Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Hastalığından Kurtulanların Antikor Yönünden Zengin Kanları, Diğer İnsanların Hayatını Kurtarabilir!

COVID-19 Hastalığından Kurtulanların Antikor Yönünden Zengin Kanları, Diğer İnsanların Hayatını Kurtarabilir! Getty Images
New York'taki hastaneler koronavirüs vakalarına boğulmuş durumda.
7 dakika
2,760
 • Epidemiyoloji
 • İmmünoloji
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

New York'taki hastaneler, COVID-19'dan kurtulan insanların kanlarını hastalık için bir panzehir olarak kullanmaya hazırlanıyorlar.

Araştırmacılar, enfeksiyondan kurtulmuş insanların antikor yüklü kanı ile hastaları aşılamanın tedavi sürecinde önemli bir yardımcı olacağını düşünüyor. Yoğun bakım ünitelerinin dolu olduğu yerlerde doktorlar, nefes almak için ventilatöre ihtiyaç duyan hastaları ne yazık ki geri çevirmek zorunda kalıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Dünya, Çin'de COVID-19 hastalığını atlatan kişilerden alınan plazmaların aşı olarak kullanılması yönündeki çalışmaları yakından takip ediyor. Fakat ne yazık ki bu çalışmalar şimdiye kadar yalnızca ön sonuçlar verdi.

Maske kullanan bir kadın.
Maske kullanan bir kadın.
Pixabay

Konvansiyon-plazma yaklaşımı, geçmişteki SARS ve Ebola salgınlarında hatırı sayılabilecek ölçüde bir başarı gösterdi. ABD'li araştırmacılar; antikor yönünden zengin donör kanını, yararlanma olasılığı yüksek olan hastalara vererek tedavinin başarı olasılığını arttırmayı planlıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

İlaç olarak plazma kullanımının önemli bir avantajı, hemen kullanılabilir olması; ilaçlar ve aşıların geliştirilmesi aylar veya yıllar alabilir. Antikorlu kanı bu şekilde zerk etmek, virüsler ve diğer bulaşıcı ajanları içinde bulundurup bulundurmadığının taranması şartıyla nispeten güvenli görülüyor. Rochester, Minnesota'daki Mayo Kliniği'nde anestezi uzmanı ve fizyolog olan Michael Joyner:

Yoğun bakım ünitesinden uzak tutabileceğimiz her hasta büyük bir lojistik zaferdir çünkü hastanelerde yoğun bir trafik sıkışıklığı bulunuyor.

New York valisi Andrew Cuomo 23 Mart 2020'de 25.000'den fazla enfekte hasta ve 210 ölü bulunduran New York eyaletine yardımcı olmak için iyileşme plazması kullanmayı planladıklarını açıkladı. Araştırmacıların çabaları sayesinde, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bugünden itibaren acil ihtiyacı olan hastalar için plazmanın kullanımına izin vereceğini açıkladı.

Önümüzdeki hafta kadar erken bir tarihte, New York'taki iki hastane -Mount Sinai ve Albert Einstein College of Medicine- enfekte olan insanları tedavi etmek için antikorlu plazmayı kullanmaya başlamayı planlıyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu ilk denemelerden sonra araştırmacılar, kullanımın hemşireler ve doktorlar gibi COVID-19 maruziyeti yüksek olan kişileri de kapsayabileceğini düşünüyor. Sağlık personellerini hastalığa karşı dirençli hale getirip, çalışma gücünden alıkonmalarını engellemek pandemiye karşı atılmış çok büyük ve sağlam bir adım olacaktır.

ABD'deki akademik hastaneler tedavinin işleyişinin ne durumda olduğuna dair güçlü kanıtlar toplamak amacıyla plasebo kontrollü bir klinik çalışmaya başlatmayı planlıyorlar. Bu çalışmayı tüm dünya takip edecek çünkü ilaçların aksine hayatta kalanlardan gelen kan nispeten ucuz ve salgından etkilenen tüm ülkeler için erişilebilir olacaktır.

Bilim İnsanları Toplanıyor!

