Bu Reklamı Kapat

Erkek Yılanların Dişi Yamyamlığı, Evrimsel Bir Bilmeceye Dönüştü!

Erkek Yılanların Dişi Yamyamlığı, Evrimsel Bir Bilmeceye Dönüştü!
Erkek bir yılan türdeş dişisini yutmakta.
The Scientist
Bu Reklamı Kapat
Yazar Chloe Tenn Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
5 dakika
2,543 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Hayvanlar aleminde yamyamlığa rastlamak hiç de şaşırtıcı bir gözlem sayılmaz. Hatta dişi karadul örümceklerinin (Latrodectus spp.) çiftleştikten sonra erkekleri tüketebilmesi, cinsel yamyamlık adı verilen olgunun oldukça ünlü bir örneğidir.[1] Buna benzer olarak yılanlarda, özellikle de kral kobralar ile zehirli bir engerek türünde (Vipera latastei) yamyamlığın belgelendiği vakalar da bulunmaktadır.[2] Bu yılan türlerinde tüketilen taraf genelde erkekler olur: ya hemcins rakipleri ya da aynı türün dişileri tarafından... Ethology dergisinde yayımlanan bir makalede araştırmacılar, bazı erkek yılanların bu senaryoyu baş üstü döndürerek türdeş dişi yılanlarla, başka bir deyişle potansiyel eşleriyle beslendiğini rapor ediyor.[3]

Montpellier yılanları (Malpolon monspessulanus) olarak da tanınan bu yılan türünde yalnızca birkaç yamyamlık vakası gözlemlenmiştir.[4] Bu yeni bilgilerin kaynağı olan kamuya açık Fransız hayvan gözlemleri veri tabanında kullanıcılar, Fransa'nın güneyindeki erkek Montpellier yılanlarının çiftleşme mevsimlerinin dışında kendileriyle türdeş yetişkin dişileri yediği üç örneği belgelemiştir. Güney Afrika, Johannesberg'ün Witwatersrand Üniversitesine bağlı organizma biyoloğu Xavier Glaudas ile Ligue pour la Protection des Oiseaux PACA'dan iş arkadaşı Nicolas Fuento, hazırladıkları makalede bulgularını anlatarak birkaç olası açıklama öne sürüyorlar: Yılanların fırsatçı beslenme yatkınlıkları, av kıtlığı ve tür içi rekabeti ortadan kaldırmak bu sebeplere örnek gösterilebilir.

The Scientist, Glaudas ile yamyamlığın genelde potansiyel olarak nasıl avantajlar getirebileceği ve araştırma notlarında belgelenen beklenmedik sonuçlar üzerine konuştu:

Bu Reklamı Kapat

The Scientist: Montpellier yılanlarında bu olayların gözlendiğini öğrendiğinizde ilk tepkiniz ne idi?

Xavier Glaudas: Oldukça şaşkındım. "Ciddi misin? Gerçekten mi?" filan demiştim ve bu tek bir defa gözlenen bir olgu da değildi... Düşündüm de tamam, tüm bunları bir araya getirmeliyiz. Bir şeyler yazmalıyız çünkü bunlar kulağa epey mantıksız geliyor ve bunu bildirmemiz gerek. Sonra [Fuento] bana fotoğrafları gönderdi ve baya heyecanlıydım... Peşine de bu türlerin uzmanlarına evet, gerçekten de ortada erkeklerin yetişkin dişilerden beslendiği üç farklı vakanın olduğunu onaylattık.

TS: Hakkında makale yazdığınız Montpellier yılanlarının yamyamlık örneklerinde size neden şaşırtıcı ya da mantıksız gözüktü?

Bu Reklamı Kapat

XG: Biz biyologların büyük bir çoğunluğu, yetişkin bir erkeğin yetişkin bir dişiden beslenmesinin biraz saçma olduğunu düşünürüz. Bence bu, genelde erkek yılanların sadece uyum başarısını arttırmak için olabildiğince çok dişi ile çiftleşmeye çalıştığını belirten eski bir paradigmadan dolayı olabilir. Erkekler, tipik olarak, yavruyla ilgilenmez. Hamile olan kendisi değildir. Yani karşılaştığı her dişi ile çiftleşmeye çalışmak, onun için yararlı olacaktır. Ama artık son birkaç yıldır bu paradigma bir nevi değişmekte, çünkü biz erkeklerin de artık hangi dişilerle çiftleştikleri konusunda seçici olduğunu fark etmeye başladık.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

En başta anlamsız gelebiliyor. Ama sonra makaleyi yazdık ve fark ettik ki aslında bir erkeğin dişiyi yemesinin birçok sebebi olabilir. Hatta bu, uyarlanabilir bir şey bile olabilir. Başka bir deyişle bunu yapmak, erkeğin uyum başarısını artırabilir. [Bu gözlemleri] açıklayabileceğini düşündüğümüz bazı sebeplere de dikkat çekiyoruz.

