Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dodolar, İddia Edildiği Gibi Hantal Hayvanlar mıydı? Dodoların Nesli Nasıl Tükendi?

Dodolar, İddia Edildiği Gibi Hantal Hayvanlar mıydı? Dodoların Nesli Nasıl Tükendi? Wikipedia
Dodo iskeleti ve gösterimi
5 dakika
4,463
Tüm Reklamları Kapat

Dodo (Raphus cucullatus) nesli tükenen hayvanlar deyince şüphesiz mamut ve dinozorlardan sonra akla gelen ilk canlılardan bir tanesidir. Tarihsel süreçte birçok kez yerilmiş, aptal, hantal bir canlı olarak tanıtılmış, üstüne aşağılayıcı deyimler bile oluşturulmuştur.[1]

Peki gerçekten sanıldığı gibi hantal canlılar mıydı? Neden yok oldular? Genel olarak nasıl canlılardı? Bir göz atalım.

Tüm Reklamları Kapat

Dodoların Yaşam Alanı ve Tarihçesi

Baştan başlamak gerekirse dodolar Mascarene ada takımı (Mauritus, Réunion, Rodrigues) içinde bulunan Afrika ana karasının 2000 km uzağında izole, tropik bir ada olan Mauritus'ta yaşıyorlardı.[2] Adaya ilk olarak MS. 10. yüzyılda Araplar, ardından 1507 yılında Portekizliler gelmiştir; ancak bu iki millet de adada bir yerleşim kurmamışlardır. Adaya ilk kalıcı insan yerleşim kuran 1598 yılında adaya ayak basan Hollandalılar olmuştur. Dodoların neslinin tükenme süreci de işte o zaman başlamıştır.[3]

Dodonun atalarının adaya uçarak gelmiş olduğu düşünülüyor. İlk genetik analizi, 2002 yılında Amerikalı bir bilim insanı olan Beth Shapiro ve ekibi tarafından yapılmıştır.[4] Analiz sonucunda en yakın akrabasının, soyu tükenmiş bir kuş olan ve komşu adada yaşayan Pezophaps solitaria, yaşayan en yakın akrabasının ise Güney Doğu Asya Nikobar Güvercini (Caloenas nicobarica) olduğu ortaya çıkmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Atalarının adaya yerleşmesiyle birlikte daha az yırtıcı ile karşılaşan bu hayvanların boyutu zamanla büyümeye başlamıştır: Boyları yaklaşık olarak 1 metreye, kütleleri ise ortalamada 10 kilograma ulaşmıştır.[5] Yırtıcı yoksunluğu, kolay yiyecek ulaşımı sayesinde uçma yeteneği gereksiz hale getirmiştir ve tıpkı penguenlerde de olduğu gibi kanatları zamanla küçülmüştür, ama asla tamamen yok olmamıştır. Denge için kullanılan kanatlarının aynı zamanda dişileri etkilemek için gösterilerinde de kullanıldığı düşünülmektedir.

Yapılan fosil analizleri, dodoların, sanılanın aksine karada oldukça hızlı hareket edebildiklerini ortaya koymuştur.[6] Sağlam kafası ve başlıca savunma organı olan çengelli gagası yakın akrabalarından oldukça farklıdır; ayrıca beyin/vücut büyüklüğü oranına göre zekasının, akrabası olduğu güvercingillerden çok da farklı olmadığı düşünülmektedir. Bütün olarak korunmuş bir dodo fosili bulunmadığından dolayı, dış görünüşünün bazı ayrıntılarının belirlenmesi zordur; ancak tahminlere göre tüyleri çoğunlukla kahverengimsi ve gri tonlarındaydı.

Günümüze kalan tek yumuşak dokusu Oxford doğa tarihi müzesinde bulunan bir kafadır
Günümüze kalan tek yumuşak dokusu Oxford doğa tarihi müzesinde bulunan bir kafadır
Wikimedia Commons

Dodo çizimlerinin hatrı sayılır bir kısmının kalıntı veya esaret altında yaşayan bireylerden baz alınarak çizildiği düşünüdüğü için, bu çizimlerin yanıltıcı olabileceği unutulmamalıdır: Esaret altında olan hayvanlar yaban hayattaki türdaşlarından ortalamada daha şişman oldukları için, çoğu çizim dodoları gerçekte olduğundan daha hantal göstermektedir. Ayrıca sanatsal müdahalelerden ötürü bazı özelliklerinin fantastikleşmiş olması bile mümkündür. Tüm bunlar, dodoların günümüzdeki kötü imajına yol açmıştır. Hele ki Alice Harikalar Diyarında'da da yer verilen fantastik dodo imajı, hayvana günümüzde epey yanıltıcı bir ün kazandırmıştır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

En meşhur dodo resimlerinden biri olan Edward'ın dodosu
En meşhur dodo resimlerinden biri olan Edward'ın dodosu
Wikimedia Commons

Dodoların keşfi ile nesillerinin tükenmesi arasında fazla bir süre olmadığı için, çok eski bir canlı olmamasına rağmen haklarında yeterince gözlem yapılamamıştır. 17. yüzyılda ortaya atılan az önce bahsettiğimiz hatalı resimlerden ortaya çıkan beyaz dodo türü iddası ise bilim insanları tarafından hatalı bir varsayım olarak kabul edilmektedir (belki de gözlemi yapanlar şans eseri albino bir dodoyla karşılaşmış olabilirler).

Disney'in 1951 yapımı Alice Harikalar Diyarında uyarlamasında geçen "Pat" isimli dodonun çizimi
Disney'in 1951 yapımı Alice Harikalar Diyarında uyarlamasında geçen "Pat" isimli dodonun çizimi
Disney Fandom
Tim Burton tarafından 2010 yılında yapılan uyarlamada, aynı dodo çok daha farklı kurgulanmıştır.
Tim Burton tarafından 2010 yılında yapılan uyarlamada, aynı dodo çok daha farklı kurgulanmıştır.
Disney Fandom

Diyetinin çoğu meyveler ve kökler olan dodoların yerleşim yerlerinin kıyıya yakın bölgeler olması dolayısıyla yengeç ve diğer kabuklu hayvanları da yediği düşünülmektedir. Adadaki diğer canlılar dodo yumurtaları için bir tehdit olmadığından, yuvalarını yerde inşa etmişlerdir. Ada şartlarına çok iyi adapte olmuş bu canlılar, iklim değişimi ve volkanik aktivitedelerden de sağlıklı bir şekilde kurtulmuşlardır; ama ne yazık ki bu canlılar insanlarla tanıştıktan, sonra hızlı bir yok oluş sürecine girmişlerdir.

Dodoların Nesli Nasıl Tükendi?

İnsanlar adaya gelene kadar adasında av olma stresi yaşamamış olan dodolar, onlara taze et kaynağı olarak bakan insanlardan korkmamışlardır. Bu korkusuzluk ve tehdit edildiği anda uçarak kaçamayacak olması gibi sebepler, onları insanlar için kolay hedef haline getirmiştir. Hele ki bir kuş için fazlasıyla büyük (ve etli) olan vücutları, kuru yiyeceklerle yolculuk eden denizciler için bir hayli cezbedici gözükmüştür. Adaya uğrayan insanlar, dodo etini genel olarak beğenmemiş olmalarına rağmen, en lezzetli kısım olarak gördükleri taşlıkları için dodoları avlamaktan geri durmamışlardır. Aynı zamanda insanların, çoğu zaman yaptığı gibi habitatı tahrip etmesi de dodoların nesillerine olumsuz etki etmiştir.

Buna rağmen, insanlardan ziyade insanların adaya getirdiği kedi, köpek, sıçan, makak, domuz gibi canlıların dodoların yumurtaları, yuvaları ve kendileri için insanlardan daha büyük bir tehdit oluşturduğu düşünülmektedir. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde, sadece 64 sene gibi kısa bir süre içinde, en son dodonun 1662 yılında görülmesiyle birlikte, dodoların nesli tükenmiştir.[7]

Bu yok oluş sadece dodoları etkilemekle kalmamıştır; aynı zamanda dodo ile yakın zaman aralıklarında sadece Mauritus adasında endemik onlarca türün nesli tükenmiştir. Bunlar arasında nispeten en meşhur olanları Mauritus Mavi güvercini ve Mauritus dev kaplumbağasıdır.

Dodolar şimdilik aramızdan ayrılmış olsalar da modern bilimin tekniklerinin gelişmesiyle belki de ileride yeniden görmemiz mümkün olabilir. Ancak insan bu şekilde bencil ve yıkıcı olmayı sürdürdükçe, diriltilmeye muhtaç canlılar listesi kaçınılmaz olarak uzayıp gidecektir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
59
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 22
 • Üzücü! 16
 • İnanılmaz 14
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Umut Verici! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/10/2023 23:46:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12034

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. K. Selçukoğlu, et al. Dodolar, İddia Edildiği Gibi Hantal Hayvanlar mıydı? Dodoların Nesli Nasıl Tükendi?. (17 Temmuz 2022). Alındığı Tarih: 4 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12034
Selçukoğlu, A. K., Bakırcı, Ç. M. (2022, July 17). Dodolar, İddia Edildiği Gibi Hantal Hayvanlar mıydı? Dodoların Nesli Nasıl Tükendi?. Evrim Ağacı. Retrieved October 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12034
A. K. Selçukoğlu, et al. “Dodolar, İddia Edildiği Gibi Hantal Hayvanlar mıydı? Dodoların Nesli Nasıl Tükendi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Jul. 2022, https://evrimagaci.org/s/12034.
Selçukoğlu, Alper Kaan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Dodolar, İddia Edildiği Gibi Hantal Hayvanlar mıydı? Dodoların Nesli Nasıl Tükendi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 17, 2022. https://evrimagaci.org/s/12034.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close