Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Stres ve Kaygılarınızı Üzerinizden Atma Zamanı

Stres ve Kaygılarınızı Üzerinizden Atma Zamanı KAYGI
Ryanniel Masucol
11 dakika
115
Blog Yazısı

Son zamanlarda stres ve kaygı seviyeniz normalin üzerindeyse , bu konuda yalnız olmadığınızı bilmenizde fayda var . ABD'deki en büyük bilimsel ve profesyonel psikolog örgütü olan Amerikan Psikoloji Derneği'nin (APA) Şubat 2022’de bir pazar araştırması ve analiz şirketi olan Harris Poll ile yaptığı anket çalışması sonucunda yayınladığı Amerika'da Stres raporuna göre, başta enflasyon ve küresel belirsizlik ile ilişkili endişelerden kaynaklı , Ukrayna'nın işgaliyle birlikte artan gaz fiyatları, enerji faturaları, gıda alışveriş maliyetleri gibi sıralı kalemlerde ki belirsizlikler , ABD'de kişisel stresi yüksek seviyelere çıkardı.

Birçok kişinin bu denli agresif tutum ve düşünceler içerisinde olmasının nedenine baktığımızda anket katılımcılarına göre temelde ağır basan düşünceleri şu sekilde ; katılımcıların % 87'si " Enflasyon nedeniyle günlük ürünlerin fiyatlarındaki artıştan etkilendiklerini" ve “ Son iki yıldır kesintisiz olarak sürekli bir kriz akışı yaşanmış gibi hissettiklerini” ifade ederken % 73'ü "Şu anda dünyanın karşı karşıya olduğu krizlerin sayısından bunaldığını" ifade ettiler. Ülkece - her ne kadar ülkemizde etkisini yitirdiğini düşündüğümüz fakat Avrupa ve Asya ülkelerinde devam etmekte olan- küresel salgının , sürekli olarak negatif haber döngülerinin , artan enerji ve gıda maliyetlerinin stresini taşıyot olmakla beraber birçoğumuz hala kariyer kaygısı, aile ve ilişki draması gibi yaygın günlük yaşam stresleriyle uğraşmakta.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırma şirketi Gallup, dünyanın her bölgesinden 96 ülkeyi kapsayan ve işyerlerinde çalışanların durumunu analiz ettiği raporunu açıkladı.Rapora göre ; dünyada çalışanların stres düzeyi tüm zamanların en yüksek seviyesine, %44’e yükseldi. Türkiye’ye bakıldığındaysa, çalışanların % 66’sı gün içinde yoğun bir stres altında olduğunu belirtti. Türkiye’de üç çalışandan ikisi ağır stres altında olduğunu söylerken , Türkiye bu oranla dünyada ilk sırada yer aldı. Türkiye’yi %65 ile Lübnan izledi. Bu araştırma, çalışanların endişe seviyesini de ölçüyor. Türkiye’de çalışanların %43’ü her gün derin bir endişe içinde olduğunu söyledi. Bu oran geçen yıla göre üç puan arttı.(2022 DİKEN)

Hiçbirimizin elinde sihirli bir değnek yok. Bu sebeptendir ki stresi ve buna bağlı davranışları ortadan kaldırmanın hızlı bir yolu da yok. ( Tabi sizin için mevcut hayat standardınızı tatmin edici hayat standardına dönüştürmenizi engelleyen veya olumsuz yönde etkileyen kronik bir rahatsızlığınız varsa elbette bir profesyonele danışmakta fayda var. Bir profesyonelle konuşmak, stresin yarattığı durum ve davranışların bir kısmını kısa vadede hafifletmenin ve iyileştirmenin en iyi yolu olabilir. (Yazımın ilerleyen kısımlarında yeniden konuya da değineceğim.)

Tüm Reklamları Kapat

Kaygı seviyeniz arttığında ve çok bunaldığınızı hissettiğinizde uzman desteği ile deneyebileceğiniz stresi azaltma yöntem ve etkinlikler ziyadesiyle mevcut.

