Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Darwin, Alt Türlerin Evrimi Teorisinde de Haklı Çıktı: Coğrafi İzolasyon, Makroevrimde Başrol Oynuyor!

Modelleme ve Yazılım Teknolojisi Sayesinde Darwin'in Bir Diğer Öngörüsü Daha Doğrulandı!

Darwin, Alt Türlerin Evrimi Teorisinde de Haklı Çıktı: Coğrafi İzolasyon, Makroevrimde Başrol Oynuyor!
4 dakika
5,659
 • Mamaloji
 • Makroevrim
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Cambridge Üniversitesi, St John's akademisinde biyolojik antropoloji dalında doktora öğrencisi Laura van Holstein, memeli alt türlerin evrimi anlamlandırmada düşünülenden daha önemli bir rol oynadığını keşfetti. Araştırma sonuçları Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayınlandı.

Yapılan araştırma, doğal çevreyi koruma taraftarları tarafından türlerin nesillerinin tükenmeye başlamasının veya yok olmalarının önlenmesinde kullanılabilecek! Van Holstein şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Devlerin omuzlarında bulunmak, tam olarak böyle bir şey. Darwin, Türlerin Kökeni kitabının üçüncü bölümünde, daha fazla türe sahip cinslerin daha fazla 'çeşit' içermesi gerektiğini söylemiştir. Bu sözcüğün modern karşılığı "alt tür" kavramıdır. Türler ve çeşitli alt türlerin arasındaki ilişkinin incelendiği araştırmam, alt türlerin uzun vadeli evrim dinamiklerinde ve geleceğin evrimleşmiş türlerinde kritik role sahip olduğunu kanıtlıyor. Ve bu Darwin'in de türlerin ne olduğunu tanımlarken şüphelendiği gibi hep bu şekilde süregelmiştir.

Darwin'in Alt Türler Teorisi

Araştırmanın önemini daha iyi kavrayabilmek açısından öncelikle taksonomi hakkında bilgilerimizi çok kısa bir şekilde tazeleyelim.

 • Türler (çok kabaca tanımlanacak olursa) benzer hayvanların birbiriyle çiftleşebildiği, genleri değiş tokuş edebildiği gruplardır.
 • Alt türler bulunduğu türün bütününden görünüş olarak farklı gözüken ve bulunduğu türü kapsayan tüm canlılarla etkileşimde bulunamayan, kendine has çiftleşme aralığı bulunan gruplardır.
 • Cinsler ise benzer özelliklere sahip, birden fazla tür içeren gruplardır.

Darwin'in şüphelenip nedenini bir türlü çözemediği durumu, von Holstein bir veri modelleme yazılımı kullanarak çözdü. Eğer alt türlerin sayısının, cins içerisindeki tür sayısı ile bir bağlantısı bulunduğunu gösterebilirse, alt türlerin yeni türlerin oluşmasında bir ham madde olarak görülebileceğini de kanıtlayabileceğini düşünerek yola çıktı.

Bu Reklamı Kapat

Öncelikle taksonomik bilgileri kullanarak kullanarak farklı türlerle ilgili yeni bir model geliştiren vol Holstein, daha fazla türe sahip cinslerin ayrıca daha fazla alt türlere sahip olduğunu da kanıtladı. Ardından Darwin'in atmadığı bir adımı atarak, balina ve yarasa gibi karada yaşamayan hayvanların tür ve alt tür zenginliği arasındaki ilişkinin de daha sağlam olduğunu gösteren bir model tasarladı.

Bir başka modelde de bir cinsteki alt türlerin sayısının bir türün zenginliğine göre tahmin edildiğini ortaya koydu. Böylece antropolog, doğabilimciler tarafından yüzlerce yıldır biriken bilgiyi, Darwin'in HMS Beagle adlı gemisiyle Galapagos Adaları'nı ziyaretinden bile uzun bir süre önce, göz önünde bulundurarak Darwin'in hipotezini doğrulamış oldu.

Darwin ve Memeli Makroevrimi

Darwin keşif seyahatinden döndükten beş yıl sonra 24 Kasım 1859'da yayımladığı Türlerin Kökeni (On the Origin of Species by Means of Natural Selection) adlı ufuk açıcı kitabında, organizmaların yavaş yavaş doğal seçilim adı verilen süreç ile evrimleştiğindenbahsetmiştir. Genelde "en uyumlunun hayatta kalması" olarak bilinen bu öncü çalışma, yoktan, son haliyle yaratılış kavramıyla çeliştiğinden büyük tartışmalara yol açmıştı. Van holstein şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Memeli türlerin ve alt türlerin arasında yaşam alanlarından kaynaklı evrimsel değişiklikler tespit ettik. Alt türlerin oluşum, çeşitlenme ve sayısal artış bakımından gösterdiği farklılıklar sonuçta onların da birer tür haline gelmesine yol açmakta. Örneğin sıradağlar gibi doğal bariyerlerle ayrılan hayvan grupları tamamen farklı evrimsel yolculuklara yönlendirilmiş oluyor. Yarasa ve yunuslar gibi uçan ve deniz memelileri bulundukları ortamda daha az fiziksel bariyerlere sahipler.

Araştırma alt türlerin, türleşmenin bir erken aşaması olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceği keşfine odaklandı. Van Holstein'in bu konudaki yorumları şöyle:

Cevap evet. Fakat evrim farklı gruplarda aynı faktörlerle değerlendirilemez. Bunun sebebini ilk defa türlerin ve alt türlerin zenginlikleri arasındaki bağın sağlamlığını inceleyerek öğrendik. Bu araştırma, başka bir bilimsel uyarıya da yanıtlar sağlıyor: İnsanların hayvanların yaşam koşulları üzerindeki etkisi. Artık onların yaşamlarını etkilemekle kalmayacak, evrimsel süreçlerine de el atacağız. Doğal çevreyi koruma taraftarı insanlar bu bilgiyi kullanarak gerçekleştirilen çabaların nereye odaklanacağına da fayda sağlayabilir.

Bu bulgular ağaçların kesimi ve orman katliamları gibi kötü etkilerin türlerin yaşam alanlarına zarar vermesini değerlendirebilmede ve bu sayede evrimsel modellerin öngörülmesinde kullanılabilecek. Bu etkiler hayvanların bulundukları alanın genişliği, yayılabilme kabiliyeti gibi özelliklere göre değişiklik gösterecek. Hayvan alt türleri yok sayılmaya çalışıyor fakat bu alt türler evrim dinamiğinin geleceğinde öcü rollere sahipler.

Van Holstein şimdi de bu bulguları değerlendirerek, hem nesli tükenme tehlikesi olan türlerin ve olmayanların ne kadar hızlı oluştuğunu öngörebilmek için hangi biyolojik faktörlerin bir türün neslinin tükenmeye başlamasında eğilimli olduğunu tahmin edebilmeyi planlıyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Muhteşem! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Üzücü! 2
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2022 13:07:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8390

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Doğum
Sağlık Bakanlığı
Covıd-19
Yaşlılık
Dünya Sağlık Örgütü
Çekirdek
Nöron
İnsanlar
Zihin
Ses Kaydı
Dişler
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Ay Görevleri
Görme
Tercih
Primatlar
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Köpek
Eczacılık
Komplo Teorisi
Fizik
Aminoasit
Halk Sağlığı
Hızlı
Aşı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et