Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Amerikan Ordusu, Dünya'yı, 140 Ülkenin Toplamından Daha Fazla Kirletiyor!

Amerikan Ordusu, Dünya'yı, 140 Ülkenin Toplamından Daha Fazla Kirletiyor! The Spruce
4 dakika
3,260
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Amerikan ordusunun karbon "bot izi" gerçekten devasa! Tıpkı şirketlere ait tedarik zincirleri gibi, Amerikan ordusu da operasyonlarını sürdürebilmek için akıl almaz bir gemi, kamyon ve kargo uçağı ağına ihtiyaç duyuyor. Bu taşıtlar Dünya'nın her yerine bombalardan insani yardıma ve hidrokarbon yakıtlara kadar birçok şey taşıyor. Transactions of the Institute of British Geographers dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, bu karmakarışık altyapının iklim değişimine etkisini hesapladı.[1]

Sera gazı emisyonları genellikle sivillerin enerji ve yakıt kullanımına odaklanır. Ama yakın tarihli çalışmalar, ABD ordusunun insanlık tarihindeki en büyük kirleticilerden birini olduğunu gösteriyor. Amerikan ordusu, tek başına, orta büyüklükteki ülkelerin çoğundan daha fazla sıvı yakıt tüketiyor ve daha iklim değiştirici gazlar salıyor. Eğer Amerikan ordusu kendi başına bir ülke olsaydı, sadece yakıt tüketimi bile orduyu Dünya'nın en büyük 47. sera gazı salıcısı yapardı ve bu miktar, Peru ve Portekiz'in sera gazı salımının arasında yer alırdı.

2017 yılında Amerikan ordusu her gün 269.230 varil petrol satın aldı ve bu yakıtları yakarak 25.000 kilotondan fazla karbondioksit saçtı. Amerikan Hava Kuvvetleri 4.9 milyar dolar, Deniz Kuvvetleri 2.8 milyar dolar, Kara Kuvvetleri 947 milyon dolar, Deniz Piyadeleri ise 36 milyon dolar değerinde yakıt satın aldı.

Tüm Reklamları Kapat

ABD Donanması'na ait bir gemi, Kaliforniya kıyılarında yakıt alıyor.
ABD Donanması'na ait bir gemi, Kaliforniya kıyılarında yakıt alıyor.
Jason Orender

ABD askeri emisyonlarının iklim değişikliği araştırmalarında genellikle göz ardı edilmesi tesadüf değil. Pentagon'dan ve ABD'nin devlet dairelerinden tutarlı veri elde etmek çok zor. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri, 1997 Kyoto Protokolü çerçevesinde askeri emisyonların raporlanmasından muaf olma konusunda ısrarcı oldu ve istediğini aldı.[2] Amerika istedi diye yaratılan bu boşluk, Paris Anlaşması ile kapatıldı (Trump yönetiminin 2020'de anlaşmadan çekilmesi nedeniyle bu boşluk kısa bir süreliğine de olsa geri döndü).[3], [4]

Amerikan ordusunun karbon ayakizini belirlemek isteyen uzmanlar, ABD ordusunun hidrokarbon yakıt alımları ve dağıtımı da dahil olmak üzere tedarik zincirini yönetmekle görevli devasa bir bürokratik kurum olan ABD Savunma Lojistik Ajansı'na çok sayıda Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebi gönderdi. Araştırma, bu talebe verilen resmî devlet yanıtlarına dayanıyor.

ABD ordusu, iklim değişikliğinin potansiyel sonuçlarından muaf olmadığını uzun zamandır kabul ediyor ve iklim krizini, ulus savunmasıyla ilgili diğer riskleri artırabilecek bir "tehdit çarpanı" olarak görüyor.[5] Hepsi olmasa da çoğu Amerikan askeri üssü, iklim değişikliğinin deniz seviyesinin yükselmesi gibi etkilerine hazırlık yapıyor.[6] Aslında Amerikan ordusu, iklim krizi sorununa kendisinin de katkı sağladığının farkında: Daha önceki çalışmaların ortaya koyduğu üzere, Amerikan ordusu, biyoyakıtlar gibi alternatif enerji kaynakları geliştirmeye yatırımlar yaptı; ancak bu yatırımlar, ABD ordusunun yakıt harcamalarının yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor.[7]