Çok fazla bunalmış hissettiğinizde Bilişsel davranışçı terapi (BDT), mindfulness (farkındalık) temelli psikoloji uygulamaları üzerine yapılan araştırmalardan yararlanarak kendiniz için faydalı bir "stres ile başa çıkma kiti" oluşturabilirsiniz. Stres ve stres kaynaklı oluşan kaygılarımızı rahatlatmak için mevcut stratejilerimize gelin bir göz gezdirelim.

Yeneceğimiz Düşmanımızı Doğru Tanımamız Lazım. Stres ve Kaygı Nedir ?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre, Stres ve kaygı arasında ince bir çizgi vardır. Her ikisi de duygusal tepkilerdir, ancak stres tipik olarak harici bir tetikleyiciden kaynaklanır. Tetikleyici ; son iş tarihi veya sevilen biriyle kavga gibi kısa vadeli olabileceği gibi çalışamama, ayrımcılık veya kronik hastalık gibi uzun vadeli olabilir. Stres altındaki insanlar sinirlilik, öfke, yorgunluk, kas ağrısı, sindirim sorunları ve uyku zorluğu gibi zihinsel ve fiziksel semptomlar yaşarlar. Bu da bireye vücudunun büyük bir durum ile karşı karşıya kaldığını fark ettirebilir ve savaş ya da kaç stres tepkisini harekete geçirebilir. Stres, çoğumuzun da aşina olduğu kaygıdan biraz farklıdır. Stresli olduğunuz bir zaman diliminde, stresör ortadan kalktığında fiziksel semptomlarınız genellikle ekstra bir çaba sarf etmeksizin çözülecektir. Öte yandan kaygı, bir stresörün yokluğunda bile ortadan kalkmayan kalıcı, aşırı endişelerle tanımlanır. Kaygı, stres ile neredeyse aynı semptomlara yol açar : Uykusuzluk, konsantrasyonda zorluk , yorgunluk, kas gerginliği ve sinirlilik. Hem hafif stres hem de hafif anksiyete, benzer başa çıkma mekanizmalarına iyi yanıt verir. Fiziksel aktivite, besleyici ve çeşitli bir diyet , nitelikli uyku rutini iyi bir başlangıç noktasıdır ancak başka başa çıkma mekanizmaları da mevcuttur.

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'ne göre : hem stresin hem de anksiyetenin bazı fiziksel belirtileri şunlardır:

● Yüksek kalp atış hızı

● Artan kan basıncı

● Baş ağrısı

Tüm Reklamları Kapat

● Huzursuzluk veya uykusuzluk

● Yarış düşünceleri veya endişeleri

Stresiniz nasıl tezahür ederse etsin artık size bunalmış hissettirmeye başlarsa ve bu duruma karşın bir rahatlama arıyorsanız, bedeninizi ve zihninizi rahatlatmak için aşağıda belirttiğim uzman destekli stres azaltma stratejilerinden bazılarını deneyebilirsiniz.

Zihnimizin ve Bedenimizin Rahatlaması İçin Geri Sayım

Tüm Reklamları Kapat

" Topraklanma Egzersizi "

Ruhumuzu ve benliğimizi bedenimiz aracılığı ile "şimdi ve burada" olana odaklamak ve var olan stresle başa çıkma konusunda en etkili başa çıkma stratejilerinden biri olan "5-4-3-2-1 yöntemi" ; sizi olumlu duygulara odaklamak ve şimdiki ana götürmek için tasarlanmış bir farkındalık aktivitesidir. Bu aktiviteden yeterince verim alabilmeniz için düzenli olarak tekrar etmenizde fayda olduğunu da göz ardı etmemek gerekir.

Bu egzersize başlamadan önce, nefesinize odaklanın. Yavaş, derin, uzun nefesler sakinlik hissini korumanıza ve daha sakin bir duruma dönmenize yardımcı olabilir. Ardından, duyularınızı kullanarak beşten geriye doğru sayın : Görebileceğiniz beş şeyi, dokunabileceğiniz dört şeyi, duyabileceğiniz üç şeyi, koklayabileceğiniz iki şeyi ve tattığınız bir şeyi adlandırın. İşte bu kadar.

