Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Evdeyken Verimli Çalışmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı İpuçları

Evdeyken Verimli Çalışmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı İpuçları
3 dakika
5,126
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 salgını boyunca, önleyici tedbir olarak, sayısız şirket, çalışanlarınının evden çalışmalarına karar verdi. Birçok kişi için bu deneyim, verimsiz bir dizi zorluk ve dikkat dağıtıcı şeyi beraberinde getiren bir çalışma yöntemiydi. Salgın devam ettiği sürece de pek çok insanın iş yerlerine güvenle dönebilmeleri olası görülmemektedir. Bu nedenle, verimliliği artırmak ve evden çalışırken, sakin ve odaklanmış bir atmosfer oluşturmaya yardımcı olmak için çeşitli yöntemlerden oluşan bir liste derledik.

Evden Verimli Çalışmak İçin İpuçları

Sürdürülebilir Bir Rutin Oluşturun

Evde hem çalışıp hem gündelik yaşamı sürdürmek şüphesiz mevcut iş rutinini bozar ve rutine sadık kalmayı oldukça zorlaştırır. Bu sorunu ortadan kaldırmanın bir yolu, yeni şartları ihtiva eden yeni bir rutine açık olmaktır. Kendinize, işe başlamak ve bitirmek için belirli süreler belirlemeniz, iş gününüz ile evdeki günlük yaşam süreçlerinizi net bir şekilde birbirinden ayırmanızı sağlayacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Güne Erken Başlayın

Evden çalışmak, özellikle de ilgilenmeniz gereken ya da dikkatinizi farklı noktalara yönlendirebilecek kişilerle yaşıyor olmanız halinde oldukça zorlayıcı olabilecektir. Kendinize, kesintisiz odaklanmışlık sağlamak için zaman yaratmanın yöntemi, hane halkından bir yada iki saat daha önce uyanıp, bir fincan çay ya da kahve eşliğinde huzurlu bir kaç dakikanın ardından hemen işe koyulmaktır.

Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Genelde sakinleşmek ve konfor için kullanılan alanlarda (örneğin yatak veya kanepe gibi) verimlilik sağlamak oldukça zor olacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmanın bir yolu, verimliliği arttırmak için bir alan yaratıp, iş sırasında sadece bu alanı kullanmaktır. Bu yöntem, mutfak masasında çalışmak ya da seçmiş olduğunuz herhangi bir odanın bir bölümünü, masa, sandalye ve masa lambasıyla "home-office" olarak ayırmaktan ibarettir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu seçenekler size uygun değilse de endişelenmeyin! Sadece ortalığı toparlayarak da odaklanmış bir çalışma zihniyeti içine girebilirsiniz. Eğer yatakta ya da kanepede çalışmak zorundaysanız, battaniyeleri düzgünce katladığınıza emin olmanız, panjurları ya da ışıkları açıp, dik bir şekilde oturmanız, pek çok odaklanma sorununun önüne geçmek için iyi bir başlangıç olacaktır.

Dikkatinizi Dağıtabilecek Çevrimiçi İstemcileri Kısıtlayın

Biraz kafa dinlemek için bir sosyal medya ağında oturum açmanın yada web sitelerinde keşif yapmanın kolay olduğu, denetlenmeyen bir ortamda çalışmak, bazen, yapmanız gereken işten uzaklaşmanıza sebep olabilir. Bunu azaltmanın bir yolu, kendi seçiminize göre internet kullanımınızı kısıtlayan ve dikkatinizi dağıttığını varsaydığınız web sitelerini engelleyebilen site engelleyici uzantılar indirmek olacaktır. Engelleyici uzantılar aracılığıyla (örneğin StayFocusd veya WasteNoTime), seçtiğiniz zaman diliminde, seçtiğiniz internet sitelerini kısıtlayabileceksiniz. Buna ek olarak, bazı uygulamalar da telefonlarından çalışan bireyler için aynı işlevi görmektedir (örneğin Freedom).

İşe Uygun Giyinin

Pijama ve diğer yatak kıyafetleri, iş esnasında pek muteber bir duygu olmayan, çok fazla rahatlamışlık duygusuna kapılmanıza sebep olabilir. Giysili bulunmak ise, kendi kendinize niyetinizi ortaya koymanıza ve zihninizi, iş için en verimli durumda olmaya hazırlamanıza yardımcı olabilir. Bu yöntem ayrıca, battaniyelerin altına doğru meyletmenizin de önüne geçebilecektir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ara Vermeyi Bilin

Evde, paydos zamanını belirlemek ve buna sadık kalmak da zor olabilir fakat bu tür bir sınır, sizin, hem verimliliğiniz hem de mental sağlığınız için son derece önemlidir. Ofis hayatınızda, iş arkadaşlarınızın ofisten çıkması, akşam yemeği için acıkmış olmanız veya yakalamanız gereken bir tren gibi, iş gününü sonlandırmanıza sebep olan dış etkenler vardır. Kendinize, paydos vaktinin geldiğini hatırlatacak alarmlar kurun. Sağlıklı bir iş-yaşamı dengesi, tükenmişlik (İng: "burnout") hissini engeller ve ertesi gün kalkıp, tekrar işe koyulmanız için gereken motivasyonu sağlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
47
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 41
 • Bilim Budur! 7
 • Umut Verici! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Muhteşem! 2
 • Üzücü! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/10/2023 07:16:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8939

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
K. Wzaky, et al. Evdeyken Verimli Çalışmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı İpuçları. (29 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 4 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8939
Wzaky, K., Demirbaş, Ü., Bakırcı, Ç. M. (2020, June 29). Evdeyken Verimli Çalışmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı İpuçları. Evrim Ağacı. Retrieved October 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8939
K. Wzaky, et al. “Evdeyken Verimli Çalışmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı İpuçları.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ünsal Demirbaş, Evrim Ağacı, 29 Jun. 2020, https://evrimagaci.org/s/8939.
Wzaky, Khadega. Demirbaş, Ünsal. Bakırcı, Çağrı Mert. “Evdeyken Verimli Çalışmanıza Yardımcı Olabilecek Bazı İpuçları.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Ünsal Demirbaş. Evrim Ağacı, June 29, 2020. https://evrimagaci.org/s/8939.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close