Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Elektromanyetik Spektrum Dalgaları Üzerine

Dalgaların yüzeysel ve kısa açıklaması

Elektromanyetik Spektrum Dalgaları Üzerine
Elektromanyetik Spektrum
1 dakika
65
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

Elektromanyetik Spektrum, evrenin göz alıcı özelliklerinden sadece biridir. Burada gördüğünüz her tayf aslında birer ışıktır. Bizlerin renk ve ışık diye tabir ettiği, bildiğimiz ve gördüğümüz bölge tayfın sadece %0.0035'lik bir kısmını oluşturur! Gözümüz diğer tayfları algılayamadığından sadece bu bölgeyi görebiliyoruz. Işımalar dalga boylarına göre sınıflandırılırlar. Bazı dalgalar sadece atom çekirdeği boyutunda iken; bazıları Dünya'nın boyutuna bile erişebilir!

Hastanelerde röntgen çekilirken, evde televizyon izlerken, mikrodalgada yemek pişirirken bile aslında hep bu dalga boylarıyla karşılaşırız. Böylesine hayatımızın içinde olan Elektromanyetik Spektrumu ve bölgelerini yüzeysel ve özet olarak tanıyalım.

Tüm Reklamları Kapat

Spektrum Işımaları Listesi

Spektrumda toplamda 7 adet ışıma bulunur :

 1. Gama Işınımı
 2. X-Işınımı
 3. Mor Ötesi Işınım
 4. Görünen Tayf
 5. Kızılötesi Işınım
 6. Mikrodalgalar
 7. Radyo Dalgaları

Gama Işını Nedir?

Gama Işınımı: Dalga boyları 1010−10 ile 1010−14 arasında olan elektromanyetik ışınım. Enerjileri de foton başına 10.00010.000 elektron volttan 10107 elektron volta kadardır. X-ışınlarına benzerler ama enerjileri daha yüksektir.

Tüm Reklamları Kapat

X-Işınımı Nedir?

X-ışınları, morötesi ışınıma göre daha fazla enerjiye sahiptir. Boyları genellikle bir elementin çekirdeğinin boyunu geçmez (0.030.03 ile 33 nanometre). 100100 ile 100.000100.000 elektron volt aralığında enerjiye sahip olmaları nedeniyle; yüksek enerjili elektromanyetik radyasyon sınıfında yer alırlar.

Mor Ötesi Işınım Nedir?

Dalga boyları görülebilen ışıktan uzun ve görülebilen ışık tayfının mavi/mor ucunun ötesinde yer alır. X-ışınlarından kısadırlar. 1010-120120 nanometre arasında bir bandı kaplarlar.

Görünen Bölge Nedir?

Bizim görebildiğimiz ışık tayfını oluşturur. Bizler Spektrumun yalnızca %0.0035 %0.0035'lik bir kısmını görebiliyoruz. Tayfın kapladığı alan 400400 nanometre ile 700700 nanometreyi kapsar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kızılötesi Işınım Nedir?

Dalgaboyu görünen ışık tayfından kısadır. Üç banda ayrılırlar: Dalga boyları 0.8 mikrometre ile 88 mikrometreye kadar olan yakın kızılaltı, 88 ile 3030 mikrometre arası orta kızılaltı ve 3030 ile 300300 mikrometre arası uzak kızılaltı. Elinizi sıcak bir cismin yakınına dokundurmadan getirdiğinizde sıcaklığı veren şey kızılaltı ışımadır.

Mikrodalga Nedir?

Dalga boyları 11 ile 3030 santimetre (kısa dalga boylu radyo dalgaları) olan elektromanyetik dalgalardır.

Radyo Dalgası Nedir?

Dalga boyları birkaç milimetreden yüzlerce kilometreye kadar çıkan elektromanyetik dalgalar. Radyo Dalgaları ilk olarak James Clerk Maxwell tarafından kendi adıyla anılan Maxwell denklemlerini keşfettikten sonra öne sürüldü ve sonra ilk kez yapay olarak Heinrich Hertz tarafından bir radyo dalgası üretildi ve böylece Radyo Dalgaları kanıtlanmış oldu.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
7
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Bu blog yazısıyla ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 5
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • John Gribbin. Kuantum Ansiklopedik Sözlük. ISBN: 9786254493508. Yayınevi: ALFA Yayınları.
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/06/2023 23:57:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14315

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Elektrik
Beslenme Bilimi
Eşeyli Üreme
Okyanus
Retrovirüs
Yakınsak Evrim
Bitki
Viral Enfeksiyon
Hayatta Kalma
Astrofizik
Eğilim
Oyun
Zooloji
Newton
Ara Geçiş Türleri
Taklit
Viral
Önlem
Ecza
Ağız Sağlığı
Kurt
Diş Sorunları
Zehir
Mavi
Ağaç
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Elektriği Dokunduğunuz Yere Yönlendiren Küre Nasıl Çalışıyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
Apollo 11: Astronotları Ölümle Burun Buruna Getiren Hata Nasıl Düzeltildi?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. E. Özkan. Elektromanyetik Spektrum Dalgaları Üzerine. (31 Mart 2023). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14315
Özkan, M. E. (2023, March 31). Elektromanyetik Spektrum Dalgaları Üzerine. Evrim Ağacı. Retrieved June 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14315
M. E. Özkan. “Elektromanyetik Spektrum Dalgaları Üzerine.” Edited by . Evrim Ağacı, 31 Mar. 2023, https://evrimagaci.org/s/14315.
Özkan, Mehmet Efe. “Elektromanyetik Spektrum Dalgaları Üzerine.” Edited by . Evrim Ağacı, March 31, 2023. https://evrimagaci.org/s/14315.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close