Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Aynı Filmi Tekrar İzleyen Farelerde Aynı Beyin Bölgeleri Aktive Olmuyor!

Aynı Filmi Tekrar İzleyen Farelerde Aynı Beyin Bölgeleri Aktive Olmuyor! Unsplash
2 dakika
2,586
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

St. Louis'teki Washington Üniversitesi'nden yapılan yeni araştırma, beynin görsel uyaranları işleyen parçası olan görsel korteksteki nöronların, zaman içinde aynı uyarana tepkilerini değiştirdiğini ortaya koydu.

Diğer çalışmalar, beynin koku ve uzamsal bellekle ilişkili bölümlerindeki nöronlarda "temsili sürüklenmeyi" belgelemiş olsa da, bu sonuç şaşırtıcı; çünkü birincil görsel korteksteki nöral aktivitenin nispeten stabil olduğu düşünülüyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Nature Communications'da yayınlanan çalışma, fizik profesörü Ralf Wessel'in laboratuvarından yeni mezun olan Ji Xia tarafından yönetildi.[1] Xia, şimdi Columbia Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacıdır. Xia şöyle diyor:

Beynin esnek bir yapı olduğunu biliyoruz, çünkü beyindeki nöral aktivitenin, öğrendiğimizde veya deneyim kazandığımız günlerde -hatta yetişkinlerde bile- değişmesini bekliyoruz. Beklenmedik olan şey ise, öğrenme olmadığında veya hiçbir deneyim değişikliği olmadığında bile sinirsel aktivitenin farklı beyin bölgelerinde günler içinde değişmesidir.

Wessel'in grubundaki araştırmacılar, beyindeki duyusal bilgi işlemeyi araştırıyorlar ve beynin görsel korteksinin nöral devrelerindeki hesaplamayla ilgili dinamik soruları cevaplayabilmek için yeni veri analizi yöntemleri kullanıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Santa Barbara'daki California Üniversitesi'ndeki Nörobilim Araştırma Enstitüsü'nden kıdemli ortak yazar Michael J. Goard, bir kısa film klibi döngü halinde farelere gösterdi. Araştırma için, Orson Welles'in klasik bir siyah-beyaz filminin, günümüzde farelerde görme yetisi araştırmalarında yaygın olarak kullanılan kullanılan açılış kısmından bir bölüm kullandılar.

fare filmi izlerken, araştırmacılar iki fotonlu kalsiyum görüntüleme kullanarak birincil görsel kortekste birkaç yüz nöronda eşzamanlı aktivite kaydettiler. Bilim insanları, aynı 30 saniyelik film klibini izlerken aynı farelerdeki aynı nöronların aktivitesini kaydederek, görüntüleme seanslarını yedi haftaya kadar haftalık olarak tekrarladılar.

Daha sonra Washington Üniversitesi'ndeki fizikçiler, zaman içinde nöronal popülasyon aktivitesindeki değişiklikleri analiz etmek için yeni hesaplama yaklaşımları kullanarak, film izleyen farelerden gelen verileri ayrıştırdı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar, doğal filmlere verilen tek nöron tepkilerinin haftalar boyunca kararsız olduğunu keşfettiler. Başka bir deyişle, fare filmi bir hafta izlediğinde, başka bir haftayla karşılaştırıldığında, tek tek nöronlar görsel uyaranlara (filmde tam olarak aynı anda ekranda olana) aynı şekilde tepki vermedi. Xia, bu araştırma bulgusunun ortakları tarafından aynı dergi sayısında yayınlanan bir diğer çalışma ile de tutarlı olduğunu söylüyor.

Ancak, bu çalışmada, Washington Üniversitesi fizikçileri, belirli bir fare için izlenen tüm nöronların popülasyon aktivitesini hesaba katarlarsa, görsel uyaranlara verilen yanıtı haftalar boyunca çözmenin bir yolunu geliştirebildiler. Sadece tek tek nöronları kullanarak bunu yapamadılar.

Xia, popülasyon aktivitesini kullanarak film klibinin tutarlı bir temsilini çıkarmasına rağmen, bilim insanları, birincil görsel korteksten gelen bu temsilin, aşağı akış beyin alanlarının gerçekte okuduğu şey olup olmadığını hala bilmiyorlar.

Son 10 yılda sinirbilimciler, beynin farklı bölgelerindeki sinirsel aktivitedeki bu "temsili kaymanın" benzer örneklerini giderek artan sıklıkta belgelemeyi başardılar. Örneğin bu alandaki ilk çalışmalar hipokampus ve posterior parietal korteksteki nöronların aktivitesinde kayma olduğunu bildirdi.

Ancak Xia, bu çalışmalar halihazırda yayınlanmış olmalarına rağmen, birçok bilim insanının beynin diğer alanlarında da kayma olabileceği olasılığını kabullenmeye hazır olmadığını söyledi. Xia şöyle diyor:

İnsanlar hala bu tür bir kaymanın birincil görsel korteksten gelmesini beklemiyorlar. Genel kanı, bu birincil duyusal kortekslerin çok güvenilir olması gerektiğidir, çünkü onlardan duyusal uyaranlardan gelen bilgileri sadık bir şekilde kodlamaları beklenir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
14
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 9
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ J. Xia, et al. (2021). Stable Representation Of A Naturalistic Movie Emerges From Episodic Activity With Gain Variability. Nature Communications, sf: 1-15. doi: 10.1038/s41467-021-25437-2. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/02/2024 07:38:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10927

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kedigiller
Göğüs Hastalığı
Kitlesel Yok Oluş
Uygulama
Üreme
Siyah
Modern
Genel Halk
Canlılık
Nöron
Mikrobiyoloji
Sağlık
Yavru
Sinaps
Doğa Olayları
Filogenetik
Antikor
Nükleer
Hastalık Kataloğu
Evrim Tarihi
Sıvı
Yeşil
Malzeme
İlaç
Burun
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Aynı Filmi Tekrar İzleyen Farelerde Aynı Beyin Bölgeleri Aktive Olmuyor!. (2 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10927
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, September 02). Aynı Filmi Tekrar İzleyen Farelerde Aynı Beyin Bölgeleri Aktive Olmuyor!. Evrim Ağacı. Retrieved February 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10927
S. Akman, et al. “Aynı Filmi Tekrar İzleyen Farelerde Aynı Beyin Bölgeleri Aktive Olmuyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 02 Sep. 2021, https://evrimagaci.org/s/10927.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Aynı Filmi Tekrar İzleyen Farelerde Aynı Beyin Bölgeleri Aktive Olmuyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 02, 2021. https://evrimagaci.org/s/10927.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close