Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Cinsel Yamyamlık Nedir? Hangi Canlılar Partnerini Yiyor?

Cinsel Yamyamlık Nedir? Hangi Canlılar Partnerini Yiyor? Reed College
Erkeğini yiyen bir dişi peygamber devesi
9 dakika
2,141
Tüm Reklamları Kapat

Cinsel yamyamlık; bir canlının çiftleşme sırasında, öncesinde veya sonrasında partnerini yemesi davranışıdır. Canlılar arasında nadir bir davranıştır ve genellikle dişi örümceğimsilerde (Araknidler'de) görülür. Genel olarak nadir görülmesine rağmen birçok örümcek ve akrep ailesinde yaygın görülen bir davranıştır. Canlının kendisi ile çiftleşmek isteyen partnerini öldürüp tüketmesine sebep olan bu davranış, cinsel çatışmanın zirvelerinden biridir.

Cinsel yamyamlık genel olarak dişilere avantaj sağladığı için dişi ve erkek bireyler arasında bir cinsel çatışmaya yol açar. Eşeyler arası bu çatışma evrimsel süreçte farklı hayatta kalma ve üreme stratejilerinin gelişmesine sebep olmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Cinsel yamyamlığın dişilere avantaj sağladığını söylemek kolaydır. Çünkü genellikle karşı cinsi tüketen birey dişi, tüketilen birey ise erkektir. Dişi, partnerini tüketerek hem kendini hem de ileride oluşacak yavrularını besleyebilir. Fakat bu davranışın erkekler için avantaj sağladığını söylemek zordur. Genellikle erkek olan kurban, yamyamlığa kurban giderse ileride çıkabilecek çiftleşme fırsatlarını kaybeder. Bu da kurbanın soyunun devamlılığı için tehdit oluşturur.

Yamyamlığın yavru sayısını ve hayatta kalma şansını arttırdığı türlerde bile erkekler dişilere temkinli yaklaşır ve çiftleşmeden sonra hızla geri çekilir. Bu da erkeğin yamyamlık konusunda dişi kadar istekli olmadığını göstermektedir. Cinsel yamyamlık neticesinde tüketilen bireyler, yenmemek için farklı stratejiler geliştirebilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Gariptir ki, birçok türde cinsel yamyamlık sperm dişiye aktarılmadan önce gerçekleşir. Bu durumda cinsel yamyamlık erkeğe herhangi bir avantaj sağlayamaz. Bu durum cinsel yamyamlığın evrimi konusunda uzun süren tartışmalara sebep olmuştur. Peki eşeyler arasındaki bu çelişkilere rağmen cinsel yamyamlık evrimsel süreçte nasıl ortaya çıktı?

Cinsel Yamyamlığın Evrimsel Nedenleri

Cinsel yamyamlık farklı türlerde farklı şekillerde evrimleşebilir. Bu sebeple tek bir genel model, cinsel yamyamlığı açıklamak için yetersizdir. Farklı canlı türlerindeki cinsel yamyamlık davranışını açıklamak için farklı modeller geliştirilmesi bu davranışın altında yatan evrimsel sebebin ve eşeyler arasındaki avantaj/dezavantaj dengesinin anlaşılması açısından büyük öneme sahiptir. Cinsel yamyamlığın evrimini açıklamak açısından ortaya atılan 4 ana hipotez vardır.

Adaptif Yiyecek Arama Hipotezi

Adaptif Yiyecek Arama Hipotezi en az tartışmalı hipotezlerden biridir. Bir canlı yiyecek arama kaygısı ile partnerini yiyebilir ve bu bazı durumlarda hem erkek hem de dişinin yararına olduğu için bir cinsiyetler arasında bir çatışma gözlemlenmez. Fakat bazı durumlarda dişi veya erkeğin tüketilmeye karşı olan direnci eşeyler arasında bir çatışmaya sebep olabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Babalık yatırımı (İng: "Male parental investment") ile ortaya çıkan cinsel yamyamlık, cinsel çatışmanın önüne geçebilir. Babalık yatırımı durumunda erkek birey, yavru kalitesini arttırmak amacıyla kendi zamanından ve/veya enerjisinden harcama yapabilir. Hatta bazı aşırı durumlarda erkek birey, kendini yavruların kalitesini arttırmak amacıyla dişiye kurban olarak sunabilir. Bu tür bir cinsel yamyamlığa örnek olarak bir peygamber devesi türü olan Tenodera sinensis verilebilir.

