Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Okyanus Akıntıları, Farklı İklim Değişimi Modelleri Arasındaki Bazı Tutarsızlıkların Nedeni Olabilir!

Okyanus Akıntıları, Farklı İklim Değişimi Modelleri Arasındaki Bazı Tutarsızlıkların Nedeni Olabilir!
2 dakika
1,322
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Son teknolojiyle geliştirilen 30 farklı IPCC iklim modeli, Kuzey Yarımküre ve özellikle de Avrupa için önemli ölçüde farklı iklimler öngörmektedir. Bu modellerin tepki aralığına yönelik olarak yapılan bir analiz, farklılıkların yalnızca (normalde varsayıldığı gibi) atmosferik değişikliklerle değil, çoğunlukla tekil bir modelin Kuzey Atlantik okyanus akıntılarındaki değişikliklerin simülasyona nasıl dahil edildiğine bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. İtalya Ulusal Araştırma Konseyi, Atmosfer Bilimleri ve İklim Enstitüsü ve meslektaşları tarafından hazırlanan çalışma, bugün Nature Communications'da yayınlandı ve Kopenhag Üniversitesi tarafından koordine edilen Avrupa bilim işbirliği TiPES'in bir parçası.

Tüm iklim modelleri, detaylar konusunda bazı farklılık gösterir. Atmosferik basınç, bulut örtüsü, sıcaklık gradyanları, deniz yüzeyi sıcaklıkları ve daha pek çok değişken gibi değişkenler, her model için biraz farklı etkileşime girecek şekilde ayarlanmıştır. Bu, birçok modelin tahminlerinin de değiştiği anlamına gelir.

Uluslararası modelleme merkezleri, daha sonra IPCC tarafından değerlendirilen ve dengeli bir raporda özetlenen bir dizi koordineli iklim modeli simülasyonu yürütür. Ancak doğal olarak, birçok farklı model ayarını yansıtan bir belirsizlik devam ediyor. Dr. Katinka Bellomo, bunu şöyle açıklıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu modeller arasındaki farkları anlamak istiyoruz. Neden bir model toplam küresel sıcaklık değişimini iki derece öngörürken, bir diğeri dört derecelik bir genel sıcaklık değişikliği öngörüyor? Amacımız bu modeller arası belirsizliği daraltmaktır. Ayrıca bu modellerde bölgesel iklim değişikliği açısından farklılıkları anlamak istiyoruz.

2 Farklı İklim Senaryosu

Bellomo ve meslektaşları, otuz farklı iklim modelinden simülasyonları analiz ettiler ve modeller arasında kritik bir fark buldular: Kuzey Atlantik'te yüzey suyunu derin bir okyanus akıntısına çeviren ve tropiklerden Kuzey Yarımküre'ye ısı dağılımında çok önemli bir rol oynayan büyük bir okyanus akıntıları sistemi olan Atlantik Meridyen Devrilme Dolaşımı'ndaki (AMOC) alçalma oranı konusunda modeller arasında anlaşmazlık vardı. Bellomo şöyle diyor:

Bu farkın gelecekteki iklim tahminlerine nasıl yansıdığını görmek için, AMOC düşüşünün daha küçük olduğu ilk on modeli (toplam otuz model arasından) bir araya getirdik. Sonra bu grubu, en büyük düşüşe sahip 10 modelin ortalamasıyla kıyasladık.

Analiz, iki farklı iklim senaryosu türünü ortaya çıkardı. AMOC düşüşünün büyük olduğu modellerde, Avrupa sadece biraz ısınıyordu, ancak Avrupa'daki rüzgar düzenleri ve tropiklerdeki yağış düzenleri önemli ölçüde değişiyordu. Bununla birlikte, AMOC düşüşünün daha küçük olduğu modellerde, Kuzey yarımküre önemli ölçüde ısınıyordu ve iyi bilinen bir ıslak bölgeler-ıslanma, kuru-kurutma modeli ortaya çıkıyordu.

Daha İyi Modellere Doğru...

Bu, gelecekteki iklim tahminlerindeki belirsizliklerin, büyük ölçüde, iklim modellerinin Kuzey Atlantik'teki devrilme sirkülasyonundaki değişiklikleri nasıl öngördüğüne bağlı olabileceği anlamına geliyor. Bu sonuç önemli, çünkü bu, belirsizliğin ana nedeninin atmosferin parametreleştirilmesinin neden olduğundan şüphelenilen, Kuzey Atlantik üzerindeki iklim değişikliğini kontrol eden mekanizmalara ilişkin önceki anlayışa meydan okuyor. Bellomo, şöyle diyor:

Bu önemli, çünkü AMOC'yi iklim tahminindeki en büyük belirsizlik kaynaklarından biri olarak gösteriyor.

Bu araştırma beni heyecanlandırıyor. Çünkü buna ek olarak yapılabilecek çok şey var. Okyanus sirkülasyon tepkisinde modeller arası farklılıklara yol açan süreçleri, okyanus sirkülasyonu tepkisi ile yağış değişimi arasındaki bağlantıyı araştırmamız ve bunu, iklim değişikliğinin yakın gelecekteki tahminleriyle de karşılaştırmamız gerekiyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/07/2024 09:57:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10590

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Okyanus Akıntıları, Farklı İklim Değişimi Modelleri Arasındaki Bazı Tutarsızlıkların Nedeni Olabilir!. (16 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10590
Bakırcı, Ç. M. (2021, June 16). Okyanus Akıntıları, Farklı İklim Değişimi Modelleri Arasındaki Bazı Tutarsızlıkların Nedeni Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved July 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10590
Ç. M. Bakırcı. “Okyanus Akıntıları, Farklı İklim Değişimi Modelleri Arasındaki Bazı Tutarsızlıkların Nedeni Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 16 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10590.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Okyanus Akıntıları, Farklı İklim Değişimi Modelleri Arasındaki Bazı Tutarsızlıkların Nedeni Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 16, 2021. https://evrimagaci.org/s/10590.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close