Dahada ayrıntılayalım.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Yumuşaklığın Gücü

“Yumuşaklık bir muamma… Karşılamak ile vermekten müteşekkil bir ikili harekete eklenmiş, ölümle doğumun imzaladığı geçişlerin eşiğinde beliriyor. Kendi yoğunluk derecelerini taşıdığı, sembolik bir kuvvet olduğu ve şeyler ile varlıklar üzerinde dönüştürücü bir kabiliyeti bulunduğu için de bir güç. […] Bana içini dökenleri dinlerken, her kişisel deneyimde yumuşaklığı duydum. Onun direniş kuvvetini ve ele gelmez sihrini ‘aktarım’ dediğimiz gizemde hissettim. Dünyayla ilişkisine bakınca gördüm ki yumuşaklık ilk olarak yaşamı taşıyan, kurtaran ve geliştiren bir zekâ…”

“Bir felsefe kitabının konu ettiği meselenin tavrını takındığı çok nadiren görülür: Maddeyi ele alırken töze, yüzeyi ele alırken geometriye dönüşmesi, hatta zamana seslenirken sabırsızlanması gibi. Yumuşaklığın Gücü yumuşak bir kitap olmak gibi inanılmaz bir hünere sahip. Yumuşaklık ‘hakkında’ yumuşaklığın kendisi ‘tarafından’ yazılmış bir kitap. […] Yumuşaklığın Gücü bizi eğiten, yatıştıran, rahatsız eden, ama hepsinden önce bize bir şekilde daima, her an dokunan önemli bir metindir. Bu sayede okur, kırılganlığa adanmış bu kitaptan -şüpheye yer bırakmayacak şekilde- güçlenerek çıkar.”

Catherine MALABOU

Devamını Göster
₺64.00
Yumuşaklığın Gücü

Yeniden nefesinize odaklanın Yavaş, derin, uzun nefesler.

Nefesinizi bulduktan sonra, kendinizi topraklamanıza yardımcı olmak için aşağıdaki adımları izleyin:

5: Etrafınızda gördüğünüz BEŞ şeyi kabul edin. Bu bir bardak, desenli bir kalem, tavandaki bir nokta, çevrenizdeki herhangi bir şey olabilir.

4: Etrafınızda dokunabileceğiniz DÖRT şeyi kabul edin. Saçınız, yatağınız , kitabınız veya ayaklarınızın altındaki zemin(Halı,parke, ahşap materyal…) olabilir.

3: Duyduğunuz ÜÇ şeyi kabul edin. Bu herhangi bir dış ses olabilir. Karnınızın guruldamasını duyabiliyorsanız, bu önemlidir! Vücudunuzun dışında duyabileceğiniz şeylere de odaklanın.

2: Koklayabileceğiniz İKİ şeyi kabul edin. Belki işyerinizdesiniz ve kalem kokusu alıyorsunuz ya da belki yatak odanızdasınız ve bir temiz çarşaf kokusu alıyorsunuz. Bir koku bulmak için kısa bir yürüyüşe çıkmanız gerektiğine inanıyorsanız dışarıda yağmur sonrası toprak kokusu , yeni biçilmiş çim kokusu alabilirsiniz.

1: Tadına bakabileceğiniz BİR şeyi kabul edin. Ağız floranız size ne hissettiriyor ? Çay, kahve, sevdiğiniz bir tatlı veya öğle yemeğinden kalma bir tat ?

Bir an için durabilmek ve nasıl hissettiğimizi tanımlayabilmek aslında sakinleşmemize yardımcı olabilir. Sakinleşmek ve "an"da kalabilmek, vücudumuza kendini düzenlemesi için alan açar ve zaman tanır .

Dalış Refleksini Aktifleştirin.

İzlediğimiz filmlerde şöyle bir sahneye eminim ki çoğumuz tanık olmuşuzdur. Film karakterlerinden birinin stresli bir durumdan kaçıp lavabo veya bir banyoya girdiğini ve derin bir nefes aldıklarında izleyicilere “sakinleşmeleri” gerektiğini göstermenin bir yolu olarak lavaboda yüzlerine soğuk su ile yıkamaları ? Buna benzer sahnelerde bir nevi topraklama tekniğinin bir versiyonu size gerçek hayatta yardımcı olabilir, çünkü yüzünüzü soğuk su ile yıkamak, kan ve oksijeni hayati organlarımıza odaklamasının doğal yolu olan "dalış refleksini" aktive etmenin farklı bir yoludur.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yöntemler, insanlara panik anında yardımcı olabilir. Gerçekten gergin hissedilen bir toplantı veya sunum anında kısa bir mola ihtiyacıyla, mevcut stresörün neden olduğu akut endişe ortadan kaldırılabilir. Mola anında yüzünüzü yıkadığınız soğuk su, otonom sinir sisteminizi sakinleştirebilir, kalp atış hızınızı yavaşlatabilir ve nefesinizi düzenleyip dengeli bir duruma getirebilir. Dalış Refleksi Deneyini bu bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kutu Nefes Tekniği (Box Breathing) Alıştırması Yapın.

Birçok nefes egzersizi, sakinleşmenize yardımcı olabilir. Bu yazımda en çok önerdiğim stres giderici olarak “kutu nefes tekniği” olarak adlandırılan egzersizden bahsedeceğim. Bu egzersiz, nefesinize odaklanmanıza ve zihninizi sizi endişelendiren şeylerden uzaklaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca uykunuzu kolaylaştırmak için geceleri evde yapabilirsiniz üstelik gece vakitsizce uyanıyorsanız ve uykuya dalmakta zorlanıyorsanız bu alıştırmaya sıklıkla başvurmanızı öneririm.

Kutu nefesi, her biri dört saniyeden oluşan dört adımlı süreç için adlandırılmıştır. Bu süreç bir karenin zihinsel görüntüsünü çağrıştırmak içindir. Egzersiz ; dört saniye boyunca nefes almayı, sonra bu nefesi dört saniye için tutmayı, başka bir dört saniye için nefes vermeyi ve nefesinizi dört saniye daha tutmayı gerektirir. Gerginliğin vücudunuzu terk ettiğini hissedene kadar bu şekilde nefes almaya devam edebilirsiniz. Özel olarak ayrılmış bir zaman dilimine ihtiyaç duymamakla birlikte stresli bir deneyimden önce, deneyim sırasında veya sonrasında uygulayabilirsiniz. Bu da stresle başa çıkma kitinize çok yönlü bir katkı sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Adımları detaylandırmak gerekirse :

1. Rahat bir pozisyonda sırt üstü oturun veya uzanın.

2. Toplam dört saniye boyunca derin nefes alın.

3. Nefesinizi dört saniye boyunca tutun.

Tüm Reklamları Kapat

4. Ardından, dört saniyelik bir süre boyunca yavaşça nefes verin.

5. Verdiğiniz nefes sonunda, nefesinizi dört saniye boyunca tekrar tutun.

6. Üç veya dört kez tekrarlayın.

Bu teknik hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız 5. ve 6. Kaynakları okuyabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Kaslarınızı Bölgesel Olarak Gevşetmeyi Deneyin.

Progresif kas gevşemesi (PKG), kasları germeye ve serbest bırakmaya dayanan sistematik bir süreç kullanılarak uygulanır. Bu teknikte her bir kas grubu yaklaşık olarak 5-7 saniye süreyle gerilir ve daha sonra aniden bu gerginlik ortadan kaldırılır.Eğer sırtınızla,kaslarınızla ilgili problemleriniz varsa mutlaka doktorunuza danışıp onay aldıktan sonra bu uygulamayı deneyimleyiniz. Kendinizi şiddetli bir şekilde kaygılı hissetmediğiniz zamanlarda da rahatlamak amacıyla kullanmak için etkili bir aktivitedir. Belki stresli bir günün sonunda veya güzel bir hafta sonu için rahatlamanın sakinleştirici bir yolu olan tek şey : Oturmak için rahat bir yer ve birkaç sessiz an..

