Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Nihai İlaçlar Geliştirilene Kadar Kan Nakli Tedavisi Koronavirüs Salgınında Dostumuz Olabilir!

Uzmanlar, Çin’de Test Edilen Kan Nakli Tedavisinin, Diğer İlaçlar Üretilene Kadar Salgını Önlemeye Yardımcı Olabileceğini Düşünüyor!

Nihai İlaçlar Geliştirilene Kadar Kan Nakli Tedavisi Koronavirüs Salgınında Dostumuz Olabilir!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, NBC News isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Dr. Arturo Casadevall; 19 Mart 2020 perşembe günü telefonu meslektaşlarından gelen mesajlarla titrediğinde Baltimore’da evden çalışıyordu. FDA (Amerikan Gıda ve İlaçlar Müdürlüğü) yetkilisi, kurumun iyileşen hastalardan alınan kan plazmasını kullanarak kısa vadeli bir tedavi üzerinde çalıştığını Beyaz Saray’ın basın toplantısında daha yeni duyurmuştu. Tüm ulusal televizyonlarda yayınlanan konuşmada, FDA yetkilisi Stephen Hahn şöyle diyordu:

İyileştirici Plazma dediğimiz bir şey üzerinde farklı kurumlarla beraber çalışıyoruz. Bu oldukça heyecan verici bir alan. Krizin geliştiği ülkelere yardımcı olduğumuzu ve kurumumuzun bir süredir konu üzerinde çalışmakta olduğunu tekrar belirtmek isterim.

Johns Hopkins Bloomberg Toplum Sağlığı Enstitüsünde enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Casadevall FDA’nın ilgisine şaşırsa da çok memnun olmuştu. Haftalarca, kritik hastaları tedavi etmek ve sağlık çalışanlarının bağışıklık sistemini güçlendirmek umuduyla, koronavirüsü yenen hastalardan kan toplayacak bir kan bankası ve hastaneler ağı kurmak için uğraşan ülkenin dört bir yanından araştırmacılara liderlik etti.

Yöntem (basitçe eski hastaların kanındaki antikorları kullanmak), 100 yıldan daha fazla zamandır kullanılıyor olmasına rağmen, Amerika’ da son birkaç on yıldır pek kullanılmıyor. Bu tedavi, 2002 SARS salgınında bazı hastaların hafif semptomlar ve kısa süreli hastanede yatmayla hastalığı atlatmasını sağladı. Çin’den gelen ilk raporlar, tedavinin COVID-19’ un da semptomlarını hafifletebileceğini gösteriyor; Hahn, yine de daha fazla test yapılacağını belirtti.

Hastalar enfekte patojenlere karşı yüksek miktarda antikor üretme eğilimdedir. Bu antikorlar genelde hastanın kanında aylar veya yıllar boyunca yaşamaya devam eder. Casadevall, iyileşen bir hastanın kan plazmasını (kandaki hücreler ve trombositlerden arta kalan sıvı kısım) alıp başka bir hastaya naklederek bu hastanın bağışıklık sisteminin tepkisinin artırılabileceğini söyledi.

Evrim Ağacı COVID-19 Raporu'na gitmek için tıklayın.

Tedavi, risksiz değil. Hastaya yanlış kan tipini verme veya başka bir patojenin hastaya geçmesine sebep olma gibi riskler mevcut. Ancak son 20 yılda gelişen güvenlik önlemleri, olumsuz sonuçların daha seyrekleşmesini sağlamıştır. Casadevall, kan bankalarının kanda koronavirüsü öldürecek antikorların bulunup bulunmadığını anlamak için testler geliştirmesi gerektiğini de söyledi.

Minnesota'daki Mayo Clinic' ten araştırmacılar, California'daki Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi ve New York'taki Albert Einstein Tıp Koleji'nden araştırmacılar da dahil olmak üzere yaklaşık iki düzine hastaneden doktorlar, Johns Hopkins liderliğindeki çalışmalara katıldı.

Casadevall, tedavinin en ses getiren savunucuları arasında yer aldı. Wall Street Journal'da ve NBC News ile yaptığı bir röportajda, koronavirüsü tedavi etmek için antiviral ilaçların hazırlanmasının neredeyse aylar sürmesine rağmen, yerel kan bankalarının birkaç hafta içinde “İyileştiren Plazma” üretmeye başlayabileceğini savundu. Ayrıca Hahn’ın federal hükümetin çalışmaları koordine etmesinde yardımcı olacağını umduğunu da belirtti.

FDA sözcüsü bir röportaj talebine ve yazılı sorulara yanıt olarak, muhabiri 19 Mart'ta yayınlanan bir basın açıklamasına yönlendirdi. Bu bildiride FDA'nın, araştırmacı ve ilaç üreticileri ile birlikte “bu yeni virüsü önlemek ve tedavi etmek için kritik tıbbi ürünlerin geliştirilmesi ve kullanılabilirliğinin hızlandırılması için” çalışacağı belirtiliyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Casadevall’ın ekibi 19 Mart 2020 günü tedaviyi test etmeye başlamak için FDA’ya ilk başvurusunu yaptı. Önümüzdeki dört ila altı hafta içinde hastaları tedavi etmeye başlayabilmek adına zaman içinde ortaya çıkacak engelleri aşmayı umuyor. Casadevall şöyle diyor:

Daha etkili ilaç tedavileri hazır olana kadar, bu en iyi seçeneğimiz olabilir. Biz, ülke çapında onlarca kişi günün her saati ve hatta hafta sonları, evlerimizde çalışıyoruz. Kaybedecek zamanımız yok.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 10
 • Muhteşem! 9
 • Tebrikler! 8
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: NBC News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/09/2020 12:23:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8391

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Avcı
Renk
Atom
Işık Hızı
Acı
Fotosentez
Kuşlar
Nöron
Cinsel Seçilim
Obstetrik
Aşılar
Molekül
Koronavirüs
Mars
Skeptisizm
Kanser Tedavisi
Uzay
Farmakoloji
Alkol
Ay Ve Dünya
Mitler Ve Gerçekler
Bakteri
Lgbt
Tutarlılık
Güve
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler hikaye anlatıcı hayvanlarız ve günlük yaşantılarımızın sıradanlığını kabul etmeye tahammül edemiyoruz.”
Stephen Jay Gould
Geri Bildirim Gönder