Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Diyet İçecekler de Şekerli İçecekler Gibi Erken Ölümle İlişkili Olabilir!

Yarım Milyon İnsan Üzerinde Yapılan Çalışma, Günde 2 Bardaktan Fazla Diyet İçecek Tüketimi ile Erken Ölüm Oranları Arasında İlişki Kuruyor!

Diyet İçecekler de Şekerli İçecekler Gibi Erken Ölümle İlişkili Olabilir! Food Business Reviews
5 dakika
5,884
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Diyet içecek severlere kötü bir haberimiz var. 2019 yılının Eylül ayının ilk haftasında JAMA Internal Medicine adlı tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma, şekerli içeceklerin yanı sıra, yapay tatlandırıcılı alkolsüz içeceklerin tüketimini de daha yüksek bir ölüm riskiyle ilişkilendirildi.

Günde iki veya iki bardaktan daha fazla alkolsüz içecek tüketen katılımcılar, ayda bir bardaktan az tüketenlerden daha yüksek bir ölüm riskine sahipti.

Tüm Reklamları Kapat

10 Avrupa ülkesinden 451 bin 743 kişiyi inceleyen çalışma, bu alanda yapılan en geniş kapsamlı araştırmalardan biriydi. Araştırmada, günde iki veya iki bardaktan daha fazla yapay tatlandırıcılı alkolsüz içecek tüketiminin, dolaşım hastalıklarından kaynaklanan ölümlerle pozitif bir korelasyon ilişkisi olduğu saptandı. Şekerle tatlandırılmış alkolsüz içeceklerin günde bir veya bir bardaktan daha fazla tüketimi ise, karaciğer, apandis, pankreas ve bağırsak hastalıkları da dahil olmak üzere sindirim hastalıkları kaynaklı ölümlerle ilişkilendirildi.

Flickr

Araştırmacılar, 1992-2000 yılları arasında İngiltere, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç’ten araştırmaya dahil ederek yiyecek ve içecek tüketimlerini incelediler. Kanser, kalp hastalığı, felçli veya diyabet hastası olduğunu bildiren katılımcılar araştırmaya dahil edilmedi. Yaş ortalaması 50.8 idi ve araştırmanın yüzde 71.1’i kadın katılımcılardan oluşuyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Yapılan son birkaç araştırmada da benzer sonuçlar elde edilmiş olsa da, araştırmacılar yüksek miktarlarda alkolsüz içecek tüketiminin genel olarak sağlıksız bir yaşam tarzının göstergesi olabileceği konusunda uyardılar. Dolayısıyla aradaki korelasyon, bir nedenselliğe işaret ediyor olmayabilir.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı adına çalışmaya öncülük eden Neil Murphy şöyle diyor:

Fazla miktarlarda alkolsüz içecek tüketen kişiler daha yüksek bir vücut kitle indeksine (VKİ) sahipti ve düzenli olarak tütün ürünleri tüketiyor olma olasılıkları da daha yüksekti. VKİ, tütün ürünleri tüketme alışkanlıkları ve diğer ölüm riski faktörleri elde ettiğimiz sonuçları saptırabileceğinden ötürü, istatistiksel düzenlemelere gittik. Ancak pozitif korelasyon varlığını sürdürmeye devam etti.

Araştırmacılar, tütün ürünleri tüketen ve tüketmeyen, zayıf ve obez katılımcılarda da benzer bir ilişki saptadı. Bu, alkolsüz içecekler ve ölüm riski arasındaki ilişkinin, tütün ürünleri tüketimi ve vücut kitle endeksinden çok fazla etkilenmediğini ortaya koymaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Endişeli Bilim İnsanları Birliği’nin gıda sistemleri ve sağlık analisti Sarah Reinhardt şöyle söylüyor:

Bu çalışmanın sonuçları önem teşkil ediyor ve beslenme alanıyla ilgilenen kimseyi şaşırtmayacak bir gerçeği destekliyor: Şeker oranları ne kadar düşük olursa olsun yapay içerikli işlenmiş gıdalar, daha sağlıklı yaşamanızı sağlayacak bir sihirli değnek değildir. Bedenlerimiz buna kanmayacak kadar zeki.

Kamu Yararı İçin Bilim Merkezi [Center for Science in the Public Interest, ya da CSPI] gibi aktif destek grupları, ilave şekerler ve insan sağlığı arasındaki bağlantıları araştıran çalışmaları geniş ölçüde takdir etse de, sonuçların “ters bir nedensellik” neticesi olabileceği ve toplam nüfus içerisinde alkolsüz içecek tüketenlerin, sonuçların başka bir şekilde yorumlanmasını gerektirebilecek ortak özelliklere sahip olabilecekleri konusunda uyarıyorlar. CSPI beslenme direktörü Bonnie Liebman ise şunları söylüyor:

Avrupa’da yapılan bu yeni çalışma, daha önceki bulgularla biraz tutarsız. Yeni çalışmada alkolsüz içecek tüketenlerin herhangi bir nedenden ötürü ölme riski, şekerli içecekler tüketenlerden daha fazla.

Düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcıların temsilciliğini yapan Kalori Kontrol Konseyi [Calorie Control Council] tıbbi danışmanı Keri Peterson, alkolsüz içeceklerde kullanılan tatlandırıcıların gıda tedarikindeki en güvenli ve en iyi incelenen bileşenlerden olduğunun yapılan birçok çalışmada kanıtlandığını söyledi.

Düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcıların güvenliği, dünyanın önde gelen düzenleyici kuruluşları ve resmi kurumlar tarafından defalarca yeniden tasdik edildi.

Murphy, yapay tatlandırıcılarla ölüm riski arasındaki pozitif korelasyonun, sağlıksız kişilerin alkolsüz içecek tüketimine geçiş yapmasından kaynaklanabilme ihtimalinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Murphy, gönderdiği bir e-postada şunları söyledi:

Sağlık durumu halihazırda tehdit altında olan katılımcıların (aşırı kilolu ya da obez katılımcılar, prediyabet hastaları) kalori ve şeker alımlarını düzenlemek için yapay tatlandırıcılı alkolsüz içeceklere geçmiş olabilme ihtimalinin, yapay tatlandırıcılı alkolsüz içeceklerle ölüm riski arasındaki pozitif korelasyonu açıklayabileceğinin farkındayız.

İyi bir haberimiz de var! Araştırmacılar, alkolsüz içecek tüketimi ile kanser hastalığı veya Alzheimer hastalığı kaynaklı ölümler arasında herhangi bir bağlantıya rastlamadılar.

Tüm Reklamları Kapat

Çalışmayı yürüten 50 uluslararası araştırmacı, gözlemlenen korelasyon hakkında hiçbir teori geliştiremese de, alkolsüz içecek tüketimini sınırlamaya yönelik halk sağlığı kampanyalarına destek veriyorlar.

Amerikan Kalp Derneği’ne [American Heart Association] göre, şekerli içecekler diyetimize dahil ettiğimiz en büyük ilave şeker kaynağıdır. Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezleri’ne [Centers for Disease Control and Prevention] göre, obez çocuk ve gençlerin oranı 1970’lerden bu yana üç kattan daha fazla artmıştır. Amerikan Tabipler Birliği’ne göre ise [American Medical Association], yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı obezdir.

ABD’nin California eyaletinden Berkeley, San Francisco, Oakland ve Albany şehirleri, Pensilvanya eyaletinden Philadelphia şehri, Colorado eyaletinden Boulder şehri, Oregon eyaletinin bir ilçesi Portland ve Illinois eyaletinin bir ilçesi Cook County, gazlı içecek vergileri uygulamak için harekete geçse de gazlı içecek lobisinin direnişine karşı koymayı başaramadılar. Buna rağmen, yapılan son araştırmalar insanların şekerli içecek tüketimlerini azalttıklarını ve daha sağlıklı seçimler yaptıklarını ortaya koyuyor.

Amerikan Meşrubat Derneği [American Beverage Association] sözcüsü William Dermody, günümüzde satılan içeceklerin yarısından fazlasının şeker içermediğini dile getiriyor. Hiç kimsenin fazla şeker tüketmemesi gerektiğini de ekleyen Dermody, ürünlerinin güvenliğinin ve kalitesinin arkasında durduklarını söylüyor.

Coca-Cola markası altında hizmet veren Honest Tea’nin genel müdürü Seth Goldman, yapılan çalışmanın alkolsüz içecek üreticilerini alternatif içecekler sunmaya teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Düşük şekerli veya daha az tatlandırılmış içecekleri başarılı bir şekilde pazarlamak giderek artan bir mecburiyet. Üreticiler tüketicinin de değişmekte olduğunu kabul ediyorlar. Gazlı içecek şirketleri kendilerini değiştirmezse, değişen tüketiciyi ellerinden kaçıracaklar. Tersine dönme ihtimali oldukça düşük olan değişimler görüyoruz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
16
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Korkutucu! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Washington Post | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/12/2023 18:21:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8265

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Tüy
Sosyal Mesafelendirme
İfade
Canlı Cansız
Tarih
Antik
Dalga
Atom
İspat
Stres
Uçuş
Ufo
Evrenin Genişlemesi
Damar
Patojen
Bilim Felsefesi
Felsefe
Oyun Teorisi
Bilim
Gezegen
İnsanın Evrimi
Mistik
Mantar
Uzay Aracı
Eczacılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
L. Reiley, et al. Diyet İçecekler de Şekerli İçecekler Gibi Erken Ölümle İlişkili Olabilir!. (7 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 9 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8265
Reiley, L., Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2020, February 07). Diyet İçecekler de Şekerli İçecekler Gibi Erken Ölümle İlişkili Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved December 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8265
L. Reiley, et al. “Diyet İçecekler de Şekerli İçecekler Gibi Erken Ölümle İlişkili Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı, Evrim Ağacı, 07 Feb. 2020, https://evrimagaci.org/s/8265.
Reiley, Laura. Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “Diyet İçecekler de Şekerli İçecekler Gibi Erken Ölümle İlişkili Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, February 07, 2020. https://evrimagaci.org/s/8265.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close