T. sinenis türü babalık yatırımı denilen erkek fedakarlığının aşırı bir versiyonu olarak kendini dişiye ve ileride oluşacak olan yavrularına besin olarak sunabilir. Erkeğin kendi rızasıyla kurban edilmesi bir cinsel çatışmanın oluşmasını engeller. Erkeğin kendini besin olarak dişiye ve yavrulara sunması dişinin ve yavruların hayatta kalma ihtimalini arttırdığı akademik bir çalışmada doğrulanmıştır.[1]

Erkeğini tüketen dişilerin yumurtaları ve üreme dokularının, erkeğini tüketmemiş olan dişilere göre daha fazla erkek kaynaklı amino asit içerdiği gözlemlenmiştir. Yani bu tür bir cinsel yamyamlık, erkeklerin yavrularına yaptığı babalık yatırımını güçlendirmektedir. Bu, cinsel yamyamlığın hem dişi hem de erkek bireyler için ortak bir çıkar sağlayabileceği anlamına gelmektedir.

Cinsel yamyamlığın cinsel çatışmaya sebep olduğu türlere örnek olarak Karadul (Latrodectus mactans) veya Zıplayan Örümcekler verilebilir. Karadul erkeğinin tüketilmeye olan isteksizliği evrimsel süreçte farklı üreme stratejileri geliştirmesine sebep olmuştur. Karadul erkeği çiftleşmeden önce yenmemek için ipleriyle dişiyi bağladıktan sonra çiftleşme başlar. Zıplayan örümceklerde ise durum tamamen farklıdır. Erkek önce dişinin farklı bir avı avlayıp tüketmesini bekler. Daha sonra ise dişiye kur yaparak çiftleşmeye başlar.

Cinsel yamyamlık sadece dişilerde gözlemlenmez. Ne kadar nadir olsa da erkeklerde de cinsel yamyamlık gözlenebilir. Örneğin Micaria sociablisis ve Allocasa brasiliensis örümceklerinde tüketen cinsiyet bakımından tersine çevrilmiş bir cinsel yamyamlık gözlenmiştir. M. Socialbilis üzerinden yürütülen bir laboratuvar deneyinde erkek birey kendisinden oldukça yaşlı olan bir dişi bireyle çiftleşmek yerine onu tüketmeyi tercih etmiştir. Yaşlı bireyin üreme başarısının düşük olması sebebi ile erkek birey, dişi bireyle çiftleşmek yerine onu yiyecek kaynağı olarak kullanmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Agresif Yayılma Hipotezi

Agresif Yayılma Hipotezi, cinsel yamyamlığın evrimiyle ilgili en tartışmalı hipotezlerden biridir. Bu hipoteze göre bir dişi avına karşı ne kadar agresifse, partnerini yeme ihtimali o kadar artar. Bu hipoteze göre dişinin erkeği tüketmesi, parterin besin değerine veya avantajlı diğer genetik özelliklerden bağımsızdır. Aksine, dişinin partnerini yiyip yememesi tamamen kendisinin agresiflik seviyesine bağlıdır. Bu seviye avına saldırma hızı ile ölçülebilir. Agresif dişiler, diğer dişilere göre daha büyük vücutlara sahip olabilir ve yamyamlık davranışında bulunabilir.

Eş Seçimi Hipotezi

Cinsel yamyamlık bir eş seçimi mekanizması olarak karşımıza çıkabilir. Belli avantajlı fenotipik özelliklere sahip olan erkekler, dişiler tarafından eş olarak seçilebilir. Dişinin, genetik olarak avantajlı olan bir erkeği seçmesi ileride oluşacak yavruların da genetik olarak avantajlı olacağı anlamına gelmektedir. Fakat genetik olarak dezavantajlı konumda olan bir erkek, dişi için iyi bir eş adayı değildir. Bu sebeple dişi, kendine besin sağlayabilmek açısından dezavantajlı konumda olan erkek ile çiftleşmeyi reddedip onu tüketmeyi seçebilir. Bu cinsel yamyamlık türü, çiftleşmeden önce yani sperm aktarılmadan gerçekleşir.

Yanlış Kimlik Hipotezi

Bazen dişiler, kendilerine çiftleşmek için kur yapan erkeklerin kimliklerini tanımlayamadığında onları yiyebilir. Bu hipoteze göre dişi, eş seçiminde erkeğin kimliğini tam olarak tanımlayamayabilir ve bu sebeple onu eleyerek tüketebilir veya erkeğin karşı cins olduğunu anlayamayıp onu av sanabilir. Bu hipotez için kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Çünkü yanlış kimlik ile diğer hipotezler arasında ayrım yapmak oldukça zor olabilir.