Amerikan ordusunun iklim politikasıysa çelişkili olmaya devam ediyor: Üslerde yenilenebilir elektrik üretimini artırarak, ordu faaliyetlerinin daha "yeşil" yönleri geliştirilmeye çalışıldı; ancak Amerikan ordusu dünyanın en büyük kurumsal hidrokarbon tüketicisi olmaya devam ediyor.[7], [8] Ayrıca, uzun soluklu operasyonlar için elde mevcut olan uçaklara ve savaş gemilerine sırtını dayayan bir ordu inşa ettiği için, kendisini gelecek yıllarda da hidrokarbon tabanlı silah sistemler kullanmaya mahkum hâle getirdi.

Tüm Reklamları Kapat

EPA

"Yeşil Ordu" Değil, Daha Az Ordu!

İklim değişikliği, 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik kampanyalara da damgasını vurmuştu.[9] Senatör Elizabeth Warren gibi önde gelen Demokratlar ve Alexandria Ocasio-Cortez gibi Kongre üyeleri, Yeşil Yeni Anlaşma gibi büyük iklim girişimleri çağrısında bulunmaya devam ediyor.[10], [11], [12] Bunlardan herhangi birinin etkili olması için, ABD ordusunun karbon ayakizinin iç politika ve uluslararası iklim anlaşmalarında ele alınması gerekiyor.

Yapılan güncel çalışmaların ortaya koyduğu açık: İklim değişikliğine yönelik anlamlı adımlar atılacaks,a askeri endüstrinin bölümlerinin çoğunun kapatılmasını gerekiyor. Dünya üzerinde çevresel felakete yol açma açısından savaş kadar zararlı olan çok az faaliyet var. Pentagon'un bütçesinde yapılacak önemli azaltmalar ve savaş kapasitesinin küçültülmesi, dünyanın en büyük sıvı yakıt tüketicisinden gelen talepte büyük bir düşüşe neden olacaktır.

Savaş makinesinin çevreye olan yıkıcı etkisinin etrafından dolaşmak hiç de iyi bir şey değil. "Amerikan İmparatorluğu" boyunca yakıt tedarik etmek ve dağıtmak için harcanan para, bunun yerine, ne şekilde olursa olsun Yeşil Yeni Anlaşma'nın finanse edilmesine yardımcı olan bir barış temettü olarak harcanabilir. Finansman artışına ihtiyaç duyan politika öncelikleri konusunda hiçbir eksik yok. Bu seçeneklerden herhangi birini fonlamak, insanlık tarihinin en büyük askeri güçlerinden birini beslemekten daha iyi bir seçenek olurdu.[13]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
46
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 17
 • Üzücü! 7
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Korkutucu! 3
 • Güldürdü 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • İğrenç! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Quartz | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/07/2024 00:54:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11698

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Müzik
Meteor
Grup
Şeker
Makina
Kuşlar
Yatay Gen Transferi
Müfredat
Alzheimer
Kan Hastalıkları
Radyo
Tüyler
Nöroloji
Obstetrik
Tehdit
Kertenkele
İfade
Vücut
Santigrat Derece
Koaservat
Buzul
Parçacık
Manyetik
Bilinç
Para
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Neimark, et al. Amerikan Ordusu, Dünya'yı, 140 Ülkenin Toplamından Daha Fazla Kirletiyor!. (23 Nisan 2022). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11698
Neimark, B., Bakırcı, Ç. M. (2022, April 23). Amerikan Ordusu, Dünya'yı, 140 Ülkenin Toplamından Daha Fazla Kirletiyor!. Evrim Ağacı. Retrieved July 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/11698
B. Neimark, et al. “Amerikan Ordusu, Dünya'yı, 140 Ülkenin Toplamından Daha Fazla Kirletiyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 23 Apr. 2022, https://evrimagaci.org/s/11698.
Neimark, Benjamin. Bakırcı, Çağrı Mert. “Amerikan Ordusu, Dünya'yı, 140 Ülkenin Toplamından Daha Fazla Kirletiyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 23, 2022. https://evrimagaci.org/s/11698.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close