Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Einstein'ı "Einstein" Yapan Akıl Hocası: Max Planck, Albert Einstein'in Hayatını Nasıl Değiştirdi?

Einstein'ı "Einstein" Yapan Akıl Hocası: Max Planck, Albert Einstein'in Hayatını Nasıl Değiştirdi?
5 dakika
7,914
Podcast
10:26
Murat Kılıç
Seslendiren
18
 • İndir
Tüm Reklamları Kapat

Albert Einstein hiç şüphesiz bilim tarihinin en önemli figürlerinden biridir. Geliştirmiş olduğu Görelilik Teorisi, bugün Kuantum Mekaniği ile birlikte fiziğin iki başat teorisinden biri olarak kabul edilmektedir. Üstelik Fotoelektrik Etki üzerine yazdığı makale ile de bir anlamda Kuantum Mekaniği alanının da kurucularından sayılır ve bu çalışmasıyla Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür.

Ancak bu kadar önemli bir kişilik olan Einstein için bu seviyeye gelmek, hiç de kolay olmadı. Kısmen kendisinden, kısmen de dış etkilerden kaynaklanan sebeplerden dolayı, aslında yirmili yaşlarının ortasına geldiğinde bir arkadaşının yardımı ile bulabildiği patent bürosunda kontrol memurluğu işini sürdürüyor, bir taraftan da yeni evlendiği eşi Mileva Mariç -ki kendisi sınıf arkadaşıdır- ve çocuklarını geçindirmeye çabalıyordu. Yeri gelmişken söyleyelim, Mariç de çok iyi bir matematikçi ve fizikçiydi ve bu alanda özel dersler vererek, aile bütçesine katkı sağlamaktaydı.

Tüm Reklamları Kapat

Memuriyet Dönemi

O dönemde soracak olsanız, görünüşte genç Albert'in hayatı bir memur olarak devam edecek gibiydi. Doktorasını verdikten sonra akademik kadro için başvurmuş, fakat hocaları hiç düşünmeden reddetmişti. Çünkü Einstein, karakter olarak içine kapanık, sunum yapmaktan ve hocaları ile fizik dahi tartışmaktan hoşlanmayan bir karaktere sahiptir. Doktora hocalarından yine önemli bir bilim insanı olan Herman Minkowski, şöyle demiştir:

Onun bu seviyeye geleceğini hiç birimiz düşünmemiştik, sınıfta hiç bir şey ile ilgisi yokmuş gibi davranırdı.

Bu dönemde Einstein'ın fiziğe olan ilgisi, patent ofisinden kendisi gibi sayısal bilimlerden gelen arkadaşları ve yine Almanya'dan İsviçre'ye ziyarete gelen Rudolf Ladenburg gibi fizikçilerle sohbet etmek ve patent bürosundaki boş zamanlarında kafasındaki meseleler(özellikle ışık ile ilgili olanlar) üzerinde uzun uzun düşünmekten ibaretti. Tam bu noktada Olympian Academy isimli kuruluştaki genç fizikçilerle kurduğu arkadaşlık, hayatını değiştirecekti.

Tüm Reklamları Kapat

Mucize Yıl

1905 yılında genç Einstein artık 25 yaşına basmıştı. Bir süredir üzerinde çalıştığı konularla ilgili makaleler hazırlamaktaydı. Bu arada Bern'den tanıdığı bilim insanı Conrad Habicht ile yazışır. Albert, onunla yaptığı yazışmalardan aldığı cesaret ile, o yılın Latince Annus Mirabilis (Mucize Yıl) olarak adlandırılmasını sağlayacak makaleleri yazar ve meşhur Annalen Der Pyshik dergisine yollar. Bu dört makale, sadece Einstein için değil, tüm insanlık için dönüm noktası olacaktır.

Planck, Einstein'in Hayatına Giriyor!

Einstein, 1905'te makaleleri yayınlandığında çocuk gibi sevinse de bu sevinci kısa sürer. Çünkü yazıları, bilim cemiyetinden dikkate değer bir ilgi görmez. Karakter olarak kolay demoralize olan kişiliği, onu yine esir almıştır. Bu arada evliliği de ufaktan çatırdamaya başlamıştır. İşte tam bu noktada, hayatına en büyük akıl hocası olacak kişi, bir mektup vasıtası ile girer.

Max Planck, Einstein'den 21 yaş büyüktür. Almanya'da ve tüm bilim camiasında oldukça tanınmış bir bilim insanıdır. Bunun yanında en büyük zevki, genç ve ismi duyulmamış bilim insanı adaylarını bulup akademinin bir parçası yapmaktır. Einstein'in makalelerinin önemini herkesten önce fark etmiş ve derhal kaleme sarılmıştır. İkili, bir süre mektuplaşırlar. 6 Temmuz 1907 tarihli mektubunda Planck, şöyle yazar:[1]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Son mektuplarınızdan birinde söylediğiniz bir şeye cevaben, önümüzdeki yıl Bernese Oberland'a gelmeyi düşünüyorum. Dürüst olmak gerekirse bu plan epey uzakta ama daha şimdiden, belki de o zaman sizinle tanışarak arkadaşınız olma zevkine erişeceğimi düşünüerek mutlu oluyorum.

Planck, 1908 yılında olmasa da 1909 yılında gerçekten de İsviçre'ye gelerek Einstein ile bizzat tanışır. Bu arkadaşlık, aradaki yaş farkına rağmen kısa sürede gelişecek ve Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi'ni yazmasına yardımcı olacaktır.