Baltimore, Maryland'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nde bir immünolog olan Arturo Casadevall, 2020 Ocak ayı sonundan beri hastalığın bir pandemi haline gelmesi ve henüz kesin bir tedavisinin bulunamamasından dolayı antikorlu plazmaları COVID-19 tedavisi olarak kullanmak için mücadele ediyor.

Bilim insanları bu tekniğe Pasif Antikor Tedavisi diyor çünkü kişi aşı sonrasında kendi vücudunda bağışıklık yanıtı üretmek yerine harici antikorlar alıyor. Plazma nakli uygulanmaya başlanırsa, 1918 H1N1 virüsü salgınından bu yana meydana gelen en büyük vaka çalışmalarından birisi olacağı biliniyor. O zamanlarda 1.700'den fazla hasta kurtulanlardan kan serumu aldı. Ancak mevcut standartları karşılamak için tasarlanmamış çalışmalardan günümüz sorunları üzerine sonuç çıkartabilmek zor.

Kan plazması bağışı yapan bir kişi.
Kan plazması bağışı yapan bir kişi.
Nature

2002-2003 yıllarındaki SARS salgını sırasında, Hong Kong'da yapılan 80 kişilik bir antikor serumu denemesi, semptom gösterdikten sonraki 2 hafta içinde serum tedavisi gören kişilerin, tedavi edilmeyenlerden daha yüksek taburcu olma şansına sahip olduğunun tespit edilmesine yardımcı oldu. Hayatta kalanların kanı Afrika'daki en az iki Ebola virüsü salgınında başarı ile test edildi. Yapılan nakiller 1995 yılında Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yapılan bir çalışmada çoğu hastaya yardımcı gibi görünüyordu ancak çalışma küçük çaplıydı ve plasebo kontrollü değildi.

Tüm Reklamları Kapat

Arturo Casadevall, araştırmacıların hastalığın yalnızca erken aşamasında olan ve bu nedenle tedaviden yararlanma olasılığı daha yüksek olan katılımcılara uygulandığında yaklaşımının daha yüksek bir seviyede etkinlik gösterebileceğini ileri sürüyor. Casadevall, Wall Street Journal'da yayınladığı makalesi hakkında şöyle diyor:

Bunu bir gazeteye koymam gerektiğini biliyordum, insanlar tepki verecekti; oysa bir makale dergisine koysam aynı tepkiyi alamayabilirdim.

Makalesini farklı disiplinlerden düzinelerce meslektaşına gönderdi ve birçoğu Casadevall'ın peşine coşkuyla katıldı. Joyner, onlardan yalnızca biriydi.

Çeşitli enstitülerdeki yaklaşık 100 araştırmacı farklı şeritlerde kendi kendine organize oldu. Virologlar, bir kişinin kanının koronavirüs antikorları içerip içermediğini değerlendirebilecek testler aramaya başladılar. Klinik araştırma uzmanları, tedavi için adayların nasıl tanımlanacağını ve kaydedileceğini düşündü. İstatikçiler veri havuzları oluşturdular ve bu grup, düzenleme izni kazanmak için kurumsal etik inceleme kurulları ve FDA için gerekli belgeler paylaştı.

Salgına karşı maske kullanan bir insan.
Salgına karşı maske kullanan bir insan.
pixabay

Rahatsızlık Veren İşaretler

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) bugün, iyileştirici plazmayı; COVID-19'a karşı yeni bir araştırma ilacı olarak sınıflandırması, bilim insanlarının plazmayı klinik çalışmalarda test etmesi için öneriler sunmasına izin veriyor fakat doktorların COVID-19 tarafından enfekte edilen hastaları tedavi etmek için kullanmasına yönelik izni henüz onaylanmadı. Joyner, "Bu, başlamamıza izin veriyor" diyor.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi doktorlar, ilerlemiş seviyede hastalığı olan insanlara mı yoksa -diğer araştırmacıların önerdiği gibi- hastalığı ilerlemesi öngörülen insanlara mı tedaviyi uygulayacaklarını karar verebilirler. Joyner hastanelerin vaka raporlarını sunacağını, böylece FDA'nın hangi yaklaşımların en iyi olduğunu tespit etmeye çalışacağını belirtti.

