Evdeyken Verimli Çalışmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı İpuçları

Evdeyken Verimli Çalışmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı İpuçları
Yazar Khadega Wzaky Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
4,511 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

COVID-19 salgını boyunca, önleyici tedbir olarak, sayısız şirket, çalışanlarınının evden çalışmalarına karar verdi. Birçok kişi için bu deneyim, verimsiz bir dizi zorluk ve dikkat dağıtıcı şeyi beraberinde getiren bir çalışma yöntemiydi. Salgın devam ettiği sürece de pek çok insanın iş yerlerine güvenle dönebilmeleri olası görülmemektedir. Bu nedenle, verimliliği artırmak ve evden çalışırken, sakin ve odaklanmış bir atmosfer oluşturmaya yardımcı olmak için çeşitli yöntemlerden oluşan bir liste derledik.

Evden Verimli Çalışmak İçin İpuçları

Sürdürülebilir Bir Rutin Oluşturun

Evde hem çalışıp hem gündelik yaşamı sürdürmek şüphesiz mevcut iş rutinini bozar ve rutine sadık kalmayı oldukça zorlaştırır. Bu sorunu ortadan kaldırmanın bir yolu, yeni şartları ihtiva eden yeni bir rutine açık olmaktır. Kendinize, işe başlamak ve bitirmek için belirli süreler belirlemeniz, iş gününüz ile evdeki günlük yaşam süreçlerinizi net bir şekilde birbirinden ayırmanızı sağlayacaktır.

Güne Erken Başlayın

Evden çalışmak, özellikle de ilgilenmeniz gereken ya da dikkatinizi farklı noktalara yönlendirebilecek kişilerle yaşıyor olmanız halinde oldukça zorlayıcı olabilecektir. Kendinize, kesintisiz odaklanmışlık sağlamak için zaman yaratmanın yöntemi, hane halkından bir yada iki saat daha önce uyanıp, bir fincan çay ya da kahve eşliğinde huzurlu bir kaç dakikanın ardından hemen işe koyulmaktır.

Reklamı Kapat

Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Genelde sakinleşmek ve konfor için kullanılan alanlarda (örneğin yatak veya kanepe gibi) verimlilik sağlamak oldukça zor olacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmanın bir yolu, verimliliği arttırmak için bir alan yaratıp, iş sırasında sadece bu alanı kullanmaktır. Bu yöntem, mutfak masasında çalışmak ya da seçmiş olduğunuz herhangi bir odanın bir bölümünü, masa, sandalye ve masa lambasıyla "home-office" olarak ayırmaktan ibarettir.

Bu seçenekler size uygun değilse de endişelenmeyin! Sadece ortalığı toparlayarak da odaklanmış bir çalışma zihniyeti içine girebilirsiniz. Eğer yatakta ya da kanepede çalışmak zorundaysanız, battaniyeleri düzgünce katladığınıza emin olmanız, panjurları ya da ışıkları açıp, dik bir şekilde oturmanız, pek çok odaklanma sorununun önüne geçmek için iyi bir başlangıç olacaktır.

Dikkatinizi Dağıtabilecek Çevrimiçi İstemcileri Kısıtlayın

Biraz kafa dinlemek için bir sosyal medya ağında oturum açmanın yada web sitelerinde keşif yapmanın kolay olduğu, denetlenmeyen bir ortamda çalışmak, bazen, yapmanız gereken işten uzaklaşmanıza sebep olabilir. Bunu azaltmanın bir yolu, kendi seçiminize göre internet kullanımınızı kısıtlayan ve dikkatinizi dağıttığını varsaydığınız web sitelerini engelleyebilen site engelleyici uzantılar indirmek olacaktır. Engelleyici uzantılar aracılığıyla (örneğin StayFocusd veya WasteNoTime), seçtiğiniz zaman diliminde, seçtiğiniz internet sitelerini kısıtlayabileceksiniz. Buna ek olarak, bazı uygulamalar da telefonlarından çalışan bireyler için aynı işlevi görmektedir (örneğin Freedom).

İşe Uygun Giyinin

Pijama ve diğer yatak kıyafetleri, iş esnasında pek muteber bir duygu olmayan, çok fazla rahatlamışlık duygusuna kapılmanıza sebep olabilir. Giysili bulunmak ise, kendi kendinize niyetinizi ortaya koymanıza ve zihninizi, iş için en verimli durumda olmaya hazırlamanıza yardımcı olabilir. Bu yöntem ayrıca, battaniyelerin altına doğru meyletmenizin de önüne geçebilecektir.

Ara Vermeyi Bilin

Evde, paydos zamanını belirlemek ve buna sadık kalmak da zor olabilir fakat bu tür bir sınır, sizin, hem verimliliğiniz hem de mental sağlığınız için son derece önemlidir. Ofis hayatınızda, iş arkadaşlarınızın ofisten çıkması, akşam yemeği için acıkmış olmanız veya yakalamanız gereken bir tren gibi, iş gününü sonlandırmanıza sebep olan dış etkenler vardır. Kendinize, paydos vaktinin geldiğini hatırlatacak alarmlar kurun. Sağlıklı bir iş-yaşamı dengesi, tükenmişlik (İng: "burnout") hissini engeller ve ertesi gün kalkıp, tekrar işe koyulmanız için gereken motivasyonu sağlar.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 38
 • Bilim Budur! 7
 • Umut Verici! 5
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Üzücü! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2021 10:35:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8939

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Taksonomi
Sars Virüsü
Sağlık Bakanlığı
Çiftleşme
Hidrotermal Baca
Sahtebilim
Karanlık
Küresel Isınma
Çocuklar
Makale
Bilişsel
Asteroid
Mars
Balina
Mit
Stres
Burun
İngiltere
Gıda
Uzaylı
Cansız
Evrim Kuramı
Bilgi Felsefesi
Deney
Kimyasal Element
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın