Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kılıçgaga (Recurvirostra avosetta)

Kılıçgaga (Recurvirostra avosetta) eBird
5 dakika
357
Tüm Reklamları Kapat
Kılıçgaga
 • Bilimsel Adı Recurvirostra avosetta
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Kılıçgaga
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Pied avocet
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Kılıçgaga; ılıman Avrupa iklimlerinde üreyen, Palearktik bölgeden Orta Asya'ya, oradan da Rus Uzak Doğusu'na kadar uzanan bir yayılım alanına sahip göçmen bir kuş türüdür. Kışları çoğunlukla Afrika veya Güney Asya'da geçirirler, ancak bazıları dağılım alanlarının en ılıman yerlerinde, örneğin İspanya'nın güneyi veya İngiltere'nin güneyinde de kışı geçirebilirler. Genellikle 42-45 cm uzunluğuna ve 70-80 cm kanat açıklığına sahip olan kılıçgagalar, yaklaşık 250-350 gram kütleye sahiplerdir.[1]

Kılıçgagaların en göze çarpan özellikleri arasında siyah ve beyaz tüyleri bulunur. Baş ve boyunları genellikle siyah renkteyken, bu bölgelerde beyaz lekeler de görülebilir. Vücutlarının büyük bir kısmı beyaz olup, kanatlarındaki siyah bölgeler dikkat çekicidir. Bu kuşların en belirgin özelliklerinden biri de yaklaşık 7-8 cm uzunluğundaki ince ve yukarı doğru kıvrık gagalarıdır. Bacakları uzun, ince ve mavimsi gri renktedir; bu yapıları sayesinde sığ sularda rahatça yürüyebilirler. Cinsel dimorfizm açısından bu türde cinsiyetler arasında çok az fark bulunur, yani erkekler ve dişiler birbirlerine oldukça benzer görünür.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Kılıçgagaların karakteristik özelliği olan yukarı doğru kıvrılmış gagaları, suyu süzerek küçük omurgasızları yakalamak için geliştirdikleri bir beslenme yöntemine uyum sağlamalarının bir sonucudur. Kılıçgagalar, sığ sularda yürüyerek ve gagalarını suyun içinde yan tarafa doğru hareket ettirerek beslenirler.

Morfolojik ve moleküler verileri temel alan filogenetik çalışmalar, kılıçgagaların özellikle morfolojik açıdan birçok benzer özelliğe sahip oldukları uzunbacaklar (Himantopus spp.) ile yakın evrimsel bir ilişkiye sahip olduklarını ortaya koymuştur. Bu iki grubun, Recurvirostridae ailesi içinde yakın akraba olduğu belirlenmiştir.[2]

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kılıçgagalar habitat olarak genellikle sığ, tuzlu veya acısu gölleri, lagünler, sahil bataklıkları, çamur düzlükleri gibi alanlarda bulunurlar. Sel basmış tarlalarda ve bazen tatlı su habitatlarında da görülebilirler. Coğrafi dağılımları Avrupa ve Asya'nın belirli bölgelerine uzanır. Avrupa'da Akdeniz bölgesinden Hollanda ve Büyük Britanya'nın bazı kısımlarına, Asya'da ise Hazar Denizi'ne ve Hindistan'ın kuzeybatı bölgelerine kadar uzanır. Üreme yerleri olarak sulara yakın, seyrek bitki örtüsüne sahip açık alanları tercih ederler ve yuvalarını genellikle yere yaparlar, predasyon riskini azaltmak için küçük adalar veya kıyı şeritlerini tercih ederler.

Zemine yakın hizada yuva yapan bu kuşların yumurtaları ve yavruları, memeliler (örneğin tilkiler), büyük kuşlar ve bazen de sürüngenler tarafından avlanma riski altındadır. Yetişkin kuşlar da büyük yırtıcı kuşların avı olabilirler.

The Royal Society for the Protection of Birds (RSPB)

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Kılıçgaga, 2024 yılı itibarıyla Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından "asgari endişe" kategorisi altında sınıflandırılmaktadır. Yani tür tehdit altında değildir.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Davranış ve Etoloji

Kılıçgagalar kısmen göçmen kuşlardır. Kuzey bölgelerde yaşayan kuşlar kış aylarında daha sıcak bölgelere göç ederken, ılıman iklimlerdeki popülasyonlar yerleşik veya göçebe olabilir ve su seviyelerindeki değişikliklere ve yiyecek bulunabilirliğine göre hareket ederler. Üreme mevsimi genellikle nisan veya mayıs aylarında başlar ve coğrafi konuma bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Dişi kılıçgaga genellikle üç ila dört yumurta yumurtlar. Her iki ebeveyn de yumurtaları kuluçkalama görevini paylaşır. Bu süreç yaklaşık 23-25 gün sürer. Yavruların yumurtadan çıkışından sonra, her iki ebeveyn de yavruları korumak ve beslemekle ilgilenir. Yavrular, doğdukları andan itibaren nispeten olgun ve hareketlilerdir, ancak hala yiyecek ve koruma için ebeveynlere bağlıdırlar.

