Dünya, Balık Türlerinin Yüzde 60’ı İçin Yaşanamayacak Düzeyde Sıcak Olacak! Sebep: İklim Değişikliği!

Dünya, Balık Türlerinin Yüzde 60’ı İçin Yaşanamayacak Düzeyde Sıcak Olacak! Sebep: İklim Değişikliği! Pixabay
Yazar Adam Vaughan Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
2 dakika
1,107 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Araştırmacıların, embriyoların ve kuluçkadaki yetişkin balıkların ısınan okyanuslara karşı daha savunmasız olduklarını tespit etmesiyle birlikte balıkların, iklim değişikliğinden sanıldığından çok daha fazla etkileneceği anlaşılmış oldu.

Yaşamlarının farklı dönemleri göz önünde bulundurulduğunda, öngörülen en kötü senaryoya göre 2100 yılı itibariyle 5°C’lik bir küresel ısı artışıyla birlikte, balık türlerinin %60’ı, kendi yaşam alanlarındaki sıcaklıklarla baş edemeyecek. Paris İklim Anlaşması'nın hedefi olan sadece %1.5°C’lik küresel ısı artışı bile, balık türlerinin %10’u için tehlike arz etmektedir.

Daha önce, 5°C’lik bir küresel ısı artışıyla, balık türlerinin %5’inin sıcaklıkla baş etmekte zorlanacağı tespit edilmişse de bu araştırma sadece yetişkin balıklardan elde edilmiş bir takım analizlere dayanıyordu. Almanya’nın Bremerhaven şehrindeki Alfred Wegener Enstitüsü’nden ve bu çalışmayı yapan ekibin mensubu olan Hans-Otto Pörtner şöyle söylüyor:

%1.5°C’lik ısı artışı (Paris İklim Anlaşması’nın hedefi olan) tatminkar değildir; değişimler olacaktır. Ancak iklim değişikliğini durdurmayı başarabilirsek bu değişimleri sınırlandırabiliriz. Balıklar insanın beslenmesi için çok önemlidir, bu nedenle bu çalışma ekosistemimizi ve doğal ortamlarımızı korumak için önemli bir kapı açmaktadır.

Yaşam Safhaları

Araştırmacılar, 694 tatlı su ve deniz balığı türünün ısı toleransı hakkındaki mevcut bilimsel literatürü analiz ettiler. Önceki analizler, çok dar bir yaşam safhasına odaklanmışken şimdiki ekip, yumurtlayan ve yumurtlamayan yetişkinler, larvalar ve embriyolar arasındaki farklılıkları da dikkate aldı. Kuluçkadakilerin ve embriyoların başa çıkabildikleri asgari ve azami sıcaklık değişimi ortalama 7.2°C ve 8.4°C iken bu durum yetişkinlerde 27.5°C olarak tespit edildi. Pörtner bu araştırmanın büyük ölçüde göz ardı edilen bir yaşam safhasına ışık tuttuğunu söylüyor.

Reklamı Kapat

Araştırmadan ayrı olarak Science’ta konuyu yorumlayan Kanada'nın Montreal kentindeki McGill Üniversitesi'nden Jennifer Sunday, asıl endişe kaynağı olarak embriyoların ve kuluçkadaki yetişkinlerin savunmasız oluşlarını ifade ediyor. Kuluçkadaki balıkların okyanusun ısınmasına karşı daha toleranssız oluşlarının temel sebebi, yüksek oksijen ihtiyaçlarıyla bağlantılıdır çünkü oksijen, soğuk sularda daha kolay çözünürken sıcak sularda daha zor çözünmektedir. Soğuk suların embriyolara bundan başka faydaları da vardır.

Ne yazık ki, denizlerin evrimsel adaptasyonun mümkün olamayacağı kadar hızlı ısınmaktadır. Balıklar daha soğuk yerlere göçebilseler de yeni kuluçka bölgeleri her zaman yumurtlama için müsait olmamaktadır. Pörtner’e göre, mümkün olan en az iklim değişikliği için mümkün olan en fazla çabayı sarf etmeye değecektir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 3
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: NewScientist | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Öngörülen en kötü senaryoya göre 2100 yılı itibariyle 5°C’lik bir küresel ısı artışıyla birlikte, balık türlerinin `’ı, kendi yaşam alanlarındaki sıcaklıklarla baş edemey

Önceki araştırmalar sadece yetişkin balıklarla yapılan deneylere dayanırken, bu araştırma hem kuluçka sürecindeki hem de larva halindeki balıkları da analizlere dahil etmiştir.

Kuluçkadaki balıkların okyanusun ısınmasına karşı daha toleranssız oluşlarının temel sebebi, yüksek oksijen ihtiyaçlarıyla bağlantılıdır ve oksijen, soğuk sularda daha kolay çözünürken sıcak sularda daha zor çözünmektedir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/05/2021 12:06:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9046

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Deney
Anatomi
Modern
Canlı
Mitler
Ağız
Entropi
Evrim Ağacı Duyurusu
Savaş
Bebek
Pandemik
Mantar
Cinsiyet Araştırmaları
Taklit
Nasa
Obstetrik
Algı
Doğa Gözlemleri
Enerji
Böcekler
Mikrobiyoloji
Tarih
Sinirbilim
Lipit
Arı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın