Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Beyaz Gürültü Nedir? Pembe veya Kahverengi Gürültü, Uyumanıza veya Odaklanmanıza Yardımcı Olabilir mi?

Beyaz Gürültü Nedir? Pembe veya Kahverengi Gürültü, Uyumanıza veya Odaklanmanıza Yardımcı Olabilir mi? Interesting Engineering
4 dakika
1,958
 • Psikoakustik
Tüm Reklamları Kapat

Beyaz Gürültü, duyabileceğiniz ses frekanslarının her birine ait seslerden eşit miktarda içeren, genellikle yapay olarak üretilen bir gürültüdür. "Geniş Bant Gürültü" olarak da bilinir. Beyaz Gürültü oluşturulurken farklı frekanslarda sesler kullanılarak durağan bir ses yaratılır. Bu ses; vantilatör, klima veya elektrik süpürgesinin sesleri gibi şiddetli ve tiz olabilir. Araştırmalara göre Beyaz Gürültü;

 • Uyku kalitenizi artırabilir.
 • Bebeklerin ağlamasını durdurabilir.
 • Daha verimli çalışmanızı sağlayabilir.[3]
 • DEHB semptomlarınızı hafifletebilir.[1], [2]

Başka bir çalışmada ise birçok insan, Beyaz Gürültü'nün kendilerini olumlu yönde etkilediğini belirtmiştir. Yine de uzmanlar, olumlu etkilere dair daha fazla kanıt bulunması gerektiğini düşünmektedir.[4]

Tüm Reklamları Kapat

Pembe Gürültü Nedir?

Pembe Gürültü, arka planda kalan sürekli bir sestir. İnsanların konuşması veya yanınızdan geçen arabaların sesi gibi dikkat dağıtıcı sesleri filtreleyerek bunların uykunuzu bölmesini engeller. "Ambiyans Gürültüsü" ismiyle de anılır.

Renkli Gürültülerin Güç Spektral Yoğunluğu /Frekans grafiğinde gösterimi.
Renkli Gürültülerin Güç Spektral Yoğunluğu /Frekans grafiğinde gösterimi.
Wikipedia

Beyaz Gürültü gibi Pembe Gürültü de geceleri daha iyi uyumanızı sağlayabilecek sürekli bir arka plan sesidir. Ancak Pembe Gürültü, Beyaz Gürültü'ye göre daha kalın sesler ve daha düşük frekanslı ses dalgaları kullanır, bu nedenle de daha yatıştırıcı bulunabilir. Başka bir deyişle Pembe Gürültü, Beyaz Gürültü'ye göre daha pes sesler kullanır.

Tüm Reklamları Kapat

Pembe Gürültü; sadece belirli bir frekanstaki sesleri kullanarak yağmur, ağaçları hışırdatan rüzgâr veya sahildeki dalgalar gibi daha tekdüze sesler oluşturur. Daha pes sese (daha düşük dalga boylarına) sahip olması, yüksek sesleri filtrelemenizi sağlar. Bunun sonucunda rahatlatıcı ve düşük frekanslı sesleri diğer seslerden daha iyi duyarsınız.

Kahverengi Gürültü Nedir?

Kırmızı Gürültü adı da verilen Kahverengi Gürültü, daha önce anlattığımız gürültü renklerine göre daha bas bir sestir. Kahverengi Gürültü'nün frekansı Pembe Gürültü'ye göre daha yüksek olduğundan ses şiddeti de daha yüksektir. Sağanak yağışın veya yüksek tazyikli bir duş başlığının sesine benzer bir sestir. Daha iyi uyumak için kullanılan bazı uygulamalar, daha derin ve biraz daha iniş çıkışlı bir deneyim yaratmak için Pembe Gürültü yerine Kahverengi Gürültü kullanır.

Çalışmalara göre Kahverengi Gürültü, kulakları uğuldayan insanlarda bu uğultuyu bastırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda daha iyi düşünmenizi sağladığı da tespit edilmiştir. Bunlara karşın Kahverengi Gürültü'nün uyku üzerinde bir etkisi olup olmadığını (ve nasıl bir etkisi olduğunu) anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Beyaz, Kahverengi ve Pembe renkte gürültülere birer örnek olması için bu videoyu izleyebilirsiniz:

Farklı Gürültü Renkleri

Beyaz, Pembe ve Kahverengi gibi başka gürültü renkleri de mevcuttur. Aşağıda gördüğünüz bu gürültü renklerinin uyku üzerinde bir etkisi olmayabilir:

 • Mavi Gürültü: Bu gürültüde sesin frekansı yükseldikçe gücü de artar. Mavi Gürültü, Pembe ve Beyaz Gürültülere göre biraz daha tizdir. Fıskiyelerin çıkardığı tıslama sesine benzetilebilir.
 • Mor Gürültü: Kahverengi Gürültü'nün tam tersidir. Kullanılan seslerin frekansı yükseldikçe volümü de yükselir ve Mavi Gürültü'den daha hızlı güçlenirler. Gürültü renkleri arasında en tiz olanlardan biridir. Bir veya iki kulakta meydana gelen çınlamanın (Tinitus'un) tedavisinde kullanılır.
 • Gri Gürültü: Bu gürültüde düşük ve yüksek seslerden frekanslar kullanılsa da ikisinin ortası pek kullanılmaz. Beyaz Gürültü'ye benzer, ancak daha dengelidir.

Beyaz, Pembe veya Kahverengi Gürültü Uykunuzu İyileştirebilir mi?

Bazı insanlar, Beyaz Gürültü sayesinde daha iyi uyuyabilir. Bunun sebebi Beyaz Gürültü'nün arka plan seslerini maskelemesi ve düzenlemesidir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada insanların %38'inin Beyaz Gürültü dinlerken daha hızlı uykuya daldığı bulunmuştur.

Pembe Gürültü; kapı çarpması, araba kornası veya horlama gibi sizi uykudan uyandıracak yüksek ve sarsıcı seslerle arka plan uğultusu arasındaki farkı azaltır. Böylece daha hızlı uykuya dalmanıza ve derin uykuda daha uzun süre kalmanıza yardımcı olur. Uyandığınızda daha dinlenmiş hissetmenizi de sağlayabilir.

Pembe Gürültü'nün nasıl çalıştığını veya uyku kalitesine ne kadar yararlı olduğunu tam olarak anlayabilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Yine de bir çalışmada beyin aktivitesini azaltarak daha stabil bir uyku çekmenizi sağladığı bulunmuştur. Başka bir çalışmada ise uyurken Pembe Gürültü kullanan insanların daha derin uyuduğu gösterilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu konuda yeterince araştırma olmasa da Pembe Gürültü'nün hafızanızı artırma ihtimali de mevcuttur. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, gece Pembe Gürültü ile uyuyan orta yaşlı kişiler ertesi gün girdikleri hafıza testinde daha iyi sonuçlar almıştır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Pembe Gürültü'nün odaklanma, uyku ve hafıza üzerindeki etkilerini anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Ancak herhangi bir zararı olmadığını söylemek mümkündür, yani deneyerek sizde işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

Aynı şekilde Kahverengi Gürültü hakkında da yeterli sayıda araştırma bulunmamaktadır. Yani bu gürültülerin iyi uyumanıza kesinlikle yardım edeceği söylenemez. Ancak deneyimlerinize göre işe yarıyorlarsa kullanmanızda bir sakınca yoktur. Dikkat etmeniz gereken tek şey çok yüksek ses kullanmamaktır, CDC'ye göre 70 desibelin üstündeki seslere uzun süre maruz kalmak işitme sorunlarına yol açabilir.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
22
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Muhteşem! 3
 • İnanılmaz 2
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: WebMD | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2023 18:27:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14485

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Sağlık Personeli
Hafıza
Çekirdek
Mars
Kuyruksuz Maymun
Diyet
Zaman
Mitler
Tardigrad
Öne Çıkan
Olumsuz
Şehir Hastanesi
Hidrotermal Baca
Haber
Entomoloji
Zehirli Mantar
Canlı Cansız
Mit
Yangın
Nörobiyoloji
Koruma
Elektrik
Mutasyon
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
K. M. Robinson, et al. Beyaz Gürültü Nedir? Pembe veya Kahverengi Gürültü, Uyumanıza veya Odaklanmanıza Yardımcı Olabilir mi?. (1 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14485
Robinson, K. M., Alparslan, E. (2023, May 01). Beyaz Gürültü Nedir? Pembe veya Kahverengi Gürültü, Uyumanıza veya Odaklanmanıza Yardımcı Olabilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved May 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14485
K. M. Robinson, et al. “Beyaz Gürültü Nedir? Pembe veya Kahverengi Gürültü, Uyumanıza veya Odaklanmanıza Yardımcı Olabilir mi?.” Edited by Eda Alparslan. Translated by Eda Alparslan, Evrim Ağacı, 01 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14485.
Robinson, Kara Mayer. Alparslan, Eda. “Beyaz Gürültü Nedir? Pembe veya Kahverengi Gürültü, Uyumanıza veya Odaklanmanıza Yardımcı Olabilir mi?.” Edited by Eda Alparslan. Translated by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 01, 2023. https://evrimagaci.org/s/14485.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close