Ayrıca araştırmacılar FDA'ya, St. Louis'deki John Hopkins, Mayo Clinic ve Washington Üniversitesi'ne bağlı hastanelerde ve projede yer almak isteyen diğer üniversitelerde gerçekleşeceğini düşündükleri uygulamayı test etmek amacıyla plasebo kontrollü çalışmalar için üç protokol sundular.

COVID-19 ile mücadele eden bir doktor.
COVID-19 ile mücadele eden bir doktor.
Pixabay

Gelecek, Ne Getirecek?

ABD'deki testler, yapılan ilk iyileştirici plazma testleri değil. Şubat ayının başından beri, Çin'deki araştırmacılar plazmayı baz alarak çeşitli çalışmalar başlattı. Araştırmacılar bu çalışmaların durumu ve sonuçları hakkında henüz rapor vermediler ancak Çin'deki Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bir bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Liang Yu; bir ön çalışmada, doktorların COVID-19 ile hastalığı kritik düzeyde olan 13 kişiyi iyileştirici plazma ile tedavi ettiğini söyledi.

Ayrıca Liang Yu, plazma transfer edildikten sonraki birkaç gün içinde yapılan testlerde virüsün hastalarda tespit edilmediğini ve bunun antikorların virüsler ile savaştığını gösterdiğini ancak daha sonradan durumlarının kötüleşmeye devam ettiğini söylemesi bu durumun hatalık için etkili olmasının biraz uzakta olabileceğini düşündürttü.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Cinsellik Üzerine (3 kitap)

Arzunun Sınırları

Kötü Yasalar, İyi Seks ve Değişen Kimliklerin Yüzyıllık Tarihi

Eric Berkowitz

Sekse dair teamüllerimiz nasıl değişti ve seks hukukunu nasıl etkiledi?
Neyin yasal, neyin yasak olduğunu belirleyen insan kendi hayatını bu yolla nasıl düzenledi?
Gazeteci, yazar, hukukçu Eric Berkowitz seks hukuku ve seksin politik çıkarlar doğrultusunda yönetilmesi bahsine bir önceki kitabı Seks ve Ceza’da bıraktığı yerden, yirminci yüzyıldan devam ediyor.

Arzunun Sınırları’nda seksin aile, iktidar, ırkçılık, sömürgeleştirme, cinsiyet ve kimlik mefhumlarıyla ikircikli ilişkisini yirminci yüzyıldan çarpıcı örnekler eşliğinde nüktedan bir dille aktaran Berkowitz, “cinsel devrim”, mağduru korumaktan uzak tecavüz yasaları, eşcinsel hakları mücadelesi, modern psikiyatrinin hukuk üzerindeki etkisi, insan ticareti ve sanal seks haberleri üzerinden bu ilişkinin izini günümüze kadar sürüyor.

“Bu kitabın her bölümü farklı bir dizi yasayı ele alıyor ancak her biri, toplum tarafından kabul edilebilir cinsel davranışlar bütününe dayanarak güçlünün güçsüzün bedeni üzerinde kurduğu iktidara sesleniyor. Cahil dindar gruplar tarafından ‘kurtarıldıktan’ sonra üzerine kilit vurulup istismar edilen fahişeleri, Nazi döneminde Alman sevgilisi olduğu için ‘üstün ırkı kirlettiği’ gerekçesiyle öldürülen Yahudileri, beyazlarla cinsel ilişkiye girdiği için linç edilen Afrikalı Amerikalıları, akıl hastanelerinde lobotomi ‘tedavisi’ gören eşcinselleri, ‘uçkuru gevşek’ olduğu için zorla kısırlaştırılan siyah genç kadınları, oyun arkadaşlarıyla deneysel keşifte bulunduğu için tehlikeli seks suçlusu yaftası yapıştırılan küçücük çocukları, cinsel içerikli kısa mesaj paylaşmaktan çocuk pornocusu diye hapse atılan ergenleri kapsıyor. Seks suçlusu olmak çoğu zaman yanlış yerde veya yanlış zamanda yakalanmak, yanlış sınıf ya da ırkın mensubu olmak, hayatlarımızdan geçmekte olan bir ahlak vesvesesine ters düşmek talihsizliğinden ibaret.”