Farklı Canlılarda Cinsel Yamyamlık ve Üreme Stratejileri

Cinsel yamyamlığın gözlendiği türlerde erkek birey, dişi tarafından tüketilmek konusunda dişi kadar istekli olmayabilir. Bu durumda iki eşey arasında bir cinsel çatışma meydana gelir ve bu çatışma sonrası eşeyler evrimsel süreçte farklı üreme stratejileri geliştirir. Gelin bu farklı stratejileri farklı türler üzerinden inceleyelim.

Tüm Reklamları Kapat

Küre Dokumacı Örümceği

Küre dokumacı örümcekleri, erkek bireylerin bol olduğu bir ortamda yaşar. Bolca erkek bireyin olduğu bir ortamda dişiler kendi kişisel çıkarları için, yani hayatta kalmak veya yavru kalitesini arttırmak için bazı erkekleri tüketebilir. Bu durumda erkek bireylerin yenmemek için dişi bireyden olabildiğince hızlı bir şekilde kaçması gerekir.

Bir erkek küre dokumacı örümcek çiftleştikten sonra hızla geri çekiliyor.
Scientific American

Erkek bireyler, dişinin üstünde takla duruşundayken çiftleşmeye başlar ve çiftleşme sonlandıktan hemen sonra hızla takla atarak geri çekilir. Çiftleştikten sonra yenmemek için kendilerini o kadar hızlı fırlatırlar ki bu anları kameraya çekmek için normalden daha hassas bir kameraya ihtiyaç duyulmaktadır. Ortalama 3 milimetre uzunluğunda olan örümcekler kendilerini saniyede 88 santimetreye yaklaşan hızlarda fırlatabilmektedirler.[7]

Erkek Küre Dokumacı Örümceklerinin cinsel organları, genellikle çiftleştikten sonra dişinin cinsel organının içinde kalır ve kopar. Ancak erkek bireyler cinsel yamyamlık sebebiyle çiftleştikten sonra muhtemelen tüketileceklerinden bu genital sakatlığı kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilirler. Erkekler kendi genital organlarını, dişinin genital organlarına bir tür tıkaç olarak kullanabilirler.[8] Bu sayede başka erkeklerin, dişiyi en azından uzun bir süre boyunca döllemesini engelleyebilirler. Ayrıca genital organlarının kopmasına rağmen koptuktan sonra bile belli bir süre boyunca dişiyi dölleyebilirler. Bu sayede çiftleşme süresini uzatmış olurlar. Ayrıca kullandıkları tıkaç sayesinde sperm rekabetini ortadan kaldırıp daha fazla yumurtayı dölleyebilirler. Bu durum "uzaktan çiftleşme" olarak adlandırılır.

Çöl Otu Örümceği

Cinsel yamyamlığın görüldüğü örümcek türlerinden biri olan Çöl Otu Örümceğinde (Agelenopsis aperta) gözlemlenen bir başka üreme stratejisi ise erkek kaynaklı kataleptik/pasif durumdur.[9] Bu stratejide erkek birey, dişi davranışsal olarak inaktif iken çiftleşmeye başlar. Erkek birey dişiyi pasif hale getirebilmek için ağın üzerinde titreşimli bir sinyal gönderir. Daha sonra erkek birey dişiye yaklaşır; üzerine çıkar ve dişiyi pasif hale getirebilmek için karnını okşar, yani bir nevi masaj yapar. Dişi, bu süreçten sonra erkek kaynaklı kur davranışı ile pasifleşir. Erkek bu sayede dişiyi pasif hale getirerek saldırganlık ihtimalini azaltır.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Doğanın Doğası: Göz Kamaştırıcı Gerçekler

Lynn Margulis ve oğlu Dorion Sagan’ın birlikte yaptıkları bilimsel çalışmaların önemli noktalarının yer aldığı bu kitap, Dünya üzerindeki yaşamın bilinmeyen taraflarını ortaya seriyor. Kitapta, Nietzsche’nin frengi hastalığına neden olan sprikotlerden, AIDS’e neden olan HIV virüsüne kadar pek çok bilinmeyen ya da yanlış bilinenlerin gerçek doğasından örnekler verilerek, içinde yaşadığımız doğanın doğası eğlenceli bir üslupla aktarılıyor. Margulis ve Sagan hayali tahtımızdan inmemizi ve insanlığın bütün o teknolojik ve kültürel aksesuarlarıyla birlikte protistlerle, bakterilerle, bitkilerle, hayvanlarla, bizi çevreleyen canlı dünyayla birlikte bu muazzam büyüklükteki sistem içine derinlemesine ve ayrılmaz bir şekilde gömüldüğünün farkına varmamızı tavsiye ediyorlar.

