Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Amerikyum

Amerikyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Amerikyum Wikimedia Commons
Bir duman dedektöründeki Amerikyum konteynerinin fotoğrafı.
2 dakika
2,379
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 95. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Amerikyum elementi, "Am" kısaltması ile gösterilir. Periyodik tablonun 7.periyodunun aktinitler grubunda yer almaktadır. Erime noktası 1449 K (1176°C veya 2149°F) ve kaynama noktası ise 2284 K (2011°C veya 3652°F) olarak ölçülmüştür. Oda koşullarında katı fazda bulunmaktadır.[1]

Amerikyum, radyoaktivitesi nedeniyle zararlı bir elementtir. Aynı zamanda kurşuna benzer bir yoğunluğa sahiptir. Gümüşümsü beyazlıkta ve oldukça radyoaktif bir metaldir. Oda sıcaklığında kuru havada yavaş yavaş kararmaktadır. Amerikyum, yarı ömürleri bilinen ve kütle numaraları 232 ile 247 arasında olan 14 izotopa sahiptir ancak oluşan bu izotoplar laboratuvar ortamlarında elde edilmektedir. Elementin doğal olarak oluşan izotopları yoktur.[2]

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Amerikyumun doğal kaynakları yoktur; ancak geçmişte uranyumun yüksek konsantrasyonlarda nükleer reaksiyonlara girebilmesi için mevcut olduğu düşünülmektedir.[3]

Uygulama ve Kullanım Alanları

Element ve izotopları, neredeyse tüm binalarda bulunan duman detektörleri ve gelecekteki uzay araçlarına güç sağlama potansiyeli dahil olmak üzere çok nadir ama önemli kullanım alanlarına sahiptir. İzotop 241Am, "iyonizasyon odası" duman detektörlerinde çok az miktarlarda kullanılmaktadır. 1 gram amerikum dioksit, üç milyondan fazla ev tipi duman detektörü için yeterli aktif madde sağlamaktadır. Amerikyum; tıp, bilim ve endüstride kullanılmak üzere taşınabilir bir gama ışınları ve alfa parçacıkları kaynağı olarak da kullanılır. Aynı zamanda, daha ağır elementler yapmak için nükleer araştırmalarda ana malzeme olarak kullanılır.[2]

Tüm Reklamları Kapat

Amerikyum-241 , çok çeşitli endüstriyel ölçüm uygulamaları ve belirli tiroid bozukluklarının teşhisi için faydalıdır. Petrol kuyularının üretim oranını ölçmek için dünya çapında kullanılmaktadır. Baskın ticari kullanım iyonizasyon tipi duman detektörlerindedir.

Am-241 -Be olarak bilinen amerikum-241 ve berilyum karışımı, makine ve ekipmanın tahribatsız testinde nötron kaynağı olarak ve cam endüstrisinde bir kalınlık ölçer olarak kullanılır.[4]

Tarihi

Amerikyum, kürüyum elementinden sonra keşfedildi. Bununla birlikte, Gabon, Oklo'daki doğal nükleer reaktörlerde milyonlarca yıldır üretildiği için Dünya'da bir zamanlar vardı. Bunların işlevi bir milyar yıl önce sona erdi ve en uzun ömürlü izotop, 7370 yıllık yarı ömre sahip amerikyum-247 olduğundan, bugüne kadar hiçbiri aktif halde kalamadı. Amerikyum ilk olarak 1944'te Chicago Üniversitesi'nde Glenn Seaborg, Ralph James, Leon Morgan ve Albert Ghiorso'dan oluşan bir ekip tarafından yapıldı. Element, bir nükleer reaktörde plütonyumun nötronlarla bombardımanıyla üretildi. Üretilen bu izotop americium-241 ve bunun yarılanma ömrü 432 yıldır.[5]

Etimolojisi

Amerikyum, ilk üretildiği yer Amerika olduğu için adını da bu ülkeden almıştır.[5]

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Önlem ve Güven

Nükleer üretim ve nükleer kazalar sırasında amerikyum salınımı nedeniyle insanlar gıda, solunum veya cilt teması yoluyla daha yüksek konsantrasyonlarda amerikyuma maruz kalabilirler. Nükleer santrallerde çalışan insanlar ve nükleer santrallerin yakınında yaşayan insanlar daha yüksek oranlarda bu kimyasal elemente maruz kalabilirler. Amerikyum temasından dolayı organların zarar görmesi insanlar için pek olası değildir çünkü amerikyum organlarda sadece kısa bir süre birikebilmektedir.

Amerikyumun izotopları çevrede çok yavaş bozulur ve bunun sonucunda bitkilere ve hayvanlara zarar verebilirler. Hayvanlar aşırı derecede amerikyuma maruz kalmaları sonucunda akciğerler, karaciğer ve tiroit gibi organları zarar görebilmektedir.[3]

İlginç Bilgiler ve Diğer

Amerikalı araştırmacılar Norman Edelstein ve Lester Morss tarafından Radiochemistry and Nuclear Chemistry'de yayınlanan 1986 makalesine göre amerikyum, 15 aktinit metalinden biridir. Aktinit elementleri, atom numaraları 89'dan (aktinyum) 103'e (lavrensiyum) kadar değişir. Bu elementlerin tümü, olağandışı fiziksel özelliklere sahip radyoaktiflerdir.[6]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 95. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
10
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2023 21:13:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10110

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Manyetik
Radyoaktif
Balina
Uzay Aracı
Yatay Gen Transferi
Cinsiyet
Manyetik Alan
Rna
Hücre
Şempanzeler
Metal
Nükleer Enerji
Coğrafya
Mühendislik
Çağ
İnternet
Olumsuz
Boyut
Ses
Diş Hekimi
Parçacık
Aşı
İnsan Sağlığı
Beslenme Davranışı
Genetik Mühendisliği
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Türkiye'de Aurora? Gökyüzündeki Kırmızı Işıkların Sebebi Ne?
Türkiye'de Aurora? Gökyüzündeki Kırmızı Işıkların Sebebi Ne?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Yazıcı, et al. Amerikyum. (24 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10110
Yazıcı, C., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 24). Amerikyum. Evrim Ağacı. Retrieved December 06, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10110
C. Yazıcı, et al. “Amerikyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 24 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10110.
Yazıcı, Cansu. Bakırcı, Çağrı Mert. “Amerikyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 24, 2021. https://evrimagaci.org/s/10110.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close