Seks ve Ceza

Eric Berkowitz

Yatak odasından mahkeme salonuna seks hukukunun hayret verici tarihi…

Kraliyet metresleri, eşcinsel at arabası yarışçıları, Ortaçağ travestileri, cadılar, keçi seviciler, rahibe fahişeler ve Londralı kiralık oğlanlar gibi aykırı oyuncuların renklendirdiği seks tarihinde bir çağ ve toplumda hoşgörülen davranışlar bir ötekinde en ağır şekilde cezalandırıldı. Ancak seks dürtüsü antik çağlardan beri kendini dizginlemeye çalışan her türlü girişime karşı koydu. Seks ve Ceza, dört bin yıllık cinsellik, din ve mülkiyet üçgeninin açılarının çok da değişmediğini gösteriyor bizlere.

“Elbette tecavüz, zina, ensest ve seks hukuku alanına giren diğer tüm meseleler insanlığın varoluşundan beri vuku bulmuştur. Değişen tek şey, insanların birbirlerinin bedenlerini kontrol etmek için kullandıkları yöntemler ve bu yöntemleri kullanma gerekçeleridir.”

Eric Berkowitz Antik Mezopotamya’da zina yapan bir kadının kazığa oturtulmasından başlayıp 1895’te Oscar Wilde’ın “büyük ahlaksızlık” suçuyla hapis cezası aldığı döneme kadarki seks hukukunun uzun tarihini gözler önüne seriyor.

Seks ve Ceza, mahkeme tutanaklarıyla tarihi belgelerde yer alan gerçek insanların hayatlarından yola çıkarak insanlık tarihine ayna tutarken, insan ruhunun karanlık taraflarını ortaya çıkarıyor. Berkowitz zaman zaman tüyler ürperten, zaman zaman hayal gücünü zorlayan bir yolculuğa davet ediyor okurları.

Seksin Doğası

Dr. Carin Bondar

“Seks dostlukla mı ilgilidir? Aşkla mı? Tutkuyla mı? Üremeyle mi? Cevap, çok sayıda biyolojik ve ekolojik unsura bağlı olarak bunların hepsi ya da hiçbiri olabilir. Emin olabileceğimiz tek bir konu varsa o da seksin dünya üzerindeki her canlının varoluşu için elzem olduğudur. İnsanlar için seks rahatlama, eğlence, gıda ve yaşam demektir.”

Dr. Carin Bondar

Biyolog ve başarılı bir doğa belgeseli programcısı Dr. Carin Bondar, hayvanlar âleminde gözlemlenen çeşitli cinsel davranışları ele aldığı bu çalışmasında primatlardan balinalara, çakallardan salyangozlara, ötücü kuşlardan yırtıcılara hayvanların üreme döngülerinde insanların cinsel yaşamını renksiz gösteren ve onunla şaşırtıcı paralellikler taşıyan pek çok detayı bulabileceğimiz ansiklopedik bir gezintiye çıkarıyor okuru.

Seksin Doğası doğada eşleşebilecek partner bulmak, başarıyla çiftleşebilmek ve sonucunda dünyaya gelecek yavruları büyütebilmek için ne mücadeleler verildiğini ve bize bugün garip gelen pek çok detayın aslında ne kadar doğal olduğunu görme fırsatı veriyor.

“Dostlarım, dışarıda acımasız bir dünya var. Hazırsanız acımasız olduğu kadar iç gıdıklayan, heyecan veren, korku uyandıran, mide bulandıran, aynı zamanda çekici ve akıl almaz bu dünyaya, Seksin Doğası’na giriş yapıyoruz.”