 • Çevirmen: Avni Uysal & Gizem Uysal
 • Yayın Tarihi: 16.11.2018
 • Baskı Sayısı: 1. Baskı
 • Sayfa Sayısı: 328
 • Cilt Tipi: Karton Kapak
 • Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
 • Boyut: 13.5 x 21 cm
 • ISBN: 9786056732270
Devamını Göster
₺75.00
Doğanın Doğası: Göz Kamaştırıcı Gerçekler

Çöl Otu Örümceği
Çöl Otu Örümceği
Wikimedia Commons

Zıplayan Örümcekler

Dişi zıplayan örümceler tek bir defa çiftleşir ve bu sebeple çok seçicilerdir. Erkeğin dişiyi etkileyebilmek için iyi bir dans yeteneğine sahip olması gerekir. Erkek dans etmek için zıplar, uzuvlarını sallar ve vücudunun bazı kısımlarını birbirine vurup müzik yaparak dişinin algılayabileceği titreşimler gönderir. Erkeğin yaptığı bu kurdan sonra dişi etkilenir ise erkek ile çiftleşir, etkilenmez ise erkeği besin kaynağı olarak tüketir.

Zıplayan Örümcek
Zıplayan Örümcek
Britannica

Yeşil Anakondalar

Dişi yeşil anakondalar kişisel çıkarları doğrultusunda bir veya birden fazla erkek bireyi yiyebilir. Dişi yeşil anakondalar çok eşli canlılardır ve bu nedenle birden fazla çiftleşme partnerine sahiptirler. Bazı durumlarda bu partner sayısı 10'dan fazla olabilmektedir. Birden fazla erkek, dişinin etrafında toplanır ve rekabet ederek dişinin üreme organını bulup onunla çiftleşmeye çalışırlar. Bu çiftleşme süreci 4 haftaya kadar sürebilir.

Yeşil Anakonda
Yeşil Anakonda
Britannica

Dişi yeşil anakondalarda tıpkı cinsel yamyamlığın görüldüğü örümcek türlerinde de olduğu gibi dişi bireyler erkek bireylerden daha büyük ve güçlüdür. Dişiler döllendiklerinde oluşan yavru nedeniyle uzun süre boyunca hareketleri önemli ölçüde kısıtlanır. Bu nedenle dişiler erkek bireyleri hem kendileri hem de oluşacak yavrular için besin kaynağı olarak kullanırlar.

Sonuç

Sonuç olarak yeterli seçilim baskısı olduğu durumlarda avantajsız gibi görünen cinsel yamyamlık davranışı evrimleşebilir. Cinsel yamyamlık farklı seçilim baskıları altında, farklı canlı türlerinde birbirinden bağımsız olarak evrimleşebilir. Bu durumda cinsel yamyamlığın evrimine dair tek bir genel hipotezin geliştirilmesi doğru olmaz. Her canlı türü için farklı hipotezlerin geliştirilmesi açıklanabilirlik açısından daha doğrudur.

Cinsel yamyamlık davranışı bazı durumlarda her iki eşeye de fayda sağlayabilir. Fakat erkek ve dişi bireylerin çıkarları birbiri ile çakışır ise ortaya bir cinsel çatışma çıkabilir. Bu çatışmanın sonucunda her iki eşey de birbirini alt etmek adına farklı üreme stratejileri geliştirebilir. Cinsel yamyamlık, diğer birçok doğa olayı gibi popülasyonların evrimine yön vermektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
42
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 11
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Korkutucu! 5
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 4
 • İğrenç! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2023 07:17:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15398

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mantık
Tardigrad
Nüfus
Işık Yılı
Homeostasis
Goril
Argüman
Ağaç
Sinir
Orman
Yıldız
Salgın
Görüş
Dünya Sağlık Örgütü
Kadın Sağlığı
Gaz
Entomoloji
Hematoloji
Makina
İnsanın Evrimi
Karbon
Mistisizm
Hayvan
Bebek
Sahtebilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
D. Yenisoy, et al. Cinsel Yamyamlık Nedir? Hangi Canlılar Partnerini Yiyor?. (8 Eylül 2023). Alındığı Tarih: 29 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15398
Yenisoy, D., Alparslan, E. (2023, September 08). Cinsel Yamyamlık Nedir? Hangi Canlılar Partnerini Yiyor?. Evrim Ağacı. Retrieved September 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15398
D. Yenisoy, et al. “Cinsel Yamyamlık Nedir? Hangi Canlılar Partnerini Yiyor?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 08 Sep. 2023, https://evrimagaci.org/s/15398.
Yenisoy, Dılbaz. Alparslan, Eda. “Cinsel Yamyamlık Nedir? Hangi Canlılar Partnerini Yiyor?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, September 08, 2023. https://evrimagaci.org/s/15398.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close