Erkek bir Montpellier yılanı büyük ihtimalle onu yemek için yetişkin bir dişiyi kafasının arkasından çeneleri ile tutuyor (PHILIPPE BAILLEUL).
Erkek bir Montpellier yılanı büyük ihtimalle onu yemek için yetişkin bir dişiyi kafasının arkasından çeneleri ile tutuyor (PHILIPPE BAILLEUL).
The Scientist

TS: Yılanlardaki bu gözlemi açıklayan ve makalede belirttiğiniz üç farklı hipotezi açıklayabilir misiniz?

XG: Yamyamlığın genelde geniş bir rejime sahip türlerde gözlenmesi şeklinde bir eğilim bulunmakta. [Montpellier yılanları] fırsatçı avcılardır. Çoğu zaman agresif beslenmeleri de üzerine düşündüğümüz bir olasılık tabii: Yani erkekler bir hareket görüp avcı moduna geçmiş olabilirler. Bu ilk hipotez.

Başka bir açıklama da av popülasyonu üzerine. [Montpellier yılanları] bazı koşullarda yılan yerler, fakat özelleşmiş yılan yiyicileri de değiller. Yani her zamanki avlarının o sıralarda kıtlaşması ile erkeklerin bu fırsatı kullanıp [türdeşleri ile] beslenmiş olması mümkün. Ya da benzer bir şekilde tek bir birey belki de açlıktan ölmek üzereydi. Pek cılız ya da bir deri bir kemik gözükmüyorlardı ama belki... bu bireylerin çok aç olması onları dişilerini yemeye itmiş olabilir.

Üçüncü [olasılık] ise bunun iyi bir rakip eleme yöntemi olması. Bir türün en güçlü rakipleri, aynı ekolojik nişte yaşadıkları için kendi türünün üyelerinden gelir. Aynı kaynakları tüketip tipik olarak aynı avlardan beslenirler, yani aslında kendi türünü yemek yüzleşilen en güçlü rakibi ortadan kaldırmak demektir.

Bu Reklamı Kapat

TS: Bu hipotezlerden birinin diğerlerinden daha güçlü olduğunu düşünüyor musunuz?

XG: Bunu bilebilmemizin bir yolu yok ve başka bir etkenin bulunması da olası... Tek yapabileceğimiz tahmin yürütmek. Biz gözlemler yapıp hazırdan var olan teorik çerçeveyi kullanarak açıklama getirmeye çalışırız.

Erkek bir Montpellier yılanı dişiyi yutuyor (MARIE-GEORGE SERIE).
Erkek bir Montpellier yılanı dişiyi yutuyor (MARIE-GEORGE SERIE).
The Scientist

TS: Sizce bu tarz bir yamyamlığın önceden düşünülenden daha yaygın olma olasılığı bulunuyor mu?

XG: Aslına bakarsanız bu zaten yaygın. Birçok organizma bu davranışı göstermekte ve hayvanlar aleminde de neredeyse her yerde... Yakın zamanlarda Afrika kobraları üzerine yazılan bir makalede kobra türleri içerisinde birbirlerinden avlanıldığından bahsediliyordu.[5] Ama yamyamlar hep erkekleri tüketir. İlginç olan kısım da bu araştırmaların hiçbirinde bir erkeğin bir dişiyi yediği tek bir vakanın bile bildirilmemiş olması. Bu yüzden bizim araştırmamızın doğada gözlenen yamyamlık örüntülerini tanımlamaya bir katkısı var. Yayımlanan diğer yamyamlık çalışmalarının çoğundan biraz farklı.

Bu Reklamı Kapat

[Bunları takiben yazılan bir e-mailden]: Yalnızca üç gözlemimiz olsa da tüm bu yamyamlık olaylarının erkeklerin dişileri yemesinden oluşması aslında bu davranış biçiminin bu türde sandığımızdan daha da yaygın olabileceğini düşündürmekte.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 5
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 2
 • İğrenç! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Scientist | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/01/2022 03:34:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11170

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Zehirli Mantar
Hidrojen
2019-Ncov
Beslenme Biçimi
Canlı
Hastalık Kataloğu
Zeka
Sağlık Örgütü
Yumurta
Stephen Hawking
Antik
Halk Sağlığı
Kalp
Tedavi
Hasta
Wuhan
Avrupa
Nöron Hücresi
Mistisizm
Anne
Dağılım
Epistemik
Okyanus
Astronomi
Taklit
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et