1. Nefes alırken, bir kas grubunu (örneğin üst uyluklarınızı) 5 -10 saniye boyunca gerin , sonra nefes verin ve aniden bu kas grubundaki gerginliği serbest bırakın.

2. Rahatlamak için kendinize 10 saniye ile 20 saniye verin ve ardından bir sonraki kas grubuna (örneğin kalça kas grubunuza) geçin ve bu kas grubunuzu da 5-10 saniye boyunca gerin.

Tüm Reklamları Kapat

3. Gerginliği serbest bırakırken, kas grubu rahatladığında hissettiğiniz değişikliklere odaklanmaya çalışın. Görüntüler, gerginliğin serbest bırakılmasıyla bağlantılı olarak, her kas grubunu gevşetirken stresli duyguların vücudunuzdan aktığını hayal etmek gibi yararlı olabilir.

4. Yavaş yavaş vücudunuzu kasıp gevşetin ve bir diger kas gruplarına doğru ilerleyin.

Buradaki anafikir, bilinçli olarak serbest bırakmadan önce her kas grubuna birer birer germeniz. Bu, beyniniz ve vücudunuz arasındaki bağlantıyı kurar, sizi "şu an"da topraklar böylece stresli zihninizde kaybolmazsınız ve ne kadar gerginliğe tutunduğunuz konusunda size bir kontrol hissi verir.

Ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Anxiety Canada kuruluşunun yönergelerini inceleyebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Stres Anıyla ilgili Prova Yapın.

Stresin hayatınızdaki belirli bir kişiyle zaman geçirerek tetiklenebileceği bazı durumlar vardır. Patronunuzun sizinle olan iletişimi , gergin bir buluşma , sunum yapma veya yeni biriyle tanışma.

Durum böyle olduğunda,bu stresörlere karşı provalar yapmanız size yardımcı olacaktır. Maruz kalmadaki artış, stresöre karşı duyarsızlaşmanıza yardımcı olur, böylece kendinizi daha hazırlıklı hissedersiniz. Kendinizi zihinsel olarak prova ettiğiniz veya daha önce "içinde bulunduğunuz" bir durumda (örneğin, çalışmış bir sınava girmek), hazırlık ve güven duygularının artmasına neden olur. Zihinsel provalar da motor becerilere fayda sağlayabilir. Özetlersek bu süreç temel olarak, stres seviyenizi yönetmenin bir yolu olarak senaryoları önceden zihinsel olarak prova etmenizi önerir.

Zihinsel provadan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için şunları deneyebilirsiniz :

Tüm Reklamları Kapat

Ortamınızı başarı için optimize edin. Rahatlayabileceğiniz ve odaklanabileceğiniz sessiz bir ortam yaratmak önemlidir.

Tüm duyularınızı kullanın. Zihinsel provanız sırasında mümkün olduğunca derinlere inin. Belirli görevleri yerine getirirken fiziksel ve zihinsel olarak nasıl hissediyorsunuz? Ortamınız size nasıl geliyor? Nasıl kokuyor ? vb.

Geçmiş deneyimlere güvenin. Kendinize senaryolar canlandırırken görselleştirdiğinizde, önceki deneyimleriniz hakkında bilgiler ekleyebilirsiniz.

Birden çok senaryonun provasını yapın. Bir meydan okumayı veya görevi başarıyla tamamlamak için zihinsel prova yapmak önemlidir ve işler ters gittiğinde kendinizi hazırlamak da aynı derecede önemlidir. Provanıza birden fazla potansiyel engel veya beklenmedik olumsuz durumlar için eklemeler yapabilir ve bunların üstesinden gelmek için harekete geçtiğinizi hayal edebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Egzersiz! Zihinsel prova pratiği ne kadar çok yaparsanız, zihinsel prova pratiğinizi kendi yararınıza o kadar çok uyarlayabilirsiniz. Senaryolar için notlar almayı unutmayın.

