Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Beyinde, Yeme Dürtüsünü Baskılamayı Engelleyen Özel Bir Mekanizma Keşfedildi!

Beyinde, Yeme Dürtüsünü Baskılamayı Engelleyen Özel Bir Mekanizma Keşfedildi!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 7 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Hepimizin ortak ihtiyacı ve belki de en büyük zevklerinden biri yemek yemek. Peki, bu yeme dürtüsü neyden kaynaklanıyor? Neden böyle bir hissimiz var? Oluşan bu hissin seviyesi nasıl ayarlanıyor? Bu sorular hakkında hepimizin farklı tahminleri ve cevapları olabilir. Yeni çalışmalar ise konuyu aydınlatmak için bazı ipuçları sunuyor.

Yakın zamanda ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bilim insanları beyinde yeme dürtüsünü tetikleyen özel bir devre tespit ettiler. Georgia Üniversitesi’nden Emily Noble önderliğindeki ekip, fareler üzerinde çalıştıkları sırada hipotalamusta MCH (Melanin Yoğunlaştırıcı Hormon) olarak adlandırılan bir tür transmitter madde (iletken) üreten hücre kümesi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Hipotalamus, hipofiz bezi aracılığı ile beyin ve endokrin sistem arasındaki bağlantıyı sağlayan beyindeki bir bölgedir.

Daha önce yapılan birkaç çalışmanın sonucunda MCH’nin beyinde yüksek seviyelerde bulunmasının gıda tüketimini artırabileceği gözlemlenmiş ve bu sonuçlar Nature Communications adlı dergide yayımlanmıştı. Yapılan bu son araştırmaya göre ise MCH’nin, dürtüsel davranışta rol oynadığının ilk kez gözlemlendiği belirtildi. Emily Noble şöyle diyor:

Gözlemlerimize göre, beyindeki bu hücrelerin etkinleşmesi durumunda farelerin yemek ile ilgili dürtülerinin tetikleniyor ve beyinde dürtüsel olarak yemeğe hayır deme kapasitesinin düzenlenmesi için bir fizyoloji bulunuyor.

Araştırmacılar, bu dürtüsel etkinin canlılar üzerinde bizzat gözlemlenebilmesi için araştırmacılar bir grup fareyi eğittiler. Buna göre eğitilen farelerin, ortama koyulan “lezzetli, yüksek yağlı, yüksek şekerli” küçük topakları bir kaldıraç kolunu kullanarak alması gerekiyordu. Ancak, kola bir kere bastıktan sonra tekrar basmak için 20 saniye kadar beklemeleri gerekiyordu. Eğer bir fare kola istenilen süreden daha erken basarsa fazladan 20 saniye daha beklemek zorunda kalıyorlardı.

Farelere bu eğitim verildikten sonra araştırmacılar, özel bir teknik kullanarak hipotalamustan hipokampusa kadar olan spesifik bir MCH nöral yolunu aktive ettiler ve hayvanların hareketlerini bir süre gözlemlediler. Hipokampus, hafıza ve yön bulmada rol oynayan beyindeki bir bölgedir.

Gözlemlere göre, aktive edilen MCH nöral yolu farenin kalori ihtiyacını, normal yeme alışkanlığını değiştirmeden impuls etkinliğini (dolayısıyla dürtüsel davranışı) artırıyordu.

The Spruce

Yapılan araştırmalar ve deneylerin sonucunda MCH’nin bir canlının yemeği ne kadar sevdiğine veya yemeği ne kadar istediğine (dolayısıyla bir yemek için ne kadar çabalayacağına) etki etmediği; bunun yerine bu devrenin, hayvanların önleyici kontrolüne ya da yiyecekleri almaya çalışmalarını durdurabilmelerine etki ettiği gözlemlenmiştir.

Beynimizde bu şekilde bir düzenleme mekanizması olduğu araştırmalar sonucunda ortaya kondu. Peki, bu fizyolojik düzen tedavi yöntemleri geliştirilmesi için de bir kaynak olabilir mi?

Bilim insanlarına göre böyle bir şey mümkün olabilir. Bu fizyolojik mekanizmanın, yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesine katkı sağlayabileceği ve bu sayede insanların iştahının azaltılarak, diyete gerek duyulmadan tedavi uygulanabileceği de bilim insanlarının düşünceleri arasında.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • İnanılmaz 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2020 18:07:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8353

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Fizik
Organ
Mistik
Kimya
Fosil
Mit
Kamuflaj
Sosyal Mesafelendirme
Sinek
Fotosentez
Sağlık Bilimleri
Memeli
Biyografi
2019-Ncov
İmmünoloji
Öğrenme Teorileri
Toplum
Kedi
Göz
Ay Görevleri
Viral
Dünya Sağlık Örgütü
Sars Virüsü
Halk Sağlığı
Normal Doğum
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin ahlaki sınırlarının olmadığını söylemek doğru değildir. Bilim, gerçekleri söylemekle ilgilenir ve bu, son derece ciddi bir ahlaki sınırdır.”
Lawrence Krauss
Geri Bildirim Gönder