Yükleniyor...

Terime Git
Kapat

COVID-19 Hastalığı, Sadece Çay İçerek Tedavi Edilemez!

Yazar:
Editör: Ayşegül Şenyiğit Özdil
Okunma Sayısı: 7,215
Okunma Süresi: 2 dakika
Yayınlanma Tarihi: 13/04/2020 15:07
Son Düzenlenme: 13/04/2020 16:01

Gerçeklik Analizi

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

İçerdiği teobromin ve teofilin olarak bilinen metilksantin maddelerinden dolayı çay içmek COVID-19 hastalığını tedavi edebilir.

Gerçek mi?

Gerçek Ne?

Hiçbir tekil besin veya gıda maddesi sizi COVID-19 hastalığına karşı koruyamaz veya tek başına iyileşmenizi sağlayamaz. Çay ve tüm içerikleri de bu besinler arasındadır ve COVID-19 tedavisinde çay içmek tek başına kullanılamaz. Yapılan çalışmalar da bunu göstermektedir.

İddianın Kökeni

Bu iddia, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınına karşı insanları önceden uyarmaya çalışan ve daha sonra bu hastalık yüzünden hayatını kaybeden Dr. Li Wiangliang'a aittir. Dr. Li Wiangliang bu maddelerin virüslerin etkilerini ''anlamlı derecede düşürdüğünü'' ve bu yüzden COVID-19'u tedavi edeceklerini söylemiştir.

İddia, sadece kişisel sosyal medya hesabından öne atıldığı için orijinal iddia metnine ulaşılamamıştır. Ancak iddia sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştır ve başta haber kanalları olmak üzere birçok kişi ve kurum haberi diğer insanlarla paylaşmıştır. İddiayı ilk paylaşan haber kanallarından biri olan CNN'in paylaştığı haber metni aşağıda paylaşılmıştır.

CNN'in paylaştığı haber metni
The Quint

Hatta iddialar o kadar geniş yankı bulmuştur ki Çin'deki hastaneler COVID-19 hastalarına günde 3 kez olmak üzere çay vermeye başlamıştır. Ancak bu tedavi, anlamlı bir etkiye neden olmamıştır.

Bilgiler

İddiada bahsi geçen teobromin ve teofilin maddeleri birer metilksantindir. Metilksantinler, kafeini de kapsayan bir alkoloid grubudur. Metilksantinler vücutta uyarıcı olarak görev yapar. Kahvedeki temel metilksantin kafeindir. Çayda en çok teofilin ve çikolatada ise en çok teobromin metilksantinleri bulunur.

Ancak her üç besinde de, yani çay, çikolata ve kahvede de her üç metilksantin değişik oranlarda bulunur. Diğer bir deyişle, teofilin ve teobromin maddelerinin çayda bulunduğu doğrudur. Ayrıca sözü edilen teofilin gibi metilksantinlerin, astım ve bronşit gibi solunum rahatsızlıklarında kullanıldığı da doğrudur. Ama kullanılan dozlar bir besinde bulunmayacak kadar yüksek dozlardır.

Ne var ki bu maddelerin virüse karşı savaştığını gösteren hiçbir bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca iddia sahibinin bu konu üzerinde çalışmış olduğunu gösteren bir kanıt da bulunamamıştır. Dr. Wiangliang, göz üzerine uzmanlaşmış bir doktordu ve virüslerle ilgili bir çalışmaya girmemişti.

Gelen tepkilerle birlikte Şubat ayında Çin'deki haber ajansları da bu iddianın doğru olmadığını, çayın laboratuvar ortamında virüsü öldürse bile akciğerlere ulaşmadığı için herhangi bir etkisinin olmayacağını kabul etmiştir ve ''çay'' tedavisini uygulamayı durdurmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19'un hala kesin bir tedavisinin olmadığını her fırsatta yeniliyor ve koronavirüsten uzak durmak için şu üç öneriyi tekrarlamaya devam ediyor:

  1. Evde kalmak
  2. Elinizi en az 20 sn boyunca sabun ve suyla yıkamak
  3. Yüzünüze dokunmamak

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Reality Check team. Coronavirus: Does Drinking Tea Help?. (2020, Mart 25). Alındığı Tarih: 13 Nisan 2020. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
  2. S. McDermott. Debunked: No, Drinking Tea Is Not A Cure For Covid-19. (2020, Mart 26). Alındığı Tarih: 13 Nisan 2020. Alındığı Yer: The Journal.ie | Arşiv Bağlantısı
  3. A. Chattopadhyay . Fact Check: Can Tea Cure Covid-19? No!. (2020, Mart 26). Alındığı Tarih: 13 Nisan 2020. Alındığı Yer: The Logical Indian | Arşiv Bağlantısı
  4. China Daily. Can Drinking Tea Prevent Coronavirus Infections?. (2020, Nisan 13). Alındığı Tarih: 13 Nisan 2020. Alındığı Yer: China Daily | Arşiv Bağlantısı

Etiketler

Kategoriler