Kılıçgagalar, yuva ve yavrularını çeşitli tehditlere karşı korumak için gelişmiş savunma stratejilerine sahiptir. Özellikle yavrularını korurken bölgelerini koruyucu ve saldırgan bir tutum sergileyebilirler. Doğal avcılar gibi yırtıcı kuşlar yaklaştığında, bu kuşlar savunma tepkisi gösterir ve yırtıcıya doğru agresif bir şekilde dalış yaparak onu korkutmaya ve bölgeden uzaklaştırmaya çalışırlar. Bu saldırılar, genellikle yırtıcıya fiziksel zarar vermekten ziyade, onları caydırmak ve korkutmak amacı taşır.

"Mobbing" adı verilen bir diğer savunma davranışı, birçok hayvan türünde görülen yaygın bir anti-yırtıcı davranıştır. Bu davranış, av konumundaki bir grup hayvanın, kendilerini ve yavrularını savunmak için bir yırtıcıya yaklaşarak onu taciz etmesi demektir. Mobbing, ses çıkararak, fiziksel saldırılar yaparak ve hatta hava gösterileri düzenleyerek gerçekleştirilebilir. Mobbingin temel amacı, yırtıcıyı saldırmaktan caydırmak veya dikkatini yeterince uzun süre dağıtarak avın kaçmasını sağlamaktır. Bu davranış, avın kolektif gücünü potansiyel olarak tehlikeli bir yırtıcıya karşı kullanma şeklidir.[2], [4]

Diyet ve Metabolizma

Diyetlerinin çoğunluğu kabuklular, böcekler ve solucanlardan oluşur. Ayrıca küçük balıklar ve tohumlar da tüketebilirler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

En belirgin beslenme davranışları, sığ sularda yukarı doğru kıvrılmış gagalarını yan tarafa süpürerek küçük omurgasızları yakalamalarıdır. Üreme mevsiminin dışında, Kılıçgagalar sıklıkla sürüler halinde beslenir ve bu sürüler bazen yüzlerce bireyi barındırabilir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Kılıçgaga, özellikle Birleşik Krallık gibi ülkelerde başarılı koruma çabalarının bir sembolü haline gelmiştir. 19. yüzyılda Büyük Britanya'da habitat kaybı ve avlanma nedeniyle üreme kuşu olarak nesli tükenen Kılıçgaga, 20. yüzyılda yapılan yoğun koruma çabaları sonucu başarılı bir şekilde yeniden habitatına yerleştirilmiştir. Kuşların Korunması için Kraliyet Derneği (RSPB), hem kuşun koruma başarı hikayesini hem de derneğin geniş hedeflerini simgelemek amacıyla Kılıçgaga'nın imajını logosu olarak benimsemiştir.[5]

Etimoloji

Kılıçgaga cinsinin adı, Latince "recurvus" (Tr: "geriye doğru kıvrılmış") ve "rostrum" (Tr: "gaga") kelimelerinden türemiştir. Tür adının ise İtalyanca (Ferrarese lehçesi) bir kelime olan "avosetta" kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Bu kelime Latince "avis" (Tr: "kuş") kelimesinin zamanla bozulmuş bir şekli olabilir.[6]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
32
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/06/2024 05:46:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/16591

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. K. Selçukoğlu, et al. Kılıçgaga (Recurvirostra avosetta). (9 Şubat 2024). Alındığı Tarih: 16 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/16591
Selçukoğlu, A. K., Alparslan, E. (2024, February 09). Kılıçgaga (Recurvirostra avosetta). Evrim Ağacı. Retrieved June 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/16591
A. K. Selçukoğlu, et al. “Kılıçgaga (Recurvirostra avosetta).” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 09 Feb. 2024, https://evrimagaci.org/s/16591.
Selçukoğlu, Alper Kaan. Alparslan, Eda. “Kılıçgaga (Recurvirostra avosetta).” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, February 09, 2024. https://evrimagaci.org/s/16591.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close