Bakteri ve Mantarlar, Toprak İçerisinde Küresel Bir Savaş Halindeler!

Bakteri ve Mantarlar, Toprak İçerisinde Küresel Bir Savaş Halindeler!
Yazar Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
1,267 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Toprak, besin döngüsü ve karbon depolaması için gerekli olan yaşamla doludur. Toprak, mikroorganizma ve makroorganizmalarla dolu canlılar dünyasını içerir ve toprak bu organizmalara yaşam ortamı sağlar.

Bunun nasıl işlediğini daha iyi anlamak için, EMBL ve Tartu Üniversitesi (Estonya) liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi, topraktaki bakteri ve mantarlarla ilgili ilk küresel çalışmayı gerçekleştirdi. Elde ettikleri sonuçlar, bakteri ve mantarların besin elde etmek için sürekli rekabet halinde olduklarını ve birbirlerine göre daha avantajlı olabilmek için bir antibiyotik direnci ürettiklerini gösteriyor. Bu çalışma, ayrıca iklim değişikliğinin toprak üzerindeki etkisini tahmin etmeye yardımcı olabilir ve tarımda doğal toprak bileşenlerini daha iyi kullanmamıza yardımcı olabilir.

Toprak mikrobiyotası üzerine yapılan araştırmalar, bilim insanlarının ellerini kirletmelerini gerektirir. Beş yıl boyunca, toprağın tarım gibi insan faaliyetlerinden etkilenmemesi için özenle seçilmiş, dünyanın dört bir yanındaki 1450 sahadan 58.000 toprak numunesi toplandı (tesis başına 40 alt numune). Baş yazarlar Mohamad Bahram (Tartu Üniversitesi) ve Falk Hildebrand (EMBL), büyük bir ekiple birlikte bu büyük projeyi kurdu, örnekler topladı ve 14,2 terabayt büyüklüğündeki veri setini analiz etti. Örneklenen 1450 sahadan 189'u, tüm kıtalarda tropikal ormanlardan tundraya kadar olan dünyanın en önemli biyomları, derinlemesine analiz için seçildi.

Küresel Mikrobiyal Savaş

Bu çalışmada bulunan milyonlarca genin yalnızca yüzdesel oranda yarısı, bağırsak ve okyanus mikrobiyomlarından elde edilen mevcut verilerle örtüşüyordu. EMBL grup lideri ve makalenin ilgili yazarı Peer Bork şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Bilinmeyen genlerin miktarı çok fazla; ancak bizim yorumlayabildiğimiz ölçüde bu durum, topraktaki bakteri ve mantarlar arasındaki küresel bir savaşa işaret ediyor.

Genel olarak, topraktaki bakteri çeşitliliğinin sayısı nispeten toprakta daha fazla mantar varsa daha düşüktür. Ekip, ayrıca bakterilerdeki antibiyotik dirençli genlerin sayısı ile mantar miktarı, özellikle de Penicillium gibi antibiyotik üretimi potansiyeli olan bakterilerle arasında güçlü bir bağlantı olduğunu buldu. Falk Hildebrand bununla ilgili olarak şöyle diyor:

Bu model, mantarların bakterilerle olan savaşında antibiyotik ürettikleri ve yalnızca yeterli antibiyotik direnç genlerine sahip bakterilerin bu savaştan sağ çıkabileceği gerçeğiyle açıklanabilir.

Bölgesel Farklılıklar

Ekip ayrıca bakteri ve mantarların dağılımında bölgesel farklılıklar olduğunu buldu. Bakteriler, ılıman iklime sahip ılıman bölgelerde en yüksek genetik çeşitliliğe sahip olan her yerdedir. Sıcaklık gibi çevresel faktörler, göreceli bolluklarında en belirleyicidir: Genellikle sıcak ve ıslak yerleri tercih ederler.

Mantarlar genellikle tundra gibi daha soğuk ve kuru iklimlerde daha yaygındır. Ayrıca kıtalar arasındaki nüfus farklılıklarından dolayı coğrafik bölgelerde daha kısıtlı (az sayıda) olma eğilimindedirler. Bu, bakteri ve mantarların besin döngüsüne olan göreceli katkılarının dünya çapında farklı olduğu ve küresel iklim değişikliğinin bileşimlerini ve farklı işlevlerini etkileyebileceğini göstermektedir.

İnsan Faaliyetinin Etkileri

Bozulmamış toprak alanlarından elden edilen verileri, tarım analizleri veya bahçe çimleri gibi insanlardan etkilenen konumlardan gelen verilerle karşılaştırırken bakteri, mantar ve antibiyotikler arasındaki oranlar tamamen farklı durumdaydı. Bilim insanlarına göre, doğal dengedeki bu değişim muhtemelen Dünya tarihinin büyük bir kısmında gelişti ve insan faaliyetlerinin de toprak mikrobiyomu üzerindeki etkisini şu ana kadar bilinmeyen sonuçlarla birlikte bize gösteriyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bununla birlikte, toprakta yaşayan mantarlar ve bakteriler arasındaki etkileşimlerinin daha iyi anlaşılması, yararlı olan mikroorganizmalara doğal çevrelerinde hayatta kalma şansı verebileceğinden, tarımda toprak gübresinin kullanımını da azaltmaya yardımcı olabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 04:27:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9665

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Sağlık
Öğrenme Teorileri
Safsata
Astronot
Eşcinsellik
Genler
Astronomi
Kemik
Uterus
Ekonomi
Teori
Yılan
Biyolojik Antropoloji
Doğa Yasası
Sağlık Personeli
Film
İlaç
Zehirli Mantar
İnsanlık
Yiyecek
Filogenetik
Koaservat
Su
Diş Gelişimi
Wuhan Koronavirüsü
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku