iş rutinini bozar ve rutine sadık kalmayı oldukça zorlaştırır. Bu sorunu ortadan kaldırmanın bir yolu, yeni şartları ihtiva eden yeni bir rutine açık olmaktır. Kendinize, işe başlamak ve bitirmek için belirli süreler belirlemeniz, iş gününüz ile evdeki günlük yaşam süreçlerinizi net bir şekilde birbirinden ayırmanızı sağlayacaktır.

Güne Erken Başlayın

Evden çalışmak, özellikle de ilgilenmeniz gereken ya da dikkatinizi farklı noktalara yönlendirebilecek kişilerle yaşıyor olmanız halinde oldukça zorlayıcı olabilecektir. Kendinize, kesintisiz odaklanmışlık sağlamak için zaman yaratmanın yöntemi, hane halkından bir yada iki saat daha önce uyanıp, bir fincan çay ya da kahve eşliğinde huzurlu bir kaç dakikanın ardından hemen işe koyulmaktır.

Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Genelde sakinleşmek ve konfor için kullanılan alanlarda (örneğin yatak veya kanepe gibi) verimlilik sağlamak oldukça zor olacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmanın bir yolu, verimliliği arttırmak için bir alan yaratıp, iş sırasında sadece bu alanı kullanmaktır. Bu yöntem, mutfak masasında çalışmak ya da seçmiş olduğunuz herhangi bir odanın bir bölümünü, masa, sandalye ve masa lambasıyla "home-office" olarak ayırmaktan ibarettir.

Bu seçenekler size uygun değilse de endişelenmeyin! Sadece ortalığı toparlayarak da odaklanmış bir çalışma zihniyeti içine girebilirsiniz. Eğer yatakta ya da kanepede çalışmak zorundaysanız, battaniyeleri düzgünce katladığınıza emin olmanız, panjurları ya da ışıkları açıp, dik bir şekilde oturmanız, pek çok odaklanma sorununun önüne geçmek için iyi bir başlangıç olacaktır.

Dikkatinizi Dağıtabilecek Çevrimiçi İstemcileri Kısıtlayın

Biraz kafa dinlemek için bir sosyal medya ağında oturum açmanın yada web sitelerinde keşif yapmanın kolay olduğu, denetlenmeyen bir ortamda çalışmak, bazen, yapmanız gereken işten uzaklaşmanıza sebep olabilir. Bunu azaltmanın bir yolu, kendi seçiminize göre internet kullanımınızı kısıtlayan ve dikkatinizi dağıttığını varsaydığınız web sitelerini engelleyebilen site engelleyici uzantılar indirmek olacaktır. Engelleyici uzantılar aracılığıyla (örneğin StayFocusd veya WasteNoTime), seçtiğiniz zaman diliminde, seçtiğiniz internet sitelerini kısıtlayabileceksiniz. Buna ek olarak, bazı uygulamalar da telefonlarından çalışan bireyler için aynı işlevi görmektedir (örneğin Freedom).

İşe Uygun Giyinin

Pijama ve diğer yatak kıyafetleri, iş esnasında pek muteber bir duygu olmayan, çok fazla rahatlamışlık duygusuna kapılmanıza sebep olabilir. Giysili bulunmak ise, kendi kendinize niyetinizi ortaya koymanıza ve zihninizi, iş için en verimli durumda olmaya hazırlamanıza yardımcı olabilir. Bu yöntem ayrıca, battaniyelerin altına doğru meyletmenizin de önüne geçebilecektir.

Ara Vermeyi Bilin

Evde, paydos zamanını belirlemek ve buna sadık kalmak da zor olabilir fakat bu tür bir sınır, sizin, hem verimliliğiniz hem de mental sağlığınız için son derece önemlidir. Ofis hayatınızda, iş arkadaşlarınızın ofisten çıkması, akşam yemeği için acıkmış olmanız veya yakalamanız gereken bir tren gibi, iş gününü sonlandırmanıza sebep olan dış etkenler vardır. Kendinize, paydos vaktinin geldiğini hatırlatacak alarmlar kurun. Sağlıklı bir iş-yaşamı dengesi, tükenmişlik (İng: "burnout") hissini engeller ve ertesi gün kalkıp, tekrar işe koyulmanız için gereken motivasyonu sağlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 29
 • Bilim Budur! 7
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Üzücü! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/09/2020 17:05:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8939

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Yapay Zeka
Factchecking
Parçacık
Diyet
Hız
Doğa Olayları
Maskeler
Kafatası
Mühendislik
Davranış
Seçilim
Bağışıklık Sistemi
Işık
Mistisizm
Balina
Mars
Yemek
Beslenme
Zooloji
Evrim Teorisi
Mantık
Tardigrad
Metabolizma
Sinir Sistemi
Pandemi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tek kitaplı insandan korkarım.”
Thomas Aquinas
Geri Bildirim Gönder