Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Paris Antlaşması Şartları Sağlansa Bile, İklim Değişimi Nedeniyle Buğday Tarlalarında Kuraklık Yaşanabilir!

Buğday, insanların tükettiği toplam kalorinin yaklaşık yüzde 20'sini oluşturuyor.

Paris Antlaşması Şartları Sağlansa Bile, İklim Değişimi Nedeniyle Buğday Tarlalarında Kuraklık Yaşanabilir!
İklim değişiklikleri ile gelen kuraklık besin üretimini etkileyebilir
Pixabay
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Yeni bir çalışmada araştırmacılar, iklim değişikliklerinin etkisini azaltmaya yönelik adımlar atılmadığı takdirde, dünya çapında şu anda buğday yetiştirilen alanların %60'ının bu yüzyılın sonuna kadar eş zamanlı, ciddi ve uzun süreli kuraklıklara maruz kalacağını buldular.

Buğday, dünyada yetiştirildiği alan bakımından yağmurla beslenen en büyük tarımsal üründür ve insanların tükettiği tüm kalorilerin yaklaşık %20'si buğdaydan karşılanmaktadır.

Kuraklık, geniş tarım arazilerini etkisi altına alabilir
Kuraklık, geniş tarım arazilerini etkisi altına alabilir
Pixabay

Çalışma Hakkında

Yerbilimleri profesörü ve Science Advances dergisinde yayımlanan bu çalışmanın ikinci yazarı olan Song Feng şöyle diyor:

Buğday üretim alanlarındaki yaygın kuraklık riski, bilim insanlarının bugün gördüklerinden dört kat daha büyüktür. Böylesine yaygın kuraklıklar, besin üretim sistemi için şok etkisi yaratacaktır.

Çalışmada belirtildiğine göre, günümüzün hava modelleri göz önüne alındığında, söz konusu ciddi kuraklıklar, mevcut buğday yetiştirme alanlarının neredeyse %15'ini etkileyebilir. Araştırmacılar, eğer küresel ısınmadan kaynaklı sıcaklık artışı, endüstri devrimi öncesindeki seviyenin en fazla 2 santigrat derece üzerinde tutulabilse bile (ki Paris Antlaşması'nın hedefi budur), küresel buğday üretim alanlarının neredeyse %30'unun eş zamanlı kuraklık yaşayabileceğini gösterdiler. Feng şöyle diyor:

Buradan da açıkça anlaşılıyor ki küresel ısınma gıda üretimini etkileyecek.

Çalışma Metodu

Bu çalışma için Feng ve meslektaşları her biri üç farklı senaryo içeren 27 farklı iklim modelini analiz ettiler. Feng, konu ile ilgili olarak şöyle diyor:

Bu, terabaytlarca bilgi ediyordu ve bunları işlemek birkaç ay ve birden çok bilgisayar gerektirdi.

Feng ile Çek Cumhuriyeti'ndeki Küresel Değişim Araştırmaları Enstitüsünde profesörlük yapan ve aynı zamanda bu çalışmanın baş yazarı olan Miroslav Trnka, iklim değişikliğinin etkilerini gözler önüne serecek bu çalışmaya dair fikri Nebreska'daki bir konferansta geliştirdiler ve çalışmanın temelini oluşturan ana fikrin taslağını bir peçetenin arkasına çizdiler.

Sonuç

Bu çalışmada, tarihte kuraklıktan ciddi anlamda etkilenen alanların toplamı ile besin fiyatları arasında yakından ilişki olduğu da gösterildi. Daha yaygın yaşanan kuraklıklar, daha yüksek besin fiyatları anlamına gelmektedir. Feng sözlerini şöyle bitiriyor:

Eğer sadece bir bölgede ya da ülkede kuraklık görülüyorsa, bunun etkisi daha az olacaktır. Ancak eğer birçok bölgede, eş zamanlı olarak kuraklıklar görülüyorsa, bu küresel anlamda üretime ve besin fiyatlarına etki edebilir ve besin güvensizliğine yol açabilir.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 4
 • Üzücü! 2
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/09/2020 11:31:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8007

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Küresel Salgın
Dna
Manyetik Alan
İnsan Sağlığı
Kedigiller
Genel Halk
Sperm
Hastalık Kontrolü
Grip
Güneş
Dünya
Mikoloji
Etimoloji
Vegan
2019-Ncov
Dil
Doğa Gözlemleri
Doğa Olayları
Güneş Sistemi
Müfredat
Seçilim
Wuhan Koronavirüsü
Karanlık Madde
Epigenetik
Tekillik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeye kuşku duyun.”
Rene Descartes
Geri Bildirim Gönder