Bu Reklamı Kapat

Diyet İçecekler de Şekerli İçecekler Gibi Erken Ölümle İlişkili Olabilir!

Yarım Milyon İnsan Üzerinde Yapılan Çalışma, Günde 2 Bardaktan Fazla Diyet İçecek Tüketimi ile Erken Ölüm Oranları Arasında İlişki Kuruyor!

Diyet İçecekler de Şekerli İçecekler Gibi Erken Ölümle İlişkili Olabilir! Food Business Reviews
Bu Reklamı Kapat
Yazar Laura Reiley Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
5 dakika
4,576 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Diyet içecek severlere kötü bir haberimiz var. 2019 yılının Eylül ayının ilk haftasında JAMA Internal Medicine adlı tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma, şekerli içeceklerin yanı sıra, yapay tatlandırıcılı alkolsüz içeceklerin tüketimini de daha yüksek bir ölüm riskiyle ilişkilendirildi.

Günde iki veya iki bardaktan daha fazla alkolsüz içecek tüketen katılımcılar, ayda bir bardaktan az tüketenlerden daha yüksek bir ölüm riskine sahipti.

10 Avrupa ülkesinden 451 bin 743 kişiyi inceleyen çalışma, bu alanda yapılan en geniş kapsamlı araştırmalardan biriydi. Araştırmada, günde iki veya iki bardaktan daha fazla yapay tatlandırıcılı alkolsüz içecek tüketiminin, dolaşım hastalıklarından kaynaklanan ölümlerle pozitif bir korelasyon ilişkisi olduğu saptandı. Şekerle tatlandırılmış alkolsüz içeceklerin günde bir veya bir bardaktan daha fazla tüketimi ise, karaciğer, apandis, pankreas ve bağırsak hastalıkları da dahil olmak üzere sindirim hastalıkları kaynaklı ölümlerle ilişkilendirildi.

Bu Reklamı Kapat

Flickr

Araştırmacılar, 1992-2000 yılları arasında İngiltere, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya ve İsveç’ten araştırmaya dahil ederek yiyecek ve içecek tüketimlerini incelediler. Kanser, kalp hastalığı, felçli veya diyabet hastası olduğunu bildiren katılımcılar araştırmaya dahil edilmedi. Yaş ortalaması 50.8 idi ve araştırmanın yüzde 71.1’i kadın katılımcılardan oluşuyordu.

Yapılan son birkaç araştırmada da benzer sonuçlar elde edilmiş olsa da, araştırmacılar yüksek miktarlarda alkolsüz içecek tüketiminin genel olarak sağlıksız bir yaşam tarzının göstergesi olabileceği konusunda uyardılar. Dolayısıyla aradaki korelasyon, bir nedenselliğe işaret ediyor olmayabilir.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı adına çalışmaya öncülük eden Neil Murphy şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Fazla miktarlarda alkolsüz içecek tüketen kişiler daha yüksek bir vücut kitle indeksine (VKİ) sahipti ve düzenli olarak tütün ürünleri tüketiyor olma olasılıkları da daha yüksekti. VKİ, tütün ürünleri tüketme alışkanlıkları ve diğer ölüm riski faktörleri elde ettiğimiz sonuçları saptırabileceğinden ötürü, istatistiksel düzenlemelere gittik. Ancak pozitif korelasyon varlığını sürdürmeye devam etti.

Araştırmacılar, tütün ürünleri tüketen ve tüketmeyen, zayıf ve obez katılımcılarda da benzer bir ilişki saptadı. Bu, alkolsüz içecekler ve ölüm riski arasındaki ilişkinin, tütün ürünleri tüketimi ve vücut kitle endeksinden çok fazla etkilenmediğini ortaya koymaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Endişeli Bilim İnsanları Birliği’nin gıda sistemleri ve sağlık analisti Sarah Reinhardt şöyle söylüyor:

Bu çalışmanın sonuçları önem teşkil ediyor ve beslenme alanıyla ilgilenen kimseyi şaşırtmayacak bir gerçeği destekliyor: Şeker oranları ne kadar düşük olursa olsun yapay içerikli işlenmiş gıdalar, daha sağlıklı yaşamanızı sağlayacak bir sihirli değnek değildir. Bedenlerimiz buna kanmayacak kadar zeki.

Kamu Yararı İçin Bilim Merkezi [Center for Science in the Public Interest, ya da CSPI] gibi aktif destek grupları, ilave şekerler ve insan sağlığı arasındaki bağlantıları araştıran çalışmaları geniş ölçüde takdir etse de, sonuçların “ters bir nedensellik” neticesi olabileceği ve toplam nüfus içerisinde alkolsüz içecek tüketenlerin, sonuçların başka bir şekilde yorumlanmasını gerektirebilecek ortak özelliklere sahip olabilecekleri konusunda uyarıyorlar. CSPI beslenme direktörü Bonnie Liebman ise şunları söylüyor:

Avrupa’da yapılan bu yeni çalışma, daha önceki bulgularla biraz tutarsız. Yeni çalışmada alkolsüz içecek tüketenlerin herhangi bir nedenden ötürü ölme riski, şekerli içecekler tüketenlerden daha fazla.

Düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcıların temsilciliğini yapan Kalori Kontrol Konseyi [Calorie Control Council] tıbbi danışmanı Keri Peterson, alkolsüz içeceklerde kullanılan tatlandırıcıların gıda tedarikindeki en güvenli ve en iyi incelenen bileşenlerden olduğunun yapılan birçok çalışmada kanıtlandığını söyledi.

Düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcıların güvenliği, dünyanın önde gelen düzenleyici kuruluşları ve resmi kurumlar tarafından defalarca yeniden tasdik edildi.

Murphy, yapay tatlandırıcılarla ölüm riski arasındaki pozitif korelasyonun, sağlıksız kişilerin alkolsüz içecek tüketimine geçiş yapmasından kaynaklanabilme ihtimalinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Murphy, gönderdiği bir e-postada şunları söyledi:

Sağlık durumu halihazırda tehdit altında olan katılımcıların (aşırı kilolu ya da obez katılımcılar, prediyabet hastaları) kalori ve şeker alımlarını düzenlemek için yapay tatlandırıcılı alkolsüz içeceklere geçmiş olabilme ihtimalinin, yapay tatlandırıcılı alkolsüz içeceklerle ölüm riski arasındaki pozitif korelasyonu açıklayabileceğinin farkındayız.

İyi bir haberimiz de var! Araştırmacılar, alkolsüz içecek tüketimi ile kanser hastalığı veya Alzheimer hastalığı kaynaklı ölümler arasında herhangi bir bağlantıya rastlamadılar.

Bu Reklamı Kapat

Çalışmayı yürüten 50 uluslararası araştırmacı, gözlemlenen korelasyon hakkında hiçbir teori geliştiremese de, alkolsüz içecek tüketimini sınırlamaya yönelik halk sağlığı kampanyalarına destek veriyorlar.

Amerikan Kalp Derneği’ne [American Heart Association] göre, şekerli içecekler diyetimize dahil ettiğimiz en büyük ilave şeker kaynağıdır. Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezleri’ne [Centers for Disease Control and Prevention] göre, obez çocuk ve gençlerin oranı 1970’lerden bu yana üç kattan daha fazla artmıştır. Amerikan Tabipler Birliği’ne göre ise [American Medical Association], yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı obezdir.

ABD’nin California eyaletinden Berkeley, San Francisco, Oakland ve Albany şehirleri, Pensilvanya eyaletinden Philadelphia şehri, Colorado eyaletinden Boulder şehri, Oregon eyaletinin bir ilçesi Portland ve Illinois eyaletinin bir ilçesi Cook County, gazlı içecek vergileri uygulamak için harekete geçse de gazlı içecek lobisinin direnişine karşı koymayı başaramadılar. Buna rağmen, yapılan son araştırmalar insanların şekerli içecek tüketimlerini azalttıklarını ve daha sağlıklı seçimler yaptıklarını ortaya koyuyor.

Amerikan Meşrubat Derneği [American Beverage Association] sözcüsü William Dermody, günümüzde satılan içeceklerin yarısından fazlasının şeker içermediğini dile getiriyor. Hiç kimsenin fazla şeker tüketmemesi gerektiğini de ekleyen Dermody, ürünlerinin güvenliğinin ve kalitesinin arkasında durduklarını söylüyor.

Bu Reklamı Kapat

Coca-Cola markası altında hizmet veren Honest Tea’nin genel müdürü Seth Goldman, yapılan çalışmanın alkolsüz içecek üreticilerini alternatif içecekler sunmaya teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Düşük şekerli veya daha az tatlandırılmış içecekleri başarılı bir şekilde pazarlamak giderek artan bir mecburiyet. Üreticiler tüketicinin de değişmekte olduğunu kabul ediyorlar. Gazlı içecek şirketleri kendilerini değiştirmezse, değişen tüketiciyi ellerinden kaçıracaklar. Tersine dönme ihtimali oldukça düşük olan değişimler görüyoruz.
Okundu Olarak İşaretle

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Korkutucu! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Washington Post | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/01/2022 13:43:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8265

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Demir
Göğüs
Plastik
Mantar
Koaservat
Biyoloji
Kimyasal Evrim
Komplo Teorisi
Kimya Tarihi
Evrimsel Biyoloji
Cinsellik Araştırmaları
Genel Halk
Wuhan
Hastalık
Nadir
Öğrenme Alanı
Sağlık Bakanlığı
Diyet
Diş Hekimi
Mistisizm
Tedavi
Karbonhidrat
Şempanze
Hidrotermal Baca
Hayvanlar Alemi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et