Bu arada Planck, halen akademiye kabul edilmeyen ve bu arada evliliği de gittikçe kötüleşen Einstein için adeta bir ağabey görevi görür. Defalarca tren ile İsviçre'ye gider. Onunla hem fizik hem de hayat ile ilgili görüşlerini paylaşır. Bir taraftan da forsunu kullanarak, akademinin bir parçası olması için girişimlerde bulunur.

Albert Einstein, nihayet 1907'de, ilk olarak İsviçre'de hocalığa geçiş yapar. 1911'de de Prag'da profesörlüğünü alacaktır. Bu süreç içinde Planck, daima onun yanındadır. Sürekli mektuplaşırlar. Bir süre sonra Planck tekrar İsviçre'ye dönmüş olan Einstein'ın hayatında yeni bir sayfa daha açacaktır.

Almanya Bileti

1914 yılında Einstein artık çok bilinen ve tanınan bir bilim insanıdır. Yine Planck sayesinde Almanya'da Keiser Wilhelm Enstitüsü'nde çalışmaya başlar. 1915'te meşhur kuramının son halini yayınlar. Bu makale, onu yaşayan efsane haline getirecektir.

1919 yılında Einstein'ın evliliği artık bitmek üzeredir. Planck, bitmemesi için çok uğraşır. Mileva bir fizikçi ve oldukça zeki bir kadın olarak, Max Planck'ın saygısını kazanmıştır. Ancak Einstein, pek de söz dinleyen bir tip sayılmaz. Zaten bir süredir kuzeni ile gönül ilişkisi içindedir.

Tüm Reklamları Kapat

Politik Ayrılıklar ve Kırılan Bir Dostluk

Einstein ile Planck arasındaki arkadaşlık, Planck 1947'de ölene kadar, öyle veya böyle devam edecektir. Ancak bu dostluk, süreç içerisinde oldukça hırpalanmış ve kırılmış, hatta gergin politik atmosfer dolayısıyla kopma noktasına gelmiştir.

Ayrılık, Einstein ABD'ye göç ettiğinde başlar: Planck, Almanya'da kalmayı tercih ettiği için, bu etapta birbirlerine bir miktar kırılırlar. Aslında Einstein ile Planck, fizik haricinde birbirlerine epey zıttır: Bilimsel stilleri, sosyal yaşantıları, politik görüşleri ve din hakkındaki tutumları tamamen farklıdır. 1. Dünya Savaşı sırasında Einstein pasifizmi savunmuşken; Planck, 93 Entelektüelin Manifestosu isimli, Almanya'nın Belçika'yı işgalini savunan dokümanı imzalayanlar arasındadır. Weimar Cumhriyeti de ikiliyi birbirinden ayıramamıştır: Einstein bu cumhuriyeti savunurken, Planck karşı durmuştur.

İkilinin anlaştığı bir nokta, kuantum fiziğinin Kopenhag Yorumu'nun hatalı olduğu yönündeki görüşleridir. Ayrıca ikili, birbirlerine her zaman saygıyla yaklaşmıştır; örneğin Planck, Einstein'a yöneltilen anti-Semitik eleştirilerden onu her zaman korumaya çalışmıştır.

İkiliyi birbirinden tamamen koparan, Nazi Almanyası olmuştur: Berlin Akademisi'nin sekreteri olan Planck, Einstein'ın bu akademiden istifasını diğer fizikçiler önünde talep etmek zorunda kalmıştır. Einstein, bu noktada Kaliforniya'da yaşamaktadır ve Planck, ABD'nin sağladığı güvenli ortama dayanarak Einstein'ın yeni Almanya'yı eleştirilerini iki yüzlülükle suçlamıştır. Einstein, centilmenlikten asla ödün vermemiş olsa da eski dostunun bu tutumunu asla affetmemiştir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
42
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 40
 • Umut Verici! 14
 • İnanılmaz 10
 • Üzücü! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 3
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/10/2023 23:12:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10495

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Göğüs
Bilgi
Patlama
Öğrenme
Genetik Müdahale
Homo Sapiens
Elektron
Hayatta Kalma
Hastalık Yayılımı
Hematoloji
Sanat
Irk
Nadir
Jinekoloji
Sinirbilim
Biyografi
Epistemik
Uzay
Galaksi
Tercih
Kimyasal Bağ
Bilgisayar
Ribozim
Önyargı
Atom
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Barış, et al. Einstein'ı "Einstein" Yapan Akıl Hocası: Max Planck, Albert Einstein'in Hayatını Nasıl Değiştirdi?. (23 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 3 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10495
Barış, B., Bakırcı, Ç. M. (2021, May 23). Einstein'ı "Einstein" Yapan Akıl Hocası: Max Planck, Albert Einstein'in Hayatını Nasıl Değiştirdi?. Evrim Ağacı. Retrieved October 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10495
B. Barış, et al. “Einstein'ı "Einstein" Yapan Akıl Hocası: Max Planck, Albert Einstein'in Hayatını Nasıl Değiştirdi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 23 May. 2021, https://evrimagaci.org/s/10495.
Barış, Barış. Bakırcı, Çağrı Mert. “Einstein'ı "Einstein" Yapan Akıl Hocası: Max Planck, Albert Einstein'in Hayatını Nasıl Değiştirdi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 23, 2021. https://evrimagaci.org/s/10495.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close