Devamını Göster
₺300.00
Cinsellik Üzerine (3 kitap)

Tasarlanan üç ABD denemesinden birinde, Albert Einstein Tıp Fakültesi'nde bir bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Liise-anne Pirofski; araştırmacıların, hastaları, hastalığın erken bir aşamasoında infüze etmeyi ve ne sıklıkla kritik duruma ilerlediklerini görmeyi planladığını söyledi. İkinci denemede ciddi olaylar kaydedilecekti. Üçüncüde; plazmanın, COVID-19'a sahip olduğu onaylanan kişilerle yakın temasta olan insanlar için önleyici bir amaçla kullanımını deneyecek ve benzer şekilde maruz kalan ancak tedavi edilmeyen diğerlerine kıyasla bu tür insanların infüzyondan sonra ne sıklıkla hastalandığını değerlendirecekti.

Salgına karşı maskeli önlem almış bir kadın.
Salgına karşı maskeli önlem almış bir kadın.
Pixabay

Yeterince iyi çalışıyor olsa bile, iyileşme serumu bu yılın sonunda modern tedaviler ile değiştirilebilir. Araştırma grupları ve biyoteknoloji şirketleri şu anda COVID-19 karşıtı antikorları tanımlamakta ve bunları hassas farmasötik formüllere dönüştürmeyi planlamaktadır. Joyner şöyle diyor:

Biyoteknoloji süvarileri, antikorları izole etmek; test etmek, ilaç ve aşılara dönüştürmek üzere gelecek ancak bu biraz zaman alıyor.

Bazı açılardan, Pirofski; 1980'lerin başlarında HIV salgınının başlangıcında genç bir doktor olarak hissettiği aciliyeti hatırlatıyor.

Geçen hafta stajyer doktorlar ile tanıştım ve bu hastalıktan çok korkuyorlar, yeterli koruyucu ekipmana sahip değiller ve hastalanıyorlar ya da hastalanmaktan endişe ediyorlar.

Günümüzde sağlık çalışanlarını korumaya yardım edecek ekipmanlar memnuniyetle tedarik ediliyor.

Tedavi olarak kan kullanmaya başladığından beri Pirofski, tedavinin başka bir yönünün ilgisini çektiğini söylüyor: Şirketlerden satın alınan farmasötik ürünlerin aksine; bu tedavi, enfekte olan kişiler tarafından oluşturuluyor. Pirofski şöyle diyor:

Ben kurtuldum ve şimdi diğer insanlara yardım etmek istiyorum diyen insanlardan günde birkaç e-posta alıyorum. Bu insanların hepsi botlarını giyip, dişlerini fırçaladıktan sonra bize yardım etmek için gelmeye hazır.
Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
7
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 4
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Nature | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/06/2023 11:29:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8466

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Jüpiter
Kas
Kamuflaj
Allah
İnternet
Diyet
Hastalık Yayılımı
İnsan
Biliş
Hidrojen
Kalp
Yaşlılık
Neandertal
Video
Enfeksiyon
Nöroloji
Plastik
Zehirli Mantar
Mers
Koaservat
Böcek
Sahtebilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Siyaset
Amerika Birleşik Devletleri
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Maxmen, et al. COVID-19 Hastalığından Kurtulanların Antikor Yönünden Zengin Kanları, Diğer İnsanların Hayatını Kurtarabilir!. (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8466
Maxmen, A., Taştepe, H. K., Bakırcı, Ç. M. (2020, April 02). COVID-19 Hastalığından Kurtulanların Antikor Yönünden Zengin Kanları, Diğer İnsanların Hayatını Kurtarabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8466
A. Maxmen, et al. “COVID-19 Hastalığından Kurtulanların Antikor Yönünden Zengin Kanları, Diğer İnsanların Hayatını Kurtarabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 02 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8466.
Maxmen, Amy. Taştepe, H. Kumsal. Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19 Hastalığından Kurtulanların Antikor Yönünden Zengin Kanları, Diğer İnsanların Hayatını Kurtarabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 02, 2020. https://evrimagaci.org/s/8466.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close