Ayrıntılı bilgi sahibi olmak için İş Sağlığı Psikolojisi Dergisi, Stres Aşılama Eğitiminin Kaygı ve Performans Üzerine Etkisi adlı araştırmayı inceleyebilirsiniz.

Stres ve Kaygıyı Yönetimine Yardımcı Olmak İçin Ne Zaman bir profesyonel Başvurmalıyım ?

Makul ölçüde stres ve endişe hissetmeniz, bir anksiyete bozukluğunuz veya başka bir zihinsel sağlık durumunuz olduğu anlamına gelmez. Bir miktar stres, insan olmanın aktif bir parçasıdır. Bununla birlikte kronik stres, uzun vadeli fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Yukarıdakiler gibi temel stres yönetimi araçları ve rahatlama teknikleri yardımcı olmuyorsa veya oluyor fakat yeterince yardımcı olmuyorsa, yaşam kaliteniz ve standardınızda sizi rahatsız edecek değişikler mevcudiyetini koruyorsa terapistle randevu almanın zamanı gelmiş olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Hayat bazen korkutucu ve bunaltıcı olabilir ve herkes zaman zaman stresli olabilir, ancak asla kendi kendine teşhis koymamalısınız. Bir psikiyatrist veya psikolog durumunuzu anlamanıza ve çözüme kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak:

1. (2022) Chu B.; Marwaha K. ; Sanvictores T. ; Ayers D. . Physiology, Stress Reaction

2. (2022) Norelli S.K. ; Long A. ; Krepps J. M. Relaxation Techniques

Tüm Reklamları Kapat

3. Saunders, T., Driskell, J. E., Johnston, J. H., & Salas, E. (1996). The effect of stress inoculation training on anxiety and performance. Journal of Occupational Health Psychology, 1(2), 170–186. https://doi.org/10.1037/1076-8998.1.2.170

4. (2021) Ashfaaq A. , Devi G. , Priya J. Effect of Box Breathing Technique on Lung Function Test

5. Saunders, T., Driskell, J. E., Johnston, J. H., & Salas, E. (1996). The effect of stress inoculation training on anxiety and performance. Journal of Occupational Health Psychology, 1(2), 170–186. https://doi.org/10.1037/1076-8998.1.2.170

6. GALLUP - State of the Global Workplace: 2022 Report

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
4
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Bu blog yazısıyla ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/03/2023 13:04:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13528

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Akış
İçerikler
Sosyal
Gündem
Güneş
Depresyon
Koaservat
Gerçek
Çin
İfade
Rna
Yapay
Mavi
Besin
Çiçek
Sahte
Samanyolu Galaksisi
Fotoğraf
Antik
Yangın
Fizik
Hızlı
Oyun Teorisi
Gezegen
Santigrat Derece
Dişler
Yüksek
Ergen
Çağ
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. C. Uçar. Stres ve Kaygılarınızı Üzerinizden Atma Zamanı. (6 Aralık 2022). Alındığı Tarih: 27 Mart 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13528
Uçar, A. C. (2022, December 06). Stres ve Kaygılarınızı Üzerinizden Atma Zamanı. Evrim Ağacı. Retrieved March 27, 2023. from https://evrimagaci.org/s/13528
A. C. Uçar. “Stres ve Kaygılarınızı Üzerinizden Atma Zamanı.” Edited by . Evrim Ağacı, 06 Dec. 2022, https://evrimagaci.org/s/13528.
Uçar, Ali Cemre. “Stres ve Kaygılarınızı Üzerinizden Atma Zamanı.” Edited by . Evrim Ağacı, December 06, 2022. https://evrimagaci.org/s/13528.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.